Jak wybielić zęby w domu?

Porady
jak wybielić zęby w domu obraz 2

Żółte zęby nie wyglądają zbyt atrakcyjnie i często są przyczyną kompleksów. Jednak należy pamiętać, że ich żółkniecie to proces, który występuje u każdego z nas, lecz na szczęście możemy go spowolnić! W aptekach możemy znaleźć szeroki wybór zestawów do wybielania zębów, choć najpierw warto wypróbować naturalne środki, które często okazują się skuteczne w usuwaniu brzydkich przebarwień na zębach jak i znakomicie chronią szkliwo zębów.

jak wybielić zęby w domu obraz 2

Jak wybielić zęby w domu – domowe sposoby

Piękne i białe zęby sprawiają, że aż chce nam się szeroko uśmiechać. Niestety mało kto z nas może się cieszyć takim uzębieniem z natury. Dodatkowo często sięgamy po pokarmy i napoje, które powodują przebarwienia. Istnieją jednak domowe sposoby na wybielanie zębów, dzięki którym bezpiecznie i skutecznie możemy wybielić zęby bez ich uszkodzenia. 

Sprawdź też: Wpływ kawy na zęby – czy jest szkodliwa?

Czym wybielić zęby w domu? Zrób to sam

Paski wybielające

Paski wybielające to kolejny znany powszechnie produkt, który służy do wybielania zębów. Dopasowują się one do kształtu zębów i je wybielają. Są one całkowicie bezpieczne, skuteczne oraz mogą pochwalić się aprobatą ADA (Amerykańskie Stowarzystwo Stomatologiczne). Ich sporą zaletą jest fakt, że są dużo tańsze niż profesjonalne zabiegi u stomatologa. 

Wybielające pasty do zębów

Polacy bardzo często sięgają także po wybielające pasty do zębów. Są one łatwo dostępne, zaś w ich składzie znajduje się niewielkie stężenie nadtlenku karbamidu lub nadlenku wodoru, dlatego są to produkty, które rozjaśniają odcienie zębów – zazwyczaj o jeden bądź dwa odcienie. Co ważne jednak: mogą mieć one działanie ścierne i powodować m.in. erozję szkliwa, więc nie zaleca się zbyt częstego używania tego typu produktów.

Płukanki wybielające

Ciekawą propozycją na rynku są wybielające płukanki, które także poprawiają kolor zębów – zwykle o 1 lub 2 odcienie. W składzie znajdziemy m.in. nadtlenek wodoru i inne źródła tlenu, a te natomiast są odpowiedzialne za rozjaśnianie zębów. Należy je stosować przez okres nawet trzech miesięcy i codziennie płukać usta dwa razy przez około minutę.

Szczoteczki soniczne

Dobry efekt wybielania zębów można uzyskać przy użyciu szczoteczki sonicznej. W przypadku chęci wybielenia zębów za pomocą szczoteczki sonicznej, sugerujemy dobrać specjalne twarde końcówki, które pomagają dokładnie usunąc przebarwienia.

Dodatkowo, warto wybrać szczoteczki soniczne, które posiadają specjalny tryb jakim jest wybielanie. Szczoteczka soniczna wtedy działa na programie, który pozwoli usunąć przebarwienia. Do szczoteczki sonicznej, jeśli chcemy uzyskać efekt wybielenia zębów, warto zastosować odpowiednią pastę do zębów – tzn. taką, której współczynnik ścieralności RDA wynosi 70.

Dieta

W diecie każdego z nas znajduje się mnóstwo pokarmów, których spożywane prowadzi do powstawania plam na zębach. Zatem by nie dopuścić do dalszego przebarwiania zębów, warto z nich zrezygnować. Mianowicie mowa tutaj o żywności i napojach z zawartością tanin – do najpopularniejszych zaliczamy wino i herbatę. Niewskazane jest też picie kawy, ciemnych napojów gazowych i soków, bowiem one również są odpowiedzialne za plamy na zębach. 

Żółte zęby są powodowane często przez kwasowe pokarmy poprzez ścieranie szkliwa. Odradza się zbyt częstego sięgania po cytrusy, kawę czy napoje gazowane osobom, których niepokoi kolor zębów. Jeśli jednak jest to niemożliwe, to po ich spożyciu należy umyć zęby. Stomatolodzy radzą, aby odczekać przynajmniej 30 minut po jedzeniu, ponieważ kwasy osłabiają szkliwa, a zbyt szybkie szczotkowanie może spowodować uszkodzenia. 

Jakie pokarmy i napoje mogą barwić zęby?

Lista pokarmów i napojów, które mogą być odpowiedzialne za plamy na zębach, jest bardzo długa. Jeśli zależy nam na tym, aby cieszyć się białymi zębami, to przede wszystkim musimy wiedzieć, jakie to produkty i które z nich warto wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć.

Oto kilka z nich:

Zdrowe nawyki

Zdecydowanie dobrym pomysłem będzie również zrezygnowanie z palenia wyrobów tytoniowych, ponieważ one zwiększają ryzyko powstawania plam na zębach. Rzucając palenie, zmniejszamy także ryzyko próchnicy zębów, czy chorób dziąseł.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak wybielić zęby? Praktyczne i skuteczne metody

Dbaj o prawidłową higienę jamy ustnej i wybiel zęby

Jeśli myślisz, jak wybielić zęby w domu i chcesz pozbyć się zółtego nalotu, to na początek koniecznie musisz zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. To podstawa, bez której nie będziemy mogli cieszyć się pięknymi i białymi zębach. Codziennie szczotkowanie i nitkowanie chroni szkliwo, zmniejsza ryzyko próchnicy, jak i usuwa brzydkie przebarwienia.

Najważniejsze zasady to:

Jakie produkty mogą pomóc w wybieleniu zębów?

Przebarwienia zębów to część procesu starzenia się, więc nie istnieje sposób, który całkowicie by temu zapobiegał. Niektóre produkty jednak pomagają w utrzymaniu białego i pięknego uśmiechu, jak i zapobiegają powstawaniu plam.

Zaliczamy do nich m.in.:

brokuły i kalafior – zawierają duże ilości błonnika i trzeba je długo żuć, zaś im dłużej żujemy, wytwarza się więcej śliny, a ta usuwa plamy na zębach.

ananas – to egzotyczny owoc, który jest źródłem bromelainy, czyli związku o działaniu przeciwzapalnym i czyszczącym. Świetnie radzi sobie z usuwanie powierzchownych przebarwień;

produkty mleczne – zwiększają produkcje śliny, dzięki czemu przebarwienia są skutecznie likwidowane;

orzechy i nasiona – to pyszne przekąski, które mają ścierną teksturą, a ta zaś jest pomocna w usuwaniu plam i przebarwień obecnych na zębach;

seler i marchewka – zawierają spore ilości wody, co przekłada się na to, że są pomocne w usuwaniu resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Mają także taką strukturę, dzięki której możliwe jest szorowanie zębów podczas żucia i usuwanie przebarwień.

SPRAWDŹ TEŻ: Biała dieta, czyli co jeść po wybielaniu zębów

Jak utrzymać białe zęby – cenne wskazówki

Spożywanie odpowiednich pokarmów to jedno, zaś to, kiedy je jemy, to drugie. Jeśli jesz na obiad makaron z sosem, to przedtem warto zjeść sałatkę, która zapewni tymczasową barierę ochronną na zębach i będzie je chronić przed przebarwieniami, które mógłby spowodować sos. Natomiast po wypiciu filiżanki kawy lub zjedzeniu żywności, która barwi zęby, warto sięgnąć po przekąski nabiału, orzechy, czy seler, które są pomocne w oczyszczaniu zębów i zapobiegają brzydkim przebarwieniom.

Nie zapominajmy jednak, że niezbędna jest też odpowiednia higiena jamy ustnej. Nie istnieje dieta ani żadne inne środki, które mogłyby zastąpić regularne mycie czy nitkowanie zębów w celu usunięcia bakterii czy płytki nazębnej. Po każdym posiłku lub wypiciu napoju, w szczególności powodującego plamy, należy szczotkować zęby. Możemy także korzystać z wybielające pasty do zębów, ale nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu, by zapobiegać żółknięciu i plamom na powierzchni zębów. 

Jak nie wybielać zębów w domu?

Poznałeś już bezpieczne i domowe sposoby na wybielanie zębów, ale warto jeszcze wspomnieć, jakich metod domowych lepiej unikać. Istnieją naturalne metody wybielania zębów, których absolutnie nie polecamy i najlepiej ich nie testować, aby nie dopuścić do trwałego uszkodzenia szkliwa zębów. Oto kilka popularnych , ale i szkodliwych sposobów na zyskanie białych zębów:

cytryna i soda oczyszczona – to połączenie, które nie powinno znaleźć się na zębach. Sok z cytryny jest bardzo żrący dla szkliwa zębów i choć oczywiście może rozjaśnić zęby, to za wysoką cenę;

węgiel aktywowany – wystarczy tylko nałożyć czarną mieszankę na zęby. Proste, prawda? Jednak nie jest to bezpieczny i skuteczny produkt, ponieważ ma działanie ścierne i może uszkodzić szkliwo zębów. Jest także niezwykle chłonny i może być przyczyną pogorszenia stanu szkliwa czy erozji zębów. Mimo to i tak wiele osób po niego sięga, dlatego ci którzy chcą wypróbować ten produkt, powinny pamiętać, aby nie używać go codziennie;

ocet z soli morskiej i cydru – taki produkt jest niezwykle kwaśny i odpowiada za uszkodzenia zębów, większe ryzyko próchnicy czy nadwrażliwości zębów;

popiół drzewny – to powszechnie stosowany środek na wybielanie zębów, który polega na pocieraniu ich popiołem drzewnym z kominka. Niestety jest to metoda bardzo nieprzyjemna, jak i może doprowadzić do uszkodzenia zębów.

nadmierne szczotkowanie zębów – wiele osób myśli, że mycie zębów po kilka razy np. pastą wybielająca, przyśpieszy proces wybielania zębów – to błąd! W ten sposób prowadzimy do degradacji szkliwa i osłabiamy swoje zęby oraz dziąsła.