Bonding – co to za zabieg i jakie daje efekty?

bonding-zebow-co-to-jest

Drobne przebarwienia, wyszczerbienia czy pęknięcia zębów to tylko niektóre z defektów estetycznych, które wyeliminujesz za pomocą bondingu. To nowoczesna technika stomatologiczna wykorzystująca żywicę kompozytową, dzięki której wygląd zębów zmienia się szybko i bezboleśnie (nawet w trakcie jednej wizyty), a jednocześnie nieinwazyjnie. Sprawdź, na czym polega bonding oraz jakie są największe zalety tego rozwiązania.

Kobieta podczas zabiegu bondingu

Bonding jest bezpieczną i bezinwazyjną metodą stosowaną w gabinecie do odbudowy zębów (niewielkich ubytków, np. ukruszeń), a więc i poprawy wyglądu uśmiechu. Stomatolog wykorzystuje specjalny materiał kompozytowy – taki, którym można też uzupełnić ubytek w przypadku leczenia próchnicy. To trwałe i bezpieczne tworzywo, które umożliwia wykonanie estetycznej rekonstrukcji.

Do najważniejszych wskazań do wykonania bondingu zębów należą drobne defekty estetyczne, takie jak:

Po odpowiednim przygotowaniu żywica światłoutwardzalna przylega do naturalnego szkliwa oraz imituje tkankę zęba. Lekarz stomatolog bardzo precyzyjnie dopasowuje kształt i kolor wypełnienia (manualnie lub z wykorzystaniem wycisków).

Bonding zębów - zalety zabiegu

Bonding – zalety zabiegu

Bonding – wady zabiegu

Dzięki bondingowi w krótkim czasie można wyraźnie poprawić wygląd uśmiechu – nawet podczas godziny na fotelu dentystycznym. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie:

Bonding zębów – efekty

bonding-zebow-przed-i-po-zabiegu

Dobrze wykonany bonding gwarantuje natychmiastową zmianę wyglądu uśmiechu, np. likwidację nieestetycznej przerwy, usunięcie przebarwień czy poprawę kształtu zęba. Dzięki temu łatwo o poprawę estetyki uzębienia bez stosowania inwazyjnych czy drogich metod protetycznych.

W przypadku niewielkiej korekty (m.in. przebarwienia na pojedynczym zębie) wystarczy jedna wizyta, ok. 60–90 minut. Jeśli chcesz poprawić wygląd kilku zębów lub całego uśmiechu, stomatolog przeznaczy na bonding więcej czasu, np. kilka wizyt.

Efekty bondingu utrzymują się kilka lat, przy odpowiedniej pielęgnacji nawet 5–7 (później zabieg można powtórzyć). Trwałość zależy m.in. od higieny jamy ustnej, spożywanych pokarmów (np. kawa czy herbata mogą wiązać się z wystąpieniem przebarwień) oraz indywidualnych uwarunkowań.

Zobacz też:  Jak mieć białe zęby?

Żeby cieszyć się pięknym uśmiechem jak najdłużej, pamiętaj o regularnym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów oraz o stosowaniu płynu do płukania jamy ustnej. Korzystaj też z zabiegów higienizacyjnych u dentysty.

Bonding zębów - przeciwwskazania

Bonding – przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Chociaż bonding to bezpieczne i szybkie rozwiązanie, nie każdy może z niego skorzystać. Do najważniejszych przeciwwskazań należą choroby zębów i przyzębia, w tym próchnica. Zanim dentysta poprawi wygląd uzębienia, konieczne jest pełne wyleczenie zębów.

Bonding nie sprawdzi się też u osób z dużymi defektami i wadami zgryzu, martwymi zębami czy brakami zębowymi. Nie jest ponadto polecany pacjentom ze szkodliwymi nawykami (np. obgryzanie paznokci) czy bruksizmem – wypełnienie może znacznie szybciej się zetrzeć.

Pamiętaj jednak, że decyzję zawsze podejmuje lekarz w gabinecie stomatologicznym. Dzięki temu znacznie łatwiej uzyskać zadowalającą zmianę wyglądu zębów.

Bonding zębów – cena zabiegu

Cena bondingu zależy od kilku czynników, przede wszystkim cennika i renomy konkretnej kliniki oraz efektu estetycznego, jaki chcesz uzyskać. Zwykle za poprawę jednego zęba zapłacisz ok. 400–800 zł. Niektóre gabinety mają również korzystne pakiety, jeśli zdecydujesz się na bonding kilku zębów.

Bonding na krzywe zęby – czy jest możliwy?

W przypadku nierównych zębów najlepiej sprawdza się leczenie ortodontyczne, dzięki któremu nie tylko zadbasz o wygląd swojego uśmiechu, ale też stan zdrowia. Wady zgryzu mogą wiązać się np. z problemami podczas mycia zębów (trudniej wyczyścić konkretne zakamarki), wadami wymowy czy bólami głowy.

Bonding sprawdzi się, jeśli nieprawidłowość zębowa nie powoduje problemów zdrowotnych, a ma jedynie charakter estetyczny (np. przy niektórych typach diastem).

Zabieg ten można wykonać także pomocniczo po leczeniu ortodontycznym, gdy zęby są już proste, jednak mają np. nieestetyczne kształty czy pęknięcia.

FAQ – bonding – najczęściej zadawane pytania

Bonding i licówki to dwa różne rozwiązania, które sprawdzają się w innych sytuacjach (m.in. w zależności od oczekiwań pacjenta). Bonding jest nieinwazyjny (minimalna ingerencja w strukturę zęba) i zapewnia natychmiastowy efekt. Nadaje się jednak tylko do dość niewielkich defektów estetycznych, a jego trwałość wynosi kilka lat. Licówki są trwalsze (dobrze wyglądają kilkanaście lat) i maskują większe mankamenty w uśmiechu. Są jednocześnie droższe i wymagają większej liczby wizyt w gabinecie.

Zobacz też:  Jak wybielić zęby? Praktyczne i skuteczne metody

Zabieg bondingu jest całkowicie bezbolesny i komfortowy. Nakładanie cienkich warstw kompozytu jest niewyczuwalne.

Standardowo po bondingu można normalnie jeść – w razie wątpliwości zapytaj jednak swojego stomatologa. Pamiętaj również, że kompozyt (tak samo, jak naturalne zęby) może lekko barwić się np. pod wpływem kawy, herbaty czy papierosów. To właśnie dlatego po tym zabiegu tak ważne są regularna higienizacja w gabinecie (2–4 razy w roku) oraz perfekcyjna higiena jamy ustnej (szczotkowanie, nitkowanie, płukanie i mycie języka).

Bonding to zabieg małoinwazyjny, który nie niszczy szkliwa i struktury zębów. Nałożenie kompozytu odbywa się bez szlifowania czy piłowania zębów.

Bonding sprawdza się w przypadku niewielkich przebarwień, np. w formie plamek. To rozwiązanie nie zmienia całkowicie koloru zębów, a barwa wypełnienia zawsze jest dobierana do odcienia całego uśmiechu.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook