Choroby dziąseł – etapy choroby, profilaktyka i leczenie

Porady
Choroby dziąseł

Dziąsła to delikatna tkanka, której zadaniem jest podtrzymywanie i osłona korzeni zębów. Są silnie unaczynione i łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Jeśli nie otaczamy ich odpowiednią troską, możemy zapadać na różne choroby dziąseł. To wyjątkowo przykre dolegliwości, które mogą mieć liczne powikłania. Jak rozpoznać schorzenia dziąseł i w jaki sposób można im zapobiegać? O tym w naszym artykule – zapraszamy do czytania!

Zapalenie dziąseł

Podstawową chorobą dziąseł jest stan zapalny, który może obejmować ich powierzchnię w sąsiedztwie jednego lub kilku zębów (zlokalizowane zapalenie dziąseł) albo całe dziąsła (uogólnione zapalenie dziąseł). Zazwyczaj choroba rozpoczyna się w jednym lub kilku miejscach i daje charakterystyczne objawy. Jest stosunkowo łatwa do wyleczenia. Wczesne zatrzymanie jej postępu jest kluczowe dla całkowitego wyzdrowienia – późniejsze etapy choroby dziąseł mogą powodować nieodwracalne szkody.

choroby dziąseł obraz

Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł?

Najczęstszą przyczyną stanu zapalnego dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Nieskuteczne lub niedokładne usuwanie bakterii i osadów, tworzących płytkę nazębną, prowadzi do powstawania kamienia nazębnego. Składa się on między innymi ze związków mineralnych i bakterii próchnicotwórczych, których produkty metaboliczne przyczyniają się do zapalenia dziąseł.

SPRAWDŹ TEŻ: Płytka nazębna – jak usunąć?

Oprócz tego, przyczyną choroby dziąseł mogą być:

Objawy zapalenia dziąseł

Choroba dziąseł rozwija się dosyć wolno. Początkowy stan zapalny może nie dawać objawów bólowych. Należy więc zwracać uwagę na inne symptomy choroby.

Poniższe objawy są wskazaniami do wizyty u stomatologa:

Profilaktyka zapalenia dziąseł

Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z zapaleniem dziąseł, należy dbać o higienę jamy ustnej w sposób kompleksowy

Wiele osób ogranicza się do szczotkowania zębów 1-2 razy dziennie. Najlepiej robić to po każdym posiłku lub przynajmniej dwukrotnie w ciągu dnia, a przy każdym szczotkowaniu dodatkowo czyścić przestrzenie między zębami. Służy do tego nić dentystyczna lub specjalne, niewielkie szczoteczki.

jak wybrać szczoteczkę soniczną obraz 3

Inną opcją jest stosowanie szczoteczki sonicznej, która najskuteczniej czyści zęby i szczeliny pomiędzy nimi. Dzięki niej profilaktyka chorób dziąseł staje się bardzo łatwa. Ważne są także regularne kontrole stanu zdrowia zębów i dziąseł – dentystę należy odwiedzać przynajmniej 2 razy w roku. Sprawdź nasze szczoteczki soniczne

Usuwanie kamienia nazębnego

kamień nazębny obraz 3

Istotnym działaniem profilaktycznym jest usuwanie kamienia nazębnego. Profesjonalny zabieg skalingu pozwala zlikwidować złogi kamienia i zapobiegać jego dalszemu powstawaniu. 

Kamień nazębny sprzyja bowiem odkładaniu się większych ilości płytki nazębnej. Warto wspomnieć, że jego obecność zaburza także estetykę uśmiechu – odpowiada za przebarwienia i ciemne plamy na zębach. 


Zastanawiasz się, jak powstaje kamień nazębny? Nieusuwana płytka nazębna z czasem zamienia się właśnie w kamień nazębny. Złe szczotkowanie zębów prowadzi do powstawania powłoki z kamienia nazębnego. Powstający nalot na zębach trzeba uważnie doczyszczać, aby właśnie w konsekwencji nie zamienił się w kamień nazębny. Szczoteczka soniczna pozwoli Ci skutecznie usunąć każdego dnia, szkodliwą płytkę nazębną. 

Zapalenie ozębnej – kolejny etap choroby dziąseł

Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do rozwoju zapalenia ozębnej. Ozębna to tkanka, która wypełnia przestrzeń między cementem zęba a kością zębodołu. 

Odkładająca się płytka nazębna z czasem może przesuwać się w stronę korzeni zębów i okolicznych tkanek. Wtedy poniżej linii dziąseł powstaje kieszeń, w której zbierają się resztki pokarmu i namnażają się bakterie. Jest to bolesna choroba dziąseł. 

Ten etap choroby objawia się recesją dziąseł i odsłonięciem szyjek zębowych. Zęby mogą być wrażliwe na dotyk, a w okolicy może gromadzić się ropa. Zapalenie ozębnej, a następnie przyzębia może skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem kości i włókien podtrzymujących ząb.

Jak przebiega leczenie zapalenia ozębnej?

Pomoc uzyskamy u stomatologa lub periodontologa, który usunie kamień nazębny i złogi poddziąsłowe. Jeśli nastąpiła nieodwracalna recesja dziąseł, wykonuje się chirurgiczny zabieg pokrycia szyjek zębowych. Rekonstrukcją objęte zostaną także uszkodzone kości.

Leczenie jest długotrwałe i wymaga zachowywania przez pacjenta nienagannej higieny jamy ustnej. W przeciwnym razie złogi będą powracały. Oprócz szczotkowania zębów i korzystania z nici dentystycznej warto stosować płukanki, a niekiedy lekarz przepisuje antybiotyki.

Ruchome zęby – zaawansowane zapalenie przyzębia

Jeśli nie zahamujemy rozwoju choroby dziąseł odpowiednio wcześnie, grozi nam zaawansowana paradontoza. W tym stadium choroby zęby stają się ruchome i mogą wypadać. Uszkodzone kości szczęki zmuszają niekiedy do usunięcia zębów przez stomatologa. Zgryz staje się nierówny, co prowadzi do kolejnych problemów.

Paradontoza zwiększa ryzyko chorób serca, udarów mózgu i niektórych nowotworów, ponieważ bakterie niekontrolowanie namnażające się w jamie ustnej przedostają się do organów wewnętrznych.

zaczerwienione dziąsło

Jak przebiega leczenie paradontozy?

Leczenie paradontozy na tym etapie jest trudne i czasochłonne. Wymaga regularnych wizyt kontrolnych i wykonywania różnych zabiegów, które mogą wiązać się z dużymi wydatkami. Można spowalniać rozwój choroby i zapobiegać dalszej utracie zębów, lecz występujące już szkody są nieodwracalne.

W terapii wykorzystuje się metody niechirurgiczne i chirurgiczne. Przebieg leczenia jest indywidualny, dostosowany do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Doświadczony periodontolog omówi z pacjentem możliwości i przekaże mu praktyczne wskazówki dotyczące higieny, która jest kluczowa dla łagodzenia przebiegu choroby.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak dbać o higienę jamy ustnej – prawidłowa higiena jamy ustnej

Choroby dziąseł – podsumowanie

Nie odkładajmy wizyty u stomatologa na później, jeśli zauważamy krwawienie dziąseł, przykry zapach z ust lub nadwrażliwość zębów. Choroby dziąseł są bolesne, a konsekwencje zdrowotne mogą być poważne. 

Nie powinniśmy bagatelizować objawów ostrzegawczych, które często świadczą o początku stanu zapalnego w jamie ustnej – im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym większe mamy szanse na całkowite wyzdrowienie. Zapalenie dziąseł można wyleczyć w ciągu kilku tygodni, lecz gdy rozwinie się zapalenie przyzębia, rokowanie staje się mniej korzystne.

Zapobiegaj chorobom dziąseł

Warto zapobiegać rozwojowi choroby dziąseł, stosując się do zaleceń profilaktycznych. Szczoteczki soniczne Xiaomi od Oclean, pozwolą Ci o wiele skuteczniej zadbać o higienę jamy ustnej w porównaniu do tradycyjnych, czy też nawet elektrycznych szczoteczek do zębów. 

Najczęstszą przyczyną chorób dziąseł są złogi bakterii nazębnej, która groadzą się na zębach i w przestrzeniach międzyzębowych. Szczoteczki soniczne wprawiają w ruch włosie urządzenia, które porusza się nawet do 42 000 ruchów na minutę. Technologia soniczna wykorzystuje fale dźwiękowe, które podczas mycia zębów powodują powstawanie tzw. aktywnej chmury mikrobąbelków. Mikrobąbelki przemieszczają się na odległość ok. 4mm od końcówki włókien, przez co doskonale docierają i oczyszczają nawet trudno dostępne miejsca, jak przestrzenie międzyzębowe. Używając tradycyjnych szczoteczek do zębów, nie jesteśmy w stanie wyczyścić tych obszarów w jamie ustnej.