Piaskowanie zębów – wskazania, przebieg, cena

Porady
pacjentka-u-dentysty-podczas-piaskowania-zebow

Piaskowanie zębów – co to za zabieg?

pacjentka-u-dentysty-podczas-piaskowania-zebow

Piaskowanie zębów to profilaktyczny zabieg higienizacyjny, który przeprowadza dentysta lub higienista stomatologiczny. Wykorzystuje specjalną zawiesinę pod ciśnieniem – z drobinkami czyszczącymi. Piasek dentystyczny zawiera zwykle wodorowęglan sodu. Czasami jest uzupełniony o erytrytol lub substancje smakowe.

Celem zabiegu jest usunięcie z powierzchni zębów (nad i pod dziąsłami) oraz przestrzeni międzyzębowych osadu, przebarwień (np. z kawy) oraz niewielkich kawałków kamienia nazębnego. Regularne piaskowanie zębów nie tylko pomaga zadbać o wygląd uśmiechu (lekki efekt rozjaśnienia i wybielenia zębów), ale też zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy czy chorób przyzębia.

biale-zeby-po-zabiegu-piaskowania

Piaskowanie zębów – dla kogo?

Regularne piaskowanie jest jedną z podstaw higieny jamy ustnej. To zabieg dla wszystkich pacjentów, który najlepiej wykonywać co 6 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet częściej. Systematyczne wizyty w gabinecie są zalecane przede wszystkim, jeśli:

Piaskowanie zębów – jak wygląda?

Do piaskowania zębów stomatolog lub higienista wykorzystuje piaskarkę – ten sprzęt wytwarza aerozol złożony z wody i piasku stomatologicznego. Dzięki wysokiemu ciśnieniu zawiesina czyści zęby i usuwa m.in. osad i płytkę nazębną (także z trudno dostępnych miejsc).

W trakcie zabiegu specjalista korzysta też ze ssaka, który umożliwia usunięcie piasku. Na koniec delikatnie poleruje zęby.

Piaskowanie zębów – powikłania po zabiegu

Piaskowanie zębów to zabieg bezpieczny dla szkliwa i bardzo szybki. Zwykle nie powoduje żadnych powikłań. U niektórych osób może wywołać chwilowe podrażnienie dziąseł i lekką nadwrażliwość zębów. Objawy jednak szybko mijają.

kobieta-na-fotelu-dentystycznym-w-trakcie-piaskowania-zebow

Piaskowanie zębów – cena

To, ile kosztuje piaskowanie zębów, zależy od konkretnego gabinetu. Koszt procedury zamyka się zwykle w kwocie 100–200 zł. Jeśli zdecydujesz się na pakiet higienizacyjny (fluoryzacja, skaling i piaskowanie), cena za pojedynczy zabieg będzie niższa.

FAQ – piaskowanie zębów – najczęściej zadawane pytania

Nie ma żadnych wytycznych i wskazań dotyczących tego, co robić przed wizytą. Przyjdź po prostu do gabinetu z umytymi zębami. Zwykle piaskowanie odbywa się po skalingu, czyli oczyszczaniu zębów z kamienia nazębnego.

Procedura piaskowania zębów jest bezbolesna. Czasami może wywoływać niewielki dyskomfort. Nie każdemu pasuje również smak piasku dentystycznego (jednak dla komfortu pacjentów stworzono piaski smakowe).

Profesjonalne piaskowanie trwa zwykle ok. 20–30 minut. Jeśli decydujesz się na pełną profilaktykę, czyli skaling, piaskowanie i fluoryzację, całość może zająć maksymalnie 1–2 godziny.

Bezpośrednio po zabiegu (zwykle ok. 3 godziny) stosuj tzw. białą dietę (unikaj produktów, które mogą barwić zęby, w tym kawy i herbaty). Dokładne zalecenia poznasz w gabinecie. Aby na dłużej zachować efekty piaskowania zębów, dbaj też o odpowiednią higienę jamy ustnej. Pamiętaj o wszystkich krokach, czyli szczotkowaniu zębów, stosowaniu nici dentystycznej i płynu do płukania.

To bezpieczny zabieg, który nie niszczy szkliwa. Wręcz przeciwnie: piaskowanie pozwala zadbać o zdrowie zębów i dziąseł, dlatego warto wykonywać je minimum raz na pół roku.