Irygator do zębów czy nić dentystyczna?

Abyśmy mogli cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, to każdego dnia musimy dbać o zęby i dziąsła. Należy pamiętać, że niewłaściwa higiena jamy ustnej jest przyczyną wielu różnych chorób – a jak wiadomo: lepiej zapobiegać niż leczyć. Bardzo niebezpieczne są choroby dziąseł, które mogą wpływać na zdrowie serca, dlatego jeśli podejrzewamy, że możemy zmagać się z nimi zmagać, to zacznijmy działać! Irygator do zębów oraz nić dentystyczna to świetne przedmioty, które pomagają nam w utrzymaniu zdrowej higieny jamy ustnej – pytanie, co wybrać? O tym, w naszym artykule. 

Nie wystarczy zwykłe szczotkowanie

Prawidłowa higiena jamy ustnej to przede wszystkim szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie. Jednak wielu osobom wydaje się, że to cały proces higieny. Nic bardziej mylnego – zwykłe mycie zębów nie usuwa resztek jedzenia, płytki nazębnej, czy nagrodzonych bakterii pomiędzy zębami. Dlatego musisz używać szczoteczki sonicznej,  irygatora lub nici dentystycznej.

Jakie zalety i wady ma irygator do zębów?

Irygator to urządzenie, które służy do przepłukiwania jamy ustnej. Pierwszy irygator został wynaleziony już w 1962 roku - a jego wynalazcą jest dentysta z Kolorado oraz jego pacjent, będący inżynierem hydraulikiem. To doskonały sprzęt, dzięki któremu możemy usunąć wszelkie resztki jedzenia, płytki nazębnej oraz bakterii, które ulokowały się między zębami.

irygator obraz 1

Irygator do zębów to coraz popularniejsze rozwiązanie, co wynika z tego, że ma ono wiele zalet. Przede wszystkim jest niezwykle prosty w użyciu – na pewno każdy sobie z tym poradzi. Oprócz tego za pomocą irygatora możemy dotrzeć w ciężko dostępne miejsca. Niemniej jednak pamiętajmy, że jego największym atutem jest to, że dokładnie czyści przestrzenie między zębowe.

Zobacz też:  Czy warto kupić irygator do zębów?

Choć niektórym osobom wydaje się, że irygator to zbędne urządzenie, to jest zupełnie na odwrót. Jest ono niezastąpione, jeśli chodzi o solidne usunięcie wszelkich resztek jedzenia z jamy ustnej. Irygatory sprawdzają się zwłaszcza w przypadku ciasno rozmieszczonych zębów. Ponadto warto zaznaczyć, że są bardzo pomocne w utrzymaniu świeżego oddechu.

Sposób używania irygatora jest bardzo prosty. Jednak na początku musimy nauczyć się odpowiednio ustawiać temperaturę wody oraz moc. Inną ważną informacją jest też to, że zanim włączymy irygator, to końcówka musi znajdować się w jamie ustnej. Uzyskanie najlepszych wyników możliwe jest dzięki zastosowaniu się do jednej prostej rady – należy zacząć od tylnych zębów i kierować się w stronę przednich zębów.

Zapewne zastanawiasz się tego, czy to urządzenie ma jakieś wady. Jedną z nich może być dla niektórych wysoka cena. Oprócz tego należy zaznaczyć, że nie jest bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o usuwanie płytki nazębnej. Z pewnością jednak lepiej dociera do przestrzeni międzyzębowych od nici dentystycznej.

Jakie zalety i wady ma nić dentystyczna?

Nić dentystyczna to produkt znany właściwie od czasów prehistorycznych, ale popularność zyskał dopiero po drugiej wojnie światowej. W dzisiejszych czasach bez problemu możemy zakupić nić dentystyczną w wielu odmianach. Wyróżniamy między innymi odmiany aromatyzowane, woskowane oraz niewoskowane.

Irygator polecany jest dla niektórych osób, choć warto wiedzieć, że może go używać każdy z nas. Jednak jeśli chodzi o nici dentystyczne, to są to produkty, które są przeznaczone dla wszystkich osób. Każdy, komu zależy na higienie jamy ustnej, powinien nitkować zęby.

 Nić dentystyczna ma szereg różnych zalet. Jedną z nich jest to, że możemy kontrolować nić dentystyczną. Dzięki temu, że ręcznie oczyszczamy nicią dentystyczną, to mamy wszystko pod kontrolą – a co za tym idzie: każdy ząb może być dokładnie wyczyszczony. Niemniej jednak nić dentystyczna ma również kilka wad. Przede wszystkim nie daje możliwości dotarcia we wszystkie obszary znajdujące się w jamie ustnej, jak i również może być przyczyną krwawienia dziąseł.

Zobacz też:  Jak wyczyścić irygator do zębów?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas na nitkowanie zębów, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Nitkowanie zębów jest możliwe zarówno przed myciem zębów, jak i po szczotkowaniu. Jednak zawsze musisz pamiętać, że trzeba robić to dokładnie.

Irygator do zębów czy nić dentystyczna - co wybrać?

Wielu osób decyduje się na zastąpienie nici dentystycznej irygatorem, aczkolwiek jest to błąd. Mimo że irygator to skuteczne urządzenie, to jednak nie do końca radzi sobie z dokładnym usuwaniem płytki bakteryjnej tworzącej kamień nazębny. Jak każdy z nas doskonale wie, to właśnie on jest przyczyną wielu chorób dziąseł. Dlatego też najlepiej używać obu produktów – irygatora i nici dentystycznej, a dla optymalnej higieny jamy ustnej warto jeszcze dodać szczoteczkę soniczną, która o wiele lepiej usuwa płytkę nazębną niż tradycyjne szczoteczki do zębów.

Z pewnością dla wielu użytkowników korzystanie z irygatora do zębów jest o wiele łatwiejsze i szybsze niż nitkowanie zębów. Manualne czyszczenie zębów nicią dentystyczną wymaga precyzji oraz czasu – w utrzymaniu dobrej higieny jamy ustnej dobrze wyrobić sobie nawyk powtarzalny, w czym bardziej pomoże irygator. Irygator wymaga też od nas mniej kontroli oraz zręczności. 

Czasem również niemożliwe jest stosowanie nici dentystycznej – dotyczy to między innymi osób mających wrażliwe dziąsła, noszących aparaty ortodontyczne, czy mających ograniczoną zręczność. W takich przypadkach nie ma innej możliwości i irygator jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Nie zaleca się jednak zastępowania czyszczenia tradycyjną nicią dentystyczną irygatorem, ponieważ oba te produkty spełniają nieco inną rolę. 

Irygator, czy nić dentystyczna – co jest lepsze?

Irygator do zębów często może być dla nas lepszą alternatywną – np. kiedy mamy wrażliwe dziąsła, nosimy aparat ortodontyczny, czy też niepoprawnie korzystamy z nici dentystycznej. Irygator doskonale sobie radzi sobie z dotarciem do tzw. kieszonek oraz przestrzeni międzyzębowych, przez co fantastycznie sobie usuwa drobinki pokarmu i wypłukuje płytkę bakteryjną. Irygator za sprawą wysokiego ciśnienia dotrze również w miejsca nieosiągalne dla nici dentystycznej. Pamiętajmy jednak, że woda nie zastąpi manualnej czynności ścierania płytki nazębnej. Dlatego też zalecamy, aby irygator do zębów stosować razem z nicią dentystyczną.

Zobacz też:  Jaki irygator do zębów wybrać?
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook

One comment

  1. wszystko ładnie pięknie ale jakoś nikomu nie przyszło do głowy podpiąć kawałek kartki z instrukcją w języku PL

Comments are closed.