fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Odbudowa zęba – którą metodę wybrać i czy zawsze jest to możliwe?

Strona główna » Blog » Odbudowa zęba – którą metodę wybrać i czy zawsze jest to możliwe?

Kiedyś niemal każdy chory lub uszkodzony ząb był usuwany – na szczęście to już przeszłość. Dziś dentysta często może odbudować ząb w taki sposób, by wyglądał naturalnie, a jednocześnie był wytrzymały. Specjalista jest w stanie przeprowadzić rekonstrukcję nawet dużej części korony. Jakie są metody odbudowy zęba i kiedy wykonuje się taki zabieg? Sprawdź!

Odbudowa zęba – czym jest i jakie są wskazania?

Odbudowa zęba to zabieg stomatologiczny, który polega na rekonstrukcji brakujących fragmentów tkanki (ubytków). Dzięki temu można nie tylko przywrócić ładny wygląd uśmiechu, ale również zadbać o utrzymanie wszystkich niezbędnych funkcji uzębienia (m.in. żucie, mówienie, zachowanie rysów twarzy).

Poprawnie wykonana rekonstrukcja pomaga również wzmocnić ząb oraz zapewnić szczelność (aby zmniejszyć ryzyko, że bakterie dostaną się do korzenia).

Najważniejsze wskazania do odbudowy korony zęba:

  • urazy mechaniczne, np. pęknięcie, złamanie, ukruszenie;
  • uszkodzenia chemiczne;
  • ubytki próchnicowe;
  • ubytki po leczeniu kanałowym;
  • osłabienie korony zęba;
  • nieestetyczne zmiany, np. przebarwienia;
  • wyróżniający się ząb, np. kształtem.

Metody odbudowy zęba

W gabinecie dentystycznym znajdziesz kilka różnych metod odbudowy zęba. Rozwiązanie zawsze dopasowuje się do konkretnego przypadku. Dentysta bierze pod uwagę przede wszystkim:

  • stopień uszkodzenia zęba, wielkość ubytku;
  • przyczynę problemu;
  • stan higieny;
  • rodzaj zęba (siekacz, trzonowiec itp.);
  • oczekiwania pacjenta (np. dotyczące wyglądu);
  • budżet pacjenta;
  • wygląd zdrowych zębów;
  • ewentualne wady zgryzu lub inne nieprawidłowości.
Zobacz też:  Co wyciąga ropę z zęba?

Odbudowa zęba na korzeniu

Jeżeli ubytek jest znaczny, dotyczy sporej części korony, dentysta sprawdza stan korzenia. Jeśli korzeń jest zdrowy, protetyk stosuje rekonstrukcję zęba na korzeniu. W zależności od wielu czynników (m.in. wielkość pozostałej tkanki) najczęściej wykorzystuje w tym celu koronę protetyczną. Całość rekonstrukcji na korzeniu wymaga zwykle kilku odwiedzin w gabinecie stomatologicznym.

Odbudowa zęba kompozytem

Materiał kompozytowy służy do szybkiej rekonstrukcji niewielkich ubytków (zwykle na jednej wizycie). Najczęściej wykorzystuje się go jako wypełnienie po opracowaniu próchnicy – potocznie to po prostu plomba. Kompozyt można też wykorzystać do bondingu. Wówczas stomatolog nakłada materiał, by poprawić kształt zęba, ukryć drobne ukruszenie itp.

Ze względów estetycznych, np. gdy ząb jest przebarwiony, ma niewłaściwy kształt czy pęknięcie, można założyć też licówki. To cienkie płytki przyklejane do powierzchni zębów.

Warto też wspomnieć o profilaktyce odbudowanego zęba, czyli używaniu odpowiedniej szczoteczki sonicznej oraz irygatora. Szczoteczka Oclean, dzięki wbudowanemu raportowi szczotkowania, pokazuje miejsca, którym należy się szczególnie przyjrzeć podczas szczotkowania. Irygator natomiast odpowiada za doczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, nie pozwalając odkładać się nalotom i osadom wokół naszych nowych inwestycji.

Odbudowa zęba na włóknie szklanym krok po kroku

Gdy naturalnej tkanki zęba jest mało i korzeń trzeba dodatkowo wzmocnić, często stosuje się wkład koronowo-korzeniowy (tzw. odbudowa na sztyfcie). Współczesna stomatologia wykorzystuje najczęściej wkłady z włókna szklanego, szczególnie do rekonstrukcji przednich zębów. 

Materiał jest trwały i zachowuje się podobnie do naturalnych tkanek w zębie (np. ma podobny moduł sprężystości do zębiny). Po dobraniu odpowiedniego wkładu dentysta umieszcza go w jamie ustnej pacjenta, cementuje i odbudowuje koronę (np. kompozytem).

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Metoda odbudowy korony zęba po leczeniu kanałowym zależy przede wszystkim od stopnia ubytku. Czasami wystarczy zwykłe wypełnienie materiałem kompozytowym (światłoutwardzalnym). Innym razem dentysta odbudowuje ząb na korzeniu lub korzysta z wkładu wykonanego z włókna szklanego. 

Zobacz też:  Zęby trzonowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Ile trwa odbudowa zęba?

Czas trwania rekonstrukcji zęba zależy od wielkości ubytku oraz zastosowanej metody. Najczęściej na całość trzeba przeznaczyć od jednej do kilku wizyt. Przykładowo bonding trwa ok. 30–60 minut, dlatego wystarczy tylko jedna wizyta. Odbudowa na korzeniu może z kolei wymagać kilku odwiedzin w gabinecie. 

Odbudowa zęba. Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda odbudowa zęba?

Proces odbudowy zależy od wybranej metody. Celem jest jednak taka rekonstrukcja, aby ząb był wytrzymały i pasował do jamy ustnej oraz reszty zębów (np. kolorem). 

Czy odbudowa zęba boli?

Większość zabiegów stomatologicznych wykonuje się w znieczuleniu (lub można o nie poprosić), dlatego są bezbolesne. Czasami nie jest nawet potrzebne, np. w przypadku bondingu bez borowania w okolicy korzenia.

Kiedy nie da się odbudować zęba?

Zęba nie można odbudować w skrajnych przypadkach, np. gdy w ogóle nie ma korony ponad dziąsłem (nawet fragmentu). Każdy przypadek jest jednak traktowany indywidualnie, dlatego najlepiej skonsultować się z dentystą.

Źródła:

  • https://www.mp.pl/stomatologia/wytyczne/97712,odbudowa-zebow-po-leczeniu-endodontycznym
  • https://podyplomie.pl/stomatologia/17304,prawidlowa-odbudowa-zeba-decyduje-o-powodzeniu-terapii
  • https://warsawdentalcenter.pl/odbudowa-zeba-ktora-metode-wybrac/
  • http://www.allecoudent.pl/blog/191-ile-kosztuje-odbudowa-zeba
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook