fbpx

TESTUJ 60 DNI! Promocja na szczoteczki z serii SMART (także w zestawach)

Paradontoza (zapalenie przyzębia) – przyczyny, zapobieganie i leczenie

zapalenie przyzębia obraz 7

Zapalenie przyzębia, inaczej nazywane paradontozą, to choroba infekcyjna tkanek przyzębia, która jest dość niebezpieczna, ponieważ może doprowadzić nawet do utraty zębówJakie są jej przyczyny powstawania zapalenia przyzębia? Jakie są dostępne metody leczenia, a także jak można zapobiegać tej infekcji? Dowiedz się!

Dbałość o przyzębie jest bardzo ważne. Powinnyśmy używać do tego szczoteczki sonicznej z miękkim, bądź średniej twardości włosiem oraz nie zapominać o codziennym nitkowaniu. Zaleca się również stosowanie różnych płukanek, jak i wykonywanie zabiegów skalingu poddziąsłowego i naddziąsłowego. To podstawa, jednak mimo prawidłowej pielęgnacji mogą pojawić się zmiany, które niekorzystnie wpływają na zęby, jak i przyzębie. 

Zapalenie przyzębia (periodontitis)

Zapaleniem przyzębia nazywamy infekcję tkanek przyzębia, która nierzadko jest przyczyną rozchwiania i utraty zdrowych zębów! Paradontoza jest drugą w kolejności, zaraz po próchnicy, chorobą rozwijającą się w jamie ustnej. Zapalenie przyzębia jest infekcją, w której dochodzi do destrukcji tkanek otaczających ząb, czyli ozębnej, dziąsła oraz kości. Profilaktyką i leczeniem tego typu chorób zajmuje się dziedzina stomatologii periodontologia. 

Choroby przyzębia – rodzaje

zapalenie przyzębia obraz 4

Paradontoza – co to jest?

Paradontoza bardzo często bywa nazywana parodontozą lub przyzębicą. Niestety leczenie przyzębia jest dość skomplikowane, natomiast postawienie diagnozy bardzo często bywa trudne. Wynika to m.in. z faktu, że rozwój paradontozy na początku nie objawia się niczym charakterystycznym. 

Zobacz też:  Jak wzmocnić szkliwo? 8 sposobów na wzmocnienie szkliwa

Objawy paradontozy mogą być różne. Niektórzy obserwują u siebie jedynie nieświeży oddech, ból podczas jedzenia, krwawienie, nadwrażliwość zębów, czy nawet ruszanie się zębów. Niestety wiele osób je ignoruje, a to błąd, bowiem w przypadku tej choroby leczenie jest niezbędne – inaczej narażamy się na utratę zębów stałych. 

Czy zapalenie przyzębia powoduje paradontozę?

Przede wszystkim należy podkreślić jeszcze raz, że zapalenie przyzębia to inaczej paradontoza. Absolutnie nie jest to zapalenie dziąseł. Jeśli chodzi o zapalenie dziąseł, to dotyka ono jedynie tkanki dziąseł i wystarczy je wyleczyć, choć warto wiedzieć, że nieleczone może rozwinąć się w zapalenie przyzębia, które powoduje nieodwracalne uszkodzenia tkanek kostnych w jamie ustnej. Zazwyczaj są one wywoływane przez bakterie, które nie są regularnie usuwane – winny jest tutaj brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jednak paradontoza może mieć również podłoże genetyczne.

Sposób leczenia paradontozy w dużej mierze jest uzależniony od stopnia jej zaawansowania. Do specjalistów często zgłaszają się pacjenci z mocno nasiloną chorobą, a wtedy często jedynym wyjściem jest leczenie chirurgiczne, które wiąże się z długim czasem rekonwalescencji. Dlatego właśnie warto dbać o higienę jamy ustnej, jak i odwiedzać stomatologa w celu usuwania kamienia nazębnego i osadu czy czyszczenia kieszonek dziąsłowych.

Przyczyny paradontozy – jakie wyróżniamy?

Przyczyny zapalenia przyzębia bywają różne, choć jedną z najczęstszych jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, jak i bakterie płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego.

Pozostałe przyczyny:

Dodatkowo warto wiedzieć, że powszechnie mówi się, że zapalenie przyzębia to przede wszystkim problem osób powyżej 35. roku życia, jak i palaczy. Co więcej, pojawienie się choroby przyzębia może wynikać z innych chorób organizmu takich jak nadciśnienie tętnicze czy nowotwory. Ciekawostka – zapalenie przyzębia dotyczy nawet 50% populacji dorosłych pacjentów!

zapalenie przyzębia obraz 2

Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, to powinieneś udać się na wizytę do gabinetu stomatologicznego oraz odwiedzić periodontologa.

Jak wygląda leczenie zapalenia przyzębia?

Leczenie zapalenia przyzębia polega przede wszystkim na usunięciu stanu zapaleniu i spłyceniu kieszonek przyzębnych. Odbywa się to w trzech etapach takich jak: 

zapalenie przyzębia obraz 6

Faza 1

To tak zwana faza higienizacyjna, która opiera się na przeprowadzeniu profesjonalnej higienizacji przez stomatologa. Na tym etapie bardzo ważne jest także przekazanie pacjentowi najważniejszych informacji dotyczących dbałości o prawidłową higienę jamu ustnej w domu.

Faza 2

Kolejnym etapem jest faza korekcyjna, która rozpoczyna się od leczenia periodontologicznego bez zabiegów chirurgicznych. Etap ten polega na usunięciu złogów nazębnych, które są obecne pod dziąsłami. Obejmuje on również wypolerowanie powierzchni korzeni. Jeśli natomiast po tego typu leczeniu nadal znajdują się głębokie kieszonki u pacjenta, to jedynym wyjściem są zabiegi chirurgiczne.

Faza 3

Ostatnia faza – tzw. podtrzymująca. Jej celem jest utrzymanie wszystkich rezultatów, które udało się uzyskać w fazie korekcyjnej, czyli poprzedniej. Polega ona na regularnych kontrolach periodontologicznych, jak i higienizacyjnych. 

Zapalenie przyzębia – leczenie domowymi sposobami

Zapalenie przyzębia zawsze leczy się w gabinecie stomatologicznym. Niestety jak dotąd nie odkryto domowych sposobów na wyleczenie tej choroby. Aczkolwiek warto wiedzieć, że istnieją rozwiązania, które umożliwiają prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia zapalenia dziąseł. Dostępne są także produkty profesjonalne do pielęgnacji, które usuwają stany zapalne i zapobiegają powstawaniu zapalenia przyzębia.

Leczenie domowe paradontozy może polegać m.in. na stosowaniu kuracji ziołowych. Świetnie sprawdzają się np. preparaty z kory dębu. Często są one polecane, ale dają one efekty jedynie we wczesnych stadiach rozwoju choroby. Co więcej, osoby walczące z paradontozą powinny stosować też płyny do płukania ust o działaniu antybakteryjnym.

Zobacz też:  Wpływ fast-foodów na nasze zęby
jak wzmocnić szkliwo obraz 1

Jak zapobiegać paradontozie?

Utrata zdrowych zębów to najgorszy skutek paradontozy. Nie brzmi dobrze, dlatego warto się przed nią chronić i jej zapobiegać. Oto czynności, o których trzeba pamiętać:

Każdego dnia szczotkuj zęby

Ma to na celu usuwanie resztek jedzenia po posiłkach, co ma ogromny wpływ na nasz komfort, ale przede wszystkim zabezpiecza okolice przydziąsłowe, gdzie gromadzą się ogromne ilości płytki bakteryjnej. Warto zadbać także o używanie odpowiedniej szczoteczki i pasty. Rewelacyjnie sprawdzają się szczoteczki soniczne o średniej twardości włosa, natomiast dla osób mających skłonność do zapaleń dziąseł i przyzębia zalecane są pasty z dodatkiem chlorheksydyny. Co więcej, pamiętajmy o czyszczeniu języka.

Oczyszczaj przestrzenie międzyzębowe

W szczelinach między zębami gromadzi się mnóstwo bakterii, jedzenia oraz płytki nazębnej. Trzeba je codziennie oczyszczać za pomocą nici dentystycznej lub lub irygatora do zębów

Płucz jamę ustną

Ogromną pomocą w dbaniu o higienę jamy ustnej są płyny do płukania, które są dostępne praktycznie w każdym sklepie. Oczywiście nie mogą one zastępowania szczotkowania, lecz stosować je warto, bo świetnie odświeżają oddech!

Prawidłowo szczotkuj zęby

Myjemy zęby od lat, ale czy robimy to prawidłowo? Z badań wynika, że nawet co trzeci Polak robi to źle, a to prawie tak, jakbyśmy w ogóle ich nie myli. Dlatego warto sprawdzić, jak to dobrze robić i korzystać z preparatów, które wybarwiają pozostałą płytkę nazębną. 

Odwiedzaj regularnie dentystę

Nawet jeśli prawidłowo myjesz zęby, używasz nici dentystycznej oraz dbasz o dietę, to i tak powinieneś raz na pół roku udać się do stomatologa, który przeprowadzi kontrolę, zajmie się usunięciem osadu nazębnego i kamienia, jak i może wykonać polerowanie czy fluoryzacje. 

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook