Ból głowy od zęba – poznaj możliwą przyczynę nawracających migren

Cierpisz z powodu nawracającego bólu głowy, podobnych czasem do migreny? Warto odwiedzić nie tylko neurologa, lecz także gabinet stomatologiczny. Wyrzynająca się ósemka, zaciskanie szczęki, zaawansowana próchnica… Być może nie zdajesz sobie nawet sprawy, że to właśnie problemy z zębami mogą powodować ból. Sprawdź, jakie są możliwe przyczyny dyskomfortu i co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie ból głowy od zęba. 

Ból głowy od zębów – czy to możliwe?

Według badań aż 79% mieszkańców UE skarży się na bóle głowy. Problem jest na tyle powszechny, że część osób w ogóle nie szuka przyczyny. A to błąd. W końcu część bóli głowy ma charakter wtórny, czyli pojawia się jako następstwo innego problemu zdrowotnego.

Wśród możliwych przyczyn wymienia się m.in. urazy, zakażenia, choroby zatok, uszu czy oczu, a także nieprawidłowości w obrębie zębów (np. próchnica lub ropień) oraz zaburzenia skroniowo-żuchwowe (np. bruksizm). Jeśli cierpisz więc na bóle głowy, warto je zdiagnozować! 

Ból głowy od zęba – objawy

W zależności od przyczyny bólu głowy może on przybierać różną postać. Czasami jest napadowy, nagły i kłujący (np. pod wpływem gryzienia i żucia), a innym razem – przewlekły. Dodatkowo mogą pojawić się inne objawy, które także zależą od źródła problemu.

Zgłoś lekarzowi, jeśli oprócz bólu głowy występują:

  • bóle i nadwrażliwość zębów;
  • zgrzytanie zębami;
  • uczucie zaciskania szczęki;
  • ból karku, szyi, ramion, pleców;
  • rozchwianie zębów;
  • ścieranie szkliwa;
  • gorączka;
  • uczucie rozpierania w dziąsłach;
  • nieprzyjemny posmak w jamie ustnej;
  • dźwięki przypominające strzelanie, trzaskanie żuchwy.
Zobacz też:  Wpływ fast-foodów na nasze zęby

To różnorodne objawy, które dotyczą różnych schorzeń – mogą więc pojawić się tylko niektóre z nich. 

Ból głowy od zęba – najczęstsze przyczyny

Silny ból głowy może być wywołany m.in. chorym zębem, nadmiernym napięciem mięśni żuchwy oraz innymi problemami. Jakie są najczęstsze dolegliwości, które dentysta lub ortodonta diagnozuje u pacjentów z bólami głowy?

Ból głowy od zęba ósemki

Wyrzynanie się zębów może powodować objawy ogólne, w tym także gorączkę i bóle głowy (szczególnie w okolicy skroni). Podobnie sprawa wygląda w przypadku zębów mądrości, które wyrastają u nastolatków lub dorosłych. Bóle mogą wiązać się też z zatrzymaniem ósemek – kiedy ząb, zamiast się wyrzynać, zostaje pod dziąsłem. 

Ból głowy od zepsutych zębów

Zapalenie miazgi, ropień, pęknięty ząb… To tylko niektóre problemy stomatologiczne, które mogą wywołać ból. W takim przypadku często pojawia się ból zęba, który promieniuje do głowy. Czasami nasila się np. pod wpływem ciepłych lub zimnych pokarmów, gryzienia czy szczotkowania. Najczęściej ma charakter nagły, pulsujący.

Ból głowy od zaciskania zębów

Nawracający i utrzymujący się ból głowy (nawet przez 3 doby) może wiązać się z chorobą okluzyjną. Jej istotą są zaburzenia na styku górnych i dolnych zębów, co powoduje nieprawidłowe napięcia mięśni i stawów. Problem może wiązać się m.in. z wadą zgryzu, źle dobraną protezą czy ubytkami. Zaciskanie zębów czasem ma też podłoże stresowe. 

Oprócz bóli głowy schorzenie może objawiać się zgrzytaniem zębów (często nieświadomie i w nocy), strzelaniem w uszach, szczękościskiem, nadwrażliwością zębów, a nawet ich rozchwianiem.

Ból głowy od zęba leczonego kanałowo

W bardzo rzadkich przypadkach ból głowy może wystąpić po leczeniu kanałowym. Jeśli jednak takie dolegliwości wystąpią, najlepiej od razu skonsultować się ze stomatologiem. 

Ból głowy od zęba – i co z tym zrobić?

Wiele osób co rusz sięga po tabletki przeciwbólowe, by uśmierzyć dyskomfort. Jeśli jednak cierpisz na bóle głowy bez określonej przyczyny, najlepiej skonsultować się z lekarzem. W wielu przypadkach to zęby mogą być powodem uporczywych dolegliwości bólowych, dlatego warto udać się do dentysty. Specjalista wykona niezbędną diagnostykę, np. badanie RTG.

Zobacz też:  8 sposobów na piękne i zdrowe zęby

Sposób leczenia zależy od podłoża problemu. Przykładowo stomatolog może usunąć próchnicę i opracować ubytek, zastosować leczenie endodontyczne lub ortodontyczne. Bruksizm na tle nerwowym można z kolei leczyć np. toksyną botulinową (botoksem). 

Aby zmniejszyć ryzyko bólu związanego z zepsutym zębem, konieczna jest też profilaktyka. Poprawna higiena jamy ustnej pomaga usunąć bakterie, co obniża prawdopodobieństwo próchnicy. Pamiętaj więc, żeby regularnie myć zęby (np. szczoteczką soniczną), czyścić przestrzenie międzyzębowe (nicią lub irygatorem), myć język i płukać jamę ustną płynem.

Źródła:

  • http://www.protetstomatol.pl/pdf-162658-88702?filename=Headaches+and+TMD.pdf
  • https://www.mp.pl/pacjent/objawy/152658,bol-glowy
  • https://www.dentim.pl/wp-content/uploads/2016/03/Gazeta-Lubuska.pdf
  • https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/73170,bol-glowy-i-goraczka-w-czasie-wyrzynania-sie-zebow-stalych
  • https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-glowy-po-leczeniu-kanalowym
  • Starostka-Tatar A. i in. Chory z bólem głowy u stomatologa. „Twój Przegląd Stomatologiczny” 4/2016.
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook