Jak utrzymać białe zęby po wybielaniu?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na wybielanie zębów. Niestety wiele z nich nie zdaje sobie sprawy, że po takim zabiegu trzeba dbać o to, aby nie powstały nowe przebarwienia. Wymaga to czasem diametralnej zmianie. Jednak jest to niezbędne, bowiem trzeba pamiętać, że nie można zbyt często wybielać zębów, dlatego warto znać kilka wskazówek, które odpowiadają na pytanie – jak utrzymać białe zęby po wybielaniu?

Używanie szczoteczki sonicznej to jeden z podstawowych kroków, aby utrzymać białe zęby po wybielaniu. Niestety wiele osób wciąż używa klasycznych szczoteczek – czyli takich, które niezbyt dokładnie czyszczą zęby, szczególnie w trudnodostępnych miejscach. Dlatego też lekarze często zalecają zmianę szczoteczki na soniczną, bowiem ta jest dużo skuteczniejsza w dokładnym czyszczeniu zębów.

Unikaj barwiących pokarmów

Na pewno każdy wie, że taki produkt jak kawa barwi zęby. Spożywanie zbyt dużych ilości kaw nie ma zbyt dobrego wpływu na stan zębów. To samo można powiedzieć o czarnej i zielonej herbacie, różnych sosach (np. ketchup), czerwonym i białym winie i wielu innych. Niestety są to produkty, które są uwielbiane przez miliony, więc rezygnacja z nich często jest bardzo trudna. Co wtedy? Warto wiedzieć, że nie musimy z nich całkowicie rezygnować – wystarczy, że je ograniczymy, a po ich spożyciu od razu przepłukamy usta.

Zobacz też:  Licówki – co to jest, ile kosztują i jak dbać o licówki?

Zdecyduj się na ,,białą dietę”

Lekarze stomatolodzy bardzo często zalecają pacjentom po wybielaniu zębów ,,białą dietę”. Polega ona na spożywaniu jasnych produktów takich jak mleko, ryż, ser i tym podobne. Należą ją przestrzegać przez około 2 tygodnie, aby były widoczne efekty.

Używaj nici dentystycznej

Każdy człowiek powinien używać nici dentystycznej, ponieważ dzięki niej można się pozbyć kawałków jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Nie mogą o tym zapominać osoby po zabiegu wybielania zębów. Trzeba pamiętać, że jeśli coś znajduje się między zębami, to nie wygląda to najlepiej, a poza tym ma to negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej, dlatego należy regularnie sięgać po nić dentystyczną.

Korzystaj ze słomki, pijąc herbatę lub kawę

Kawa i herbata to napoje, które każdy pije codziennie. Niektórzy wolą herbatę, a inni kawę, lecz to, co je łączy, to negatywny wpływ na zęby. Jest jednak jedno rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy całkowicie rezygnować z tych napojów. Jest nim słomka. Gdy przyjdzie ochota na kawę lub herbatę, to wystarczy sięgnąć po słomkę, dzięki czemu płyn barwiący będzie miał mniejszą styczność z zębami, a to przekłada się na mniejsze ryzyko powstania przebarwień.

Zrezygnuj z palenia tytoniu

Jednym z najczęstszych nałogów jest uzależnienie od palenia papierosów. To coś, co ma negatywny wpływ na cały organizm – w tym również na zęby. Praktycznie u każdego palacza można zaobserwować nieestetyczne plamy na zębach. Niestety to zaledwie jeden z problemów. Palacze są również narażeni na inne zagrożenia takie jak rak jamy ustnej, czy różne choroby dziąseł. Dlatego też warto zrezygnować z tego szkodliwego nałogu, bowiem do niczego dobrego on nie prowadzi.

Regularnie pij wodę

Każdy człowiek musi przyjmować płyny – nie ma innej opcji. Wiele osób jednak sięga po takie, które mają szkodliwy wpływ na nasze zęby. Jest to m.in. kawa, czy herbata. Ciężko jednak z nich całkowicie zrezygnować, dlatego warto po prostu pamiętać, aby pić także wodę podczas picia szkodliwych napojów – w ten sposób zmniejsza się ryzyko powstania źle wyglądających plam na zębach. Masz ochotę na gorącą czekoladę, lecz dopiero co wybielałeś zęby? Żaden problem – pamiętaj jedynie, aby pomiędzy pić również wodę!

Zobacz też:  Jak wybielić zęby? Praktyczne i skuteczne metody

Każdego dnia dbaj o jamę ustną

Jednak najważniejszą radą, do której zawsze trzeba się stosować, jest codzienna pielęgnacja jamy ustnej. Każdego dnia należy dokładnie myć zęby (najlepiej używając do tego szczoteczki sonicznej, bowiem to właśnie ona najdokładniej szczotkuje zęby), a także używać produktów takich jak nić dentystyczna, czy płyn do płukania jamy ustnej, dzięki nim jama ustna będzie w znakomitym stanie, a ponadto będzie istniało niewielkie ryzyko przebarwień.

Regularnie odwiedzaj gabinet stomatologiczny

Do gabinetu stomatologicznego należy się udać nie tylko wtedy, gdy dzieje się coś niedobrego z zębami. Potrzebne są również wizyty profilaktyczne, na których lekarz kontroluje stan uzębienia i w razie potrzeby wdraża odpowiednie leczenie – im wcześniej, tym lepiej! Należy również regularnie odwiedzać stomatologa w celu wykonania profesjonalnego czyszczenia zębów.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook