fbpx

Wyrywanie 8 (ekstrakcja ósemki) – wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegu

Ósemki, zęby na prześwietleniu

Usuwanie ósemek to jeden z częstszych zabiegów chirurgicznych, które wykonuje się w gabinecie stomatologicznym. Zęby mądrości nierzadko źle rosną, zatrzymują się i psują – a wtedy najbezpieczniej dla zdrowia jest po prostu je wyrwać. Sprawdź, jak wygląda zabieg ekstrakcji 8 i co warto o nim wiedzieć!

Wyrwanie ósemki to ekstrakcja zęba: trzeciego trzonowca. To mechaniczne usunięcie go w trakcie zabiegu pod znieczuleniem – chirurgicznie lub mikrochirurgicznie. W zależności od przypadku, np. położenia i anatomii zęba, specjalista wykorzystuje różne metody i sprzęty (czasami konieczne jest dłutowanie). Najczęściej po przeprowadzonym zabiegu lekarz zszywa zębodół.

Ósemki, zęby na prześwietleniu

Wbrew pozorom obecnie nie usuwa się wszystkich ósemek (szczególnie jeśli są zdrowe i nie powodują żadnych problemów) – o konieczności zabiegu zawsze decyduje lekarz, m.in. po wykonaniu badania RTG. Chirurgiczne usuwanie 8 zwykle jest konieczne, jeśli:

Badania stwierdzają, że najczęstszym wskazaniem do chirurgicznego usuwania ósemek jest próchnica i jej efekty (63,2%).

Wyrwanie 8 – opuchlizna i gojenie

Zabieg ekstrakcji ósemki jest bezbolesny, ponieważ przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Później organizm wytwarza jednak naturalną reakcję: miejsce po zębie może być opuchnięte i bolesne. Żeby złagodzić te doznania, stosuj zimne okłady. Proces gojenia trwa najczęściej kilka–kilkanaście dni.

Lekarz pokazuje pacjentce wyrwaną ósemką

Wyrywanie 8 – powikłania

Jak każdy zabieg, także usuwanie zębów mądrości może wiązać się z komplikacjami. Do możliwych należą m.in. zakażenie bakteryjne czy suchy zębodół. Na powikłania bardziej narażone są kobiety. Zgłoś się do lekarza, jeśli:

Wyrwanie 8 w ciąży – czy istnieją przeciwwskazania?

Jeśli jest taka opcja, najlepiej zaplanować zabieg wyrwania ósemki jeszcze na etapie planowania ciąży – przede wszystkim dla komfortu ciężarnej. Ekstrakcja zęba mądrości jest jednak możliwa w ciąży, ale specjaliści zalecają odczekanie do 12. tygodnia. Inaczej sytuacja wygląda w pilnym przypadku (np. zapalenia), gdy najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe chirurgiczne usunięcie ósemki.

Wyrwanie 8 – cena

To, ile kosztuje wyrywanie zęba, zależy od wielu czynników, np. położenia ósemki. Najczęściej koszt zabiegu za jeden ząb to 500–1500 zł.

FAQ – wyrywanie 8 – najczęściej zadawane pytania

Dla komfortu i bezpieczeństwa po usunięciu ósemki zwykle zakłada się szew, który trzyma tkanki dziąsła na miejscu i ułatwia gojenie zębodołu.

Lekarz zwykle ściąga szwy po 7–10 dniach od zabiegu usunięcia zęba mądrości. Czas rekonwalescencji zależy jednak od indywidualnego przypadku. Pamiętaj, że ból i opuchlizna do kilku dni po zabiegu są normalne.

Dokładne wskazówki otrzymasz od dentysty po wykonaniu zabiegu. Zwykle pierwszy posiłek można zjeść po ok. 2 godzinach (najlepiej wybrać zimny i niewymagający gryzienia pokarm).

Aby usprawnić gojenie, stosuj się do wszystkich zaleceń lekarza. Przez pierwsze 24 godziny unikaj gorących napojów i jedzenia, płukania płynem, palenia papierosów oraz picia alkoholu. Przez ok. 7 dni unikaj aktywności fizycznej, sauny i basenu. Przez kilkanaście kolejnych dni uważaj również w trakcie szczotkowania zębów i stosuj miękką szczoteczkę.

Czas trwania zabiegu to zwykle do ok. 60 minut, a jeśli ząb jest ułożony poprawnie, a przypadek mało skomplikowany – nawet krócej.

Źródła:

https://core.ac.uk/download/pdf/276638698.pdf

https://journals.viamedica.pl/kardiologia_polska/article/viewFile/78147/57827

http://www.dentalforum.ump.edu.pl/uploads/2015/1/45_1_43_2015.pdf

https://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/art-0316-opieka-w-ci%C4%85%C5%BCy.pdf

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook