Szczoteczka soniczna czy elektryczna – którą warto wybrać?

szczoteczka soniczna czy elektryczna

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest bardzo ważna i dlatego od dziecka uczymy się mycia zębów szczoteczką. Choć w tej kwestii nic się nie zmienia, to jednak pojawiają się nowe urządzenia mające nam ułatwiać utrzymanie higieny jamy ustnej. To nie tylko nowoczesne pasty, ale także szczoteczki – elektryczne oraz soniczne. Osoby planujące zmianę urządzenia często mają dylemat, które rozwiązanie wybrać. Szczoteczka soniczna czy elektryczna – podpowiadamy, na którą się najlepiej zdecydować.

Szczoteczka elektryczna, soniczna a klasyczna – która najlepsza do zębów?

Ręczne szczoteczki towarzyszą człowiekowi od naprawdę długiego czasu i dziś doskonale wiadomo, że do ideału jest im daleko. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie wygenerować na tyle intensywnych ruchów wymiatających, aby dokładnie usunąć wszystkie zanieczyszczenia z zębów. Najwięcej problemów sprawiają szczeliny oraz zęby znajdujące się w najodleglejszych partiach jamy ustnej. Z pomocą przychodzą oczywiście nowoczesne pasty do zębów. Zawierają w sobie różnorodne granulki, których zadaniem jest usprawnienie procesu mycia.

Szczoteczka elektryczna jest pod tym kątem dużo lepsza. Potrafi w ciągu minuty wygenerować nawet do 8 tysięcy ruchów obrotowych główki. Odbywa się to bez naszego wysiłku. Główkę jedynie dociska się do zębów, a urządzenie wykonuje całą pracę za nas. Czy może być lepiej? Okazuje się, że zdecydowanie tak! Szczoteczka soniczna, zależnie od modelu, może pracować z prędkością nawet 8-krotnie wyższą! Tak duża częstotliwość ruchów sprawia, że mycie staje się jeszcze efektywniejsze i dodatkowo, co ważne, bezpieczniejsze – ale o tym za chwilę.

szczoteczka do zębów

Soniczna szczoteczka do zębów czy elektryczna

Oba urządzenia wymagają do swojej pracy energii elektrycznej, a więc wyposażone są we wbudowane akumulatory. Oba trzeba więc ładować. Szczoteczki elektryczne i soniczne najczęściej ładuje się poprzez prostą stację dokującą. W przypadku urządzeń sonicznych użytkownik często otrzymuje dodatkowo dostęp do małego złącza USB. Jest to o tyle wygodne, że szczoteczkę można ładować sobie nawet w podróży, na przykład z portu USB w laptopie. To jednak tylko szczegół, na który wiele osób zapewne w ogóle nie zwróci uwagi.

Zobacz też:  Szczoteczka soniczna czy rotacyjna – która będzie lepsza?

najlepsze modele szczoteczek elektrycznych mogą pracować z prędkością około 10 tysięcy ruchów oscylacyjnych, kiedy urządzenia soniczne nawet 96 tysięcy na minutę (w tym do 48 tysięcy ruchów pulsacyjnych),

szczoteczki elektryczne wykonują głównie ruchy rotacyjne, natomiast soniczne przede wszystkim generują wibracje i wymiatają zanieczyszczenia (taka technika jest zalecana przez większość stomatologów),

szczoteczka elektryczna nie dotrze do przestrzeni międzyzebowych, soniczna generuje drgania pasty oraz śliny, dzięki czemu czyszczenie odbywa się również w niedostępnych dla włosia miejscach,

szczoteczki soniczne są dużo bezpieczniejsze, opierając swoje działanie o drgania, nie wymagają mocnego dociskania do zębów (to gwarancja mniejszego ścierania szkliwa oraz ochrony implantów lub wypełnień).

Jak działa szczoteczka soniczna

Imponująca ilość ruchów pulsacyjnych pośrednio wpływa na efektywniejsze czyszczenie. Podstawowym problemem jest zawsze docieranie do najodleglejszych zębów i głęboko do szczelin pomiędzy nimi. Nawet najlepiej zaprojektowane główki nie są pod tym kątem dokładnie. W szczoteczkach sonicznych włosie też nie będzie w stanie dotrzeć wszędzie, ale dotrze za to coś zupełnie innego.

Tym czymś są drgania generowane przez ultradźwięki, nazywane również mikrobąbelkami. W czasie mycia zębów jama ustna jest wypełniona mieszaniną pasty ze śliną. Znajdziemy ją dookoła nawet najodleglejszych zębów i w najdrobniejszych szczelinach. Wibracje urządzenia wprawiają w drgania cząsteczki tej mieszaniny. Pojawiają się bąbelki, które doskonale usuwają zanieczyszczenia z różnych szczelin.

Utrzymanie higieny jamy ustnej za pomocą szczoteczki elektrycznej

Elektryczne urządzenia istnieją na rynku już od bardzo długiego czasu. Do ich zalet zalicza się nie tylko efektywniejsze mycie, ale także większą wygodę. Standardowo trzeba ręcznie wymiatać z zębów wszystkie zanieczyszczenia. Szczoteczka elektryczna robi to sama – użytkownik jedynie przesuwa ją po zębach.

Okazuje się jednak, że da się jeszcze wygodniej. Szczoteczki soniczne znów wygrywają, gdyż do mycia zębów nie trzeba wkładać żadnego wysiłku. Nie tylko można, ale nawet trzeba jedynie delikatnie muskać swoje zęby włosiem. Ultradźwięki i generowane przez nie wibracje robią wszystko samodzielnie. Co więcej, szczoteczki soniczne wspierają prawidłową higienę jamy ustnej. 

Nowoczesne modele, takie jak Oclean X10, Oclean Air2, wyposażono w inteligentną elektronikę. Sprzęt kontroluje siłę nacisku oraz jego kąt, informując użytkownika, czy mycie jest prowadzone w sposób prawidłowy. Oprogramowanie oferuje również kilka trybów swojej pracy. Można wybrać na przykład program wybielający, masujący dziąsła, dla osób z wrażliwymi dziąsłami czy aparatami ortodontycznymi. Możliwości jest naprawdę mnóstwo. Szczoteczka soniczna kontroluje również czas, co także jest bardzo istotne.

Zobacz też:  Miękka końcówka szczoteczki do zębów - idealna dla wrażliwych zębów

Timer do szczoteczek sonicznych

Szczoteczki soniczne z wbudowanym timerem, informują użytkownika o tym, kiedy rozpocząć mycie kolejnej partii zębów. Najlepsze modele mają do wyboru dziesiątki programów, które bardzo łatwo dopasować do własnych potrzeb. 2-3 programy w przypadku szczoteczek elektrycznych to niestety standard…a więc urządzenia te są daleko poza zasięgiem konkurencji. Szczoteczki soniczne Oclean posiadają kilkanaście lub też nawet kilkadziesiąt programów z wieloma częstotliwościami mycia.

Inteligentna szczoteczka do zębów

Mycie zębów przez dzieci

Kolejną kwestią jest higiena uzębienia najmłodszych. W przypadku szczoteczek elektrycznych najczęściej zaleca się, aby stosowały je dzieci po 6 roku życia. Dlaczego tak się dzieje? Szczoteczkę elektryczną trzeba dość mocno dociskać do zębów. To, w połączeniu z szybkimi ruchami oscylacyjnymi, może doprowadzać do uszkadzania naprawdę delikatnych w tym wieku zębów.

W przypadku produktów sonicznych rodzice mogą z powodzeniem myć nawet pierwsze zęby swoich dzieci. Oczywiście, należy dobrać miękką końcówkę szczoteczki oraz najlepiej zmniejszyc częstotliwość jej działania. 

Czy szczoteczka soniczna jest droga?

Trzeba przyznać jednocześnie, że pod kątem ceny urządzenia soniczne są niestety dużo droższe, ale czy to na pewno jest wada? Szczoteczki elektryczne można z powodzeniem kupić w cenie nawet poniżej 50 zł. Dobre modele soniczne zaczynają się natomiast od pułapu około 200 zł. Do tego dochodzą wymienne główki, które dla wersji sonicznej mogą być trochę droższe, ale nie w przypadku naszych końcówek – w naszym sklepie kupisz 2szt końcówek do wszystkich szczoteczek Oclean za jedyne 49zł.

Wyższa cena nie jest jednak całkowicie nielogiczna. Pamiętaj, że szczoteczka soniczna zapewnia najskuteczniejszą higienę jamy ustnej. Zadbasz o zdrowy i piękny wygląd zębów, ale dodatkowo unikniesz wielu kosztownych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Czystsze zęby to mniej problemów z próchnicą, a więc częściej będziesz chodzić do dentysty na kontrolę, niż na leczenie.

Produkty soniczne są przy tym bardzo trwałe i wydaje. Z racji swojej mechaniki, bateria może zasilać urządzenie bez ładowania nawet przez 60 dni! To zwiększa jej żywotność i sprawia, że korzystanie z takiej szczoteczki jest dużo wygodniejsze.

szczoteczka soniczna bardzo skutecznie usuwa płytkę nazębną (badania pokazują, że efektywność jest nawet 6-krotnie wyższa w usuwaniu płytki nazębnej, niż przy klasycznej szczoteczce),

doskonała ochrona plomb, implantów czy aparatów ortodontycznych,

skuteczne usuwanie nawet 80% osadów sprzyjających pojawianiu się przebarwień zębów,

docieranie do każdego zakamarka między zębami

lepsza ochrona szkliwa

możliwość mycia zębów nawet przez osoby z problemami i nadwrażliwością dziąseł

lekkie masowanie dziąseł, które poprawia ich stan

doskonałe wybielanie bez stosowania mocno ściernych past do zębów

usuwanie przebarwień;

Wszystko to sprawia, że zęby wyglądają naturalnie i pięknie, a do tego łatwiej zachować ich doskonały stan zdrowia. Jak podkreśla wielu użytkowników, po zastosowaniu szczoteczki sonicznej nie ma nieprzyjemnego efektu w postaci nadwrażliwości zębów – jest ona typowa dla szczoteczek elektrycznych.

Specjalny program do wybielania pozwala na bardzo szybką poprawę wyglądu uzębienia nawet w dwa tygodnie i to o kilka tonacji! Szczoteczki można bezpiecznie używać nawet w przypadku wielu wypełnień w zębach czy stosowaniu implantów. Ważne oczywiście, aby w przypadku takich schorzeń wybrać miękką główkę szczoteczki.

Pamiętaj też, że szczotkowanie zębów i używanie szczoteczki sonicznej to nie wszystko w kontekście utrzymania odpowiedniej higieny w jamie ustnej. Ważne jest również czyszczenie języka, na którym gromadzi się mnóstwo bakterii.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – wybierz mądrze

Oczywiście wszystkie powyższe zalety urządzeń sonicznych dotyczą sprzętu z wyższej półki, w który każdy powinien celować. Spokojnie, jego zakup nie musi wiązać się z bardzo głębokim zaglądaniem do kieszeni. Jeśli zainteresował Cię ten produkt, sprawdź nasz sklep internetowy. Znajdziesz u nas nowoczesne, wydajne i funkcjonalne szczoteczki soniczne, które zamówisz w konkurencyjnej cenie. Gwarantujemy najwyższą jakość oraz pełną satysfakcję z zakupu.

Zakup

Kup już dziś nowoczesną szczoteczkę soniczną, która zapewni Ci najwyższą jakość czyszczenia. Pozbądź się szkodliwej płytki nazębnej i przejdź na wyższy poziom szczotkowania zębów!

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook