Szczoteczka magnetyczna czy soniczna – która jest lepsza?

Strona główna » Blog » Szczoteczka magnetyczna czy soniczna – która jest lepsza?

Dzięki nowoczesnym szczoteczkom do zębów znacznie łatwiej zadbać o higienę jamy ustnej. Dziś już niemal każdy zgadza się z tym, że niemanualne opcje są efektywniejsze od tradycyjnych. Od niedawna sporo mówi się też o ostatniej nowości, czyli technologii magnetycznej. Czym różni się od rozwiązań sonicznych? Szczoteczka soniczna i magnetyczna – sprawdź, jakie są podobieństwa i różnice!

Szczoteczka magnetyczna czy soniczna?

Wszystkie szczoteczki działające dzięki energii (zwykle akumulatorowi, który trzeba ładować co jakiś czas), to tak naprawdę rozwiązania elektryczne. W przypadku manualnych szczoteczek do zębów to użytkownik w całości odpowiada za sposób i technikę mycia oraz samodzielnie wprawia włókna w ruch. 

Wśród najnowszych rozwiązań królują opcje soniczne i magnetyczne. Czym się różnią? Różnice dotyczą przede wszystkim rodzaju ruchów i zastosowanej technologii.

Szczoteczka soniczna bazuje na falach dźwiękowych i ruchu wymiatająco-pulsacyjnym. Szczoteczka magnetyczna korzysta z kolei z liniowego magnetycznego silnika, który generuje mikrowibracje i ruchy oscylacyjno-rotacyjne.

Czym jest szczoteczka soniczna?

Pierwsza szczoteczka soniczna została opatentowana nieco ponad 30 lat temu i od tego czasu jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Nic dziwnego, bo nowoczesne modele, takie jak Oclean, generują kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę! 

To pozwala przede wszystkim skutecznie oczyścić zęby (ruchem z boku na bok, wymiatającym). Dzięki drganiom powstają też mikrobąbelki utworzone z wody, pasty i śliny. Dostają się nawet do niewielkich szczelin dokładnie myjąc te przestrzenie z bakterii, zanieczyszczeń i osadów.

Stosowanie szczoteczki sonicznej jest proste i nie wymaga szczególnej techniki, główkę po prostu delikatnie przykłada się do zębów pod odpowiednim kątem. Jednocześnie nacisk jest niewielki, co zapewnia bezpieczeństwo dziąsłom.

Zobacz też:  Szczoteczka soniczna – jak działa i jak jej używać?

Czym jest szczoteczka magnetyczna?

Szczoteczki magnetyczne z liniowym napędem magnetycznym niedawno pojawiły się na rynku. Energia wytwarza mikrowibracje, co w połączeniu z ruchem oscylacyjno-rotacyjnym skutecznie czyści zęby m.in. z płytki nazębnej.

Mycie zębów tym rodzajem szczoteczki jest naprawdę łatwe i również nie wymaga specjalnych umiejętności czy techniki. Zęby są czyszczone po przyłożeniu główki na 2–3 sekundy. Niewielka okrągła główka ułatwia szczotkowanie także takich okolic jak tylne zęby.

Szczoteczka soniczna a magnetyczna – różnice i podobieństwa

Nowoczesne szczoteczki soniczne Oclean oraz szczoteczki magnetyczne mają wiele wspólnych cech. Najważniejsze z nich to:

 • wyższa skuteczność w porównaniu ze szczoteczką manualną;
 • konieczność regularnego ładowania akumulatora;
 • wbudowany timer, który ułatwia określenie odpowiedniego czasu mycia;
 • różne programy mycia, dzięki którym łatwiej dopasować higienę do własnych potrzeb;
 • czujnik nacisku, by uniknąć zbyt silnego przyciskania główki do zębów;
 • konieczność regularnej wymiany końcówek.

Wśród różnic warto z kolei wymienić przede wszystkim:

 • kształt główki (szczoteczka soniczna ma podłużną główkę, a magnetyczna okrągłą);
 • rodzaj silnika (szczoteczka soniczna wykorzystuje technologię fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, a magnetyczna liniowy magnetyczny silnik);
 • rodzaj ruchu (szczoteczka soniczna to ruch wymiatająco-pulsacyjny, a magnetyczna oscylacyjno-rotacyjny i mikrowibracje).

Jaka szczoteczka – soniczna czy magnetyczna? Podsumowanie

Nowoczesne szczoteczki elektryczne (takie jak soniczne czy magnetyczne) pomagają skutecznie dbać o higienę jamy ustnej. Wykonują znacznie więcej ruchów na minutę (niektóre modele Oclean nawet 84 tysiące) i nie wymagają wykorzystania specjalnej techniki mycia. Najmniej efektywnym wyborem są więc szczoteczki manualne. Jakie rozwiązanie wybrać?

Szczoteczkę najlepiej dobrać indywidualnie do własnych potrzeb i stanu jamy ustnej. Spore grono dentystów za jeden z najlepszych ruchów końcówki z włóknami uważa jednak ten z boku na bok, wymiatający. Kluczem do zdrowego i pięknego uśmiechu jest ponadto regularność: mycie zębów szczotką i pastą, płukanie jamy ustnej, mycie języka i czyszczenie przestrzeni miedzyzębowych (irygatorem bądź nicią). W ten sposób, w połączeniu z systematycznymi wizytami u dentysty, najlepiej zadbasz o zęby!

Zobacz też:  Szczoteczka soniczna czy elektryczna? Podobieństwa i różnice

Źródła:

 • https://dentonet.pl/szczoteczka-soniczna-i-magnetyczna-czym-sie-roznia/#gref
 • https://www.newsweek.pl/szczoteczka-soniczna-vs-szczoteczka-magnetyczna-oral-b-io-porownanie/6htl6bm
 • https://oclean.pl/szczoteczki-soniczne/
 • https://oclean.pl/szczoteczka-soniczna-czy-elektryczna/
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook