Wpływ kawy na zęby – czy jest szkodliwa?

wpływ kawy na zęby obraz 1

Każdy dzień zaczynasz od dużego kubka ciepłej kawy? Cóż, nie tylko Ty! Polacy (i nie tylko) uwielbiają ten napój, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jaki wpływ ma kawa na zęby? Niektórzy twierdzą, że kawa szkodzi, inni natomiast mówią o wielu korzyściach zdrowotnych dla jamy ustnej. Jak to w końcu jest – szkodzi czy nie? Jaki jest wpływ kawy na zęby i czy faktycznie musimy jej unikać, by zachwycać siebie i innych pięknym śnieżnobiałym i zdrowym uśmiechem? Dowiedz się!

Wpływ kawy na powstawanie plam na zębach

Jedną z najważniejszych kwestii jest oczywiście to, czy kawa może przyczyniać się do powstawania plam na zębach? Zacznijmy jednak od początku. Kawa, którą pijemy każdego ranka, pochodzi z ziaren kawy bądź nasion rośliny Coffea. Ta fasola zawiera garbniki, rodzaj polifenolu, który rozkłada się w wodzie. Taniny te można znaleźć nie tylko w kawie, ale również w herbacie czy winie. Zaś chromogeny odpowiedzialne są za ciemny i bogaty kolor. Wypijając filiżankę kawy, pigmenty chromogenowe szybko przywierają do zębów, czego skutkiem jest ich żółty wygląd.

wpływ kawy na zęby obraz 3

Co zrobić, by kawa nie zostawiała przebarwień ani plam na zębach?

Nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy, ale jednak chcesz cieszyć się pięknym, białym uśmiechem? Całkowicie to rozumiemy, dlatego podsuwamy Ci kilka sposobów na to, jak możesz zapobiegać nieestetycznym przebarwień oraz plamom z kawy.

wpływ kawy na zęby obraz 1

Jak pozbyć się plam i przebarwień z kawy?

Jeśli każdego dnia pijesz przynajmniej jedną filiżankę kawy, to na pewno Twoje zęby nie są już idealnie białe. Przebarwienia na zębach powstałe w wyniku wieloletniego picia kawy mogą być nawet przyczyną kompleksów z uwagi na żółte zęby, dlatego warto wiedzieć, jakie są sposoby na ich usunięcie. 

Zdecydowanie najważniejsze jest skuteczne mycie zębów i to dwa razy w ciągu dnia min. po 30 sekund na każdy obszar jamy ustnej. Możemy również użyć trybu “Wybielania”, jeśli posiadasz szczoteczkę soniczną marki Oclean.

Warto także sięgnąć po naturalną pastę wybielającą, która na pewno pomoże przywrócić dawny blask zębów. Okazuje się jednak, że czasem najskuteczniejsze są zabiegi wybielania zębów czy też licówki. Jeśli tzw. domowe sposoby nie pomogą, to warto je rozważyć i skonsultować z dentystą. 

Czy kawa może być odpowiedzialna za powstawanie próchnicy?

Przeciwnicy kawy bardzo często powtarzają, że kawa powoduje próchnicę. Czy faktycznie tak jest? Nie do końca. Kawa nie powoduje za powstawanie próchnicy bezpośrednio, to jednak może zwiększać ryzyko jej wystąpienia. Musimy pamiętać, że kawa jest kwaśna, zatem może zmiękczyć i rozbić szkliwo zębów. Szkliwo zaś jest barierą ochronną dla zębów, dlatego gdy ulega uszkodzeniu, to ryzyko m.in. próchnicy jest znacznie większe. Przeprowadzono jednak niedawno badania, z których wynika, że kawa może być pomocna, jeśli chodzi o zapobieganie próchnicy – wiele zależy od tego, jaki pijemy napój. 

Zobacz też:  Opuchlizna od zęba - przyczyny i sposoby łagodzenia

Zgodnie z badaniem wykonanym w 2009 roku i opublikowanym w Journal of Conservative Dentistry, kawa ma naturalne właściwości przeciwbakteryjne, zatem pijąc czarną kawę, zyskujemy wiele korzyści. Korzyści są znacząco mniejsze (lub nie ma ich w ogóle), gdy pijemy kawę z dodatkiem cukrów, mleka czy śmietanek. 

Rozwój bakterii a picie kawy

Kawa to napój, o którym powstało wiele mitów, a jeden z nich mówi o tym, że kawa powoduje rozwój bakterii. Oczywiście jest to nieprawda, bowiem przeprowadzono mnóstwo badań, z których wynika, że jest to napój mający właściwości antybakteryjne! Całkiem niedawno wykonano także badanie dotyczące wpływu ekstraktu kawy i jego głównego składnika – kwasu chlorogenowego na aktywność patogenu, który odpowiada za zapalenie przyzębia – Porphoryomona gingivalis. Dzięki niemu wiemy, że kawa zmniejsza jego aktywność, co przekłada się na mniejsze ryzyko chorób dziąseł.

Jak można zmniejszyć ryzyko powstania próchnicy?

Picie kawy to obowiązkowy element dnia wielu ludzi na całym świecie! Uwzględniając jednak fakt, że kawa może przyczynić się do powstania próchnicy, warto znać wskazówki, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko próchnicy podczas picia kawy. Przede wszystkim należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Po wypiciu filiżanki należy umyć zęby (ale nie od razu, ponieważ mamy wtedy zmiękczone szkliwo), a gdy nie mamy takiej możliwości – warto je przynajmniej przepłukać. Trzeba też pamiętać o używaniu nici dentystycznej czy płynu do płukania jamy ustnej.

Nie bez znaczenia jest również to, co jemy. Najlepiej sięgać po pokarmy neutralizujące kwasy. Zdaniem specjalistów po wypiciu kawy warto zjeść np. ser, który neutralizuje kwas z kawy i chroni szkliwo. Najlepiej także pić kawę czarną bez żadnych dodatków typu cukier czy mleko, by chronić zęby przed bakteriami. 

Najważniejsze jednak w przypadku zapobiegania próchnicy jest prawidłowe mycie zębów. Szczoteczka soniczna o wiele lepiej usuwa płytkę nazębną od szczoteczek manualnych. Jeśli, jeszcze nie masz szczoteczki sonicznej, sugerujemy rozważyć jej zakup. Już po pierwszym szczotkowaniu, samemu się przekonasz, że technologia soniczna jest fantastyczna!

Zobacz też:  Wybielanie zębów w domu - jak zrobić to bezpiecznie?

Wpływ kawy na zęby – czy kawa jest szkodliwa dla zębów?

Mimo że kawa ma właściwości plamiące, to jednak istnieje wiele sposobów na zapobieganie plamom z kawy (wspomnieliśmy o nich powyżej).

Trzeba podkreślić, że kawa nie jest szkodliwa dla zębów – trzeba jednak pamiętać o regularnej higienie jamy ustnej, jak i o wizytach u stomatologa. 

Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat wpływu kawy na zęby lub zdecydowałeś się na wybielanie zębów w celu usunięcia przebarwień, to powinieneś skontaktować się ze swoim dentystą. 

wpływ kawy na zęby obraz 1
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook