Jak dbać o higienę jamy ustnej – prawidłowa higiena jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko odpowiednie podejście do szczotkowania zębów. Warto również mieć świadomość, po co to się robi, czyli jakie czynniki sprzyjają powstawaniu próchnicy. To kluczowa wiedza, dzięki której łatwiej uświadomić sobie, jak ważne jest mycie zębów. Dzisiaj zajmiemy się więc pojęciami płytki oraz kamienia nazębnego. Dowiesz się, czym się różni płytka nazębna od kamienia nazębnego. Z doświadczenia wiemy, że wiele osób stosuje je zamiennie – to błąd! Jakie są różnice i co trzeba wiedzieć w tym temacie? Sprawdź już teraz.

Usuń płytkę nazębną zanim przeistoczy się w kamień

Zanieczyszczenia gromadzące się na zębach tworzą „pożywkę” dla bakterii, na której mogą się swobodnie rozwijać. Początkowo ma ona postać lepkiej mazi, którą można bardzo łatwo usunąć poprzez szczotkowanie. Jeśli zaniedba się higienę, owa maź (płytka nazębna) zacznie się mineralizować. Po pewnym czasie zmieni się ona w kamień nazębny, którego usuwaniem musi już zająć się dentysta. Oba te problemy bardzo sprzyjają powstawaniu próchnicy. Pod płytką lub kamieniem postępuje proces demineralizacji szkliwa.

Mycie zębów, ale nieprawidłowe, może nie rozwiązać problemu. Kamień często pojawia się tuż przy dziąsłach, pomiędzy zębami oraz w najodleglejszych punktach jamy ustnej. Warto więc wiedzieć, jak prawidłowo dbać o swoje zęby, aby cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

Zacznij od zakupu dobrej szczoteczki

Korzystasz z klasycznej szczoteczki ręcznej? Pamiętaj, że powinieneś ją dobrać do swoich indywidualnych potrzeb. Nie kieruj się wyglądem czy kolorem – te kwestie zostaw sobie na koniec, gdyż z punktu widzenia higieny jamy ustnej są one kompletnie nieistotne.

Niewiele osób wie, że kształt główki szczoteczki powinno się dopasować do swojego uzębienia. Warto poprosić o poradę swojego stomatologa, aby mieć pewność dokonania trafnego wyboru. Kolejna kwestia to twardość włosia. Producenci oferują szczoteczki miękkie, średnie oraz twarde – co wybrać?

Miękka szczoteczka dedykowana jest osobom, ze słabszymi zębami, które łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Średnie wybiera się wtedy, gdy usuwanie płytki nazębnej sprawia poważne problemy. Twarda natomiast pomoże usuwać kamień, choć trzeba uważać z jej używaniem.

Dobra szczoteczka do zębów powinna mieć elastyczną główkę, która jeszcze lepiej dopasuje się do szczęki. Zwróć uwagę, aby na górnej części główki znajdowała się tarka lub gumowa wkładka. Element ten służy do czyszczenia języka – tak, to też trzeba robić!

Zobacz też:  Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych - zapobiegaj powstawaniu ubytków

Gdy wybierzesz już szczoteczkę możesz zacząć dbać o higienę jamy ustnej. Pamiętaj jeszcze, aby nie traktować jej jako produktu wiecznego. Nie czekaj z wymianą, aż główka się uszkodzi! Kupuj nowe kilka razy w roku. Szczoteczka sama z siebie również staje się siedliskiem groźnych bakterii.

Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Najczęściej popełnianym błędem jest szczotkowanie zębów ruchami kolistymi. Zanieczyszczenia, w tym płytkę nazębną, powinno się wymiatać. Wykonujesz więc ruchy pionowe, od podstawy zębów do ich koronek. Wyjątek stanowią zęby tzw. żujące, znajdujące się w dalszej części jamy ustnej. Ich korony czyścimy po prostu przesuwając główkę do przodu i do tyłu.

Odwrotne wymiatanie spowoduje, że wszystkie zanieczyszczenia zgromadzą się u podstawy zębów i to tam zaczną się namnażać bakterie. Włosie dociska się do zębów mniej więcej pod kątem 45%.

Na koniec jeszcze jedna, bardzo ważna uwaga. Częstym błędem jest zaciskanie zębów w czasie ich szczotkowania. Nie jest to polecana technika. Zęby nie schodzą się ze sobą idealnie równo. Myjąc w ten sposób nie docierasz szczoteczką do wszystkich miejsc.

Po zakończeniu czyszczenia dokładnie wypłucz jamę ustną czystą wodą. Powinieneś także zadbać o bardzo dokładne wypłukanie samej szczoteczki. Zęby powinno się myć 2-3 razy dziennie. Możesz robić to częściej, ale nigdy bezpośrednio po posiłku. Kwaśny odczyn pH może na pewien czas zmiękczać szkliwo. Myjąc w tym czasie po prostu je ścierasz – dla bezpieczeństwa odczekaj przynajmniej pół godziny.

Zawsze dokładnie umyj język

Okazuje się, że mnóstwo osób kompletnie pomija kwestię higieny języka. Gromadzi się na nim mnóstwo bakterii. Jeśli ich nie usuniesz, krótko po szczotkowaniu znów znajdą się one na zębach. Dodatkowo to właśnie język często jest przyczyną przykrego zapachu z ust. Prawidłowa higiena jamy ustnej musi uwzględniać mycie języka.

Do jego czyszczenia nie używa się pasty do zębów. Potrzebna jest tylko specjalna tarka, która powinna znajdować się na zewnętrznej części główki szczoteczki. Usuń zanieczyszczenia, a następnie dokładnie wypłucz jamę ustną.

Zaopatrz się w nić dentystyczną

Jeśli myjesz zęby klasyczną, ręczną szczoteczką, koniecznie powinieneś mieć w łazience zapas nici dentystycznej. Służy ona do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Główką szczoteczki nigdy nie dotrzesz w te miejsca, a tam również gromadzi się mnóstwo bakterii i zanieczyszczeń.

Nić nawija się na kciuki obu dłoni, a następnie wsuwa pomiędzy zęby. Opierając nitkę o boki zębów, po prostu delikatnie ją przesuwaj, wyciągając wszystkie resztki pokarmów.

Wybierz odpowiednią pastę do zębów

Oczywiście sama szczoteczka do zębów nie wystarczy, aby zadbać o higienę jamy ustnej – potrzebna jest jeszcze pasta. Wbrew pozorom jej wybór ma istotne znaczenie. Najtańsze, często po prostu marketowe produkty, posiadają niską zawartość istotnych dodatków. Najważniejszym składnikiem każdej pasty jest fluor. To on odpowiada za odbudowę szkliwa i zabezpieczanie zębów przed osadzaniem się płytki. Dodatkowo znacząco zmniejsza on podatność uzębienia na kwasy.

Z fluorkiem naturalnie nie można przesadzać. To szczególnie ważne w przypadku dzieci. Pasta dla najmłodszych powinna posiadać od 200 do 500 ppm jonów tego składnika – nigdy nie więcej! W przypadku osób dorosłych bezpieczna zawartość jonów to od 1000 do 1500 ppm.

Zobacz też:  Płytka nazębna - jak usunąć?

Na rynku dostępnych jest oczywiście wiele rodzajów past do zębów, które mogą mieć dodatkowe właściwości. Są produkty dla osób z nadwrażliwością zębów czy chorobami dziąseł. Mogą mieć w swoim składzie również dodatki ścierne, które pozwalają delikatnie wybielić zęby.

Używaj specjalnych płukanek do higieny jamy ustnej

Wiele osób po myciu zębów korzysta jeszcze z płukanek, które można kupić w drogeriach oraz aptekach w celu poprawy higieny w jamie ustnej. To bardzo dobra praktyka, choć trzeba podchodzić do niej z pewnym dystansem. Płukanka może usunąć wiele z tych zanieczyszczeń, których nie udało się wyeliminować w czasie szczotkowania.

Okazuje się jednak, że wiele osób traktuje płukanki jako zamiennik szczoteczki i pasty. To błąd – nigdy nie należy myć zębów wyłącznie tymi płynami. Ponieważ wiele płukanek zawiera w składzie alkohol, najlepiej stosować je nieregularnie. Jego zawartość sprzyja wysuszaniu śluzówki. Błędem jest również dodatkowe wypłukanie ust wodą, po wypluciu płynu. Może mieć to niekorzystny wpływ na zdrowie zębów.

Najczęściej popełniane błędy w higienie jamy ustnej

Niestety ogromny problem próchnicy pośród naszego społeczeństwa to w dużej mierze efekt powielania pewnych starych mitów z tym związanych. Informacje te przekazywane są z pokolenia na pokolenie i powodują, że mnóstwo ludzi nieprawidłowo dba o higienę jamy ustnej. Na zakończenie naszego wpisu zaprezentujemy kilka z tych najpopularniejszych. Sprawdź je już teraz i unikaj popełniania takich błędów!

Mycie zębów mlecznych u dziecka nie ma sensu

Jak każdy wie, zęby jako pierwsze pojawiające się u dzieci nie są tymi ostatecznymi. Z biegiem lat wypadają, a w ich miejscu pojawiają się tzw. zęby stałe, które zostają z nami do końca życia. Tak narodził się mit, że mycie „mleczaków” nie jest konieczne. Niestety – jak najbardziej jest. Jeśli mleczny ząb zaatakuje próchnica to istnieje duża szansa na to, że wyrastający ząb stały już na starcie będzie zepsuty! Mycie w tym okresie jest ważne również z punktu widzenia edukacji. Dziecko wyrabia sobie dobre nawyki, z których będzie korzystać w przyszłości.

Najlepiej myć zęby po każdym posiłku

Mit ten ma uzasadnienie w logicznym myśleniu człowieka. Skoro pokarmy osadzają się na zębach od razu po ich spożyciu, to najlepiej usunąć je bezpośrednio po jedzeniu. Niestety nie jest to takie proste. Cieniutka warstwa ochronnego szkliwa jest podatna na działanie kwasów znajdujących się w posiłkach. Ulega ona chwilowemu zmiękczeniu, stając się podatniejsza na ścieranie. Myjąc zęby zaraz po jedzeniu po prostu niszczy to, co ma chronić Twoje zęby przed bakteriami. Zęby można być częściej, niż 3 razy dziennie, ale jeśli chcesz robić to zawsze po jedzeniu, odczekaj minimum 30 minut.

Dokładnie płuczemy jamę ustną po szczotkowaniu

Tak, ta informacja jest nieprawdziwa. Pastę do zębów powinno się wypluć, a następnie co najwyżej delikatnie tylko wypłukać usta wodą. Intensywne płukanie powoduje usuwanie tego co najcenniejsze, fluorku znajdującego się w jej składzie.

Gumy są bardzo zdrowe dla zębów

Choć nie jest to mit w całości, to jednak, aby był on prawdą, trzeba kierować się zasadą zdrowego rozsądku i umiaru. Gumę można traktować tylko jako tymczasowe rozwiązanie w sytuacji, gdy z jakichś powodów nie ma możliwości umycia zębów (np. w podróży). Usuwa ona resztki pokarmów i odświeża oddech, ale w żaden sposób nie chroni zębów. Nałogowe jej żucie może mieć wiele niekorzystnych skutków. Wbrew pozorom stan zębów może się pogarszać. Oprócz tego drastycznie rozrastają się mięśnie żuchwy, co prowadzi na przykład do nieprawidłowego zgryzu.

Zawartość fluoru w pastach ma zły wpływ na zdrowie

Tak, to prawda, że fluor nie jest korzystny dla naszego zdrowia, ale tylko w absurdalnie wysokich dawkach. Na rozpowszechnianie się tego mitu szybko zareagowali producenci past do zębów. Na rynku mamy coraz więcej produktów bez tego składnika. Nie dajmy się jednak zwariować. Fluor ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie zębów, biorąc udział w odbudowie szkliwa. Jak pokazują badania, szkodliwa jego dawka zaczyna się w momencie, gdy człowiek w ciągu zaledwie kilku godzin zużyje 1,5 tubki klasycznej pasty. Czy ktoś z Was tak robi? Na pewno nie.

Problem próchnicy dotyczy tylko zębów

Okazuje się, że wiele osób bagatelizuje problem próchnicy z mylnego przekonania, iż ma on wpływ wyłącznie na zęby. To kolejny błąd. Bakterie powodujące próchnicę mogą bardzo łatwo dostać się do organizmu i narobić wiele szkód. Znanych jest mnóstwo przypadków uszkodzenia stawów, wsierdzia czy nawet nerwu wzrokowego. Badania pokazują, że próchnica sprzyja cukrzycy i wielu chorobom serca. Jej bagatelizowanie grozi więc nie tylko utratą zębów!

Dzięki szczoteczkom sonicznym poprawisz higienę jamy ustnej

Na powyższej liści z premedytacją nie zamieściliśmy mitu związanego z użyciem szczoteczek sonicznych, gdyż warto im poświęcić nieco więcej miejsca. Sporo osób twierdzi, że produkty soniczne są dziełem działów marketingowych, które starają się przyciągnąć klientów i zarobić na drogim produkcie. Nie jest to jednak prawdą, czego dowodem są wyniki licznych badań.

Żadna szczoteczka manualna nie daje takich efektów, jak soniczna. W tym drugim przypadku jesteśmy w stanie usunąć nawet 100% płytki nazębnej. Produkty te są przy tym wyjątkowo bezpieczne dla zębów i wskazane nawet dla osób z chorobami dziąseł czy nadwrażliwością. Szczoteczka soniczna jako jedyna czyści nawet przestrzenie między zębami. Można nią wybielać swoje uzębienie bez stosowania agresywnych past z dużą ilością dodatków ściernych.

Produkty te są również polecane przez większość stomatologów, a ich cena wcale nie musi być wysoka. Mamy nowoczesne, skuteczne i niedrogie w zakupie szczoteczki. Kup jedną dla siebie już dziś i zadbaj o najlepszą higienę jamy ustnej.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook