fbpx

Choroby dziąseł – profilaktyka, objawy i leczenie

Dziąsła to delikatna tkanka, której zadaniem jest podtrzymywanie i osłona korzeni zębów. Są silnie unaczynione i łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Jeśli nie otaczamy ich odpowiednią troską, możemy zapadać na różne choroby dziąseł, w tym choroby przyzębia. To wyjątkowo przykre dolegliwości, które mogą mieć liczne powikłania i wpływają na ogólny stan zdrowia całego organizmu. 

Podstawową chorobą dziąseł jest stan zapalny, który może obejmować ich powierzchnię w sąsiedztwie jednego lub kilku zębów  albo całe dziąsła. Może także przybierać charakter zapalenia przyzębia.

 Zazwyczaj choroba rozpoczyna się w jednym lub kilku miejscach i daje charakterystyczne objawy. Jest stosunkowo łatwa do wyleczenia, a jej wczesne zatrzymanie jest kluczowe dla całkowitego wyzdrowienia – późniejsze etapy choroby dziąseł mogą powodować nieodwracalne skutki.

Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł?

Najczęstszą przyczyną stanu zapalnego dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Nieskuteczne lub niedokładne usuwanie bakterii i osadów, tworzących płytkę nazębną, prowadzi do powstawania kamienia nazębnego. Składa się on między innymi ze związków mineralnych i bakterii próchnicotwórczych, których produkty metaboliczne przyczyniają się do choroby dziąseł. 

Objawy zapalenia dziąseł

Choroba dziąseł rozwija się dosyć wolno. Początkowy stan zapalny może nie dawać objawów bólowych. Należy więc zwracać uwagę na inne symptomy choroby.

Poniższe objawy są wskazaniami do wizyty u stomatologa:

Profilaktyka zapalenia dziąseł

Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z zapaleniem dziąseł, należy dbać o higienę jamy ustnej w sposób kompleksowy

Myć zęby należy minimum dwa razy dziennie przez 3 minuty. Najlepiej robić to po każdym posiłku, a przy każdym szczotkowaniu dodatkowo czyścić przestrzenie między zębami. Służy do tego nić dentystyczna lub specjalne, niewielkie szczoteczki. Warto również pamiętać o płukaniu jamy ustnej używając odpowiedniego płynu do płukania. 

Inną i bardzo skuteczną opcją jest stosowanie szczoteczki sonicznej, która najskuteczniej czyści zęby i szczeliny pomiędzy nimi. 

Ważna jest także stała profilaktyka i leczenie, czyli kontrole stanu zdrowia zębów i dziąseł – dentystę należy odwiedzać przynajmniej 2 razy w roku i zadbać o ogólne zdrowie jamy ustnej. Nieleczona próchnica również może być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. 

Usuwanie kamienia nazębnego

Istotnym działaniem profilaktycznym jest usuwanie kamienia nazębnego. Profesjonalny zabieg skalingu wykonywany przez stomatologa lub higienistkę pozwala zlikwidować złogi kamienia i zapobiegać jego dalszemu powstawaniu. 

Kamień nazębny sprzyja bowiem odkładaniu się większych ilości płytki nazębnej. Warto wspomnieć, że jego obecność zaburza także estetykę uśmiechu – odpowiada za przebarwienia i ciemne plamy na zębach.

Nieusuwana płytka nazębna z czasem zamienia się w kamień nazębny. Złe szczotkowanie zębów prowadzi do powstawania powłoki. Powstający nalot na zębach trzeba uważnie doczyszczać, aby właśnie w konsekwencji nie zamienił się w kamień. Szczoteczka soniczna pozwoli Ci skutecznie usunąć każdego dnia, szkodliwą płytkę nazębną. 

Zobacz też:  Odsłonięte szyjki zębowe - jak leczyć obniżone dziąsła?

Zapalenie ozębnej – kolejny etap choroby dziąseł

Nieleczone choroby dziąseł prowadzi do rozwoju zapalenia ozębnej. Ozębna to tkanka, która wypełnia przestrzeń między cementem zęba a kością zębodołu. 

Odkładająca się płytka nazębna z czasem może przesuwać się w stronę korzeni zębów i okolicznych tkanek. Wtedy poniżej linii dziąseł powstaje kieszonka,  w której zbierają się resztki pokarmu i namnażają się bakterie. 

Ten etap choroby objawia się recesją dziąseł i odsłonięciem szyjek zębowych. Zęby mogą być wrażliwe na dotyk, a w okolicy może gromadzić się ropa. Zapalenie ozębnej, a następnie przyzębia może skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem kości i włókien podtrzymujących ząb.

Jak przebiega leczenie zapalenia ozębnej?

W przypadku tej choroby warto jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem lub periodontologiem, który usunie kamień nazębny i złogi poddziąsłowe. Jeśli nastąpiła nieodwracalna recesja dziąseł, wykonuje się chirurgiczny zabieg pokrycia szyjek zębowych. Rekonstrukcją objęte zostaną także uszkodzone kości.

Leczenie jest długotrwałe i wymaga zachowywania przez pacjenta nienagannej higieny jamy ustnej. W przeciwnym razie złogi będą powracały. Oprócz szczotkowania zębów i korzystania z nici dentystycznej warto stosować płukanki, a niekiedy lekarz przepisuje antybiotyki.

Ruchome zęby – zaawansowane zapalenie dziąseł i przyzębia

Jeśli nie zahamujemy rozwoju choroby dziąseł odpowiednio wcześnie, grozi nam zaawansowana paradontoza. W tym stadium choroby zęby stają się ruchome i mogą wypadać. Uszkodzone kości szczęki zmuszają niekiedy do usunięcia zębów przez stomatologa. Zgryz staje się nierówny, co prowadzi do kolejnych problemów.

Paradontoza zwiększa ryzyko chorób serca, udarów mózgu i niektórych nowotworów, ponieważ bakterie niekontrolowanie namnażające się w jamie ustnej przedostają się do organów wewnętrznych.

Jak przebiega leczenie paradontozy?

Leczenie paradontozy na tym etapie jest trudne i czasochłonne. Wymaga regularnych wizyt kontrolnych i wykonywania różnych zabiegów, które mogą wiązać się z dużymi wydatkami. Można spowalniać rozwój choroby i zapobiegać dalszej utracie zębów, lecz występujące już szkody są nieodwracalne.

Zobacz też:  Krwawiące dziąsła - przyczyny, leczenie i domowe sposoby na krwawiące dziąsła

W terapii wykorzystuje się metody niechirurgiczne i chirurgiczne. Przebieg leczenia jest indywidualny, dostosowany do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Doświadczony periodontolog omówi z pacjentem możliwości i przekaże mu praktyczne wskazówki dotyczące higieny, która jest kluczowa dla łagodzenia przebiegu choroby.

Zapobiegaj chorobom dziąseł

Warto zapobiegać rozwojowi choroby dziąseł, stosując się do zaleceń profilaktycznych. Szczoteczki soniczne od Oclean, pozwolą Ci o wiele skuteczniej zadbać o higienę jamy ustnej w porównaniu do tradycyjnych, czy też nawet elektrycznych szczoteczek do zębów. 

Najczęstszą przyczyną chorób dziąseł są złogi bakterii nazębnej, która groadzą się na zębach i w przestrzeniach międzyzębowych. Szczoteczki soniczne wprawiają w ruch włosie urządzenia, które porusza się nawet do 42 000 ruchów na minutę. Technologia soniczna wykorzystuje fale dźwiękowe, które podczas mycia zębów powodują powstawanie tzw. aktywnej chmury mikrobąbelków. Mikrobąbelki przemieszczają się na odległość ok. 4mm od końcówki włókien, przez co doskonale docierają i oczyszczają nawet trudno dostępne miejsca, jak przestrzenie międzyzębowe. Używając tradycyjnych szczoteczek do zębów, nie jesteśmy w stanie wyczyścić tych obszarów w jamie ustnej. 

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook