Jaka szczoteczka do zębów będzie najlepsza?

Szczoteczka soniczna do zębów obraz 1

Już od wielu lat szczoteczki soniczne są bardzo chętnie polecane przez stomatologów. Chwali się je za wyjątkową skuteczność w czyszczeniu zębów i jednocześnie bezpieczeństwo użytkowania. W efekcie ich popularność stale rośnie, a to zachęca producentów do wypuszczania coraz ciekawszych modeli. Jak się w tym wszystkim połapać i którą szczoteczkę soniczną do zębów wybrać? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania – sprawdź już teraz, które szczoteczki soniczne cieszą się największą popularność i gwarantują doskonałą czystość zębów. Dobra szczoteczka soniczna do zębów zapewnia najskuteczniejszą higienę jamy ustnej. 

Szczoteczka soniczna posiada generator fal ultradźwiękowych i to właśnie on wprawia włosie główki w mikro ruchy. Szczoteczki soniczne dosłownie czyszczą falami dźwiękowymi o wysokiej częstotliwości.

Fale dźwiękowe, które emitowane są przez szczoteczkę soniczną wprawiają w drgania włókna główki szczoteczki i docierają nawet na odległość do 4mm od końca włókna. Wysoka częstotliwość sprawia, że woda połączona z pastą do zębów zostaje napowietrzona i zamienia się w tzw. mikrobąbelki, które docierają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Drgająca główka rozbija też o wiele skuteczniej płytkę nazębną niż tradycyjne szczoteczki, co potwierdzone jest licznymi badaniami.

Szczoteczki soniczne do zębów są zdrowe dla uzębienia

Osoby z wieloma ubytkami w zębach, aparatami ortodontycznymi, dużą liczbą wypełnień, chorobami dziąseł, czy różnymi innymi problemami jamy ustnej mają problem z używaniem szczoteczek elektrycznych. Ich główki obracają się z ogromną prędkością i do tego trzeba mocno dociskać je do uzębienia. W efekcie łatwo o uszkodzenia słabszych zębów. W przypadku modeli sonicznych problem ten jest w dużej mierze wyeliminowany.

Tutaj nie ma konieczności mocnego dociskania główki do zębów. Całą pracę wykonują bowiem fale ultradźwiękowe wprowadzające w drgania włosie i wszystko dookoła. Co ważne, intensywność oscylacji można w ogromnym zakresie dostosowywać do własnych potrzeb. Należy także dodać, że taka forma działania sprawia, że szczoteczki te wymuszają naturalny ruch wymiatający, co również jest zdrowe i bezpieczne dla zębów, a do tego zwiększa efektywność ich czyszczenia.

Zobacz też:  Co ile należy wymieniać końcówkę szczoteczki sonicznej?

Najlepsze modele urządzeń osiągają prędkość oscylacji na poziomie nawet do 96 000 ruchów sonicznych. 

Ruch wymiatający główki

Wielu dentystów podkreśla, że jest to jedyna prawidłowa, bezpieczna i skuteczna metoda czyszczenia zębów, a szczoteczka soniczna do zębów niejako automatycznie wywołuje ten ruch. 

Technologia soniczna

O wyjątkowej skuteczności czyszczenia przy wykorzystaniu tej technologii już wspominaliśmy, ale ma ona jeszcze jedną zaletę – jest bardzo zdrowa dla dziąseł. Szczoteczki soniczne Oclean, oferują wiele programów, również dedykowanych do masowania dziąseł. Poprawia to ich ukrwienie, a do tego stanowi ulgę w bólu dla osób zmagających się z różnymi stanami zapalnymi.

Wyjątkowa dokładność czyszczenia

Technologia soniczna powoduje powstawanie bąbelków w mieszaninie wody i pasty, co prowadzi do czyszczenia nawet trudno dostępnych miejsc, w tym przestrzeni pomiędzy zębami.

Duże korzyści dla zdrowia

Szczoteczka soniczna do zębów świetnie czyści szkliwo, bez ryzyka jego uszkodzenia, efektywnie usuwając szkliwo. Do tego pomagają w wybielaniu zębów i przeciwdziałaniu próchnicy. Są także bezpieczne nawet dla słabszych zębów. W skrócie – zapewne odpowiednią higienę całej jamy ustnej.

Szczoteczka soniczna dobra dla każdego

O ile elektryczne szczoteczki nie powinny być używane przez dzieci (z racji ryzyka uszkodzenia szkliwa), tak w przypadku szczoteczek sonicznych do zębów nie ma z tym problemu.

Szczoteczka soniczna polecana jest dla każdego. Szczególnie osobom, które chcą zadbać o swoje zęby na najwyższym poziomie, a przy tym szukają prostych i skutecznych rozwiązań. Szczoteczka soniczna do zębów o wiele lepiej rozbija płytkę nazębna oraz czyści przestrzenie między zębami od tradycyjnych szczoteczek. Jeśli mamy zatem kłopot z dokładnym czyszczeniem zębów, myjemy je za krótko, czy też po prostu chcemy zadbać o swój uśmiech na najwyższym poziomie to warto skorzystać z technologii sonicznej. 

Funkcje dodatkowe i akcesoria w szczoteczkach sonicznych

Nowoczesne szczoteczki soniczne do zębów wyposażone są w wiele przydatnych funkcji i doskonałym przykładem są np. nasze szczoteczki soniczne do zębów jak: Oclean X Pro lub Oclean X Pro Elite.

Wyposażone są w żyroskopy, które kontrolują sposób trzymania szczoteczki i kąty szczotkowania, w tym siłę nacisku. Dodatkowo, w aplikacji, z którą powyższe szczoteczki się łączą, pojawiają się wskazówki dotyczące tego, co zmienić, aby prawidłowo myć zęby.

Wiele trybów pracy do wyboru

W przypadku wspomnianych szczoteczek sonicznych do zębów będziesz miał do wyboru aż 3 podstawowe tryby pracy. Do tego możesz tworzyć własne programy mycia, dopasowując sposób działania urządzenia do potrzeb, w tym intensywność oscylacji.

Wymienne końcówki

Szczoteczki soniczne nie są jednorazowe, gdy główka się zużyje, po prostu wymień ją na nową, do tego nowoczesne modele Oclean same kontrolują czas używania końcówki i informują, kiedy należałoby ją zmienić. Końcówki Oclean są uniwersalne – możesz dopasować kilkanaście różnych końcówek do swojego modelu. W ofercie Oclean dostępne są końcówki twarde, miękkie oraz uniwersalne.

Czas pracy bezprzewodowej szczoteczki sonicznej

Szczoteczki soniczne zużywają dużo mniej prądu, niż modele elektryczne, dzięki czemu nierzadko pozwalają na regularne mycie zębów nawet przez parę tygodni, bez konieczności ładowania.

Funkcjonalna aplikacja

Ponownie za przykład weźmiemy urządzenia Oclean, do których producent oferuje prostą w obsłudze aplikację mobilną. Dzięki niej możesz wygodnie kontrolować swoje urządzenie, konfigurować je i sprawdzać efektywność mycia zębów.

Pamiętaj, że na szczoteczki soniczne od Oclean dostajesz pełną, długą gwarancję, a więc nie musisz obawiać się o problemy z jej eksploatacją!

Jak prawidłowo myć zęby przy użyciu szczoteczki sonicznej?

Metoda mycia zębów za pomocą szczoteczki sonicznej znacząco odbiega od naszych nawyków wyrobionych przy użytkowaniu manualnych szczoteczek. W ogromnym skrócie można ją opisać „przyłóż – dociśnij – przesuń”. 

W przypadku urządzeń sonicznych nie musimy szczotkować zębów, wymiatając z nich zanieczyszczenia. Po włączeniu po prostu przykładamy do konkretnej partii zębów, dociskamy i przez krótką chwilę przytrzymujemy. Następnie przesuwamy główkę w kolejne miejsce i powtarzamy powyższy proces. Prawda, że to proste?

Co ważne, włókna szczoteczki należy dociskać do zębów pod kątem około 45 stopni w stosunku do linii dziąseł. Tutaj ujawnia się ważna zaleta modeli, które kontrolują to położenie i informują użytkownika, czy czyści zęby prawidłowo.

Jak podkreślają specjaliści, szczotkowanie zębów szczoteczką soniczną nie ma większego sensu. Co więcej, są badania udowadniające, że robienie tego może nawet pogarszać efektywność czyszczenia.

Jaką szczoteczkę soniczną wybrać?

szczoteczki soniczne xiaomi obraz 5

Wydawać się może, że dostępne na rynku szczoteczki soniczne są w dużej mierze do siebie podobne. Faktycznie, ich funkcjonalność często jest do siebie zbliżona, ale szczegóły tych funkcji oraz ich możliwości mogą różnić się znacząco. Jeśli więc chcesz korzystać z dobrej jakości urządzenia do mycia zębów, dokładnie przyjrzyj się jego parametrom technicznym. Jest kilka istotnych aspektów, na które powinieneś zwrócić uwagę i teraz przyjrzymy się im bliżej.

Prędkość szczoteczki sonicznej czyli intensywność czyszczenia zębów

To kluczowy parametr mający istotny wpływ na efektywność czyszczenia zębów. Nawet najlepiej zaprojektowana główka tego urządzenia nie zapewni takiej skuteczności mycia, jak po prostu duża moc soniczna. Wiele modeli dostępnych na rynku ma ten parametr na poziomie od 31 000 do około 62 000 ruchów sonicznych na minutę. Im wyższa będzie to prędkość tym oczywiście lepiej. Dobrym tego przykładem są produkty Oclean, które mają ten parametr na poziomie nawet ponad 40 tysięcy ruchów oscylacyjnych i charakteryzują się wysoką jakością wykonania. 

Zobacz też:  Ranking szczoteczek sonicznych - polecane modele

Tryby pracy szczoteczki sonicznej

Zaletą szczoteczek sonicznych jest to, że użytkownik może dopasowywać szybkość ruchów oscylacyjnych do indywidualnych preferencji. Np. mniejsza jej wartość zapewni przyjemny masaż dziąseł, a do tego będzie świetna dla osób ze słabszymi zębami lub z wieloma wypełnieniami. Wyższa zapewni doskonałe mycie, a przy tym pomoże w wybielaniu uzębienia. Regulacji tej dokonuje się poprzez wybranie konkretnego trybu pracy. Jasnym jest więc, że im będzie ich więcej, tym bardziej płynie można zmieniać prędkość oscylacji.

Funkcja kontroli siły nacisku szczoteczki

Zdecydowanie polecamy wybór szczoteczek posiadających czujnik siły nacisku. Czym jest? Kontroluje to, z jak dużą energią dociskasz główkę szczoteczki do zębów. Zbyt duża może mieć negatywny wpływ na zęby i dziąsła, a nie da się ukryć, że samodzielnie trudno określić, kiedy nacisk jest idealny. Urządzenia z takim czujnikiem doskonale rozwiązują ten problem i zapewnia codzienne czyszczenie na najwyższym poziomie. Jeśli wykryją, że główka dociskana jest zbyt mocno, po prostu zmniejszają intensywność ruchów oscylacyjnych.

Funkcja kontroli czasu szczotkowania

O tej funkcji już wspominaliśmy, gdyż jest w nią wyposażonych wiele szczoteczek sonicznych Oclean. Urządzenie delikatnymi wibracjami informuje użytkownika, w którym momencie powinien przesunąć główkę na kolejną partię zębów. Do tego po upływie wcześniej zaprogramowanego czasu szczoteczka po prostu się wyłączy.

Aplikacje do szczoteczek sonicznych

Wbrew pozorom jednym z ważniejszych elementów każdej szczoteczki sonicznej do zębów jest aplikacja mobilna. Łączy się z takim urządzeń, monitorując jego pracę i wyświetlając mnóstwo przydatnych informacji. Specjalny program pokazuje np. efektywność czyszczenia zębów i dostarcza wskazówek dotyczących tego co zrobić, aby ją zwiększyć. Do tego dobrze zaprojektowana aplikacja pozwoli zaprogramować szczoteczkę i dopasować tryb jej działania do indywidualnych potrzeb.

Funkcja monitorująca zużycie końcówki

Dzięki tej funkcji nie będziesz musiał zastanawiać się nad tym, czy nadszedł czas wymiany główki szczoteczki. Aplikacja zlicza czas jej pracy i na tej podstawie szacunkowo określa jej żywotność pokazując czas, kiedy należy zastanowić się nad wymianą.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook