Mycie zębów po posiłku – dlaczego nie myć zębów od razu po jedzeniu?

mycie zębów po posiłku obraz 1

Nawet małe dzieci doskonale wiedzą, jak ważna jest higiena jamy ustnej. Niektórzy jednak mają wręcz obsesję na jej punkcie i zawsze mają szczoteczkę przy sobie! Zabierają ją ze sobą do szkoły bądź pracy, a także na spotkania ze znajomymi. Mogłoby się wydawać, że to bardzo dobrze, jednak czy na pewno? Jeśli myjesz zęby po każdym posiłku i przekąsce, to na pewno Twój dentysta jest z Ciebie bardzo dumny. Musisz jednak wiedzieć, że mycie zębów po posiłku może szkodzić Twoim zębom! Szczotkowanie po każdym posiłku niestety nie jest najlepszą praktyką. Dowiedz się dlaczego!

Dlaczego nie należy myć zębów od razu po posiłku?

W szkole uczyliśmy się, że szkliwo pokrywające nasze zęby jest najtwardszą substancją w organizmie. Twardszą nawet niż kości! Zatem na pewno wielu dziwi fakt, że zwykły nawyk szczotkowania po każdym posiłku może naruszyć tę tarczę ochronną, czyli szkliwo.

Szczotkowanie zębów ma na celu usunięcie pozostałych cząsteczek jedzenia, a także lepkiego osadu, w którym rozmnaża się mnóstwo bakterii. Gdy jemy posiłki lub wypijamy słodki napój bądź sięgamy po przekąskę, to bakterie obecne w płytce nazębnej wytwarzają kwasy, które uszkadzają szkliwo! Nawet do tego stopnia, że ono się rozpada lub zaczynają tworzyć się ubytki.

mycie zębów po posiłku obraz 1

Gdy osłona ochronna zębów jest pod wpływem kwasów, jest mocno osłabiona, zwykła szczoteczka do zębów może spowodować ścieranie zębów. Abrazja to postępująca utrata szkliwa, która powoduje widoczne nacięcia na zębach. Zaś gdy szkliwo ulegnie zużyciu, to widoczna stanie się warstwa zębiny. Ta natomiast nie jest tak twarda jak szkliwo. Dlatego, gdy będzie odsłonięta, to bakterie doprowadzą do próchnicy i jedyny wyjściem będzie ekstrakcja. 

Zobacz też:  Płyn do płukania jamy ustnej - czy warto go używać?

Czy to oznacza, że nie należy myć zębów po każdym posiłku?

Nie do końca.

Po zjedzonym posiłku powinniśmy odczekać około 30 minut i dopiero po tym czasie dokładnie umyć zęby. Pół godziny to zdecydowanie wystarczający czas, aby ślina mogła zabić bakterie – posiada w końcu enzymy bakteryjne. Jej zadaniem jest też usunięcie ukrytych w zębach cząsteczek jedzenia. Szczotkując zęby po 30 minutach lub nieco więcej, mamy pewność, że nie uszkodzimy szkliwa.

Szczególnie istotne jest także to, co jedliśmy. Jeśli na obiad spożyliśmy sałatkę oraz szklankę wody, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby od razu iść umyć zęby. Jeśli jednak był to ciężki posiłek, a do tego słodki deser, to koniecznie powinieneś zachować odstęp czasowy – minimum 30 minut!

Jak zapobiegać erozji szkliwa?

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których musimy pamiętać, aby uchronić się przed erozją szkliwa, jest zachowanie odstępu czasowego pomiędzy jedzeniem a szczotkowaniem. To tylko 30 minut, a jednak może wiele zmienić! Poza tym warto stosować się do poniższych zasad.

  1. Stosuj zrównoważoną dietę.
  2. Unikaj szczotkowania zębów po spożyciu kwaśnych pokarmów i napojów takich jak np. sok pomarańczowy – osłabia to powierzchnię zębów.
  3. Nie podjadaj, ponieważ powoduje to dalsze powstawanie osadów na zębach.
  4. Prawidłowo szczotkuj zęby. Nie powinieneś zbyt mocno lub szybko szorować jamy ustnej. Zapytaj swojego dentystę, jak to prawidłowo robić. 
  5. Wymieniaj regularnie szczoteczkę. Powinieneś to robić przynajmniej raz na dwa-trzy miesiące lub nawet częściej. 
  6. Uczęszczaj na wizyty kontrolne do stomatologa. 
  7. Spożywaj minimum 2 litry wody w ciągu dnia. 
Jak utrzymać czyste i zdrowe zęby dzięki Oclean?

Wiesz już, że nawyk mycia zębów bezpośrednio po posiłku jest szkodliwy dla naszych zębów. Warto również wiedzieć, że dobór odpowiedniej szczoteczki jest ogromnie ważny w kontekście prawidłowej higieny jamy ustnej. Zwykłą szczoteczką manualną nie jesteśmy w stanie tak efektywnie umyć zębów, jak w przypadku szczoteczki sonicznej (dowiedziono to badaniami). Jeśli, zależy nam na pięknym i zdrowym uśmiechu, warto zastanowić się nad wymianą swojej szczoteczki do zębów na lepszy model!

Zobacz też:  11 najczęściej popełnianych błędów przy myciu zębów
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook