Szczoteczka soniczna – jak działa i jak jej używać?

Strona główna » Blog » Szczoteczka soniczna – jak działa i jak jej używać?

Kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę podczas codziennego mycia zębów? To możliwe dzięki szczoteczkom sonicznym, które do działania wykorzystują fale dźwiękowe. Ta nowoczesna technologia znacznie ułatwia codzienną higienę jamy ustnej i pomaga zadbać o zęby z każdej strony (także w trudno dostępnych miejscach). Sprawdź, jak dokładnie działają szczoteczki soniczne i w jaki sposób ich używać. 

Szczoteczka soniczna do zębów – sposób działania

Pierwszą szczoteczkę soniczną opatentowano w 1992 r., gdy na rynku były dostępne tylko manualne i standardowe elektryczne opcje (rotacyjne, obrotowe). Od tego czasu ten sprzęt stał się bardzo popularny i dziś jest chętnie używany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Dlaczego wielu dentystów zaleca właśnie modele wykorzystujące technologię soniczną?

Sposób pracy opiera się na użyciu fal dźwiękowych o częstotliwości minimum 260 Hz. Nazwa wzięła się zresztą od słowa sonic (po angielsku dźwiękowy). Szczoteczka soniczna składa się z rączki (rękojeści), szyjki i główki – jej kształt jest podłużny i przypomina ten wykorzystywany w modelach manualnych.

Włókna znajdujące się na główce wibrują i wykonują ruch z boku na bok. Skutecznie wymiatają zanieczyszczenia nie tylko z widocznej powierzchni zębów, ale również różnych zakamarków i szczelin. Najnowsze modele Oclean wykonują do 84 tysięcy ruchów na minutę. To znacznie więcej w porównaniu ze standardową szczoteczką elektryczną, a tym bardziej – manualną. 

Jak działa szczoteczka soniczna i jakie daje efekty?

Szczoteczka soniczna to polecany sposób na piękny i zdrowy uśmiech. Dlaczego czyszczenie zębów przy jej pomocy jest tak efektywne? Dzięki nowoczesnym modelom sonicznym, takim jak te marki Oclean:

  • oczyścisz zęby w sposób mechaniczny – szybkie ruchy wymiatające przez wielu dentystów są uważane za najlepsze;
  • obniżysz ilość bakterii w jamie ustnej – przede wszystkim dzięki usunięciu osadów i płytki nazębnej, co zmniejszy ryzyko wystąpienia próchnicy;
  • zadbasz o oczyszczenie szczelin i przestrzeni międzyzębowych – drgania powodują, że ślina, woda i pasta do zębów wytwarzają mikrobąbelki, które wspierają oczyszczanie także zakamarków;
  • zmniejszysz ryzyko zranienia dziąseł i ochronisz szkliwo – szczoteczka soniczna wymaga jedynie delikatnego przykładania główki do zębów i linii dziąseł, dlatego jest bezpieczna;
  • zadbasz o regularną higienę i odpowiedni czas mycia – szczoteczka ma wbudowany timer, a aplikacja pomaga kontrolować sposób czyszczenia konkretnych części jamy ustnej.
Zobacz też:  Jak czyścić i dezynfekować szczoteczki do zębów?

Dodatkowo mycie zębów szczoteczką soniczną nie wymaga specjalnej techniki i konkretnych ruchów. Dzięki temu znacznie łatwiej robić to poprawnie, a więc i efektywnie. Takie modele jak Oclean Kids są ponadto dopasowane do potrzeb najmłodszych, aby zachęcić ich do regularnego dbania o zęby.

Działanie szczoteczki sonicznej – czy warto po nią sięgnąć?

Szczoteczka soniczna to jeden z najnowocześniejszych sposobów, by zadbać o jamę ustną. Zapewnia aż kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę (szczoteczka manualna jedynie kilkaset), a przy tym działa bezpiecznie nawet w przypadku delikatnych zębów i dziąseł. Znajdziesz też modele stworzone specjalnie z myślą o jamie ustnej dziecka.

Szczoteczka soniczna umożliwia nie tylko skuteczne usuwanie płytki nazębnej i osadów z powierzchni zębów, ale też przestrzeni międzyzębowych. Razem z irygatorem, szczotką do języka i płynem do płukania stanowi doskonały zestaw do codziennej higieny. Zakup szczoteczki to najlepsza inwestycja w zdrowie i wygląd uśmiechu!

Źródła:

  • https://oclean.pl/co-to-jest-szczoteczka-soniczna/
  • https://oclean.pl/szczoteczki-soniczne/
  • https://usermanual.wiki/Document/ManualOcleanRafalStepien.1023490360.pdf
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook