Żółte zęby – jak usunąć przebarwienia zębów?

Problemy z uzębieniem są w Polsce powszechne i dotyczą nie tylko próchnicy czy nawet poważnych ubytków. Wiele osób zmaga się z żółtymi zębami, które również mają istotny wpływ na samopoczucie oraz ogólny wizerunek. Jest to szczególnie poważne w momencie, gdy przebarwienia zębów dotyczą przedniego, najbardziej widocznego uzębienia. Warto podkreślić, że problem ten dotyka również młode osoby. Gdzie leży źródło tej przypadłości i jako sobie z nią radzić?

Żółte zęby − skąd się biorą?

Zgodnie z definicją przebarwienie występuje w momencie wyraźnej zmiany ich barwy. Warto pamiętać, że niektóre osoby genetycznie mają lekko żółte kości, co widać również w kolorze zębów. Jeśli odbiega on od „naturalnej” normy, możemy mówić o problemie.

Przyczyn powstawania żółtych zębów jest wiele i wartym podkreślenia jest fakt, że czasem nie mamy na nie większego wpływu. Zdarzają się przypadki, w których zęby zmieniają kolor z powodu różnych chorób, jak i metod ich leczenia.

Żółte zęby? Co powoduje przebarwienia?

Zazwyczaj jednak do przebarwienia na zębach przyczyniamy się samodzielnie m.in. w wyniku:

Nieodpowiedniej higieny jamy ustnej
Regularnego spożywania kawy, herbaty oraz wina
Stosowania nieprawidłowej diety
Palenia tytoniu

Wystąpienie czynników, na które nie mamy wpływu zazwyczaj widać po tym, że przebarwieniu ulegają tylko pojedyncze zęby. W pozostałych przypadkach problemy dotyczy całego uzębienia. Zmieniające kolor partie mogą być także efektem nieprawidłowej higieny tego miejsca w jamie ustnej.

Nie da się jednoznacznie określić barwy takich zębów – rozpiętość jest tutaj ogromna. Niektórym pojawiają się np. białe plamki, a u innych osób mają one kolor czarny, do złudzenia przypominając próchnicę. Barwa ta wiele mówi o przyczynie przebarwienia i dlatego w przypadku stwierdzenia tego problemu, warto wybrać się do stomatologa na kontrolę. W niektórych przypadkach może okazać się, że będzie potrzebne specjalne leczenie.

Zobacz też:  Przebarwienia na zębach - jak się ich pozbyć?

Żółte zęby - główne powody żółtego koloru zębów

Żółte zęby, brązowe, a nawet wpadające w czerń zęby – w zdecydowanej większości przypadków to efekt stylu życia. Z problemem tym zmagają się osoby pijące mnóstwo napojów barwiących, w tym kawy, herbaty oraz wina. Do tego jest to typowa przypadłość palaczy tytoniu. W przypadku osób starszych może to być naturalny efekt starzenia się organizmu i stopniowego niszczenia szkliwa.

Najważniejsze jest to, że przebarwienia te najczęściej są efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Nawet osoby pijące np. dużo kawy, mogą zmniejszyć ten problem, stosując odpowiednie pasty i szczoteczki, a do tego prawidłowo myjąc zęby.

Pamiętaj, że żółte przebarwienia mogą być także efektem różnych niedoborów witamin i minerałów w diecie. Z kolei u osób mających martwe zęby, mogą pojawiać się na nich sine lub nawet ciemne plamy. To efekt leczenia endodontycznego, którego niestety zazwyczaj po prostu nie da się powstrzymać. Podobny skutek czasem powoduje przyjmowanie określonych leków lub stosowanie suplementów. Często po pewnym czasie od ich odstawienia kolor zębów wraca do naturalnego, pod warunkiem odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Leczenie żółtych zębów – czy jest możliwe?

Wymienione przez nas do tej pory przyczyny powstawania żółtych zębów to tak naprawdę przysłowiowy wierzchołek góry lodowej. 

Powodów jest dużo więcej, a zdarza się, że nawet konkretna metoda leczenia uzębienia może prowadzić do pojawienia się takiego problemu. Na pewno każdego interesuje jednak to, czy można się go pozbyć?

Domowe sposoby na żółte zęby

Owszem, istnieją różne metody na wybielenie zębów. Wymaga to oczywiście interwencji stomatologicznej – kategorycznie odradzamy używania domowych sposobów, szczególnie w przypadku zakupu różnych „cudownych” środków wybielających.

Nierzadko zwykłe wybielanie okazuje się nieskuteczne. Jeśli zęby przebarwiają się z powodu chorób, metod leczenia czy nieprawidłowej diety, konieczne jest ustalenie źródła problemu. To kolejny powód, dla którego z przebarwieniem zębów trzeba się zgłosić do specjalisty.

Stomatolodzy często zaczynają od tzw. zabiegu higienizacji. Jego celem jest dokładnie oczyszczenie zębów, w tym usunięcie z nich zalegającej płytki nazębnej. Dopiero na tym etapie można ocenić prawdziwą skalę problemu. Kolejnym etapem może być np. wybielanie czy remineralizacja szkliwa. Wiele zależy od stanu uzębienia danej osoby, jak i zdrowia samych dziąseł.

Zobacz też:  Pęknięty ząb - co należy zrobić?

Jednak prawda jest taka, że zamiast leczyć, lepiej zapobiegać! W zdecydowanej większości przypadków żółknięcie zębów jest efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Dobrze myjąc uzębienie, powstrzymasz ten proces, ciesząc się pięknym i zdrowym uzębieniem!

Jak pozbyć się żółtego koloru zębów?

Masz żółte zęby? W takim razie koniecznie zacznij od wizyty u specjalisty stomatologa. Gdy znasz już przyczynę problemu i wiesz, że wiąże się ona z czynnikami zewnętrznymi, zadbaj o higienę jamy ustnej. Jeśli zmiana koloru nie jest jeszcze poważna, poprzez odpowiednie szczotkowanie zębów będziesz mógł przywrócić zębom ich piękny kolor.

Zdecydowanie odradzamy stosowania preparatów wybielających, które powszechnie dostępne są zarówno w aptekach, jak i drogeriach. Pół biedy, jeśli okażą się nieskuteczne, ale mogą narobić Ci dodatkowych, zupełnie niepotrzebnych problemów. Stosowanie dobrej pasty i regularne szczotkowanie zębów to podstawa. Jeśli chcesz naprawdę skutecznie zadbać o ich piękny wygląd, polecamy zainwestowanie w szczoteczkę soniczną.

Możesz spróbować rozjaśnić zęby szczoteczką soniczną

Dlaczego technologia soniczna zapewnia doskonałe wsparcie w walce z przebarwieniami zębów. Włosie wprawiane jest w drgania pod wpływem fal dźwiękowych. Oscylacja sięga kilkunastu tysięcy ruchów na minutę. Doskonałym tego przykładem są szczoteczki soniczne które wykazują się wyjątkową skutecznością działania.

oclean f1 obraz 1

Czy wiesz, że szczoteczka soniczna jest w stanie usunąć nawet 100% płytki nazębnej?! Żadna inna szczoteczka, w tym manualna, nie zapewnia takich efektów. To właśnie wspomniana wyżej płytka jest głównym winowajcą przebarwień. Do tego jej pojawianie się tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii. Długo nieusuwana wcześniej czy później skończy się powstaniem groźnej próchnicy.

Fale dźwiękowe, generowane przez szczoteczki Oclean wprawiają w ruch nie tylko włosie. Drgać zaczynają cząsteczki śliny wymieszane z pastą do zębów. Ta mieszanina znajduje się m.in. w przestrzeni między zębowej i w najgłębszych partiach Twojej jamy ustnej. Dzięki temu czyszczenie ma miejsce nawet tam, gdzie główka szczoteczki nie dotyka bezpośrednio zębów!

Co więcej, Oclean wykazuje się wyjątkową skutecznością w usuwaniu przebarwień. Nierzadko zaledwie 14 dni regularnego używania szczoteczki wystarczą, aby zauważyć różnicę w postaci rozjaśnienia zębów. Oclean zastosowało w swoim produkcie innowacyjną technologię. Oprogramowanie pozwala na uruchomienie m.in. predefiniowanego trybu wybielającego. Odpowiednia moc oscylacji włosia w krótkim czasie pozwoli Ci przywrócić piękny i naturalny wygląd zębów.

Zobacz też:  Zaciskanie zębów - przyczyny, skutki i leczenie zaciskania szczęki

Szczoteczki soniczne są bezpieczne dla zębów

Ogromną zaletą szczoteczek sonicznych Oclean jest nie tylko ich wyjątkowa skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej oraz przebarwień zębów. Należy również wspomnieć o dużym bezpieczeństwie ich stosowania. Urządzenia elektryczne mają stosunkowo twarde włosie, obracają się z dużą prędkością, a do tego główkę trzeba dość mocno dociskać do zębów. W przypadku szczoteczek sonicznych nie ma tego problemu. Włosie można lekko dociskać, a większość pracy związanej z czyszczeniem wykonuje technologia wykorzystująca fale ultradźwiękowe. 

W efekcie produkty te mogą stosować nie tylko osoby mające zdrowe uzębienie. Są bezpieczne także w przypadku wypełnień lub uszkodzeń zębów, a nawet chorych dziąseł. Co więcej, szczoteczki Oclean mają specjalne tryby do masowania, które zapewnia ulgę osobom z chorobami dziąseł. Oprócz tego nie trzeba obawiać się nadwrażliwości zębów krótko po myciu.

Już dziś przekonaj się o skuteczności działania szczoteczek sonicznych

Jak widzisz, bardzo możliwe, że w Twoim przypadku unikniesz konieczności wizyty u stomatologa. Jeśli przebarwienia są, póki co delikatne, nie czekaj, aż będzie gorzej! Kupując szczoteczkę soniczną i prawidłowo jej używając, masz duże szanse na szybkie pozbycie się problemu, a z pewnością zapobiegniesz pogłębianiu się przebarwień. Polecamy również korzystanie z niej wtedy, gdy jesteś np. po zabiegu wybielania zębów. Technologia soniczna pozwoli Ci zachować ich piękny wygląd na dłużej. Do tego, co zdecydowanie najważniejsze, zadbasz o doskonałe zdrowie swojego uzębienia.

Szczoteczki soniczne od Oclean to nowoczesne, bardzo efektywne w swoim działaniu i do tego niedrogie w zakupie urządzenia. Poznaj je już teraz i zamów dla siebie, rodziny czy znajomych. Szybko przekonasz się, że mycie zębów nie musi być nudnym, codziennym obowiązkiem. Oprogramowanie szczoteczki zadba o to, abyś prawidłowo dbał o higienę swojej jamy ustnej.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook