Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

jak zachęcić dziecko do mycia zębów obraz 1

Często zdarza się, że dziecko buntuje się i nie chce myć zębów. Może i u Ciebie poranne i wieczorne wizyty w łazience zamieniają się w małe dramaty – czy szczoteczka do zębów sprawia, że Twoja pociecha reaguje histerycznie?

Prawidłowe szczotkowanie zębów to jeden z tych nawyków, które dziecko koniecznie powinno nabyć w pierwszych latach życia, aby móc całe życie cieszyć się zdrowym uśmiechem. Jeżeli Twoje dziecko też nie chce myć zębów, poniżej przedstawiamy pięć sposobów na to, jak je do tego zachęcić.

Pozwól dziecku wybrać pastę i szczoteczkę

Codzienne szczotkowanie zębów stanie się o wiele przyjemniejsze dzięki temu prostemu zabiegowi. Dzieci buntują się często przeciwko nakazom, ale chętnie podejmują decyzję, kiedy dajemy im wybór. Niech Twoje dziecko ma więc możliwość wyboru szczoteczki, która mu się podoba. Nie musi być to od razu słabej jakości szczoteczka, której cena windowana jest w górę przez obecność znanej postaci z bajki – na rynku dostępne są szczoteczki soniczne we wszystkich kolorach tęczy, np. nowoczesne szczoteczki Oclean Kids.

Pasta do zębów jest także ważna! Ta dla dzieci dostępna jest w wielu ciekawych smakach – gumy balonowej, truskawki czy coca-coli. Nie zmuszajmy dziecka do używania konkretnej – po prostu zapytajmy, na jaką ma dzisiaj ochotę.

jak zachęcić dziecko do mycia zębów obraz 1

Mycie zębów do dźwięków piosenki

Jak wiemy, ważne jest również odpowiednio długie mycie zębów – powinno trwać przynajmniej dwie minuty, aby zapewnić skutecznie wyczyszczone zęby. Trudno jednak oczekiwać, że kilkulatek będzie karnie szczotkował zęby, spoglądając na zegarek czy stoper. Zwykle kończy się to na kilku ruchach nadgarstka i zęby uważane są za czyste.

Zobacz też:  Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych - zapobiegaj powstawaniu ubytków

Jak więc upewnić się, że nasze dziecko myje zęby odpowiednio długo? Jednym sposobem może być puszczenie dziecku ulubionej piosenki i poproszenie go, aby szczotkowało zęby do jej końca. To na pewno sprawi, że nasza pociecha będzie się mniej buntowała, jednak melodia łatwo może dziecko zdekoncentrować.

W nowoczesnych szczoteczkach sonicznych czy elektrycznych wbudowane są z kolei timery, które wyłącza szczoteczkę po upływie określonego czasu – w ten sposób dziecko będzie mogło się skupić na myciu.

Zamień szczotkowanie w grę

Dzieci uwielbiają różnego rodzaju gry i zabawy. Można to z powodzeniem wykorzystać podczas nauki mycia zębów. Jeżeli zdecydujesz się na jeden z modeli szczoteczek sonicznych Oclean, będziesz mógł zainstalować na smartfonie specjalną aplikację, która ocenia każde mycie i wskazuje obszary do poprawy. Twoja pociecha dzięki temu będzie mogła skupić się na „pobijaniu” swojego wyniku, zupełnie jak w grze wideo.

Szczoteczki Oclean posiadają specjalne sensory i sześcioosiowe żyroskopy, które monitorują sposób, w jaki myjemy zęby i mapują obraz naszej jamy ustnej. Przenosząc te dane do aplikacji, szczoteczka informuje nas, gdzie np. szczotkujemy zbyt krótko lub w ogóle pomijamy te obszary. Szczoteczki Oclean reagują też dynamicznie na sposób, w jaki myjemy zęby i dostosowują swój tryb pracy do naszego tempa czy nacisku. Wszystkie te dane możesz mieć dostępne na swoim telefonie zawsze do wglądu.

nagroda dla dziecka za mycie zębów

Stwórz system nagród

Czasami wystarczy małe przekupstwo, aby przekonać Twoją pociechę do szczotkowania. Stwórz system nagród za prawidłowe mycie zębów – mogą to być np. naklejki lub dodatkowy czas zabawy. Możesz też zaproponować dziecku jakąś większą nagrodę, np. wymarzoną zabawkę, za pełny miesiąc mycia zębów dwa razy dziennie.

Dzięki temu Twoje dziecko nauczy się też, że na wiele przyjemności i nagród trzeba po prostu zapracować.

Zobacz też:  Płyn do płukania jamy ustnej - czy warto go używać?

Szczotkowanie może być aktywnością dla całej rodziny

Jeżeli inne metody zawodzą, spróbuj myć zęby razem z Twoją pociechą. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku małych dzieci – mają one tendencje do naśladowania dorosłych, więc jeżeli zobaczą Ciebie w akcji, same chętnie sięgną po szczoteczkę. Wspólny rytuał mycia zębów to także okazja do zacieśniania więzów.

mycie zębów obraz 10
Lepiej zapobiegać niż leczyć

Mycie zębów to tylko dwie minuty dwa razy dziennie, lecz jeżeli Twoja pociecha stawia opór, może się znacznie przeciągnąć. To i tak nic w porównaniu z czasem, który możesz spędzić w gabinecie dentystycznym, lecząc powstałe ubytki – a co dopiero, jeżeli weźmiemy pod uwagę jeszcze stres i związane z leczeniem koszty.

Nawet jeżeli Twoje dziecko ma na razie wyłącznie mleczne zęby, to nie wolno nam bagatelizować problemu twierdzeniem, że jeszcze mu wyrosną stałe – trzeba pamiętać, że zęby stałe zostają z nami na całe życie i w momencie ich pojawienia się powinniśmy potrafić o nie dbać jak najlepiej potrafimy. Dlatego tak ważne jest nauczenie dziecka prawidłowej higieny jamy ustnej.

Zadbane i zdrowe zęby to także brak dolegliwości, bólu i nieprzyjemnych wizyt u stomatologa, które mogą dziecko bardzo stresować i zagwarantować mu strach przed fotelem dentystycznym w dorosłym życiu.

Czy warto kupić szczoteczkę soniczną dziecku?

Szczoteczki soniczne wykorzystują najnowocześniejsze technologie, aby ułatwić i usprawnić nam codzienne mycie zębów. Dzięki szczoteczkom takim jak te Oclean możemy pomóc dziecku kształtować prawidłowe nawyki od najmłodszych lat. Najmłodsi użytkownicy szybko polubią nowoczesne, kolorowe szczoteczki, a do gustu przypadnie im zwłaszcza specjalna „gra”, czyli dedykowana aplikacja na urządzenia mobilne, na której mogą zobaczyć swoje „punkty” za szczotkowanie zębów. Możemy również śledzić efektywność szczotkowania dziecka zębów oraz nagradzać je np. w przypadku dobrych wyników – to świetny motywator połączony z dobrym wpływem na zdrowie dziecka.

Zobacz też:  Mycie zębów po posiłku - dlaczego nie myć zębów od razu po jedzeniu?
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook

One comment

  1. Zakup szczoteczki sonicznej, a także wymyślanie rymowanek bardzo pomogło mojemu synkowi. Nadal siedzę przy nim w toalecie podczas szczotkowania, ale nie muszę go do niczego zmuszać. Dużą pomocą był też gabinet stomatologiczny. W kwestii dentystów Rzeszów ma do zaoferowania kilka miejsc, ale filldent.pl mogę szczerze polecić. Mają świetne podejście do dzieci i zachęcają mojego synka do dbania o zęby, a ja też chętnie korzystam z ich usług.

Comments are closed.