Jakie napoje niszczą zęby?

Jakie napoje niszczą zęby

Na zdrowie Twoich zębów wpływa mnóstwo czynników. Na pewno wiesz, że jednym z nich jest jedzenie i higiena jamy ustnej, ale równie ważne jest to, co pijesz. Mimo że napoje nie pozostają długo w ustach, to jednak pozostawiają ślady cząsteczek na zębach, co ma na nie negatywny wpływ. Czy to zatem oznacza, że powinieneś pić wyłącznie wodę przez cały dzień? Niekoniecznie! Sprawdź, jakie napoje niszczą Twoje zęby!

Jakie są najgorsze napoje dla zębów?

Najpewniej każdego dnia sięgasz po rozmaite napoje i nawet nie zastanawiasz się, jaki wpływ mają na Twoje zęby.

Tymczasem istnieje długa lista napojów, z których zdecydowanie powinieneś zrezygnować lub przynajmniej je ograniczyć, aby móc cieszyć się zdrowymi, pięknymi i białymi zębami. Jakie znajdują się na zakazanej liście?

Jakie napoje niszczą zęby 5
1.

Napoje gazowane

Napoje gazowane

W sklepach znajduje się ich mnóstwo! Na półkach sklepowych możesz wybierać pomiędzy wieloma kolorowymi napojami, które są niestety bogate w cukry i kwasy mające negatywny wpływ na zęby. To właśnie one są odpowiedzialne za erozję szkliwa czy próchnicę! Wiele napojów gazowanych dodatkowo ma ciemny kolor, co oznacza, że mogą one przebarwiać zęby na brzydki żółty kolor! Warto więc zamienić colę czy oranżadę na zdrowszą wodę mineralną.

2.

Wina

wina

Przez wielu uwielbiane i często spożywane okazjonalnie, lecz niestety bardzo szkodliwe dla zębów z powodu zawartości kwasów. Czerwone wino może być winowajcą przebarwień na zębach – podobnie jak białe wino. Czy to zatem oznacza, że wino jest zakazanym alkoholem? Nie do końca. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez wina, to powinieneś zadbać o to, aby spożywać wino i jednocześnie jeść ser, by chronić zęby przed tymi złymi właściwościami wina. 

Zobacz też:  8 sposobów na piękne i zdrowe zęby
3.

Soki owocowe

Soki owocowe

Wielu osobom wydaje się, że soki owocowe to bardzo zdrowe produkty, które są bogate w wiele witamin. Należy jednak pamiętać, że nierzadko są one dosładzane cukrem. W końcu producentom zależy na tym, aby ich produkty były smaczne, a cukier poprawia ten smak i jednocześnie stanowi zagrożenie dla zębów. Zbyt często picie takich soków może prowadzić do powstania próchnicy. Jeśli jednak uwielbiasz soki z owoców i codziennie pijesz ich dużą ilość, to powinieneś spróbować pić je przy użyciu słomki. Rozważ także sięganie po same owoce, które są lepszym źródłem składników odżywczych. 4.

Poncze owocowe

poncze owocowe

Niestety one również mają wady – te same, o których wspomnieliśmy powyżej. Zwykle nie znajduje się w nich prawdziwy sok, więc trudno tutaj mówić o jakichkolwiek składnikach odżywczych. Najczęściej są bogate w cukier lub syrop kukurydziany o dużej zawartości fruktozy, a to natomiast składniki, które powodują ubytki w zębach. Poncz owocowy bywa też bardzo kwaśny, dlatego może niszczyć szkliwo, jeśli za często go pijesz.

5.

Napoje dla "sportowców"

Napoje dla sportowcow

To znakomite źródło elektrolitów, dlatego sportowcy często po nie sięgają po treningu. Zwykle są też całkiem smaczne, aczkolwiek szkodzą zębom. Wynika to z tego, że są wypełnione cukrem i niezwykle kwaśne, co przyczynia się do erozji szkliwa i zwiększa ryzyko próchnicy. Najlepiej z nich zrezygnować, lecz jeśli je uwielbiasz, to warto pić je przez słomkę lub przynajmniej ograniczyć ich ilość.

Jakie napoje są dobre dla zębów?

Wiesz już, jakie napoje są niebezpieczne dla Twoich zębów. Które natomiast mają pozytywny wpływ na zęby? Jest ich kilka – poniżej je przedstawiamy!

Jakie napoje są dobre dla zębów
1.

Mleko

Mleko

Mleko jest produktem, który zawiera wiele witamin, minerałów i białek, dzięki czemu ma korzystny wpływ na zdrowie zębów. Wapń i fosfor wzmacnia szkliwo, zaś witamina D wspiera organizm w lepszym przyswajaniu wapnia i fosforu oraz jest pomocna w walce z chorobami dziąseł. W mleku znajduje się także kazeina, czyli główne białko, które zwalcza próchnicę i tworzy na zębach warstwę ochronną, co przekłada się na ochronę szkliwa. I choć mleko oczywiście zawiera naturalne cukry, to jednak nie powoduje ubytków.

Zobacz też:  Zęby trzonowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
2.

Zielona i biała herbata

Zielona i biała herbata

Herbata jest napojem, który jest uwielbiany przez miliony ludzi! Niektórzy wręcz nie wyobrażają sobie dnia bez filiżanki herbaty! Warto wiedzieć, że jest to napój, który jest dobry dla zębów – zwłaszcza zielona i biała herbata. Znajdują się w nich spore ilości przeciwutleniaczy, które są pomocne w zwalczaniu bakterii odpowiedzialnych za próchnicę oraz zmniejszają stany zapalne dziąseł. Podobnie działa czarna herbata, lecz ta niestety barwi zęby na żółto. Co więcej – biała herbata jest świetnym naturalnym źródłem fluoru, który wzmacnia szkliwo.

3.

Woda z kranu

Woda z kranu

Zapewne niejednokrotnie słyszałeś o tym, że tzw. kranówka jest zanieczyszczona, nie zawiera minerałów lub może być nawet trująca! Musisz jednak wiedzieć, że jest to nieprawda! Zdecydowana większość domów, bo nawet 99,7%, zasila woda zdatna do picia, a jej skład praktycznie nie różni się od wody butelkowanej! Dodatkowo znajduje się w niej fluor, który wzmacnia szkliwo i chroni zęby przed próchnicą. Po wodę z kranu warto sięgać każdego dnia, ponieważ świetnie oczyszcza usta z każdym łykiem i usuwa resztki jedzenia.

Ważnie jest nie tylko to, co pijesz, ale jak pijesz!

Jakie napoje niszczą zęby 4

Musisz również wiedzieć, że istotne jest nie tylko to, co wybierasz do picia, ale także jak pijesz

Jeśli lubisz pić wolno, delektować się smakiem ulubionego napoju, to płyn ma znacznie większy kontakt z Twoimi zębami. Gdy przykładowo każdego ranka popijasz powoli ulubioną latte podczas dojazdu do pracy, to istnieje większe ryzyko uszkodzenia zębów niż gdybyś ten napój wypił dużo szybciej. 

Zdaniem ekspertów, aby zmniejszyć uszkodzenia szkliwa zębów, warto używać słomek podczas picia. Dzięki nim płyny ze szkodliwymi substancjami omijają zęby. Najlepszą radą jednak jest rezygnacja z niebezpiecznych napojów lub przynajmniej ich ograniczenie. Co więcej: jeśli zdarza Ci się żuć lód, to powinieneś jak najszybciej zerwać z tym nałogiem, ponieważ może to powodować małe pęknięcia w zębach, czego skutkiem może być odłamanie się kawałka zęba!

Zobacz też:  Wpływ kawy na zęby - czy jest szkodliwa?

Jak pić, aby cieszyć się zdrowymi zębami – przydatne wskazówki

Chcesz mieć piękne, białe i zdrowe zęby? Wiesz już zatem, że musisz kontrolować to, jakie wybierasz napoje oraz jak je wypijasz. Poniżej przedstawiamy Ci kilka pomocnych wskazówek, o których powinieneś pamiętać każdego dnia!

  • – soki i koktajle owocowe pij ze słomką i staraj się je wypijać za jednym razem;
  • – nie dodawaj cukru do kawy lub dodaj niewielką ilość;
  • – ogranicz spożywanie napojów gazowanych i tych dla sportowców;
  • – gdy musisz wypić szkodliwy napój, zrób to z użyciem słomki;
  • – po wypiciu kwaśnego napoju (np. wino), od razu przepłucz usta wodą lub użyj mokrej szczoteczki;
  • – nie żuj lodu;
  • – gdy nie wiesz, jaki jest dobry napój dla zębów, wybierz wodę!

Mamy nadzieję, że teraz już doskonale wiesz, jakie napoje możesz swobodnie pić, bez obaw, że uszkodzą Twoje zęby, oraz które zdecydowanie warto ograniczyć lub nawet z nich zrezygnować, jeśli chcesz się cieszyć zdrowymi zębami przez długie lata!

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook