Zęby mądrości – czym jest ząb mądrości i czy warto go usunąć?

Porady
ząb mądrości obraz 1

Znasz problem szybko psujących się ósemek? To tzw. zęby mądrości, które niestety większości posiadających je osób sprawiają nieprzyjemne problemy. Zazwyczaj są szybko atakowane przez próchnicę, pomimo kompleksowej troski o higienę jamy ustnej. Czym dokładnie jest ten ząb mądrości, dlaczego tak szybko się psuje i czy warto go po prostu usunąć, zamiast leczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części wpisu – zapraszamy do lektury!

Czym są ósemki, czyli zęby mądrości?

Nie da się ukryć, że to wyjątkowe zęby, bo zazwyczaj rosną już po osiągnięciu pełnoletności, co samo w sobie wydaje się dziwne. Przeciętnie ósemki wyżynają się u osób w wieku pomiędzy 16, a 20-25 rokiem życia. Są ostatnimi zębami pojawiającymi się w jamie ustnej i, co warte podkreślenia, nie każdy musi je posiadać. To z tego powodu ich wzrost rodzi szereg problemów.

Ósemki, czyli zęby mądrości pojawiają się bardzo późno i zazwyczaj nie ma dla nich wystarczającej ilości miejsca. Wcinają się pod boczne zęby, powodując ból, ich wypychanie i często różne uszkodzenia wymagające pilnej interwencji stomatologicznej.

ząb mądrości obrazek 2

Czy ósemki różnią się czymś od innych zębów?

Tutaj ciekawostka – anatomia zębów mądrości nadal nie jest do końca sklasyfikowana, gdyż z punktu widzenia budowy, mogą być one bardzo różne. Warto podkreślić, że są to pozostałości po naszych przodkach, dlatego nie każdy je posiada. Dziś nie są nam już potrzebne aż 4 zęby trzonowe z każdej strony szczęki, gdyż spożywamy zupełnie inne pokarmy.

Problem polega na tym, że ósemki nierzadko mają nawet 2-3 korzenie, co rodzi duże komplikacje w przypadku konieczności ich usuwania. Z tego powodu część stomatologów zaleca ich wyrwanie praktycznie od razu po pojawieniu się. Wtedy system korzeniowy nie jest jeszcze dobrze wykształcony i zabieg taki jest prostszy, szybszy, a do tego bezpieczniejszy

Kłopotliwe zęby mądrości, które się psują

Regularnie myjesz zęby, ale i tak zmagasz się z próchnicą ósemek? Niestety problem ten dotyka wielu posiadaczy tego „wyjątkowego” uzębienia. Wynika to ze wspomnianego wcześniej braku miejsca. Ósemki nierzadko wyrzynają się już uszkodzone. Do tego dochodzi ich umiejscowienie głęboko w jamie ustnej. Trudno dotrzeć tam szczoteczką, a i miejsce do sprzyja gromadzeniu się resztek pokarmów. Tworzy się więc idealne środowisko do rozwoju bakterii, płytki nazębnej, a w konsekwencji próchnicy.

ząb mądrości obraz 3

Jak wygląda usuwanie zębów mądrości?

Z punktu widzenia technicznego, ekstrakcja zęba mądrości wygląda dokładnie tak samo, jak każdego innego. Niestety z racji jego charakteru, zabieg ten bywa bolesny, dlatego zawsze podaje się miejscowe znieczulenie. W niektórych przypadkach może być konieczne nawet znieczulenie ogólne, a więc uśpienie pacjenta. Gdy ząb zostanie już wyrwany, lekarz wkłada w jego miejsce wacik, który przez kilkanaście minut należy przygryzać. Ma to ograniczyć ewentualne krwawienie.

Niestety zdarza się, że pacjenci po zabiegu przez jakiś czas zmagają się z objawami jego wykonania. Zwykle jest to obrzęk oraz ból, któremu towarzyszyć może również podwyższona temperatura ciała. Zazwyczaj mijają w ciągu maksymalnie kilku dni, jednak gdy się pojawią, nie wolno ich bagatelizować. Jeśli nie ustępują dłuższy czas, konieczna jest wizyta u stomatologa.

Sprawdź też: Kiedy iść do dentysty?

Prewencyjne usuwanie ósemek – czy warto?

Jak już wspominaliśmy, jest grupa stomatologów, która uważa, że zęby mądrości najlepiej prewencyjnie usunąć od razu po ich pojawieniu się. Argument prostszego w wykonaniu zabiegu jest przekonujący, ale z drugiej strony okazuje się, że nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Istnieją badania, które wykazały, że osoby mające prewencyjnie usunięte zęby mądrości częściej borykają się z bólami głowy, a nawet twarzy.

Lepiej więc zatroszczyć się o to, aby jak najdłużej zachować ósemki w dobrym stanie. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że często to nie one bolą, a zęby obok, co jest efektem wywieranego na nie nacisku.

Jeśli już decydujesz się na ekstrakcję, koniecznie wybierz się do doświadczonego stomatologa dysponującego nowoczesnym, dobrze wyposażonym gabinetem. Źle wykonany zabieg może skończyć się licznymi powikłaniami. Prewencyjnie warto usunąć ósemki tylko wtedy, gdy wiesz, że wyrzynają się już zepsute, albo zagrażają innym zębom. Bardzo istotne jest więc to, aby w momencie ich pojawiania się, po prostu udać się do dentysty na kontrolę.

Co lepiej – dbać o zęby mądrości, czy usunąć?

Jeśli nie sprawiają problemów, zdecydowanie nie warto usuwać zębów mądrości. Musisz pamiętać, że znajdująca się od dłuższego czasu w jamie ustnej ósemka, nie jest prosta w ekstrakcji. Jak już wiesz, mogą pojawić się komplikacje, a sam zabieg nierzadko trwa nawet kilkanaście minut, co z pewnością nie jest przyjemne dla pacjenta. Rana bywa na tyle duża, że stomatolog musi ją zaszywać, co rodzi pewne ryzyko, gdyż trudno zachować czystość tego miejsca w jamie ustnej.

Lekarze stomatologii często doradzają, aby jak najdłużej dbać o zdrowie ósemek. Ich wyrwanie zalecane jest przede wszystkim wtedy, gdy intensywnie się psują lub ich pojawienie się zagraża zdrowiu innych zębów. Pozytywną informacją z pewnością jest to, że ekstrakcja zęba mądrości nie wpływa negatywnie na zgryz.

Jeśli tylko jest to możliwe, warto postawić na leczenie protetyczne. Jeśli do zęba jest przyzwoity dostęp dziś, przy stosowaniu nowoczesnych technologii, wypełnianie ubytków jak najbardziej jest możliwe i okazuje się wyjątkowo skuteczne.

Jak zadbać o zęby mądrości, aby nie rozwijała się w nich próchnica?

Chcesz zachować swoje zęby mądrości w doskonałym stanie, unikając bólu i konieczności ekstrakcji? Podstawą jest dobra higiena i w przypadku ósemek wręcz idealnie sprawdzają się szczoteczki soniczne. Główka modeli ręcznych czy elektrycznych często nie jest w stanie dotrzeć do tych zębów. Urządzenia soniczne czyszczą nawet poza nią, wprawiając w drgania cząsteczki śliny wymieszane z pastą! Dzięki tej technologii możesz skutecznie czyścić nawet najbardziej niedostępne zakamarki jamy ustnej.

Szukasz nowoczesnych i niedrogich urządzeń tego typu? Postaw na nowoczesne szczoteczki Oclean. Zaawansowane technologicznie pomogą Ci zadbać o zdrowie i dobrą higienę uzębienia, w tym ósemek!

One comment

  1. Ja mam niestety spory problem z moimi ósemkami i muszę je po prostu usunąć. W W Szczecinie szukam jakiegoś gabinetu stomatologicznego, gdzie zajmują się także chirurgią, bo jednak chirurg stomatolog musi się tym zająć.

Comments are closed.