Szczoteczka soniczna do zębów – jaką wybrać?

Porady
Szczoteczka soniczna do zębów obraz 1

Już od wielu lat szczoteczki soniczne są bardzo chętnie polecane przez stomatologów. Chwali się je za wyjątkową skuteczność w czyszczeniu zębów i jednocześnie bezpieczeństwo użytkowania. W efekcie ich popularność stale rośnie, a to zachęca producentów do wypuszczania coraz ciekawszych modeli. Jak się w tym wszystkim połapać i którą szczoteczkę soniczną do zębów wybrać? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania – sprawdź już teraz, które szczoteczki soniczne cieszą się największą popularność i gwarantują doskonałą czystość zębów. Dobra szczoteczka soniczna do zębów zapewnia najskuteczniejszą higienę jamy ustnej. 

Jak działa szczoteczka soniczna do zębów?

Zanim zajmiemy się tematem wyboru konkretnego modelu, warto poświęcić kilka słów technologii, z jakiej korzystają szczoteczki soniczne. Czym w ogóle jest szczoteczka soniczna do zębów? Choć swoim kształtem w pewnym sensie przypomina model elektryczny, z obrotową główką to działa na zupełnie innej zasadzie.

mikrobąbelki przestrzenie międzyzebowe

We wnętrzu szczoteczek sonicznych znajduje się generator fal ultradźwiękowych i to właśnie on wprawia włosie główki w mikro ruchy. Szczoteczki soniczne dosłownie czyszczą falami dźwiękowymi o wysokiej częstotliwości, a więc ich nazwa zdecydowanie nie jest kwestią przypadku.

Fale dźwiękowe, które emitowane są przez szczoteczkę soniczną wprawiają w drgania włókna główki szczoteczki i docierają nawet na odległość do 4mm od końca włókna. Wysoka częstotliwość sprawia, że woda połączona z pastą do zębów zostaje napowietrzona i zamienia się w tzw. mikrobąbelki, które docierają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Drgająca główka szczoteczki rozbija też o wiele skuteczniej płytkę nazębną niż tradycyjne szczoteczki, co potwierdzone jest licznymi badaniami. 
Technologia soniczna pozwoli Ci uzyskać zdrowy i piękny uśmiech.

Szczoteczki soniczne do zębów są zdrowe dla uzębienia

Osoby z wieloma ubytkami w zębach, dużą liczbą wypełnień, chorobami dziąseł, czy różnymi innymi problemami jamy ustnej mają problem z używaniem szczoteczek elektrycznych. Ich główki obracają się z ogromną prędkością i do tego trzeba mocno dociskać je do uzębienia. W efekcie łatwo o uszkodzenia słabszych zębów. W przypadku modeli sonicznych problem ten jest w dużej mierze wyeliminowany.

Tutaj nie ma konieczności mocnego dociskania główki do zębów. Całą pracę wykonują bowiem fale ultradźwiękowe wprowadzające w drgania włosie i wszystko dookoła. Co ważne, intensywność oscylacji można w ogromnym zakresie dostosowywać do własnych potrzeb. Należy także dodać, że taka forma działania sprawia, że szczoteczki te wymuszają naturalny ruch wymiatający, co również jest zdrowe i bezpieczne dla zębów, a do tego zwiększa efektywność ich czyszczenia.

Najlepsze modele urządzeń sonicznych osiągają prędkość oscylacji na poziomie nawet kilkudziesięciu tysięcy ruchów.

Sprawdź też: Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych – zapobiegaj powstawaniu ubytków

Czy warto kupić szczoteczkę soniczną do zębów? - wszystkie zalety

photo bg 2

Dalej nie jesteś przekonany, czy szczoteczka soniczna do zębów będzie urządzeniem idealnym dla Ciebie?
Zebraliśmy dla Ciebie kilka najważniejszych zalet tego sprzętu, które być może przekonają Cię do jego wyboru. Zalicza się do nich m.in.:

Ruch wymiatający główki

Wielu dentystów podkreśla, że jest to jedyna prawidłowa, bezpieczna i skuteczna metoda czyszczenia zębów, a szczoteczka soniczna do zębów niejako automatycznie wywołuje ten ruch. 

Technologia soniczna

O wyjątkowej skuteczności czyszczenia przy wykorzystaniu tej technologii już wspominaliśmy, ale ma ona jeszcze jedną zaletę – jest bardzo zdrowa dla dziąseł. Szczoteczki soniczne Oclean, oferują wiele programów, również dedykowanych do masowania dziąseł. Poprawia to ich ukrwienie, a do tego stanowi ulgę w bólu dla osób zmagających się z różnymi stanami zapalnymi.

Wyjątkowa dokładność czyszczenia

Technologia soniczna powoduje powstawanie bąbelków w mieszaninie wody i pasty, co prowadzi do czyszczenia nawet trudno dostępnych miejsc, w tym przestrzeni pomiędzy zębami.

Duże korzyścia dla zdrowia

Szczoteczka soniczna do zębów świetnie czyści szkliwo, bez ryzyka jego uszkodzenia, efektywnie usuwając szkliwo. Do tego pomagają w wybielaniu zębów i przeciwdziałaniu próchnicy. Są także bezpieczne nawet dla słabszych zębów.

Szczoteczka soniczna dobra dla każdego

O ile elektryczne szczoteczki nie powinny być używane przez dzieci (z racji ryzyka uszkodzenia szkliwa), tak w przypadku szczoteczek sonicznych do zębów nie ma z tym problemu.

Szczoteczka soniczna polecana jest dla każdego. Szczególnie osobom, które chcą zadbać o swoje zęby na najwyższym poziomie, a przy tym szukają prostych i skutecznych rozwiązań. Szczoteczka soniczna do zębów o wiele lepiej rozbija płytkę nazębna oraz czyści przestrzenie między zębami od tradycyjnych szczoteczek. Jeśli mamy zatem kłopot z dokładnym czyszczeniem zębów, myjemy je za krótko, czy też po prostu chcemy zadbać o swój uśmiech na najwyższym poziomie to warto skorzystać z technologii sonicznej. 

Funkcje dodatkowe i akcesoria w szczoteczkach sonicznych

Nowoczesne szczoteczki soniczne do zębów wyposażone są w wiele przydatnych funkcji i doskonałym przykładem są np. nasze szczoteczki soniczne do zębów jak: Oclean X, Oclean X Pro lub Oclean X Pro Elite.

Wyposażone są w żyroskopy, które kontrolują sposób trzymania szczoteczki i kąty szczotkowania, w tym siłę nacisku. Dodatkowo, w aplikacji, z którą powyższe szczoteczki się łączą, pojawiają się wskazówki dotyczące tego, co zmienić, aby prawidłowo myć zęby.

Wiele trybów pracy do wyboru

W przypadku wspomnianych szczoteczek sonicznych do zębów będziesz miał do wyboru aż 3 podstawowe tryby pracy. Do tego możesz tworzyć własne programy mycia, dopasowując sposób działania urządzenia do potrzeb, w tym intensywność oscylacji.

Poświęcisz zębom na szczotkowanie tyle czasu, ile trzeba

2-3 minuty to absolutne minimum czasu, jaki trzeba poświęcić na mycie zębów. Stomatolodzy zalecają przynajmniej 30 sekund na każdą ćwiartkę uzębienia. Szczoteczka soniczna do zębów od Oclean informuje właśnie co pół minuty specjalnym drganiem, że czas zmienić pozycję szczoteczki. Po upływie ustalonego czasu po prostu się wyłączą, a więc zawsze będziesz myć zęby tyle, ile trzeba.

Wymienne końcówki

Szczoteczki soniczne nie są jednorazowe, gdy główka się zużyje, po prostu wymień ją na nową, do tego nowoczesne modele Oclean same kontrolują czas używania końcówki i informują, kiedy należałoby ją zmienić. Końcówki Oclean są uniwersalne – możesz dopasować kilkanaście różnych końcówek do swojego modelu. W ofercie Oclean dostępne są końcówki twarde, miękkie oraz uniwersalne.

Czas pracy bezprzewodowej szczoteczki sonicznej

Szczoteczki soniczne zużywają dużo mniej prądu, niż modele elektryczne, dzięki czemu nierzadko pozwalają na regularne mycie zębów nawet przez parę tygodni, bez konieczności ładowania. 

Funkcjonalna aplikacja

Ponownie za przykład weźmiemy urządzenia Oclean, do których producent oferuje prostą w obsłudze aplikację mobilną. Dzięki niej możesz wygodnie kontrolować swoje urządzenie, konfigurować je i sprawdzać efektywność mycia zębów.

Pamiętaj, że na szczoteczki soniczne od Oclean dostajesz pełną, długą gwarancję, a więc nie musisz obawiać się o problemy z jej eksploatacją!

Jak prawidłowo myć zęby przy użyciu szczoteczki sonicznej?

Na koniec krótka porada dotycząca tego, jak wygląda prawidłowe szczotkowanie zębów z wykorzystaniem szczoteczki sonicznej do zębów. Jest to ważne, gdyż metoda ta znacząco odbiega od naszych nawyków wyrobionych przy użytkowaniu klasycznego, ręcznego akcesorium. W ogromnym skrócie można ją opisać „przyłóż – dociśnij – przesuń”. O co chodzi?

W przypadku urządzeń sonicznych nie musimy szczotkować zębów, wymiatając z nich zanieczyszczenia. Po włączeniu po prostu przykładamy do konkretnej partii zębów, dociskamy i przez krótką chwilę przytrzymujemy. Następnie przesuwamy główkę w kolejne miejsce i powtarzamy powyższy proces. Prawda, że to proste?

jak dbać o zęby obraz 6

Co ważne, włosie należy dociskać do zębów pod kątem około 45 stopni w stosunku do linii dziąseł. Tutaj ujawnia się ważna zaleta modelu m.in. modelu Oclean X, który kontroluje to położenie i informuje użytkownika, czy czyści zęby prawidłowo.

Jak podkreślają specjaliści, szczotkowanie zębów szczoteczką soniczną nie ma większego sensu. Co więcej, są badania udowadniające, że robienie tego może nawet pogarszać efektywność czyszczenia.

Jaką szczoteczkę soniczną wybrać?

szczoteczki soniczne xiaomi obraz 5

Wydawać się może, że dostępne na rynku szczoteczki soniczne są w dużej mierze do siebie podobne. Faktycznie, ich funkcjonalność często jest do siebie zbliżona, ale szczegóły tych funkcji oraz ich możliwości mogą różnić się znacząco. Jeśli więc chcesz korzystać z dobrej jakości urządzenia do mycia zębów, dokładnie przyjrzyj się jego parametrom technicznym. Jest kilka istotnych aspektów, na które powinieneś zwrócić uwagę i teraz przyjrzymy się im bliżej.

Prędkość szczoteczki sonicznej czyli intensywność czyszczenia zębów

To kluczowy parametr mający istotny wpływ na efektywność czyszczenia zębów. Nawet najlepiej zaprojektowana główka tego urządzenia nie zapewni takiej skuteczności mycia, jak po prostu duża moc soniczna. Wiele modeli dostępnych na rynku ma ten parametr na poziomie od 31 000 do około 62 000 ruchów oscylacyjnych na minutę. Im wyższa będzie to prędkość tym oczywiście lepiej. Dobrym tego przykładem są produkty Oclean, które mają ten parametr na poziomie nawet ponad 40 tysięcy ruchów oscylacyjnych.

Tryby pracy szczoteczki sonicznej

Zaletą szczoteczek sonicznych jest to, że użytkownik może dopasowywać szybkość ruchów oscylacyjnych do indywidualnych preferencji. Np. mniejsza jej wartość zapewni przyjemny masaż dziąseł, a do tego będzie świetna dla osób ze słabszymi zębami lub z wieloma wypełnieniami. Wyższa zapewni doskonałe mycie, a przy tym pomoże w wybielaniu uzębienia. Regulacji tej dokonuje się poprzez wybranie konkretnego trybu pracy. Jasnym jest więc, że im będzie ich więcej, tym bardziej płynie można zmieniać prędkość oscylacji.

Funkcja kontroli siły nacisku szczoteczki

Zdecydowanie polecamy wybór urządzeń wyposażonych w czujnik siły nacisku. Czym jest? Kontroluje to, z jak dużą energią dociskasz główkę szczoteczki do zębów. Zbyt duża może mieć negatywny wpływ na zęby, a nie da się ukryć, że samodzielnie trudno określić, kiedy nacisk jest idealny. Urządzenia z takim czujnikiem doskonale rozwiązują ten problem. Jeśli wykryją, że główka dociskana jest zbyt mocno, po prostu zmniejszają intensywność ruchów oscylacyjnych.

Funkcja kontroli czasu szczotkowania

O tej funkcji już wspominaliśmy, gdyż jest w nią wyposażonych wiele szczoteczek sonicznych Oclean. Urządzenie delikatnymi wibracjami informuje użytkownika, w którym momencie powinien przesunąć główkę na kolejną partię zębów. Do tego po upływie wcześniej zaprogramowanego czasu szczoteczka po prostu się wyłączy.

Aplikacje do szczoteczek sonicznych

Wbrew pozorom jednym z ważniejszych elementów każdej szczoteczki sonicznej do zębów jest aplikacja mobilna. Łączy się z takim urządzeń, monitorując jego pracę i wyświetlając mnóstwo przydatnych informacji. Specjalny program pokazuje np. efektywność czyszczenia zębów i dostarcza wskazówek dotyczących tego co zrobić, aby ją zwiększyć. Do tego dobrze zaprojektowana aplikacja pozwoli zaprogramować szczoteczkę i dopasować tryb jej działania do indywidualnych potrzeb.

Funkcja monitorująca zużycie końcówki

Dzięki tej funkcji nie będziesz musiał zastanawiać się nad tym, czy nadszedł czas wymiany główki szczoteczki. Aplikacja zlicza czas jej pracy i na tej podstawie szacunkowo określa jej żywotność pokazując czas, kiedy należy zastanowić się nad wymianą.

Ranking szczoteczek sonicznych do zębów

5/5

Dalej nie jesteś przekonany, czy szczoteczka soniczna do zębów będzie urządzeniem idealnym dla Ciebie?
Zebraliśmy dla Ciebie kilka najważniejszych zalet tego sprzętu, które być może przekonają Cię do jego wyboru.

Oclean X PRO

Szczoteczka soniczna do zębów - Oclean X PRO

Najdroższa w naszym zestawieniu, ale zdecydowanie godna uwagi. Szczoteczka soniczna jest w stanie wygenerować prędkość oscylacji na poziomie aż 42 tysięcy ruchów na minutę. Oczywiście parametr ten można w bardzo płynny sposób regulować, dopasowując do indywidualnych potrzeb (aż 32 poziomy do wyboru). Co jeszcze wyróżnia to urządzenie? Dzięki wielu czujnikom dokładnie monitoruje proces mycia zębów, pokazując użytkownikowi skuteczność czyszczenia oraz udzielając wskazówek, co należy poprawić. Naturalnie wszystko to dzięki rozbudowanej aplikacji mobilnej, która łączy się ze szczoteczką.

Producent zadbał tutaj również o pojemną baterię. Urządzenie naładuje się do pełna w zaledwie 2 godziny, mogąc później służyć nawet przez 40 dni. Oclean X Pro został do tego wyposażony w czytelny, kolorowy wyświetlacz dotykowy, który znacząco ułatwia obsługę urządzenia. Wszystko to znajduje się w solidnej, wodoodpornej obudowie. Oczywiście szczoteczka ma wymienne i przy tym niedrogie główki.

Sprawdź szczoteczkę soniczną w naszym sklepie internetowym

Szczoteczka soniczna do zębów - Oclean X

Najdroższa w naszym zestawieniu, ale zdecydowanie godna uwagi. Szczoteczka soniczna jest w stanie wygenerować prędkość oscylacji na poziomie aż 42 tysięcy ruchów na minutę. Oczywiście parametr ten można w bardzo płynny sposób regulować, dopasowując do indywidualnych potrzeb (aż 32 poziomy do wyboru). Co jeszcze wyróżnia to urządzenie? Dzięki wielu czujnikom dokładnie monitoruje proces mycia zębów, pokazując użytkownikowi skuteczność czyszczenia oraz udzielając wskazówek, co należy poprawić. Naturalnie wszystko to dzięki rozbudowanej aplikacji mobilnej, która łączy się ze szczoteczką.

Producent zadbał tutaj również o pojemną baterię. Urządzenie naładuje się do pełna w zaledwie 2 godziny, mogąc później służyć nawet przez 40 dni. Oclean X Pro został do tego wyposażony w czytelny, kolorowy wyświetlacz dotykowy, który znacząco ułatwia obsługę urządzenia. Wszystko to znajduje się w solidnej, wodoodpornej obudowie. Oczywiście szczoteczka ma wymienne i przy tym niedrogie główki.

Sprawdź szczoteczkę soniczną w naszym sklepie internetowym

Szczoteczka soniczna do zębów - Oclean One

3 podstawowe tryby pracy, 12 różnych predefiniowanych programów oraz aż 4 tryby mycia zębów do wyboru. To dopiero początek ważnych cech modelu Oclean One. Szczoteczka soniczna potrafi wygenerować aż 42 tysiące ruchów wibracyjnych na minutę. Tak dobry wynik sprawia, że skuteczność czyszczenia zębów jest wyjątkowo duża. Co bardzo ważne, sprzęt można skonfigurować zarówno pod kątem mycia zębów, jak i ich wybielania czy nawet masażu dziąseł.

Choć urządzenie nie ma wyświetlacza, jego obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy zainstalować aplikację mobilną, na urządzeniu z systemem Android bądź iOS. Z jej poziomu można w szybki sposób skonfigurować szczoteczkę, zaprogramować ją według własnych potrzeb i kontrolować efektywność mycia zębów.

Brak wyświetlacza ma pewien istotny plus – producent deklaruje, że szczoteczka może działać na jednym ładowaniu nawet do 60 dni, przy myciu zębów 3 razy dziennie! W zastawie z urządzeniem znajdziesz wszystko, co potrzebne do jego użytkowania, a więc oprócz ładowarki również kabel USB i wymienną końcówkę.

Sprawdź szczoteczkę soniczną w naszym sklepie internetowym

Szczoteczka soniczna do zębów - Oclean SE

W przypadku tego modelu mamy do czynienia z prędkością oscylacji sięgającą do 40 000 ruchów na minutę. Można je regulować w zakresie 4 szybkości dostępnych do wyboru dla użytkownika. Oclean SE nie ma wyświetlacza, ale to nie przyczyni się do problemów z jego obsługą. Wszystko można wygodnie kontrolować z poziomu mobilnej aplikacji, która została świetnie zaprojektowana przez producenta. Współpracuje z urządzeniami działającymi zarówno na systemie Android, jak i iOS.

Już na starcie użytkownik dostaje 12 predefiniowanych programów czyszczenia zębów, ale w dużym stopniu można je modyfikować i dopasowywać do swoich potrzeb. Komunikacja z urządzeniem mobilnym odbywa się poprzez wbudowany moduł Bluetooth. Szczoteczka soniczna ma wymienne końcówki i pojemny akumulator, który po naładowaniu może ją zasilać nawet przez 30 dni. Wszystko to w przystępnej cenie i z długą gwarancją.

Sprawdź szczoteczkę soniczną w naszym sklepie internetowym

Szczoteczka soniczna do zębów - Oclean Air 2

To doskonała opcja dla wszystkich tych osób, które nie potrzebują aplikacji do korzystania ze szczoteczki sonicznej. Urządzenie spełnia najwyższe standardy jakości, jest nowoczesne i skuteczne w swoim działaniu, ale do obsługi nie wymaga instalowania dodatkowych programów. Co w takim razie oferuje?

Przede wszystkim dużą prędkość ruchów oscylacyjnych. Dzięki niej główka nie tylko świetnie myje zęby, ale i wyjątkowo efektywnie usuwa płytkę nazębną. Oclean Air 2 to także pojemna bateria. Ponieważ szczoteczka soniczna zużywa niewiele energii, na jednym ładowaniu może działać nawet do kilku tygodniu. Oczywiście model ten ma również wymienne końcówki i bardzo wygodny system ładowania. Urządzenie znajduje się w solidnej, wodoodpornej obudowie, a więc nie trzeba obawiać się o uszkodzenie delikatnej elektroniki.

Sprawdź szczoteczkę soniczną w naszym sklepie internetowym

Postaw na nowoczesne szczoteczki soniczne Oclean - sprawdź naszą całą ofertę

Jak widzisz, urządzenia Oclean są nie tylko nowoczesne i skuteczne w swoim działaniu, ale i sprzedawane w konkurencyjnych cenach. Już dziś postaw na profesjonalne szczoteczki soniczne i zadbaj o zdrowy, piękny uśmiech. Przekonaj się, że codzienna higiena jamy ustnej może być czystą przyjemnością!