Szczoteczka soniczna czy rotacyjna – która będzie lepsza?

Strona główna » Blog » Szczoteczka soniczna czy rotacyjna – która będzie lepsza?

Dentyści są zgodni: szczoteczki niemanualne czyszczą zęby lepiej niż te tradycyjne. W końcu wykonują znacznie więcej ruchów na minutę. Jednocześnie nowoczesne modele znacznie ułatwiają budowanie zdrowych nawyków (m.in. dzięki timerowi czy połączeniu z aplikacją). Który typ wybrać: szczoteczkę soniczną czy rotacyjną? Sprawdź, czym się różnią i jak działają.

Szczoteczka soniczna czy rotacyjna – wprowadzenie do tematu

Potocznie niemanualne szczoteczki do zębów dzieli się na elektryczne (z ruchem oscylacyjno-rotacyjnym lub oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnym) oraz soniczne (z ruchem wymiatającym, z boku na bok).

Pamiętaj jednak, że tak naprawdę szczoteczka soniczna i rotacyjna to dwa różne typy szczoteczek elektrycznych. Takie urządzenia są po prostu zasilane energią elektryczną w przeciwieństwie do zwykłej szczotki manualnej. A to znacznie usprawnia mycie zębów.

Stosuje się w nich jednak inną technologię, która pozwala czyścić zęby w odmienny sposób. Dodatkowo szczoteczki rotacyjne mają okrągłe główki, a soniczne – podłużne. 

Czym jest szczoteczka soniczna?

Ten typ szczoteczek do zębów to nowoczesny sposób na poprawną higienę jamy ustnej. Urządzenie wykorzystuje technologię fal dźwiękowych. Wykonuje ruchy wymiatające (z boku na bok) oraz pulsacyjne. Jest ich kilkadziesiąt tysięcy na minutę (przykładowo w najnowszych modelach Oclean aż 84 tysiące).

Dzięki nim szczoteczka skutecznie usuwa osad, płytkę nazębną i inne zanieczyszczenia z powierzchni zębów. Dodatkowo wprawia w drgania ślinę, wodę i pastę w jamie ustnej, tworząc mikrobąbelki. One z kolei efektywnie oczyszczają wszelkie zakamarki, w tym przestrzenie międzyzębowe. 

Skuteczność idzie w parze z bezpieczeństwem. Używanie szczoteczki sonicznej nie wymaga dużego nacisku, a samo szczotkowanie jest proste nawet dla dzieci. To wszystko powoduje, że urządzenie jest łagodne dla szkliwa i dziąseł.

Zobacz też:  Szczoteczka soniczna do 300 zł

Czym jest szczoteczka rotacyjna?

Szczoteczka rotacyjna to ogólna nazwa najpopularniejszych szczoteczek elektrycznych z okrągłą główką. W zależności od modelu wykorzystuje ruch rotacyjny, oscylacyjny i pulsacyjny (najnowsze opcje korzystają z tzw. technologii 3D, która łączy wszystkie 3 ruchy). 

Różnice między szczoteczką soniczną a rotacyjną

Zarówno szczoteczka rotacyjna, jak i soniczna potrzebują regularnego ładowania i wymiany końcówek. Dodatkowo zwykle mają opcje dodatkowe, takie jak wbudowany timer, czujnik nacisku czy możliwość połączenia z aplikacją. Jednocześnie dość mocno się różnią. Najważniejsze różnice:

  • szybkość pracy – standardowe szczoteczki soniczne wykonują kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę, a rotacyjne kilka tysięcy (wszystko zależy jednak od wybranego modelu);
  • rodzaj ruchu – technologia soniczna wykorzystuje ruch wymiatająco-pulsacyjny, a w przypadku szczoteczek rotacyjnych działanie opiera się na ruchu obrotowym (często z połączeniem innych rodzajów);
  • kształt główki (najczęściej) – podłużna w modelach sonicznych, okrągła w rotacyjnych;
  • technika mycia – według wielu użytkowników używanie szczoteczki sonicznej jest prostsze, ponieważ nie wymaga mocnego nacisku (wystarczy delikatnie przyłożyć główkę na styku linii dziąseł i zębów).

Szczoteczka soniczna czy rotacyjna – którą wybrać?

Nowoczesna technologia pozwala na znacznie skuteczniejsze czyszczenie zębów. Jaka szczoteczka, rotacyjna czy soniczna, jest zatem lepsza? Typ i model najlepiej dobrać do własnych preferencji, stanu jamy ustnej czy aktualnych potrzeb. Wielu dentystów zwraca uwagę, że to ruch wymiatający (obecny w technologii sonicznej) lepiej sprawdza się w trakcie szczotkowania.

Pamiętaj jednak, żeby po prostu myć zęby systematycznie i odpowiednio długo (minimum 2 minuty). Stosuj też nić lub irygator i płyn do płukania oraz czyść język. 

Źródła:

  • https://oclean.pl/co-to-jest-szczoteczka-soniczna/
  • https://oclean.pl/szczoteczki-soniczne/
  • https://oclean.pl/szczoteczka-soniczna-czy-elektryczna/
  • https://www.domowystomatolog.pl/Szczoteczka-rotacyjna-czy-szczoteczka-soniczna-Porownanie-technologii-oraz-sposobow-dzialania-blog-pol-1650467347.html
  • https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ruch-oscylacyjny-rotacyjny-i-pulsacyjny-szczoteczki-czym-sie-roznia/
Przeczytaj też:
Zobacz też:  Szczoteczka do zębów - rodzaje szczoteczek

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook