fbpx

Ukruszony ząb – co robić i jak przeciwdziałać?

ukruszony ząb obraz 1

Choć mogłoby się wydawać, że ukruszony ząb to rzadka sytuacja, to jednak jest to jeden z najczęstszych problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych. Do takiej sytuacji może dojść bardzo łatwo – chociażby podczas jedzenia. Należy jednak pamiętać, że każdy – nawet najmniejszy – ubytek koniecznie trzeba uzupełnić, ponieważ zaniedbanie tego, może doprowadzić do tego, że ząb będzie dalej się kruszył. Co zrobić, gdy ukruszy nam się ząb? Jakie są mogą być przyczyny? Sprawdź to w naszym artykule!

Kruszące się zęby – przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn kruszenia się zębów są ubytki próchnicowe. Niestety wiele osób nie dba o zęby, czego skutkiem są dziury w zębach. Natomiast zniszczone twarde tkanki mają wpływ na to, że zęby stają się osłabione, przez co bardzo często się łamią. Nierzadko jednak przyczyną są urazy mechaniczne.

Zęby przecież nie są niezniszczalne – do ich uszkodzenia może dojść podczas gryzienia twardych pokarmów, podczas wypadku rowerowego, czy nawet w wyniku pobicia!

ukruszony ząb obraz 1

Komu najczęściej kruszą się zęby?

Ukruszony ząb to duży problem, z którym często zmagają się osoby mające martwe zęby. Zęby nieunerwione są zdecydowanie bardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Co więcej, kruszenie się zębów może być spowodowane niedoborem witaminy D – w końcu to ona jest odpowiedzialna za stan naszych kości! Wśród przyczyn kruszenia się zębów należy wymienić również wady zgryzu, które powodują mocne zaciskanie się zębów, czego konsekwencją mogą być ukruszone zęby.

Zobacz też:  Suchy zębodół – powikłanie po ekstrakcji zęba

To jednak nadal nie wszystkie przyczyny kruszenia się zębów. Innymi mogą być kwasowa erozja szkliwa, zażywanie narkotyków (nie od dziś wiadomo, że narkotyki psują zęby), czy chociażby biżuteria. Ostatnimi czasy bardzo popularne stało się robienie kolczyków na języku, czy też w okolicach jamy ustnej, lecz trzeba mieć na uwadze, że ma to negatywny wpływ na stan zębów.

Dlaczego ukruszony ząb trzeba leczyc?

Twój ząb się ukruszył? W takim razie nie ma co zwlekać – musisz jak najszybciej udać się do dobrego stomatologa. To bardzo ważne, ponieważ jeśli to zaniedbasz, to może dojść do powstania różnych poważnych schorzeń, które będą wymagały skomplikowanego leczenia. Jak to możliwe? 

W wyniku ukruszenia zęba odsłonięta zostanie miazga zębowa, która jest podatna na wnikanie różnych bakterii. Te natomiast powodują rozwój próchnicy zębów. Nie zapominajmy również, że szkliwo, które jest niezabezpieczone jest dużo bardziej narażone na uszkodzenia, które mogą powstać podczas jedzenia.

Całe szczęście jednak w dzisiejszych czasach gabinety stomatologiczne oferują wiele różnych zabiegów, dzięki którym raz-dwa możemy uporać się z problemem ukruszonego zęba. Bardzo często wystarczy zaledwie jedna wizyta, aby ukruszony ząb został “naprawiony”. Jak wygląda naprawa ukruszonego zęba?

Sprawdź teżKiedy iść do dentysty?

Protetyka stomatologiczna zębów – na czym ona polega?

Sporą grupę pacjentów stomatologów stanowią osoby, które zgłaszają się z problemem ukruszonego zęba. Leczenie w takim przypadku opiera się przede wszystkim na zabezpieczeniu szkliwa przed próchnicą, jak i uzupełnieniu ubytku. 

Podczas takiej naprawy dokonuje się również korekty kształtu zęba. Trzeba tutaj jednak podkreślić, że odbudowa nie zawsze jest możliwa – tylko wtedy, gdy ząb ma zdrowy korzeń.

Jak wygląda leczenie ukruszonego zęba u stomatologa?

Jak przebiega wizyta u stomatologa? Dentysta najpierw zajmie się wygładzeniem powierzchni zęba – użyje do tego pilnika. Kolejnym etapem jest fluorowanie, dzięki któremu szkliwo zyska większą odporność na działanie bakterii. Gdy to wszystko zostanie wykonane, to przechodzi się do przywrócenia kształtu uszkodzonego zęba. Istnieje kilka metod korekty, lecz wybór jest zależny od kilku czynników, do których zaliczamy m.in. wielkość ubytków.

Zobacz też:  Przetoka zębowa (w tym na dziąśle) – czym jest i jak ją leczyć?

Ukruszony ząb nie wygląda atrakcyjnie – to główny powód, dla którego wiele osób decyduje się na szybką naprawdę zęba u stomatologa. I choć względy estetyczne są dla większości najważniejsze, to należy pamiętać, że przede wszystkim chodzi tutaj o zdrowie!

Czy możliwa jest naprawa ukruszonego zęba?

Możliwość naprawy ukruszonego zęba jest zależna m.in. od tego, jak duże jest uszkodzenie. Niemniej ważny jest czas, jaki upłynął od czasu ukruszenia. Istotne jest jednak to, że każdy przypadek wymaga wizyty w gabinecie stomatologicznym, ponieważ takie uszkodzenia nierzadko świadczą o innych chorobach. Poza tym ignorując uszkodzenie zęba, musimy zdawać sobie sprawę, że szybko może dojść do pogłębienia uszkodzenia i zniszczenia miazgi, a w tej sytuacji leczenie zęba z pewnością będzie dużo droższe i dłuższe.

Zdecydowana większość ubytków szkliwa jest niewielka. Podczas jednej wizyty u stomatologa można szybko i skutecznie wygładzić ząb, czy też poprawić jego kształt. Czasem jednak nie obejdzie się bez licówek, koron, czy wypełnienia. Innym rozwiązaniem są implanty. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to najdroższe rozwiązanie ze wszystkich tutaj wymienionych. Zazwyczaj decydują się na nie osoby po usunięciu zęba, które chcą cieszyć się trwałą odbudową zęba.

Do stomatologów często zgłaszają się pacjenci, którzy twierdzą, że bolą ich zęby, lecz nie są widoczne żadne uszkodzenia. W takich sytuacjach wiele osób sięga po środki przeciwbólowe, ale jest to rozwiązanie jedynie na krótki okres czasu. Lepiej udać się do stomatologa, który sprawdzi, czy na pewno jest wszystko w porządku.

Ile kosztuje leczenie ukruszonego zęba?

Wielu osobom wydaje się, że koszt naprawy uszkodzonego zęba jest wysoki. Nie zawsze jednak tak jest – wiele tutaj zależy od tego, czy został ukruszony ząb jedynie w obrębie szkliwa, czy też doszło do większych uszkodzeń.

Zobacz też:  Dziura w zębie - co zrobić?

Jeśli są to drobne uszkodzenia, to najczęściej korzysta się z kompozytu (ok. 200 zł), czy licówek (ok. 1500 zł). Należy jednak tutaj zaznaczyć, że jest to rozwiązanie, które może być stosowane jedynie przy żywych zębach.

Jeśli chodzi o martwe zęby, to zazwyczaj zakłada się korony protetyczne (ok. 1500 zł). Czasem jednak jedyną możliwością jest leczenie za pomocą implantu i jest ono zdecydowanie najdroższe – jest to wydatek w okolicach od 3 do 6 tysięcy złotych za jeden ząb! Ponadto w wielu sytuacjach potrzebne są zdjęcia RTG, czy też znieczulenie – a to wszystko dodatkowo kosztuje.

wrażliwe zęby obraz 1

Co robić, gdy zęby się kruszą? Zacznij od profilaktyki

Przede wszystkim trzeba odwiedzić dentystę i ustalić problem, ale warto zadbać również o higienę jamy ustnej w prawidłowy sposób – m.in. przez zmianę swoich nawyków. Zastąp tradycyjną szczoteczkę soniczną o wiele skuteczniejszym urządzeniem, jakim jest szczoteczka soniczna Xiaomi. Szczoteczka soniczna o wiele lepiej usuwa płytkę nazębną, a do tego dociera do przestrzeni międzyzębowych, co jest niemożliwe dla manualnej szczoteczki. Dzięki temu wzmocnisz swoje zęby. Wielu użytkowników po tym, jak zmieniło swoją szczoteczkę, odwiedza swojego stomatologa jedynie raz w roku – przy standardowej kontroli. 

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook