fbpx

Nić dentystyczna – dlaczego nitkowanie zębów jest ważne?

nić dentystyczna obraz 3

Jednym z najważniejszych elementów codziennej higieny jamy ustnej jest mycie zębów. Bardzo istotne jest jednak to, że oprócz niego konieczne jest również korzystanie z nici dentystycznej, którą możemy dotrzeć głęboko do przestrzeni międzyzębowych. Są to miejsca, w których gromadzą się ogromne ilości resztek jedzenia i rzecz jasna płytka nazębna. Dzięki nici dentystycznej czyszczenie przestrzeni między zębami jest niezwykle proste! Sprawdź, dlaczego nić dentystyczna to niezbędny element wyposażenia w każdej łazience!

Nić dentystyczna – co to jest?

Nić dentystyczna przypomina zwyczajną nitkę. Jest to jednak specjalny rodzaj nici, którą wykonuje się ze splecionych włókien nylonowych, choć producenci wykorzystają często również inne materiały syntetyczne. Głównie wykorzystuje się ją do usuwania resztek pożywienia z przestrzeni między zębowych i płytki nazębnej.

Korzystanie z nici dentystycznej na co dzień to podstawowy element higieny jamy ustnej. Musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych, bowiem tylko w ten sposób możemy zapobiegać groźnych chorobom zębów – m.in. próchnicy. Niestety, jeśli nie będziemy nitkować zębów, to z czasem zaczną się tworzyć przebarwienia w miejscach stycznych, pojawi się płytka nazębna, a w rezultacie – ubytki. Może rozwinąć się także paradontoza, czyli zapalenie przyzębia, które może doprowadzić nawet do utraty zębów!

nić dentystyczna obraz 1

Kiedy jest najlepszy czas na nitkowanie zębów?

Nie bez znaczenia jest również, kiedy nitkujemy zęby. Zdecydowana większość najpierw przystępuje do szczotkowania zębów, a dopiero później nitkuje zęby. Zaleca się jednak zupełnie odwrotną kolejność – najpierw nitkowanie, a dopiero później mycie zębów. Wynika to z faktu, że nici dentystyczne pomagają w “uwolnieniu” resztek jedzenia i płytki nazębnej, zaś podczas szczotkowania można usunąć wszystkie te cząsteczki z ust. Reasumując: jeśli najpierw szczotkujemy, a dopiero później nitkujemy zęby, to niestety resztki jedzenia i płytka nazębna pozostają w ustach aż do następnego mycia zębów! Najlepiej zdaniem ekspertów należy czyścić zęby nicią dentystyczną przynajmniej raz dziennie oraz szczotkować zęby dwa razy w ciągu dnia

Zobacz też:  Co łączy zęby i pocałunki? Higiena jamy ustnej w relacjach damsko-męskich i nie tylko

Rodzaje nici dentystycznych

Na rynku możemy znaleźć nić dentystyczną w wielu odmianach. Wybór odpowiedniego rodzaju powinien być uzależniony m.in. od tego, czy nosimy aparat ortodontyczny lub, ile miejsca mamy między zębami.
Oto rodzaje nici dentystycznych, spośród których możesz wybrać tą idealną dla siebie:

nić dentystyczna obraz 4

Nić dentystyczna woskowana

Klasyczna nić nylonowa, którą pokrywa woskowana warstwa. Jest odporna na pękanie, choć niestety nie zawsze dotrzemy nią do wszystkich wąskich przestrzeni międzyzębowych.

Nić dentystyczna niewoskowana

Doskonale nadaje się do oczyszczania bardzo wąskich przestrzeni, choć niestety bywa łamliwa i się strzępi. Jest to bardzo cienka nić nylonowa, która została wykonana z około 35 splecionych włókien.

Taśma dentystyczna

Jest szeroka i płaska, dlatego często wybierają ją posiadacze aparatów ortodontycznych oraz osoby z dużymi przestrzeniami między zębami.

Nić politetrafluoroetylenowa

Przesuwanie jej między zębami jest bardzo łatwe, a w dodatku jest ona odporna na strzępienie.

irygator do zębów obrazek 12

Rozwiązania, które ułatwiają nitkowanie zębów

Nitkowanie zębów wielu osobom sprawia problem, dlatego warto wiedzieć, że istnieją rozwiązania, które ułatwiają tę czynność.

Nitkowanie zębów jest ważne

Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów. Każdy powinien pamiętać także o poprawnym nitkowaniu zębów. Dzięki nici dentystycznej możemy skutecznie usunąć bakterie, płytkę nazębną, jak i resztki jedzenia spomiędzy zębów i diametralnie zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy i chorób dziąseł. Poza tym warto też nie zapominać o regularnym profesjonalnym czyszczeniu zębów przynajmniej dwa razy w ciągu roku.

Zobacz też:  15 sposobów na utrzymanie zdrowych i mocnych zębów

Dlaczego warto nitkować zęby?

Warto nitkować zęby – to nie ulega żadnej dyskusji. Dlaczego jednak warto to robić? Jednym z powodów jest fakt, że jest to bardzo tani sposób na zadbanie o czystość przestrzeni  międzyzębowych. Nić dentystyczna w końcu kosztuje zaledwie kilkanaście złotych! Poza tym na rynku znajdziemy ich ogromny wybór, więc na pewno każdy znajdzie taką, która będzie w pełni dopasowana do jego potrzeb. Dostępne są m.in. nici dentystyczne dla osób z aparatem ortodontycznym czy z wąskimi przestrzeniami międzyzębowymi.

Codzienne nitkowanie zębów zmniejsza ryzyko próchnicy, szczególnie tej, która może rozwijać się między zębami i często bywa niezauważona. Dbając o regularne nitkowanie, zapobiegamy także niebezpiecznym chorobom dziąseł i stanom zapalnym oraz możemy uchronić się przed tworzeniem się kamienia nazębnego. Zapewniamy sobie również świeży oddech każdego dnia!

Nitkowanie zębów - najczęściej zadawane pytania

Nasz artykuł w pełni nie odpowiedział na nurtujące Cię pytania? Z pewnością znajdziesz je poniżej! Zebraliśmy najpopularniejsze pytania w Internecie związane z niciami dentystycznymi oraz samym nitkowaniem zębów oraz odpowiedzieliśmy na nie poniżej!

Dlaczego należy używać nici dentystycznej?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów, ale również szczególne dbanie o przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się m.in. bakterie i resztki jedzenia. Najlepiej nadają się do tego szczoteczki międzyzębowe lub nić dentystyczna (w przypadku, gdy mamy zbyt mało miejsca między zębami do użycia szczoteczki międzyzębowej). Już od 12. roku życia należy dbać o czyszczenie przestrzeni między zębami.

Jak korzystać z nici dentystycznej?

Nić dentystyczna jest cienką i miękką nicią. Dla niektórych jednak korzystanie z niej bywa problematyczne. Takim osobom możemy polecić znacznie grubszą taśmę dentystyczną. Ważne jest również, aby delikatnie nitkować zęby, ponieważ zbyt agresywne postępowanie może doprowadzić do uszkodzenia dziąseł! Jeśli wciąż nie wiesz, jak odpowiednio nitkować zęby, to możesz zapytać o porady swojego stomatologa.

Zobacz też:  Nadmierne szczotkowanie zębów - nawyk, który rujnuje zęby

Moje dziąsła krwawią podczas nitkowania – czy to normalne?

Bardzo często zdarza się, że przy pierwszym nitkowaniu zębów dziąsła krwawią, ponieważ są delikatne. Nie oznacza to jednak, że należy natychmiast zakończyć nitkowanie. Zaleca się kontynuowanie nitkowania zębów zgodnie z zaleceniami dentysty. Najczęściej krwawienie dziąseł ustaje, gdy dziąsła stają się już zdrowsze. Co ważne jednak: jeśli dziąsła po upływie kilku dni wciąż będą krwawić podczas nitkowania, to konieczna może być wizyta u stomatologa.

Co zrobić, gdy nie radzę sobie z nitkowaniem zębów?

W przypadku, gdy nitkowanie zębów sprawia nam zbyt duże problemy, to warto zgłosić się do dentysty, który poleci inne skuteczne rozwiązania dotyczące czyszczenia przestrzeni między zębami. Świetną alternatywą może być np. korzystanie z irygatora do zębów. 

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook