fbpx

Jak nitkować zęby?

jak nitkować zęby obraz 1

Najprawdopodobniej wiesz już, że każdego dnia należy myć zęby dwa razy, odwiedzać regularnie dentystę, jak i w miarę możliwości unikać słodyczy. Pewnie wydaje Ci się, że skoro tak postępujesz, to nie musisz nitkować zębów. Jednak czy na pewno? 

Okazuje się, że każdy z nas powinien przynajmniej raz w ciągu dnia nitkować zęby. Jest to najlepszy sposób, by nie dopuścić do nagromadzenia się płytki nazębnej, czyli biofilmu bakteryjnego, który obecny jest na powierzchni zębów. Wiesz, że to właśnie płytka nazębna przede wszystkim jest odpowiedzialna za próchnicę, zapalenie przyzębia bądź nieświeży oddech

Nitkowanie zębów jest tak samo ważne jak ich szczotkowanie. W ten sposób można usunąć płytkę nazębną z miejsc, do których trudno dotrzeć manualną szczoteczką. Jest to czynność, która zajmuje dosłownie kilka minut, dlatego warto o niej pamiętać. Jak nitkować zęby? Dowiedz się!

KROK 1

Najpierw należy odciąć kawałek nici o długości około 40-45 cm. Należy go owinąć wokół środkowego palca obu rąk, nie zapominając o pozostawieniu odstępu na około 7-10 cm. 

Dzięki temu możliwe będzie używanie różnych kombinacji kciuków i palców wskazujących, by móc dotrzeć we wszystkie obszary jamy ustnej. 

jak nitkować krok 1 obraz
jak nitkować krok 2 obraz

KROK 2

Kolejny krok polega na delikatnym wprowadzeniu nici dentystycznej, używając do tego zygzakowatego ruchu, w przestrzeń między zębami.

Wskazówka: szczeliny często bywają ciasne, lecz nie powinniśmy na siłę wciskać nici dentystycznej, a wykorzystać ruch piłowy z boku na bok.

KROK 3

Należy pamiętać, że każda przestrzeń między zębami ma dwie strony. Każda z nich powinna być nitkowania osobno, bowiem w innym wypadku może dojść do uszkodzenia trójkąta tkanki dziąseł między zębami. Nić trzeba przesuwać delikatnie w górę i dół po powierzchni zęba.

jak nitkować krok 3 obraz

Wskazówka: warto zadbać o to, aby palce znajdowały się blisko przedniej i tylnej części zęba, by oba palce mogły poruszać się w harmonii w górę i w dół – jeśli usłyszysz czysty i piskliwy dźwięk, to znak, że robisz to dobrze! Lepiej także korzystać z mniejszej ilości nici dentystycznej, bowiem dzięki temu zyskuje się większą kontrolę nad nitkowaniem.

KROK 4

Następny krok polega na przesunięciu nitki do góry od linii dziąseł, aż do górnej części zęba. Należy później przejść do czyszczenia kolejnych zębów, korzystając z nieużywanego kawałku nici, natomiast tą zużytą należy zawijać na palce drugiej dłoni. Jeśli nić jest brązowa lub postrzępiona, to znak, że skutecznie usuwamy płytkę nazębną.

Alternatywna metoda nitkowania zębów

Dla niektórych osób nitkowanie zębów metodą dwóch palców jest nieco problematyczne. Dlatego warto wiedzieć, że istnieje inny sposób! Polega na związaniu tej samej ilości nici dentystycznej w dużą pętlę, umieszczeniu palców (bez kciuków) wewnątrz pętli i okrążaniu nią wokół zębów z palcami wskazującymi i kciukami. Reszta kroków wymienionych powyżej pozostaje bez zmian! Co więcej, warto wiedzieć, że na rynku dostępne są różne rodzaje nici dentystycznych takie jak m.in. woskowane, aromatyzowane czy szersze. Zdaniem wielu nić woskowana jest idealna do ciaśniejszych szczelin między zębami. Niezależnie jednak od tego, jaką wybierzemy, najważniejsze jest to, aby pamiętać o regularnym nitkowaniu!

Nitkowanie zębów - najczęściej zadawane pytania

Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze pytania, które zadawają ludzie podczas nauki nitkowania zębów.

Nić dentystyczna nie jest dla mnie - czy są jakieś alternatywy?

Wiele osób nie przepada za używaniem nici dentystycznej, lecz na szczęście dostępnych jest mnóstwo alternatyw. Wśród nich warto wspomnieć o nawlekaczach nici dentystycznej czy uchwytach do nici dentystycznej, dzięki którym utrzymanie czystości jamy ustnej jest bezproblemowe. Alternatywą może być też irygator do zębów.

Czy każdego dnia należy nitkować zęby?

Tak, oczywiście! Powinno być to naszą rutyną podobnie jak szczotkowanie zębów. Możemy nitkować zęby nawet kilka razy dziennie. Ważne, aby robić to przez przynajmniej 2-3 minuty.

Kiedy należy używać nici dentystycznej - przed czy po szczotkowaniu?

Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się, by nitkować zęby przed szczotkowaniem. Wynika to z faktu, że gdybyśmy najpierw myli zęby, a następnie je czyścili za pomocą nici dentystycznej, to mogłoby się to przełożyć na to, że resztki  jedzenia, bakterie czy płytka nazębna zostałyby uwolnione i pozostawały w ustach przez długie godziny. Natomiast zmieniając kolejność, czyli natomiast nitkując, a potem szczotkując, mamy pewność, że wszystkie cząsteczki zostaną dokładnie usunięte.

Czy dzieci powinny nitkować zęby?

Oczywiście! Jednakże małe dzieci nie są w stanie robić tego samodzielnie prawidłowo, dlatego zaleca się, by do ukończenia 10. roku życia, zajmowali się tym rodzice.

Noszę aparat ortodontyczny - czy powinnam nitkować zęby?

Jak najbardziej! U posiadaczy aparatów ortodontycznych znajduje się znacznie więcej miejsc, w których gromadzi się jedzenie, bakterie czy płytka nazębna, dlatego nitkowanie zębów jest szczególnie ważne! Jednakże u takich osób najlepiej sprawdzają się szczoteczki międzyzębowe lub nicie do nawlekania. 

Jak nitkować zęby, nosząc aparat ortodontyczny?

Jesteś posiadaczem aparatu ortodontycznego i zastanawiasz się, jak powinieneś nitkować zęby? Cóż, nie da się ukryć, że elementy aparatu takie jak zamki czy łuki mocno przeszkadzają w tej czynności, ale to wcale nie oznacza, że jest ona niemożliwa do wykonania! My zalecamy korzystanie z nici woskowanej, która jest zdecydowanie mniej podatna na rozerwanie i utknięcie w aparatach ortodontycznych.

  1. Oderwij około 40-50 cm woskowanej nici dentystycznej. Przyszykuj sobie lusterko, aby mieć pewność, że nicią dentystyczną dotrzesz w odpowiednie miejsca.
  2. Nawlecz nić między zębami a głównym drutem, zaś końce nici dentystycznej owiń wokół palców wskazujących, by móc swobodnie przesuwać nić dentystyczną.
  3. Umieść nić dentystyczną pomiędzy dwoma zębami w sposób delikatny i ostrożnie przesuwaj ją w górę i w dół po bokach obu zębów. Pamiętaj o wsunięciu nici także pod dziąsło, aby oczyścić kieszonki dziąsłowe
  4. Ostrożnie wyjmij nić dentystyczną i wyciągnij ją zza drutu.
  5. Takie same kroki wykonaj, by oczyścić następne przestrzenie międzyzębowe.
Zobacz też:  Fluor szkodliwy, czy przydatny? Fakty i mity

Czy nić skutecznie usuwa płytkę bakteryjną?

Oczywiście! Jest ona miękka, więc skutecznie możemy ją usunąć za pomocą różnych narzędzi takich właśnie jak nić dentystyczna. Płytka nazębna tworzy się w różnych miejscach, choć zazwyczaj poniżej linii dziąseł i między zębami, zatem ważne jest codzienne i prawidłowe nitkowanie!

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach podczas nitkowania?

Podczas nitkowania zębów można odczuć nieprzyjemny zapach lub smak. Zazwyczaj jest to spowodowane resztkami jedzenia, które przez długi czas nagromadziły się pomiędzy zębami. Po pewnym czasie regularnego nitkowania ten problem powinien zniknąć. Jeśli jednak tak się nie dzieje, to może to być oznaką choroby jamy ustnej lub innego problemu w jamie ustnej. W takiej sytuacji należy udać się do stomatologa.

Sprawdź nasze popularne produkty i kategorie
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook