Szczoteczka do zębów – rodzaje szczoteczek

szczoteczka do zębów

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów to bardzo ważny element w kontekście prawidłowej profilaktyki higieny jamy ustnej. Każdy z nas chciałby mieć zdrowe zęby oraz piękny i biały uśmiech, a stomatologa odwiedzać jedynie raz na pół roku podczas wizyty kontrolnej. Kluczem do tego jest prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej, w tym i oczywiście odpowiednia szczoteczka do zębów. Czytając nasz artykuł dowiesz się, czym się różnią elektryczne szczoteczki od szczoteczek manualnych, w tym i również sonicznych, i jaka do zębów szczoteczka jest najlepsza.

Higiena jamy ustnej

Zdrowe zęby wymagają przestrzegania kilku ważnych zasad higieny jamy ustnej. Już od najmłodszych lat rodzice zaszczepiali w nas nawyk codziennego mycia zębów, tak abyśmy w przyszłości mogli cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Pytanie, jak to wygląda w praktyce? Czy zwykłe mycie zębów jest wystarczające do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej?

Przeciętny dorosły Polak ma 13 zębów zaatakowanych przez próchnicę. Większość z nas używa również tradycyjnych manualnych szczoteczek do zębów. Należy pamiętać, że samo szczotkowanie zębów nie wystarczające; tym bardziej, jeśli używamy szczoteczek manualnych.

Jeśli chcemy mieć zdrowe zęby, należy zadbać przede wszystkim o przestrzenie międzyzębowe, do których tradycyjna szczoteczka nie dociera. Dzięki temu unikniemy wielu nieprzyjemności związanych z niedostateczną higieną jamy ustnej, w tym np. próchnicy, brzydkiego zapachu z ust czy też innych nieprzyjemnych dolegliwości. W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje szczoteczek do zębów i które z nich są najlepsze.

Tradycyjna szczoteczka manualna

Jak już wspominaliśmy większość Polaków na co dzień korzysta ze zwykłych szczoteczek do zębów. Szczoteczki tradycyjne dla dorosłych, jak i dla dzieci, mogą mieć różne kolory oraz kształty, a również i twardość włosia czyszczącego. Choć szczoteczka manualna jest rozwiązaniem tanim i wygodnym, to niestety pod względem efektywności jest bardzo słabym.

Pamiętajmy, że pierwsza szczoteczka tradycyjna została wynaleziona w 1498 roku! Przez ten czas społeczeństwo ewaluowało pod kątem technologicznym oraz naukowym w wielu dziedzinach, w tym i stomatologii. Poznaliśmy najważniejsze zasady, które pozwalają nam utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej, a manualne szczoteczki nie są w stanie sprostać tym wyzwaniom. Aby zachować odpowiednią higienę jamy ustnej rekomendujemy korzystać z profesjonalnych szczoteczek, rekomendowanych przez doświadczonych stomatologów.

Wady tradycyjnej szczoteczki do zębów

Manualne szczoteczki do zębów nie są w stanie tak samo skutecznie jak np. szczoteczki soniczne dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych, w których gromadzą się resztki jedzenia. Dodatkowo używając szczoteczek tradycyjnych nie możemy mówić o usunięciu tworzącego się kamienia czy też przebarwień powstałych np. po częstym piciu kawy,czy herbaty. Zakres ruchów tradycyjnej szczoteczki również nie jest taki sam, jak w przypadku szczoteczek sonicznych czy też elektrycznych.

Zobacz też:  Jak dobrać końcówki do szczoteczki sonicznej Oclean

Główki szczoteczki tradycyjnej

Zdarzają się sytuacje, np. na wakacjach lub spontanicznych wyjazdach, w których to zwyczajnie zapomnieliśmy naszej szczoteczki. Co zatem zrobić? Oczywiście, lepiej sięgnąć po tradycyjną szczoteczkę, niż w ogóle nie myć zębów. Przy tym jednak warto warto wybrać dokonać odpowiedniego wyboru i zwrócić uwagę na twardość włosia końcówki. Wyróżniamy szczoteczki:

Twarde

Mające za zadanie usuwać trudne zabrudzenia; raczej nie zalecamy ich stosować, bo to może przyczyniać się do ubytków w szkliwie.

Srednie

Uniwersalna, zalecana do codziennego mycia zębów.

Miękkie

Delikatne włosie, rekomendowane dla osób z paradontozą, nadwrażliwością zębów, odsłoniętymi szyjkami zębowymi.

Szczoteczka elektryczna

Małe, okrągłe końcówki szczoteczek elektrycznych mogą wykonywać dwa podstawowe rodzaje ruchów: rotacyjne i pulsacyjne. W pierwszym przypadku główka obraca się wokół swojej osi na przemian w lewo i prawo. W drugim zbliża się i oddala od zębów w płaszczyźnie góra-dół. 

Niektóre szczoteczki łączą w sobie oba rodzaje ruchów, co przekłada się na jeszcze skuteczniejsze czyszczenie. Urządzenia wiodących producentów usuwają nawet 100% więcej płytki nazębnej niż klasyczne szczoteczki manualne.

Do popularnych szczoteczek do zębów możemy zaliczyć szczoteczki elektryczne. Ten rodzaj szczoteczki ładujemy za pomocą gniazda elektrycznego, stąd też poniekąd pochodzi nazwa. Szczoteczki elektryczne wykonują dwa podstawowe ruchy: rotacyjne i pulsacyjne.

Szczoteczki elektryczne wykonują pomiędzy 5600 a 8800 ruchów na minutę, natomiast szczoteczki soniczne ok. 30 000-90 000. Oczywiście szczoteczki elektryczne to wciąż lepsza alternatywa dla tradycyjnych szczoteczek, ale wciąż nie doskonała.

Wady szczoteczki elektrycznej

Zbyt mocny nacisk poprzez użycie szczoteczek elektrycznych może prowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych, podrażnienia dziąseł, czy nawet uszkodzenia zębów. Tego problemu nie ma podczas używania szczoteczki sonicznej – dla przykładu szczoteczka soniczna Oclean X pro posiada czujnik siły nacisku, który pomaga dostosować idealną siłę potrzebną podczas szczotkowania.

Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na pasty do zębów stosowane podczas mycia. Te o wysokim współczynniku ścieralności RDA mogą doprowadzić do uszkodzenia szkliwa zębów (co prowadzi do nadwrażliwości).

W naszej opinii warto jednak zainwestować w profesjonalny sprzęt do mycia zębów i zaopatrzyć się w szczoteczki soniczne, które w tym momencie deklasują wszystkie rodzaje szczoteczek do zębów. Tym bardziej, że cena tych szczoteczek wcale się nie różni od tych elektrycznych.

szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna

Na początek, postaramy się odpowiedzieć na pytanie – co to jest szczoteczka soniczna?

Zobacz też:  Czy warto kupić szczoteczkę soniczną do zębów?

Pierwsze szczoteczki soniczne zaczęły pojawiać się na ogólnodostępnym rynku na początku lat 90. XX wieku. Za ich opracowanie była odpowiedzialna firma Sonicare, a obecnie produkcją szczoteczek sonicznych zajmuje się mnóstwo firm, wdrażając własne udoskonalone rozwiązania i nowinki technologiczne. Z reguły konkurencja zawsze świetnie wpływa na jakość produktów, w tym i finalnie na konsumentów, tak jest również i w tym przypadku.

Na pierwszy rzut oka soniczne szczoteczki do zębów przypominają swoim wyglądem szczoteczki elektryczne. Model obudowy jest bardzo podobny – rękojeść z wbudowanym akumulatorem wraz z kilkoma charakterystycznymi przyciskami. Sama główka szczoteczki natomiast bardziej przypomina tą manualną, ale dzięki użyciu technologii sonicznej, o której zaraz szerzej napiszemy, łatwiej dotrzemy do trudno dostępnych miejsc i dalej położonych zębów trzonowych w jamie ustnej.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna szczoteczka do zębów – różnice

Pierwszym detalem, który różni obie te szczoteczki jest końcówka. Szczoteczka elektryczna ma okrągłą, obrotową końcówkę, natomiast szczoteczka soniczna wyglądem przypomina tą tradycyjną. Wizualnie z reguły jest też mniejsza – np. nasza szczoteczka Oclean Air 2 ma małe rozmiary i idealnie sprawdzi się na przykład w podróży. Szczoteczka elektryczna w ciągu minuty wykonuje o wiele mniej tysięcy ruchów i wykonuje je w oparciu o ruchy pulsacyjne, kiedy ruch szczoteczek sonicznych jest wymiatający i delikatniejszy dla zębów oraz dziąseł.

szczoteczka soniczna czy elektryczna

Najlepsze szczoteczki do zębów

W naszym sklepie internetowym znajdziesz dużą ilość najwyższej jakości produktów. Dostępność naszego towaru jest natychmiastowa – często wysyłamy towar jeszcze tego samego dnia, kiedy zostało złożone zamówienie. Ceny szczoteczki sonicznej wahają się w naszym sklepie internetowym od 200 do 300 zł.

czyszczenie zębów oclean

Co to jest technologia soniczna?

Obecnie technologia soniczna jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o skuteczne czyszczenie zębów szczoteczką. Technologia soniczna odnosi się do fal dźwiękowych, które emitowane są podczas pracy urządzenia z częstotliwością ok. 260 Hz. 

Powstałe fale dźwiękowe wprawiają włosie szczoteczki w ruch, który porusza się w sposób wymiatający z bardzo dużą częstotliwością (ok. 30 000 – 90 000 na minutę w zależności od modelu).

Technologia soniczna w szczoteczkach do zębów emituje fale o bardzo dużej częstotliwości, które mają za zadanie docierać do najbardziej trudnych miejsc oraz likwidować baterie obecne w jamie ustnej (m.in. te odpowiedzialne za powstawanie zmian próchniczych).

Omawiane przez nas drgania wprawiają w ruch cząsteczki wody pomieszanej z pastą. W płynie tworzą się mikrobąbelki, które uderzają w powierzchnie zębów i usuwają skutecznie bakterie i płytkę nazębna. Dzięki mikrobąbelkom jesteśmy w stanie doczyścić miejsca, do których nie są w stanie dotrzeć zwykłe szczoteczki, takie jak przestrzenie międzyzębowe.

[jakiś taki komunikat] Szczoteczka w połączeniu z wysokiej jakości pastą minimalizuje ryzyko powstawania próchnicy, usuwa kamień i płytkę nazębną, a także eliminuje przebarwienia i wybiela zęby.

Zobacz też:  Jak czyścić i dezynfekować szczoteczki do zębów?

Szczoteczka soniczna – dodatkowe funkcje

Producenci szczoteczek sonicznych, w tym i Oclean o,prócz używania technologii sonicznej coraz bardziej rozwijają swoje produkty, wdrażając dodatkowe udoskonalenia. Na przykład szczoteczki soniczne Oclean umożliwiają połączenie się z autorską aplikacją, w której możesz sprawdzić raport czyszczenia zębów, ustalić własne programy mycia zębów (np. wybielenie, czyszczenie), różnorodne tryby mycia (np. intensywny, łagodny) etc.

Do tego nasze szczoteczki posiadają mocne akumulatory pozwalające na długą pracę szczoteczki bez konieczności ciągłego doładowywania. Wielu naszych klientów docenia również design szczoteczek Oclean, który jest estetyczny, a nasza magnetyczna baza ładująca prezentuje się stylowo w każdym pomieszczeniu.

szczoteczka xiaomi oclean one biała

Jaką szczoteczkę do zębów warto kupić?

Na wstępie chcemy zaznaczyć, że dobra szczoteczka do zębów to tylko część sukcesu do prawidłowej higieny jamy ustnej. Nawet najlepsza szczoteczka do zębów, jeśli będzie używana w nieumiejętny sposób nie pomoże nam w sposób prawidłowy zadbać o nasze zęby. 

Dlatego warto przeczytać między innymi jeden z naszych wpisów: Jak myć zęby szczoteczką soniczną.

Pamiętajmy również o tym, aby dobrać odpowiednią główkę szczoteczki – najważniejszym atrybutem jest jej twardość. Osoby z nadwrażliwością zębów, czy też mające problemy z dziąsłami, powinny zdecydowanie wybrać miękkie końcówki szczoteczki. Jeśli mamy zdrowe zęby i chcemy np. korzystać z programu wybielającego, powinniśmy wybrać twardsze końcówki.

Dodatkową zaletą szczoteczek sonicznych jest ich niska abrazyjność – to znaczy, że w mniejszym stopniu ścierają szkliwo w porównaniu do innych szczoteczek do zębów. Co więcej powodują też mniej urazów dziąseł, ponieważ dzięki technologii sonicznej czyszczą mniej inwazyjnie od szczoteczek tradycyjnych czy tez elektrycznych.

Wybór szczoteczki sonicznej

W dzisiejszych czasach, technologia soniczna to najlepsze technologicznie rozwiązanie w dziedzinie higieny zębów. Emitowanie fal dźwiękowych, bezpieczne czyszczenie zębów, duża liczba ruchów czyszczących, dynamiczne czyszczenie przestrzeni międzyzebowych, dodatkowe funkcje takie jak np. połączenie z aplikacją, monitorowanie mycia zębów, indywidualne programy dopasowane do użytkownika, to tylko niektóre z wielu argumentów, które zachęcają do korzystania ze szczoteczek tego typu.

Regularne używanie szczoteczki sonicznej prowadzi do ogólnej poprawy zdrowia zębów i jamy ustnej. W naszym sklepie posiadamy najlepsze modele szczoteczek sonicznych. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na szczoteczki soniczne. Jeśli dalej nie wiesz, jaka szczoteczkę dobrać dla siebie, zapraszamy do kontaktu. Nasi pracownicy pomogą w wyborze najodpowiedniejszej szczoteczki do zębów wraz z końcówkami wymiennymi.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook