Opuchlizna od zęba – przyczyny i sposoby łagodzenia

Porady
opuchlizna od zębów obraz 2

Opuchlizna od zęba to stan, który zdarza się dość często. Najczęściej mija samoistnie, lecz jeśli tak się nie dzieje, to niezbędna jest pilna wizyta u stomatologa. W innym przypadku jesteśmy narażeni na poważne problemy ze zdrowiem. Jak należy postępować, gdy pojawi się opuchlizna od zęba? Czym ona właściwie jest? Sprawdź!

Czym jest opuchlizna od zęba?

Opuchlizna od zęba to potoczne określenie stanu, w którym mamy do czynienia z obrzękiem takich okolic jak dziąsła, policzek, warga ustna, czy pobliskie węzły chłonne. Taka sytuacja bardzo często ma miejsce po leczeniu kanałowym zęba. Jednak bez obaw – jest to zupełnie normalne i bardzo wielu pacjentów zmaga się z tym problemem.

Ten problem może nam towarzyszyć także po wyrwaniu zęba – to też dość typowe. Należy jednak wiedzieć, że opuchlizna twarzy może wynikać również z innego powodu, jakim jest niedostateczna lub zwyczajny brak higieny jamy ustnej. Jeśli zbyt rzadko myjemy zęby lub robimy to nieprawidłowe, to może dojść do pojawienia się stanu zapalnego.

opuchlizna od zębów obraz 1

Sprawdź też: Jak dbać o higienę jamy ustnej – prawidłowa higiena jamy ustnej

Trzeba jednak pamiętać, że opuchlizna od zęba może świadczyć również o dużo poważniejszym problemie, jakim jest ropień. Ostre ropne zapalenie tkanek okołowierzchołkowych zazwyczaj wiąże się z występowaniem wielu uciążliwych dolegliwości, wśród których – oprócz opuchlizny – wymienia się pulsujący ból zęba, czy krwawienia w jamie ustnej.

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna opuchlizny przy zębie, dobrym pomysłem jest udanie się do specjalisty – dentysty, który podejmie się odpowiedniego leczenia.

Jakie są objawy opuchlizny od zęba?

Zdążyliśmy już wspomnieć, że opuchlizna przy zębie najczęściej pojawia się w wyniku wyrwania zęba mądrości lub po leczeniu kanałowym. Należy jednak pamiętać, że powody mogą być też inne. Najczęściej opuchliznę można zauważyć w okolicach dziąseł, policzka, wargi ustnej, czy chociażby węzłów chłonnych.

Oprócz opuchlizny najczęściej występują również inne objawy, do których zaliczamy uciążliwy, pulsujący ból zęba, który najmocniej dokucza podczas nagryzania. Pacjenci mogą odczuwać różne zwiększone dolegliwości bólowe podczas picia ciepłych napoi, czy pozostając w pozycji horyzontalnej.

Dodatkowo należy wiedzieć, że ząb może wykazywać zwiększoną ruchomość. Dotyczy to przypadków, w których przyczyną dolegliwości jest ropień. Co więcej, w okolicach zęba możemy zauważyć płyn, który jest ropą. Mogą występować również takie objawy jak: dreszcze, gorączka, czy duże osłabienie.

Opuchlizna od zęba - przyczyny

Opuchlizna od zęba najczęściej wywołana jest nieodpowiednią higieną jamy ustnej.
Inne przyczyny, które powodują opuchliznę od zęba:

Nierzadką przyczyną opuchnięcia okolic zęba jest też ropień. Jest to infekcja bakteryjna tkanek w jamie ustnej, która daje mnóstwo dokuczliwych objawów. Innym powodem opuchlizny może być usunięcie lub leczenie kanałowe zęba, lecz w tych przypadkach taki objaw najczęściej samoistnie znika w ciągu 24h.

Opuchlizna od zęba – domowe sposoby

Opuchlizna od zęba może pojawić się w najmniej właściwym momencie. Wtedy najczęściej szukamy skutecznych domowych sposobów, które raz-dwa pozwolą nam się pozbyć uciążliwych objawów. 

Jedną z najpopularniejszych metod jest zastosowanie chłodnych okładów, które przykłada się do obolałego miejsca. Warto sięgnąć również po leki przeciwobrzękowe i przeciwbólowe.

opuchlizna od zębów obraz 3

Niezwykle skuteczne są też płukanki ziołowe powstałe na bazie szałwii, rumianku, czy chociażby mięty pieprzowej. Niektórzy stosują również żel z aloesu, który jest bardzo pomocny w minimalizowaniu dolegliwości bólowych. Należy także pamiętać, że domowe sposoby na opuchliznę zęba obejmują również prawidłową higienę jamy ustnej. Trzeba myć je dokładnie (wykorzystując właściwą technikę mycia, długie oraz stosować inne produkty takie jak nić dentystyczna, czy płyn do płukania jamy ustnej).

Często jednak jest tak, że domowe leczenie opuchlizny zęba nie przynosi efektów. Wtedy niezbędna jest wizyta u specjalisty, który wdroży odpowiednią terapię.

Sprawdź też: Kiedy iść do dentysty?

strach przed dentystą obraz 2

Jak przebiega leczenie opuchlizny od zęba?

Gdy wypróbowaliśmy już domowe sposoby na opuchliznę zęba, a dolegliwości bólowe nadal nam dokuczają, to nie ma innego wyjścia niż wizyta u dentysty. Specjalista dobierze najlepszy sposób leczenia, dzięki któremu szybko odczujemy ulgę. Gdy opuchlizna wynika z ropnia okołowierzchołkowego, to zazwyczaj niezbędna jest trepanacja zęba oraz leczenie kanałowe.

Jeśli chodzi o pozostałe przypadki mające związek z ropniem, to zazwyczaj nacina się go wraz ze sączkowaniem. Wielu osobom wydaje się, że stomatolodzy w leczeniu opuchlizny od zęba zawsze decydują się na podanie antybiotyki. Należy zatem wiedzieć, że nie jest to częste. Taka decyzja zapada głównie wtedy, gdy pacjent zmaga się z wysoką gorączką lub proces ropny jest rozlany.

Kiedy należy odwiedzić dentystę?

Każdy z nas powinien pamiętać o regularnych kontrolach stomatologicznych. Dentystę powinniśmy odwiedzać przynajmniej raz w ciągu roku. Niestety większość z nas udaje się do stomatologa dopiero wtedy, gdy pojawiają się uciążliwe objawy. To błąd, ponieważ dzięki badaniom kontrolnym specjalista może wykryć rozmaite problemy we wczesnych stadiach i wdrożyć właściwe leczenie. W ten sposób nie ma możliwości, by doprowadzić do poważnych problemów stomatologicznych, które mogą nas wiele kosztować.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że wizyta u dentysty niezbędna jest również wtedy, gdy pojawią się takie objawy jak:

Jak zapobiegać problemom stomatologicznym?

By móc ochronić się przed problemami stomatologicznymi takimi jak, chociażby zapalenie dziąseł, należy dbać o higienę jamy ustnej. Oto najważniejsze porady:

Podsumowanie informacji na temat opuchlizny od zęba

Opuchlizna od zęba zazwyczaj (i słusznie) wzbudza w nas niepokój. Zazwyczaj jednak taka sporadyczna opuchlizna od zęba wynika z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Gdy nie przykładamy się do szczotkowania zębów lub robimy to zbyt rzadko, to może dojść właśnie do obrzęku. Jeśli opuchlizna nie zniknie w ciągu 7 dni, to zalecana jest pilna wizyta u dentysty. Jeśli jednak chcesz unikać zbyt częstych wizyt w gabinecie stomatologicznym, to pamiętaj, by każdego dnia dbać o właściwą higienę jamy ustnej. Jeśli jeszcze nie masz szczoteczki sonicznej, która usuwa 2 razy więcej płytki nazębnej, niż szczoteczka manualna to koniecznie sprawdź naszą ofertę. 

Sprawdź też: Szczoteczka soniczna do zębów – jaką wybrać?