fbpx

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych – zapobiegaj powstawaniu ubytków

czyszczenie przestrzeni międzyzębowych obrazek 2

Dużo mówi się o tym, jak ważne jest codzienne szczotkowanie zębów. Warte jednak pamiętać, że odpowiednia higiena jamy ustnej to nie jedynie mycie powierzchni zębów, ale także przestrzeni międzyzębowych, w których najczęściej powstaje próchnica. Dlaczego tak ważne jest, aby pamiętać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych? Dowiedz się!

Prawidłowe mycie zębów to podstawa!

Już w dzieciństwie uczono nas, jak odpowiednio myć zęby i dlaczego jest to takie ważne. Większość z nas każdego dnia sięga po szczoteczkę i pastę, ale niestety okazuje się, że mimo to nasze zęby się psują. Wynika to z tego, że nieprawidłowo myjemy zęby – powinniśmy to robić przez dwie minuty i nie omijać żadnego zęba!

Jednym z najczęstszych problemów, z którymi zmagają się pacjenci gabinetów stomatologicznych, jest próchnica. Nierzadko jednak występuje również paradontoza. Dlatego tak istotne jest, aby dbać nie tylko o powierzchnię zębów, ale również o przestrzenie międzyzębowe, które są niewidoczne, zatem ciężko je dokładnie wyczyścić. Na rynku jednak możemy znaleźć produkty, które są bardzo pomocne w codziennej higienie.

Sprawdź, w jakie produkty warto zainwestować kilka złotych – po to, aby cieszyć się zdrowiem i zaoszczędzić na wizytach u stomatologa!

Jakie produkty warto kupić do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych?

Przestrzenie międzyzębowe, czyli miejsca, w których stykają się nasze zęby, są najbardziej narażone na próchnicę.

Niestety niewiele osób pamięta, aby czyścić je po każdym posiłku, a niektórzy robią to niedokładnie. W dodatku większość nadal korzysta ze szczoteczek manualnych, które niestety nie dosięgają do wszystkich szczelin. Dlatego też niezbędne są dodatkowe produkty zalecane przez stomatologów  – wymieniliśmy je poniżej.

Zobacz też:  Ile używać pasty do zębów? Dzieci i dorośli
produkt do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych
5/5

Szczoteczka soniczna - skuteczne mycie przestrzeni międzyzębowych

Jeszcze niedawno największą popularnością cieszyły się szczoteczki elektryczne, ale już dziś ich miejsce zastępują szczoteczki soniczne. To lepsza wersja tych pierwszych – wyróżniają się one technologią fal dźwiękowych i większą ilością ruchów.

Niewielka główka szczoteczki sonicznej wydziela fale ultradźwiękowe, które napędzają drgania w jamie ustnej i poprawiają wyniki oczyszczania szczelin między zębami. Normalna główka szczoteczki nie sięga do szczelin między zębami. Jeśli chcesz pozbyć się bakterii i dbać o czystość przestrzeni międzyzębowych – warto skorzystać właśnie ze szczoteczki sonicznej. 

Szczoteczka soniczna to świetny wybór dla tych, którym zależy na maksymalnej higienie. Dodatkowo jest to urządzenie, które np. w czasie podróży może zastąpić dwa inne produkty takie jak irygator i nić dentystyczna. Jeśli zatem chcesz zaoszczędzić pieniądze na wizytach u stomatologa i cieszyć się zdrowym uśmiechem, to już dziś zapoznaj się z ofertą szczoteczek sonicznych firmy Oclean.

Irygator do zębów - pomaga w skutecznym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych

Irygator usuwa do 99% więcej płytki nazębnej znajdującej się w przestrzeniach międzyzębowych, w porównaniu do zwykłej szczoteczki manualnej.

Jeśli jednak preferujesz manualne lub elektryczne szczoteczki, to powinieneś rozważyć zakup irygatora do zębów, czyli ręcznego przyrządu do pielęgnacji jamy ustnej. Jego sposób działania jest banalnie prosty – kieruje strumień wody między przestrzenie międzyzębowe i usuwa z nich pozostałości jedzenia, płytkę bakteryjne i bakterie.

Irygator do zębów to bardzo popularny sprzęt, który jest polecany przez dentystów. Odznacza się wysoką skutecznością w usuwaniu płytki nazębnej, a poza tym doskonale wpływa na dziąsła. 

Nić dentystyczna i szczoteczki międzyzębowe

Warto również mieć w swoim ekwipunku nić dentystyczną lub jednorazowe szczoteczki międzyzębowe. Są one bardzo tanie, a poza tym idealnie się sprawdzają w podróży. Oba te produkty możemy kupić w większości drogerii, a nawet marketów. Nić dentystyczna zazwyczaj jest dostępna w formie szpuli, którą pokrywa wosk. Takie opakowania najczęściej mają dyspenser, dzięki któremu ucięcie nici nie sprawia żadnym problemów. Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno używać kilkukrotnie tego samego kawałka!

Zobacz też:  Jaką pastę do zębów dla dziecka i dorosłego wybrać? Rodzaje past do zębów

Popularne są też szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych. Na ich cienkich głowicach znajduje się specjalistyczne włosie, które dokładnie oczyszcza szpary. Producenci takich produktów oferują nam je w kilku wersjach – zarówno same czyściki, jak i specjalne rączki wraz z końcówkami.

Higiena przestrzeni międzyzębowych – nie zapominaj o niej!

Zdążyliśmy już wspomnieć, że większość Polaków cały czas używa tradycyjnych szczoteczek. Te niestety nie docierają do przestrzeni międzyzębowych. Co to oznacza? Nic innego jak to, że mimo szczotkowania zębów, w naszej jamie ustnej mogą pozostawać bakterie, które mogą prowadzić do wielu powikłań.

Wielu osobom wciąż wydaje się, że wystarczy myć zęby, aby cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami. Niestety ta czynność stanowi zaledwie 1/3 prawidłowej higieny jamy ustnej. Na naszych zębach powstaje bakteryjna płytka nazębna, którą trzeba regularnie i dokładnie usuwać, bowiem inaczej wkrótce możemy zmagać się ze stanami zapalnymi, próchnicą wtórną i wieloma innymi skutkami. Dlatego czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest tak ważne. 

W celu zachowania zdrowych zębów musimy więc korzystać także z innych produktów niż tradycyjna szczoteczka do zębów i pasta. Są to m.in. nici dentystyczne, irygatory, szczoteczki międzyzębowe, czy chociażby płyny do płukania jamy ustnej. Na szczęście jednak nie musimy kupować tych wszystkich produktów, ponieważ obecnie znajdują się na rynku szczoteczki soniczne, które znakomicie się sprawdzają, jeśli chodzi o prawidłowe utrzymanie higieny przestrzeni międzyzębowych. 

Sprawdź naszą ofertę na szczoteczki soniczne i irygatory do zębów

Dbaj o swoje zęby i regularnie kontroluj stan zdrowia Twojej jamy ustnej. Wykorzystaj inteligentne urządzenia od Oclean, które monitorują Twoje zęby i pomogą ci je utrzymać w najlepszej kondycji. 

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych – najczęściej zadawane pytania

Poniżej prezentujemy pytania i odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wątpliwości odnośnie czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Jak często należy czyścić przestrzenie międzyzębowe?

Według specjalistów każdego dnia powinniśmy czyścić przestrzenie między zębami.

Zobacz też:  Nieświeży oddech rano - jak się go pozbyć?

Kiedy należy czyścić przestrzenie międzyzębowe – po umyciu zębów czy przed?

Jest to zależne od nas samych. Dentyści są podzieleni w tej kwestii – niektórzy twierdzą, że najlepiej czyścić przestrzenie między zębami przed umyciem zębów, aby móc pozbyć się resztek jedzenia i płytki nazębnej, a inni mówią, że lepiej robić to po szczotkowaniu i mieć pewność, że w jamie ustnej nie pozostały żadne zanieczyszczenia. Oczywiście, jeśli używamy szczoteczki sonicznej, nie musimy specjalnie myć zębów jeszcze raz – tyczy się głównie to nici dentystycznych, irygatora itd.

W jaki sposób można czyścić przestrzenie międzyzębowe?

Można to robić na trzy sposoby:

  • Korzystając z nici dentystycznej, czyli miękkiej nici, która jest dostępna w różnych szerokościach i smakach. Jest to jeden z najstarszych sposobów czyszczenia przestrzeni zębowych i niezwykle skuteczny.
  • Stosując szczoteczki międzyzębowe – są to mini szczoteczki mające różne szerokości, które idealnie wpasowują się do szczelin znajdujących się między zębami; wiele osób jest zdania, że są one dużo łatwiejsze w użytkowaniu niż nić dentystyczna.
  • Używając irygatora – korzystają one ze sprężonego powietrza, które wpycha mikrokropelki wody między zęby, a te usuwają płytkę nazębną; to idealna propozycja zwłaszcza dla osób noszących aparaty ortodontyczne!
  • Używając szczoteczek sonicznych.

Czy krwawienie dziąseł jest przeciwwskazaniem do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych?

Bardzo wiele osób zmaga się z problemem krwawiącym dziąseł – czy to oznacza konieczność rezygnacji z czyszczenia przestrzeni międzyzębowych? Można się zdecydować na ten krok, aby nie pogorszyć stanu dziąseł, lecz warto wiedzieć, że ta czynność może przyczynić się także do eliminacji tego problemu – trzeba jednak pamiętać o systematyczności i odpowiedniej technice.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook