Opuchlizna od zęba – przyczyny i sposoby łagodzenia

opuchlizna od zębów obraz 2

Opuchlizna od zęba to stan, który zdarza się dość często. Najczęściej mija samoistnie, lecz jeśli tak się nie dzieje, to niezbędna jest pilna wizyta u stomatologa. W innym przypadku jesteśmy narażeni na poważne problemy ze zdrowiem. Jak należy postępować, gdy pojawi się opuchlizna policzka i twarzy? 

Czym jest opuchlizna od zęba? To częsty stan zapalny 

Opuchlizna od zęba to potoczne określenie stanu, w którym mamy do czynienia z obrzękiem takich okolic jak dziąsła, policzek, warga ustna, czy pobliskie węzły chłonne. Może dotyczyć to osób w każdym wieku, w tym dzieci. Taka sytuacja bardzo często ma miejsce po m.in. leczeniu kanałowym zęba. Jednak bez obaw – jest to zupełnie normalne i bardzo wielu pacjentów zmaga się z tym problemem. Wtedy wystarczą zimne okłady i leki przeciwbólowe. 

Ten problem może nam towarzyszyć także po ekstrakcji czyli wyrwaniu zęba – to też dość typowe.

Należy jednak wiedzieć, że spuchnięta twarz może wynikać również z innego powodu, jakim jest niedostateczna lub zwyczajny brak higieny jamy ustnej. Jeśli zbyt rzadko myjemy zęby lub robimy to nieprawidłowe, to może dojść do pojawienia się stanu zapalnego, który będzie powodował ból i dyskomfort.

Jednak to nie koniec. Opuchlizna może świadczyć również o dużo poważniejszym problemie, jakim jest ropień. Ostre ropne zapalenie tkanek okołowierzchołkowych zazwyczaj wiąże się z występowaniem wielu uciążliwych dolegliwości, wśród których – oprócz opuchlizny – wymienia się pulsujący ból zęba, czy krwawienia w jamie ustnej.

Zobacz też:  Gumy do żucia - czy są szkodliwe dla zębów?

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna opuchlizny przy zębie, dobrym pomysłem jest skonsultowanie się ze specjalistą – dentystą, który podejmie się odpowiedniego leczenia.

opuchlizna od zębów obraz 1

Jakie są objawy opuchlizny twarzy od zęba?

W przypadku powstania opuchlizny, występują również inne objawy, do których zaliczamy uciążliwy, pulsujący ból zęba, który najmocniej dokucza podczas nagryzania czy obrzęk dziąseł. Pacjenci mogą odczuwać różne zwiększone dolegliwości bólowe podczas picia ciepłych napoi, czy pozostając w pozycji horyzontalnej.

Dodatkowo należy wiedzieć, że ząb może wykazywać zwiększoną ruchomość. Dotyczy to przypadków, w których przyczyną dolegliwości jest ropień. Mogą występować również takie objawy jak: dreszcze, gorączka, czy duże osłabienie.

Opuchlizna od zęba - przyczyny

Opuchlizna od zęba – domowe sposoby

Opuchlizna od zęba może pojawić się w najmniej właściwym momencie. Wtedy najczęściej szukamy skutecznych domowych metod, które raz-dwa pozwolą nam się pozbyć uciążliwych objawów. 

Jedną z najpopularniejszych metod jest zastosowanie chłodnych okładów, które przykłada się do obolałego miejsca. Warto sięgnąć również po leki przeciwobrzękowe i przeciwbólowe.

opuchlizna od zębów obraz 3

Niezwykle skuteczne są też płukanki ziołowe powstałe na bazie szałwii, rumianku, czy chociażby czarnego bzu i mięty pieprzowej. Niektórzy stosują również żel z aloesu, który jest bardzo pomocny w minimalizowaniu dolegliwości bólowych i pomogą pozbyć się obrzęku. Należy także pamiętać, że domowe sposoby obejmują również prawidłową higienę. Trzeba myć je dokładnie (wykorzystując właściwą technikę mycia, długie oraz stosować inne produkty takie jak nić dentystyczna, czy płyn do płukania jamy ustnej).

Zobacz też:  Wpływ fast-foodów na nasze zęby

Często jednak jest tak, że domowe leczenie opuchlizny zęba nie przynosi efektów i utrzymuje się dłużej. Wtedy niezbędna jest wizyta u specjalisty, który wdroży odpowiednią terapię.

Jak przebiega leczenie opuchlizny od zęba?

Gdy wypróbowaliśmy już domowe sposoby na opuchliznę zęba, a dolegliwości bólowe nadal nam dokuczają, to nie ma innego wyjścia niż wizyta u gabinecie lekarskim. Specjalista dobierze najlepszy sposób leczenia, dzięki któremu szybko odczujemy ulgę. Gdy opuchlizna wynika z ropnia okołowierzchołkowego, to zazwyczaj niezbędna jest trepanacja zęba oraz leczenie kanałowe. Może także dojść do usunięcia zęba.

Jeśli chodzi o pozostałe przypadki mające związek z ropniem, to zazwyczaj nacina się go wraz ze sączkowaniem. Wielu osobom wydaje się, że stomatolodzy w leczeniu opuchlizny od zęba zawsze decydują się na podanie antybiotyku. Należy zatem wiedzieć, że nie jest to częste. Taka decyzja zapada głównie wtedy, gdy pacjent zmaga się z wysoką gorączką lub proces ropny jest rozlany.

Nieleczenie utrzymującej się opuchlizny od zęba jest bardzo niebezpieczne.
Może nawet prowadzić do sepsy, zatem gdy zauważamy niepokojące objawy, to jak najszybciej umówmy się na wizytę u dentysty.

Kiedy należy odwiedzić dentystę?

Każdy z nas powinien pamiętać o regularnych kontrolach stomatologicznych. Dentystę powinniśmy odwiedzać przynajmniej raz w ciągu roku. Niestety większość z nas udaje się do stomatologa dopiero wtedy, gdy pojawiają się uciążliwe objawy. To błąd, ponieważ dzięki badaniom kontrolnym specjalista może wykryć rozmaite problemy we wczesnych stadiach i wdrożyć właściwe leczenie. 

Trzeba jednak mieć na uwadze, że wizyta u dentysty niezbędna jest również wtedy, gdy pojawią się takie objawy jak:

Jak zapobiegać problemom stomatologicznym?

By móc ochronić się przed problemami stomatologicznymi takimi jak, chociażby zapalenie dziąseł, należy dbać o higienę jamy ustnej. Oto najważniejsze porady:

Podsumowanie informacji na temat opuchlizny od zęba

Opuchlizna od zęba zazwyczaj (i słusznie) wzbudza w nas niepokój. Zazwyczaj jednak taka sporadyczna opuchlizna od zęba wynika z nieodpowiedniej higieny. Gdy nie przykładamy się do szczotkowania zębów lub robimy to zbyt rzadko, to może dojść właśnie do obrzęku. Jeśli opuchlizna nie zniknie w ciągu 7 dni, to zalecana jest pilna wizyta u dentysty. Jeśli jednak chcesz unikać zbyt częstych wizyt w gabinecie stomatologicznym, to pamiętaj, by każdego dnia dbać o właściwą higienę jamy ustnej. Jeśli jeszcze nie masz szczoteczki sonicznej, która usuwa 2 razy więcej płytki nazębnej, niż szczoteczka manualna to koniecznie sprawdź naszą ofertę. 

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook