Płyn do płukania jamy ustnej – czy warto go używać?

Gdyby tak zapytać kogokolwiek, jak powinniśmy dbać o higienę jamy ustnej, to zapewne odpowiedź brzmiałaby: trzeba często myć zęby, używać nici dentystycznej oraz stosować płyn do płukania jamy ustnej. Jednak czy faktycznie tak jest? Oczywiście, że tak, lecz niektórzy uważają, że stosowanie tego ostatniego produktu jest zbędne. Jak jest naprawdę? Czy warto używać płynu do płukania jamy ustnej? Sprawdź nasz artykuł, z którego uzyskasz odpowiedź na to pytanie.

Rodzaje płynów do płukania jamy ustnej

Wybierając płyn do płukania jamy ustnej, z łatwością możemy zauważyć, że jest ich kilka rodzajów. Wyróżniamy takie produkty jak:

  • płyn do płukania jamy ustnej na nadwrażliwość,
  • płyn do płukania jamy ustnej na nieświeży oddech,
  • płyn do płukania jamy ustnej wybielający zęby.

Co musisz wiedzieć na temat każdego z nich? Sprawdź to poniżej!

Płyny na nadwrażliwe zęby

Nadwrażliwość zębów to jeden z tych problemów,  z którymi pacjenci najczęściej zgłaszają się do stomatologa. Niestety wyleczenie nadwrażliwości nie należy do najłatwiejszych. Oprócz tego przyczyn nadwrażliwości jest naprawdę sporo – zaliczamy do nich m.in. używanie nieodpowiednich szczoteczek do zębów, czy wady zgryzu. Jednym ze sposobów leczenia tego problemu jest stosowanie specjalnego płynu do płukania zębów, który zawiera składniki będące odpowiedzialne za zamykanie otwartych ujść kanalików zębowych, a także blokowanie przesyłu bodźców do zakończeń nerwowych. Płyny do płukania jamy ustnej na nadwrażliwość mają także remineralizujące działanie na szkliwo. Jeśli nie wiesz, jaki wybrać produkt, to zapytaj swojego stomatologa – na pewno poleci Ci dobry płyn, który pomoże złagodzić nadwrażliwość.

Zobacz też:  11 najczęściej popełnianych błędów przy myciu zębów

Płyny na nieświeży oddech

Innym rodzajem płynu do płukania jamy ustnej jest ten dla osób, które zmagają się z nieświeżym oddechem. Jest to dolegliwość, z którą chyba każdy choć raz się zmagał. Kiedy występuje, to mamy kilka rozwiązań: możemy sięgnąć po gumę do żucia lub po płyn do płukania jamy ustnej. Które z nich jest lepsze? Oczywiście to drugie. Dzięki niemu będziemy mogli przez długi czas cieszyć się świeżym oddechem. Pamiętajmy jednak, że tego typu płyny maskują tylko nieprzyjemny zapach.

Płyny do wybielania zębów

Mimo że istnieje wiele domowych sposobów wybielania zębów, to jednak najprostszym i najskuteczniejszym jest stosowanie płynu do płukania ust. Jest to produkt, który zawiera m.in. nadtlenek wodoru – czyli środek wybielający, który jest bardzo skuteczny. Wystarczy, że będziemy przez jakiś czas używać wybielającego płynu do płukania jamy ustnej, aby móc cieszyć się białymi zębami bez przebarwień.

Zalety stosowania płynu do płukania jamy ustnej

Jedną z najważniejszych zalet stosowania płynu do płukania jamy ustnej jest to, że zwalcza choroby dziąseł. Trzeba tutaj podkreślić, że płytka nazębna odkłada się na zębach z bakterii, a także pożywienia, dlatego też trzeba ją regularnie usuwać, aby nie narażać się na różne choroby – m.in. zapalenie dziąseł. 

Inną ważną zaletą jest to, że dzięki płynowi do płukania jamy ustnej możemy się cieszyć świeżym oddechem przez cały dzień!

Zapobiega próchnicy

Warto też wiedzieć, że stosując płyn do płukania jamy ustnej, zmniejszamy ryzyko próchnicy, a to wszystko za sprawą fluoru, który zmniejsza demineralizację, co przekłada się na wzmocnienie i ochronę szkliwa na zębach. Nie bez znaczenia jest także to, że jest to produkt, który znacząco łagodzi owrzodzenia jamy ustnej.

Zobacz też:  Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych - zapobiegaj powstawaniu ubytków

Co więcej: stosowanie płynu do płukania jamy ustnej jest zalecane również kobietom w ciąży. Dlaczego? Należy tutaj zaznaczyć, że zmiany hormonalne mogą być przyczyną zapalenia dziąseł, które może się przerobić w poważniejszą chorobę przyzębia. To wszystko może skutkować nawet przedwczesnym porodem!

Czy stosowanie płynu do płukania jamy ustnej może być szkodliwe?

Poszukując informacji na temat wad stosowania płynu do płukania jamy ustnej, możemy natknąć się na informacje, że te produkty zawierają alkohol mogą powodować raka jamy ustnej. Czy jest to prawda? Niestety nadal nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Jednakże doskonale wiemy, że płyny do płukania jamy ustnej z alkoholem są bardzo powszechne i często polecane przez stomatologów do zabijania zarazków. Dlatego też w tej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak konsultacja ze stomatologiem przed rozpoczęciem stosowania takiego produktu.

Następna wada również odnosi się do płynów z zawartością alkoholu. Mogą one zwiększać wrażliwość zębów, dlatego z całą pewnością możemy stwierdzić, że nie powinny po nie sięgać osoby, które mają problem z nadwrażliwością. Co więcej: według ekspertów nie należy jednocześnie szczotkować zębów oraz stosować płynu do płukania ust, gdyż istnieje możliwość interakcji między chemikaliami znajdującymi się w paście oraz płynie do płukania jamy ustnej. Najlepiej więc zrobić półgodzinną przerwę pomiędzy tymi dwoma czynnościami.

Płyn do płukania jamy ustnej - kiedy używać?

Stosowanie płynu do płukania ust to dobra decyzja, jeśli zmagamy się z jednym z poniższych problemów:

nieprzyjemny zapach z ust,
choroby dziąseł,
próchnica,
ubytki.

Kiedy nie używać płynu do płukania jamy ustnej?

pamiętajmy, że płukanie zębów płynem nie zastępuje mycia zębów,
płyn do płukania jamy ustnej nie leczy chorób jamy ustnej - ma działanie maskujące,
nie jest to odpowiedni produkt dla dzieci poniżej 6. roku życia.

Jak stosować płyn do płukania jamy ustnej? 

Choć mogłoby się wydawać, że stosowanie płynu do płukania jamy ustnej jest proste, to jednak wiele osób robi to niewłaściwie, co często przekłada się na brak efektów. Jedną z najważniejszych rzeczy jest to, aby pamiętać o odpowiednim czasie.

Powinniśmy płukać jamę ustną przez przynajmniej 1 minutę. Oprócz tego nie zapominajmy, że płyn do płukania ust nie jest wystarczający – niezbędne jest także szczotkowanie, jak i nitkowanie zębów.

Zobacz też:  Mity stomatologiczne - fakty i mity na temat higieny jamy ustnej

Co jeszcze jest ważne? Ważny jest także wybór dobrego płynu do płukania jamy ustnej. Lepiej wybierać produkty bez zawartości alkoholu – chyba że dentysta zalecił inaczej. Ponadto, zanim sięgniemy po jakiś produkt, warto skonsultować to ze stomatologiem, który powie nam, czy to jest  na pewno dobry wybór dla naszych zębów.

Podsumowanie informacji o płukaniu jamy ustnej

Podsumowując, jak możemy wyżej zauważyć, stosowanie płynu do płukania jamy ustnej ma swoje zalety, jak i wady. Decyzja, czy warto stosować ten produkt, należy tylko i wyłącznie do nas, gdyż dentyści są podzieleni w tej kwestii. Warto więc zastanowić się, czy jest nam potrzebny płyn do płukania jamy ustnej i w razie potrzeby kupić odpowiedni produkt – najlepiej bez zawartości alkoholu.

Zadbaj o higienę jamy ustnej z Oclean

Płyn do płukania jamy ustnej to tylko jeden z wielu elementów, który pozwoli nam zadbać o zdrową higienę jamy ustnej. Podstawą oczywiście zawsze jest i będzie efektywne szczotkowanie i mycie zębów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą szczoteczek sonicznych, które bezpiecznie i skutecznie usuwają płytkę nazębną i są skuteczniejsze od tradycyjnych szczoteczek manualnych.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook