Niemycie zębów – czym grozi niewłaściwa higiena jamy ustnej?

niemycie zębów obraz 1

Chyba każdemu z nas zdarzyło się choć raz wrócić do domu bardzo zmęczonym, czego skutkiem była rezygnacja z wieczornego mycia zębów. Można powiedzieć, że jest to zupełnie normalne – od czasu do czasu. Jeśli jednak niemycie zębów zdarza się zbyt często, to narażamy się na poważne konsekwencje wynikające z braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jednym z najczęściej występujących są ubytki w zębach, ale to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Poznaj pozostałe skutki niemycia zębów.

Niemycie zębów – czym grozi?

Niestety nadal wiele osób nie myje zębów. Może to się wydawać bardzo dziwne w obecnych czasach, ale tak właśnie jest. Powody bywają bardzo różne – czasem jest to brak czasu, lenistwo, a inni po prostu nie widzą takiej potrzeby. Trzeba jednak wiedzieć, że niemycie zębów prowadzi do powstania wielu problemów. Poznaj je.

niemycie zębów obraz 1

Zły stan jamy ustnej

Większość z nas każdego dnia myje zęby po to, aby m.in. usunąć szkodliwą płytkę nazębną. Mimo że zazwyczaj jest ona niewidoczna gołym okiem, to i tak jest obecna i negatywnie wpływa na stan naszych zębów i dziąseł. Może ona powodować próchnicę, choroby dziąseł, zapalenie ozębnej, a także wiele innych problemów, dlatego tak ważne jest, aby ją regularnie usuwać.

Gdy zbyt rzadko lub w ogóle nie myjemy zębów, to możemy zaobserwować takie objawy jak:

  • nieestetyczny kolor zębów,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • próchnica,
  • opuchnięte i czerwone dziąsła,
  • krwawienie dziąseł,
  • dziura w zębie.

Większe ryzyko demencji

Problemy z sercem

Biorąc pod uwagę badanie, które zostało umieszczone m.in. w European Journal of Preventive Cardiology, możemy stwierdzić, że ci, którzy często myją zęby, są mniej narażeni na problemy z sercem. Jak twierdzą naukowcy, warto też regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego, bowiem w ten sposób również zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób serca. Co więcej: zgodnie z tym, co wiemy z badania, osoby, które cierpią na brak zębów, są bardziej narażone na wystąpienie chorób związanych z sercem. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie dbać o zęby  dziąseł oraz nie dopuścić do utraty zębów.

Zapalenie płuc

Gdy nie dbasz o higienę jamy ustnej, to w Twojej jamie ustnej zbierają się patogeny, które później wdychasz do płuc. Niestety nie jest to bez znaczenia dla tego organu. Poza tym naukowcy wykryli związek między zapaleniem płuc a odpowiednią higieną jamy ustnej. Dlatego też, jeśli nie chcesz zmagać się z tą ciężką chorobą, to już dziś wprowadź zmiany w pielęgnacji jamy ustnej, dzięki czemu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia zapalenia płuc – nawet o 40%!

Ropień mózgu

Ropień mózgu to zakażenie, które najczęściej wynika z infekcji bakteryjnej. Jest to po prostu nagromadzenie się ropy z obrzękiem i stanem zapalnym wokół niego. Niestety, jeśli ropień w mózgu nie będzie leczony, to istnieje duże ryzyko śmierci. Dlatego każdy powinien regularnie dbać o zęby, bowiem takie czynniki jak zły stan uzębienia, czy inne choroby w jamie ustnej mogą być śmiertelnie niebezpieczne!

Cukrzyca

U cukrzyków istnieje największe ryzyko zapalenia przyzębia. Warto jednak wiedzieć, że wciąż przeprowadza się nowe badania, z których wynika, że zły stan uzębienia może powodować cukrzycę, a także stan przedcukrzycowy, co wynika z nasilenia stan zapalenia. Cukrzyca to choroba, z którą, mimo że da się żyć, to jest ona trudna. Dlatego warto jej zapobiegać m.in. poprzez dbanie o higienę jamy ustnej.

Zobacz też:  Co łączy zęby i pocałunki? Higiena jamy ustnej w relacjach damsko-męskich i nie tylko

Chore nerki

Na choroby nerek cierpi prawie 4% dorosłych osób w Stanach Zjednoczonych. To bardzo duża liczba, a co więcej: udowodniono, że osoby zmagające się z chorobami przyzębia są aż 4,5 razy bardziej narażone na choroby nerek. Większe ryzyko tych chorób występuje także u osób, które nie cieszą się pełnym uzębieniem. Warto też tutaj podkreślić, że najbardziej narażone są osoby powyżej 60. roku życia, ale chorują również młodsi.

Problemy dotykające kobiety w ciąży

Zapalenie dziąseł to problem, który dotyka nawet 3/4 kobiet w ciąży! Dlatego tak ważne jest, aby zarówno ciężarne, jak i panie starające się o dziecko, dbały o dobry stan zębów i dziąseł. Bowiem jak udowodnili naukowcy, gdy występują jakieś problemy z zębami podczas ciąży, to maluch w brzuchu matki jest zdecydowanie bardziej narażony na próchnicę. Innymi problemami, które mogą wystąpić podczas ciąży u kobiet ze złym stanem zębów, to przedwczesny poród, a także niska masa urodzeniowa dziecka.

Wrzody żołądka

Zapalenie przyzębia objawia się tym, że tworzy się płytka nazębna w kieszonkach pod linią dziąseł. Niestety często ona jest rezerwuarem dla Helicobacter pylori, czyli zazwyczaj bezobjawowej bakterii, która zaostrza wrzody żołądka. Z przeprowadzonych badań wiemy, że istnieje związek między zapaleniem przyzębia a obecnością bakterii, która przecież może powodować raka żołądka.

Skutki niemycia zębów

Mimo że znajdowanie chętnych osób do badania dotyczącego rezygnacji z mycia zębów jest trudnym zadaniem, to jednak się udało. Dzięki temu wiemy, jakie mogą być skutki niemycia zębów przez określone okresy czasu. Sprawdź, co się stanie, gdy nie sięgniesz po szczoteczkę do zębów przez 1 dzień, tydzień, a także rok!

niemycie zębów obraz 4

1 tydzień niemycia zębów

7 dni bez mycia zębów to już znacznie dłuższy okres. Na tym etapie możemy dostrzec przede wszystkim znaczne osłabienie szkliwa zębów, ale bardziej dostrzegalny jest inny problem - nieświeży oddech. Przypomnij sobie, ile różnych rzeczy jadłeś przez 7 dni. Teraz one są połączone i “przebywają” na Twoich zębach, czego skutkiem jest nieprzyjemny zapach z ust.

Rok niemycia zębów

Rok bez mycia zębów wydaje się czymś niemożliwym - a jednak. Wiele osób nie myje zębów nawet przez dłuższy czas! Konsekwencje rocznego niemycia zębów są uzależnione przede wszystkim od tego, jaki jest stan zdrowia danej osoby. Jeśli układ odpornościowy nie jest osłabiony, to najprawdopodobniej organizm poradzi sobie z kilkoma chorobami, ale na pewno nie ze wszystkimi skutkami niemycia zębów takimi jak nieestetyczne ubytki, czy choroby dziąseł. Rok niemycia zębów może doprowadzić do utraty uzębienia.

Czy wiesz, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej?

Choć mogłoby się wydawać, że większość osób wie, jak dbać o higienę jamy ustnej, to jednak nie do końca tak jest. Dlatego przygotowaliśmy zbiór najważniejszych zasad, o których należy pamiętać, dbając o jamę ustną. 

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook