Szczoteczka soniczna czy elektryczna? Podobieństwa i różnice

szczoteczka-soniczna-czy-elektryczna

Mniejsze ryzyko próchnicy, błyszczące i czyste zęby, świeży oddech… Dzięki właściwej higienie jamy ustnej Twój uśmiech będzie nie tylko ładniejszy, ale przede wszystkim zdrowszy. Podstawą jest poprawne szczotkowanie zębów minimum 2 razy dziennie. Tylko czego używać: szczoteczki sonicznej czy elektrycznej? Poznaj najważniejsze podobieństwa i różnice, a potem ciesz się pięknym uśmiechem każdego dnia!

W jamie ustnej łatwo zbierają się bakterie, które tworzą płytkę nazębną. Poprawna higiena usuwa ten osad. Dzięki temu znacznie obniża ryzyko próchnicy i kamienia nazębnego, a także chorób przyzębia (w tym dziąseł). Dodatkowo pomaga Ci dbać o wygląd: czyste zęby są jaśniejsze i bardziej błyszczące. Usunięcie bakterii i resztek jedzenia poprawia też oddech.

Jak dbać o higienę jamy ustnej? Pamiętaj o tym, żeby codziennie (minimum rano i wieczorem):

Szczoteczka soniczna czy elektryczna - głównej modele szczoteczek sonicznych Oclean

Szczoteczka soniczna a elektryczna – podobieństwa i różnice

Nowoczesne, niemanualne szczoteczki znacznie ułatwiają poprawną higienę jamy ustnej. Główki poruszają się z prędkością nawet kilku–kilkudziesięciu tysięcy ruchów na minutę. Manualnie wykonasz ich maksymalnie kilkaset!

Chociaż na pierwszy rzut oka różne rodzaje szczoteczek wyglądają bardzo podobnie, najważniejszy jest tutaj mechanizm działania. Warto wiedzieć, czym dokładnie różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej.

Szczoteczka soniczna a elektryczna – podobieństwa

Wbrew pozorom między szczoteczką soniczną a elektryczną podobieństw jest niewiele. Najważniejsze z nich to:

Szczoteczka soniczna a elektryczna – różnice

Najważniejsze różnice w myciu zębów szczoteczką elektryczną i soniczną to:

Dziecko myje zęby przy pomocy szczoteczki sonicznej

Szczoteczka soniczna czy elektryczna dla dzieci – którą wybrać?

Od najmłodszych lat warto dbać o to, by dziecko chętnie i poprawnie myło zęby. Nawyki z dzieciństwa zaprocentują w przyszłości. Wybór szczoteczki do zębów ma kluczowe znaczenie dla zdrowia jamy ustnej, dlatego wielu rodziców decyduje się na modele soniczne lub elektryczne dla swoich pociech. Dobrze jest jednak pamiętać o kilku kwestiach.

Technika mycia przy pomocy szczoteczki sonicznej jest łatwiejsza do opanowania. Drgająca końcówka wymiata również zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc. Technologia soniczna zapewnia też delikatność – tak ważną dla zębów mlecznych, a później na etapie wymiany zębów mlecznych na stałe.

Chętnie stosowanym przykładem jest szczoteczka Oclean Kids. Główka z włóknem DuPont wzbogaconym fluorem zapewnia aż 80 tysięcy ruchów na minutę. Dzieciom podoba się też design ze słodkimi rysunkami.

FAQ – szczoteczka soniczna czy elektryczna – najczęściej zadawane pytania 

Najważniejsze różnice między tymi rodzajami to prędkość (szczoteczka soniczna jest szybsza), rodzaj ruchu, skuteczność mycia zakamarków (modele soniczne wymiatają zanieczyszczenia także ze szczelin) i technika czyszczenia (główkę soniczną wystarczy delikatnie przyłożyć do zębów).

Wybór modelu zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb i dotychczasowych doświadczeń. Wielu dentystów uważa jednak ruch wymiatający za skuteczniejszy.

Cena dobrej szczoteczki sonicznej zaczyna się od ok. 120 zł. To jednak świetna inwestycja w wygląd i zdrowie uśmiechu.

Szczoteczki z technologią soniczną skutecznie wymiatają bakterie i płytkę nazębną z powierzchni zębów oraz wszelkich zakamarków. Jednocześnie robią to delikatnie (przy minimalnym nacisku). To właśnie dlatego wielu stomatologów poleca ten typ szczoteczek.

Źródła:

Dudkiewicz, Zawilska. Higieniczne dylematy – szczotka soniczna czy elektryczna? TPS 5/2019.

https://oclean.pl/szczoteczki-soniczne/

https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/higiena-i-zabiegi-estetyczne/107909,higiena-jamy-ustnej-doroslych-pacjentow

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook