Licówki – co to jest, ile kosztują i jak dbać o licówki?

licówki obraz 2

Coraz więcej Polaków decyduje się na poprawę własnego uśmiechu i udaje się do gabinetu stomatologicznego w celu założenia licówek. Czym są licówki, kiedy warto się na nie zdecydować oraz jaki jest ich koszt? Postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania!

Kiedy warto założyć licówki?

Rzadko się uśmiechasz, ponieważ wstydzisz się swoich zębów? Rozwiązaniem mogą być licówki, dzięki którym Twoje uzębienie będzie prezentowało się wspaniale, a poczucie wartości szybko poszybuje w górę! 

Licówki stosuje się w kilku przypadkach. Przede wszystkim wtedy, gdy chcemy zmienić kolor korony zębów. Czasem przebarwienia powstałe na zębach są trudne do usunięcia lub nawet nie da się ich usunąć. 

licówki obraz 3

Licówki to dobry pomysł także, gdy chcemy:

Z czego wykonuje się licówki?

licówki obraz 2

Wyróżniamy kilka rodzajów licówek ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Istnieją licówki akrylowe, kompozytowe, ceramiczne, porcelanowe, pełnoceramiczne oraz ręcznie malowanie. 

Licówki akrylowe

Licówki akrylowe wykonywane są z masy, która zawiera akryl. Nie są tak samo wytrzymałe jak licówki porcelanowe, kompozytowe bądź ceramiczne. Najczęściej służą pacjentom maksymalnie 2 lata. Są dość grube i ciężkie, natomiast ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. Ich największą zaletą jest atrakcyjnie niska cena. Zazwyczaj traktuje je się jako licówki tymczasowe.

Licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe są zbudowane z komponentów, których cechy wzajemnie się uzupełniają. Dzięki temu są wytrzymałe, elastyczne i twarde. Wykonuje je się przy użyciu kompozytów, które znajdują zastosowanie podczas wypełniania ubytków. Nie wymagają szlifowania zębów, a efekt, jaki można osiągać zazwyczaj jest zadowalający. Choć są trwalsze od akrylowych, to jednak mniej trwałe od ceramicznych i porcelanowych. One również często traktowane są jako tymczasowe, ponieważ dość łatwo ulegają przebarwieniom i zazwyczaj po 3-5 latach trzeba je wymienić. 

Licówki ceramiczne

Licówki ceramiczne wykonuje się z masy złożonej z krzemionki, kwarcu, kaolinu i barwników, która jest wypalana w piecu. Połączenie takich składników wraz ze sposobem ich przygotowania sprawia, że są trwalsze nawet od szkliwa zęba! Ich kolor jest mocno zbliżony do naturalnego zęba, trwałość wynosi nawet 15 lat, aczkolwiek są dość drogie, ponieważ ich ceny zaczynają się najczęściej od 900 złotych

Zobacz też:  Diastema (przerwa między zębami) – czym jest i czy da się ją usunąć?

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe natomiast wykonuje się z masy porcelanowej. Składa się ona między innymi z masy akrylowej i ceramicznej. Możemy śmiało stwierdzić, że są one najpopularniejszym i najczęściej wybieranym rodzajem licówek. Są wręcz idealne – wyróżniają się dużą trwałością, wytrzymałością mechaniczną, elastycznością, odpornością na plamy, przebarwienia i osadzanie się kamienia nazębnego oraz osadów i  nie alergizują. Ludzki organizm zazwyczaj dobrze je toleruje. Licówki porcelanowe doskonale nadają się na wszystkie zęby, choć najczęściej zakładane są na przednią część łuków.

Licówki pełnoceramiczne

Licówki pełnoceramiczne to rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego. Mają one postać cienkich płatków porcelany, które przykleja się do zewnętrznej powierzchni zębów. Są bardzo odporne, mogą być idealnie dopasowane, zapewniają naturalny i estetyczny wygląd, natomiast ich trwałość wynosi nawet 20 lat!

Licówki ręcznie malowane

Licówki ręcznie malowane są dość rzadko stosowane. Ich wykonanie wymagają dużego nakładu dokładnej pracy, co również przekłada się na wysoki koszt. Najczęściej wykonywane są ze specjalistycznej ceramiki, na którą nakłada się porcelanę, następnie modeluje i wypala. Później trzeba ją malować kilkukrotnie specjalnymi barwnikami, a po każdym malowaniu wypalić w piecu i na końcu pokryć masą, która nada jej wyjątkowy połysk.

Licówki bez szlifowania

Licówki bez szlifowania to zdecydowanie najmniej inwazyjne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie podczas małych korekt kształtu bądź kolory zębów. Są tak samo trwałe i estetyczne jak klasyczne licówki porcelanowe, natomiast ich zaletą jest oczywiście brak konieczności szlifowania, bezbolesność zabiegu i natychmiastowy efekt.

Jakie efekty dają licówki?

Marzy Ci się piękny i śnieżnobiały uśmiech? Z licówkami to możliwe! To zabieg, na który najczęściej decydują się osoby, którym nie podoba się ich kształt zębów lub przeszkadzają im nieestetyczne przebarwienia. 

Licówki to doskonała propozycja również dla osób, które chcą się pozbyć diastemy (szpary między jedynkami). Równie dobrze sprawdzają się do korekcji krzywych zębów bądź złamanych czy ukruszonych. Zapewniają one nie tylko znakomity efekt estetyczny, ale przede wszystkim sprawiają, że pacjenci czują się lepiej, śmielej się uśmiechają i są pewniejsi siebie! To zabieg o niewielkiej inwazyjności, dlatego uważa się go za kosmetyczny. 

kiedy warto założyć licówki obraz

Kto może zdecydować się na licówki?

Licówki zakłada się przede wszystkim po to, aby zmienić wygląd zębów. Tak, aby prezentowały się one atrakcyjniej. Zdecydowanie najczęściej stosuje się je w celu zmiany koloru zęba. Nieestetyczne przebarwienia mogą być spowodowane wadami w rozwoju szkliwa, a także leczeniem farmakologicznym. Powiedzmy jednak sobie jasno – kto może zdecydować się na licówki?

To dobra propozycja dla osób, które chcą:

Trzeba jednak wiedzieć, że stosowanie nakładek w postaci licówek to nie zawsze najlepszy pomysł. Odradza się ich stosowanie w przypadku mocno zniszczonych zębów. Wtedy lepiej się sprawdzają korony zębowe. Licówki nie są polecane także osobom cierpiącym na bruksizm (zgrzytanie zębami), z poważnymi wadami zgryzu oraz wieloma ubytkami w uzębieniu. 

Jak zakłada się licówki?

Zanim będziemy mogli założyć licówki, to musimy zadbać o to, aby zęby były wyleczone ze wszystkich ewentualnych ubytków próchniczych. Nie może znajdować się na nich także kamień nazębny i inne osady. Z tego powodu najczęściej przed zabiegiem stomatolog wykonuje skaling i piaskowanie.

Zobacz też:  Bonding – co to za zabieg i jakie daje efekty?

Następnie powierzchnia zębów, na które chcemy założyć licówki, zostaje wytrawiona specjalnym kwasem, a zęby są izolowane przy pomocy koferdamu. Następnie dentysta nakłada cement na powierzchnię zęba bądź zębów i przytwierdza licówkę (którą wcześniej musi przygotować). 

Później trzeba ją oczywiście utwardzić – do tego stosuje się specjalną lampę. Po częściowym utwardzeniu możliwe jest jeszcze wprowadzenie drobnych poprawek. Gdy już wszystko będzie w porządku, to stomatolog zwiększa siłę lampy i ostatecznie utwierdza całość. 

licówki obraz 1

Jak należy dbać o licówki?

Szczoteczki soniczne-1

Dzięki licówkom wiele osób może zyskać piękny i nieskazitelny uśmiech, który zawsze był ich marzeniem. Mimo że istnieją naprawdę trwałe rodzaje licówek – np. licówki porcelanowe, to jednak trzeba o nie odpowiednio dbać, aby służyły nawet przez 15 lat! Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących ich pielęgnacji.

Dbaj o prawidłową higienę jamy ustnej

Większość licówek jest bardzo droga, a Tobie na pewno zależy na tym, aby wyglądały nieskazitelnie przez długie lata, prawda? W tym celu powinieneś przede wszystkim dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. To przedłuży ich żywotność, ale również wpłynie na zachowanie zdrowia jamy ustnej. Choć licówki porcelanowe nie ulegają próchnicy, to i tak pozostają częścią zębów, które mogą być osłonięte i narażone na próchnicę. Pamiętaj zatem, aby dwa razy w ciągu dnia szczotkować zęby i je nitkować, aby licówki pozostawały w idealnym stanie. Jeśli chcesz zadbać o higienę jamy ustnej na najwyższym poziomie, sięgnij po szczoteczki soniczne i irygator do zębów

Używaj odpowiedniej szczoteczki i pasty

Szczotkowanie zębów to podstawa, lecz ważne jest, abyś używał do tego odpowiedniej szczoteczki i pasty. Najlepiej sprawdzają się szczoteczki soniczne z miękkimi końcówkami. Twarde włosie mogłoby bowiem powodować uszkodzenie lakieru na licówkach. Niemniej istotna jest pasta do zębów – nie powinna zawierać szorstkich właściwości ściernych. Najlepiej zapytaj swojego dentystę, która pasta będzie dla Ciebie najlepsza, tak abyś nie uszkodził licówek. 

Zapobiegaj chorobom dziąseł

Choroby dziąseł często powodują stany zapalne w dziąsłach, a czasem nawet są przyczyną ich cofania. Zaś cofające się dziąsła mają tendencję do odsłaniania części licówek, co niekorzystnie wpływa przede wszystkim na uśmiech. Aby im zapobiegać, należy przede wszystkim dbać o właściwą higienę jamy ustnej, a także natychmiast odwiedzić stomatologa, gdy licówki ulegną uszkodzeniu.

Regularnie odwiedzaj dentystę

Osoby noszące licówki powinny odwiedzać dentystę przynajmniej raz na pół roku. Postępując w ten sposób, możemy cieszyć się zdrowymi dziąsłami i zębami, a częste wizyty u stomatologa umożliwią wykrycie ewentualnych uszkodzeń licówek, które mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka. Pamiętaj zatem, aby nie przegapić żadnej zaplanowanej wizyty u specjalisty!

Unikaj gryzienia twardych przedmiotów

Wiele osób ma zły nawyk gryzienia twardych przedmiotów takich jak długopisy, ołówki bądź paznokcie. Osoby noszące licówki, muszą się go jak najszybciej pozbyć, ponieważ licówki porcelanowe, mimo że są trwałe, to jednak nie są tak mocne jak zwykłe zęby! Jeśli nadal będziemy gryźć twarde przedmioty, to może to spowodować nieestetyczne odpryski lub uszkodzenia.

Nie zgrzytaj i zaciskaj zębów

Zrezygnuj z pokarmów, które plamią zęby

Kawa? Napoje gazowe? Większość z nas uwielbia te napoje! Jednakże trzeba wiedzieć, że powodują one plamy zarówno na zębach, jak i na licówkach. Mimo że mówi się, że licówki porcelanowe są plamoodporne, to klej, który używa się do ich mocowania już nie, dlatego u osób spożywających pokarmy plamiące zęby, często można zaobserwować ciemne lub żółte plamy na krawędziach licówek. Lepiej zupełnie z nich zrezygnować lub chociaż je ograniczyć, natomiast napoje typu kawa pić przez słomkę.

Przestań palić papierosy

Palenie papierosów niekorzystnie wpływa na cały organizm, w tym również na licówki. Może spowodować zabarwienia i odbarwienia licówek. Zapewne nie chcesz, aby nieestetycznie wyglądały, dlatego najlepiej jak najszybciej rzuć palenie, jeśli to jest Twój nawyk. 

Licówki porcelanowe w dużym stopniu mogą odmienić Twoje zęby, a przede wszystkim podnieść Twoją pewność siebie. Jeśli będziesz o nie odpowiednio dbać, to na pewno będą one z Tobą przez długie lata!

FAQ - najczęściej zadawane pytania na temat licówek

Poniżej prezentujemy kilka odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z licówkami.

Ile kosztują licówki na zęby?

Cena licówek zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego zostały wykonane. Bardzo popularne są licówki kompozytowe, które kosztują około 1000 złotych za jeden ząb i utrzymują się przez około 3 lata. Jeśli jednak zależy nam na lepszej trwałości, to powinniśmy postawić na licówki porcelanowe, które kosztują około 2000 złotych za jeden ząb, natomiast ich trwałość to nawet 20 lat!

Jak dobrać kolor licówek?

Licówki to świetna alternatywa dla wybielania zebów – pozwala na uzyskanie trwałego efektu. Obecnie jednak mamy technologię, która umożliwia bardzo dokładny dobór odcienia. Zatem jeśli chcesz się zdecydować na licówki, lecz obawiasz się sztucznego i nienaturalnego uśmiechu, to zupełnie niepotrzebnie! Stomatolog wszystkim się zajmie – dobierze kolor, który sprawi, że Twoje zęby będą wyglądały naturalnie, młodzieńczo i będą delikatnie wybielone. 

Czy licówki umożliwiają osiągnięcie naturalnego efektu?

Naturalny efekt z licówkami? Jak najbardziej jest to możliwe! Tutaj nie liczy się jedynie kolor, ale również kształt, wielkość, dopasowanie do twarzy, sposób załamywania się światła i wiele innych aspektów! Dobry stomatolog wie, jak prawidłowo zaprojektować nowy uśmiech. Najpierw pomysły powstają w głowie specjalisty, następnie pojawiają się na zdjęciach, w programach komputerowych, jak i na modelach gipsowych, co daje możliwość stworzenia w pełni naturalnego i pięknego uśmiechu!

Licówki- kiedy warto się na nie zdecydować?

Mogłoby się wydawać, że licówki to rozwiązanie dla każdego z nas, jednakże niestety nie do końca. Nie sprawdzają się one w przypadku osób, które cierpią na bruksizm czy obgryzają paznokcie. Są to złe nawyki, które powodują ścieranie i pękanie szkliwa, a także prowadzą do rozchwiania zębów w szczękach i żuchwie. Założenie licówek narobiłoby jedynie więcej szkód niż pożytku. Dlatego, zanim będziemy mogli zdecydować się na licówki, to koniecznie trzeba pozbyć się przyczyny bruksizmu.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook