Przebarwienia na zębach – jak się ich pozbyć?

przebarwienia na zębach

Troska o zdrowe zęby to podstawa prawidłowej higieny jamy ustnej. Niestety stwierdzenie „zdrowe” nie zawsze jest równoznaczne z dobrym wyglądem. Nawet na bardzo zadbanym uzębieniu mogą pojawiać się nieestetyczne przebarwienia, które u wielu osób powodują uczucie wstydu i dyskomfort psychiczny. Dziś biały uśmiech uznawany jest jako podstawę dobrego wizerunku, ale wiele osób boryka się z problemem przebarwień zębów. Wielu z nas, zastanawia się, skąd bierze się ten problem, jak usunąć przebarwienia na zębach i jak zapobiegać nawrotom. Dziś pochylimy się nad tymi zagadnieniami i postaramy się je choć trochę przybliżyć. Zapraszamy do lektury.

Czym są przebarwienia na zębach?

Żółty kolor uzębienia na pewno nie jest obcy nikomu. Z problemem tym zmaga się mnóstwo osób i nierzadko po wizycie u stomatologa i wybieleniu, już po paru miesiącach sytuacja jak bumerang powraca. Gorzej, że czasem przebarwienia nabierają ciemnego, nawet czarnego koloru. Może się wydawać, że w głębi zęba rozwija się próchnica, ale wbrew pozorom nie zawsze musi tak być. Czarne przebarwienia również się zdarzają i nie zawsze świadczą o chorobie zębów. Skąd w takim razie się biorą?

Główne przyczyny sprzyjające przebarwieniom

Wspomniany już żółty kolor jest zazwyczaj następstwem regularnego spożywania określonych produktów. Przebarwieniom najbardziej sprzyja herbata, kawa oraz popularna Cola, czyli popularny napój gazowany. To również kilka bardzo „brudzących” owoców, w tym borówka oraz czarna porzeczka. Oczywiście pamiętaj, że zjedzenie paru porzeczek od czasu do czasu nie wpłynie na kolor Twojego uzębienia, tak samo jak wypicie jednej herbaty raz na jakiś czas. Kawę jednak spożywa się najczęściej dużo regularniej. To właśnie regularność sprzyja powstawaniu przebarwień.

Do czynników sprzyjających przebarwieniom trzeba jeszcze zaliczyć tytoń oraz wino. Palenie papierosów w krótkim czasie powoduje pojawianie się żółtego koloru na zębach (palacze mają również żółte paznokcie, z tego samego powodu). Tak samo często spożywane wino może powodować problemy. Te przebarwienia mają jednak pewną zaletę, jeśli w ogóle można tak o tym powiedzieć…są bardzo proste w usunięciu. Często wystarczy porządne szczotkowanie przy użyciu odpowiedniego urządzenia oraz pasty i już po kilku dniach kolor zębów jest o kilka tonacji bliższy idealnej bieli.

Inne przyczyny przebarwień zębów:

jak mieć białe zęby obrazek 5

Wpływ niektórych chorób

Na powstawanie przebarwień na zębach mają też wpływ czynniki wewnętrzne, czyli choroby, np. niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, porfirie, fluorozę, hiperbilirubinemię

Zła higiena jamy ustnej

Nieodpowiednie zachowanie higieny jamy ustnej powoduje przebarwienia zębów.

Sprawdź też: Jak czyścić język – wszystko o szczotkowaniu języka

Leki

Silne działanie na kolor szkliwa mają antybiotyki z grupy tetracyklin oraz leki stosowane przy nadciśnieniu, alergii oraz chorobie niedokrwiennej serca.

Czarne zęby – czarne przebarwienia zębów

Ten wyjątkowo brzydki kolor to najczęściej efekt przechodzenia poważnej terapii farmakologicznej. Niestety niektóre leki, choć ratują nam życie, odbijają się negatywnie na naszym ciele, w tym na zębach. Odbarwienia spowodowane farmakologią nie są już tak proste w usunięciu i często bez wizyty u stomatologa po prostu się nie obejdzie.

Mniej uciążliwe są przebarwienia występujące po regularnym stosowaniu płukanek. Jeśli w ich składzie znajduje się chlorheksydyna lub dużo żelaza, na pewno zaczną pojawiać się czarne przebarwienia. Te jednak bardzo często da się usunąć na własną rękę, między innymi poprzez stosowanie dobrych past wybielających.

Białe plamy na zębach

Warto również uważać na powstające białe plamy na zębach, ponieważ w końcowym stadium przybierają one postać ciemnej, brunatnej plamy. Białe przebarwienia najczęściej powstają na skutek demineralizacji szkliwa i ubytku wapnia z jego powierzchni. Białe przebarwienia często świadczą również o rozwijającej się próchnicy, dlatego zalecamy szybko reagować i podjąć próbę zatrzymania procesu próchnicowego już na etapie białych przebarwień na zębach. Jeśli zauważyłeś na swoich zębach białe przebarwienia, wspomnij o tym swojemu stomatologowi na najbliższym przeglądzie.

Przyczyną powstawania tego typu przebarwień jest obecność szkodliwych bakterii, żyjących w płytce nazębnej, które osadzają się najczęściej po jedzeniu i szkodliwie oddziałują na nasze zęby. Dlatego bardzo ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej jest usuwanie szkodliwego kamienia nazębnego. Jednym z najlepszych narzędzi do skutecznego usuwania kamienia nazębnego są właśnie szczoteczki soniczne. Dotarcie do przestrzeni międzyzebowych przy użyciu manualnej szczoteczki jest niezwykle trudne.

Białe plamki na zębach u dziecka mogą pojawić się również przez dostarczanie zbyt dużej ilości fluoru. Jeśli zaobserwowano białe plamy na zębach u dzieci, należy odstawić pasty z fluorem oraz skonsultować się ze stomatologiem.

Przebarwienia zębów – jak sobie z nimi radzić?

Skoro czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie zmagasz się z tym nieestetycznym problemem. Na chwilę obecną bardziej interesuje Cię więc to, jak się go pozbyć, niż jak zapobiegać w przyszłości. Co w takim razie zrobić? Możesz oczywiście iść do stomatologa i poddać się profesjonalnym zabiegom wybielającym. To rozwiązanie polecamy szczególnie osobom z przebarwieniami powstałymi po stosowaniu ciężkiej farmakologii. Od takiej wizyty nie uciekną również raczej te osoby, które mają przebarwienia od długiego czasu. Płytka nazębna może być na tyle gruba i solidna, że bez specjalnych narzędzi się nie obejdzie.

Wybielanie zębów przy użyciu szczoteczki sonicznej

W pozostałych przypadkach polecamy zakup szczoteczki sonicznej. Urządzenie to okazuje się wyjątkowo skutecznym narzędziem w walce z przebarwieniami. Potężna moc fal dźwiękowych oraz ogromna prędkość drgania główki sprawiają, że szczoteczka, jak żadna inna, efektywnie wybiela zęby.

Zobacz też:  Erozja szkliwa - przyczyny i leczenie

Co ważne, jest to metoda niesłychanie bezpieczna. Urządzenia tego nie dociska się mocno do zębów, a więc nawet obecność plomb czy implantów nie stanowi przeciwskazania.

Program wybielania zębów

Warto kupić szczoteczkę soniczną, która posiada program wybielania zębów – jeśli chcemy usunąć przebarwienia, powinniśmy również dostosować włosie szczoteczki z odpowiednią twardością i wybrać odpowiednie końcówki Oclean.

Szczoteczki od Oclean można połączyć z dedykowaną aplikacją Oclean App, która umożliwia wybór kilku programów wybielających. Co więcej, aplikacja na podstawie wpisanych przez nas informacji, zarekomenduje najlepszy program.

Wystarczy, że uzupełnisz kilka podstawowych informacji, takich jak:

Typ uzębienia

Nawyki osobiste

Stopień wybielenia zębów

Moc soniczna działa na dwóch „frontach”. Po pierwsze wprawia w drgania samą szczoteczkę – ich intensywność jest wielokrotnie wyższa, niż przy klasycznych urządzeniach elektrycznych. Po drugie, to jedyna szczoteczka, która faktycznie czyści nawet najgłębsze miejsca w uzębieniu! Fale ultradźwiękowe powodują drgania cząsteczek pasty oraz śliny. W efekcie czyścisz nawet szczeliny oraz najdalej umiejscowione w jamie ustnej zęby. O skuteczności wybielania tym urządzeniem doskonale świadczą różne badania, które zostały już przeprowadzone przez renomowane instytucje.

oclean aplikacja wybielanie
Pozbądź się przebarwień

Jak używać szczoteczki sonicznej?

Jeśli temat Cię zainteresował, to powinieneś poznać jeszcze kilka szczegółów związanych ze sposobami używania tego produktu. Po pierwsze, będziesz potrzebował szczoteczki oferującej regulację prędkości obrotowej i tym samym działającej w różnych trybach. Musisz uruchomić tryb wybielania i zastosować specjalną, przeznaczoną do tego celu końcówkę. Funkcjonalność tego typu oferują szczoteczki soniczne Oclean. 

Drugą ważną kwestią jest wybór odpowiedniej pasty do zębów. Są produkty specjalnie dedykowane do szczoteczek sonicznych i polecamy ich wybór. W klasycznych pastach wybielających podstawą składu są niewielkie granulki określane mianem ścierniwa. Dosłownie ścierają one płytkę nazębną i dlatego wybielają. Ich obecność jest zrozumiała, jeśli używasz klasycznej, ręcznej szczoteczki. Sam nie jesteś w stanie wygenerować tysięcy ruchów oscylacyjnych na minutę, a więc granulki ścierające stanowią wsparcie.

W przypadku szczoteczki sonicznej te granulki mogą być jednak szkodliwe. Dziesiątki tysięcy ruchów na minutę i ścierniwo…to nie jest dobre połącznie. Specjalne pasty do szczoteczek sonicznych są go pozbawione. Oczywiście na co dzień spokojnie możesz stosować zwykłe pasty do zębów – najważniejsze, by nie kupować produktów stricte pod wybielanie.

szczoteczka soniczna oclean x

Czy szczoteczka soniczna najlepiej czyści zęby?

Tak, nie musicie przecierać swoich oczu lub czyścić okularów – szczoteczka soniczna naprawdę pomaga w prawidłowej higienie jamy ustnej. Nie jest to wsparcie bierne, takie jak w produktach elektronicznych, gdzie urządzenie tylko wykonuje za nas ruchy oscylacyjne.

Aby zaprezentować tę różnicę, posłużymy się przykładem bardzo ciekawej szczoteczki sonicznej Oclean X Pro. Produkt ten wyposażony jest w płynną regulację intensywności pracy, ale ważniejsze jest to, co skrywa się w jego obudowie. To nic innego, jak zminiaturyzowany komputer uzbrojony w kilka czujników. Szczoteczka „wie”, jak długo i intensywnie myte były zęby, jak mocno dociskało się do ich powierzchni oraz pod jakim kątem znajdowała się główka. Po co to wszystko?

Zobacz też:  Ropień zęba – jak powstaje i czy jest groźny?

Drugą, mniej fizyczną częścią tej szczoteczki, jest aplikacja na urządzenia mobilne, którą można pobrać zupełnie za darmo. To właśnie tam gromadzone są te dane i przetwarzane na wiele istotnych informacji. Można kontrolować skuteczność mycia, sprawdzać czas i przede wszystkim, realizować pewne plany higieniczne. Tak – szczoteczka Oclean może być skonfigurowana na przykład pod wybielanie, masowanie dziąseł, mycie zębów u dzieci, u osób z wrażliwymi dziąsłami i wiele więcej. Tych programów jest ponad 100, a więc macie w czym wybierać.

Niepozorna aplikacja tworzy sprawny tandem ze szczoteczką. Trzymajcie się zaleceń, a już po paru tygodniach zauważycie poważną różnicę w jakości higieny zębów. Ta szczoteczka naprawdę pomaga w myciu zębów!

Skuteczne sposoby na przebarwienia zębów

Najlepiej zrezygnować z produktów wywołujących ten nieestetyczny problem. Odłóżmy jednak żarty na bok. O ile palenie tytoniu faktycznie jest niezdrowe, to raczej mało kto będzie rezygnować z ulubionej filiżanki kawy czy herbaty.

Co w takim razie zrobić? Cenną poradę przygotował dr Michał Ganowicz. Najlepszym sposobem na zachowanie bieli zębów przez dłuższy czas jest… płukanie ich czystą wodą. Po zjedzeniu posiłków warto po prostu dokładnie przepłukać jamę ustną. Jest to tym ważniejsze, im bardziej kwaśny odczyn miały spożywane posiłki.

Oprócz tego trzeba pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Teoretycznie płukanie można zastąpić myciem, ale nie zawsze jest to dobry pomysł. Jeśli posiłki miały kwaśny odczyn, to spowodowały zmiękczenie szkliwa. Z tego powodu nie powinno się myć zębów przez minimum 30 minut po jedzeniu. Miękkie szkliwo bardzo łatwo uszkodzić.

Czy szczoteczka soniczna faktycznie pomaga na przebarwienia zębów?

Wspomniany wcześniej dr Michał Ganowicz polecił jeszcze jeden sposób na przebarwienia na zębach. Tak, nie mylisz się – jest nią stosowanie szczoteczki sonicznej. Jak podkreśla doktor, soniczne drgania główki tej szczoteczki doskonale usuwają przebarwienia pojawiające się na zębach. Co więcej, jej stosowanie pozwala ograniczyć ryzyko ich powstawania w przyszłości. Szczoteczka soniczna bardzo dokładnie czyści zęby w najmniejszych nawet zakamarkach, zachowując na dłużej ich zdrowie oraz piękny wygląd.

Zakup szczoteczki sonicznej nie musi być kosztowną inwestycją

Zainteresowały Cię ogromne możliwości tego produktu, ale obawiasz się, że jego zakup będzie dużym obciążeniem dla Twojej kieszeni? Spokojnie, możesz zajrzeć na naszą stronę internetową oclean.pl i skorzystać z bardzo atrakcyjnej oferty. Sprzedajemy nowoczesne szczoteczki soniczne, które są nie tylko funkcjonalne i niezawodne, ale także niedrogie. Również wymienne końcówki nie są dużym wydatkiem. Nie czekaj dłużej i złóż zamówienie już dziś. Zadbaj nie tylko o zdrowie, ale także o piękny wygląd swoich zębów!

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook