Dlaczego picie wody jest dobre dla zdrowia zębów i jamy ustnej?

Dlaczego picie wody jest dobre dla zdrowia zębów i jamy ustnej

Zastanawiałeś się, dlaczego tak często mówi się o tym, że większość z nas powinna pić osiem szklanek wody dziennie, czyli około 2 litrów? 

Wynika to głównie z tego, że dbanie o to jest bardzo korzystne dla zdrowia. Przede wszystkim wspomaga dokładne wypłukiwanie odpadów i bakterii i pozytywnie wpływa na wygląd skóry. Nie każdy jednak wie, że woda ma też dobroczynny wpływ na zdrowie jamy ustnej.

Poniżej przedstawiamy Ci 6 powodów, dla których powinieneś pamiętać, aby pić dużo wody każdego dnia.

Dlaczego picie wody jest dobre dla zdrowia zębów i jamy ustnej 2

Woda działa wzmacniająco na zęby

Każdego dnia powinieneś dbać o to, aby pić dużo fluoryzowanej wody, ponieważ korzystnie wpływa to na Twoje zęby. Wzmacnia ona uzębienie, przywraca mu odpowiednim poziom wapnia i fosforu w szkliwie oraz jednocześnie umacnia je w walce z próchnicą. Jak podkreślają eksperci, szczególnie istotne jest, aby po fluoryzowaną wodę sięgały również dzieci już od najmłodszych lat. To ważne, ponieważ w takiej sytuacji fluor stale dostaje się do ich krwiobiegu, dzięki czemu później ich dorosłe zęby będą mniej narażone na niebezpieczną próchnicę.

Woda dba o czystość jamy ustnej

Na pewno często zdarza Ci się sięgać po słodkie napoje – soki owocowe czy napoje gazowane. Choć mogą one być smaczne dla Ciebie, to musisz wiedzieć, że zawierają cukry, które gromadzą się na powierzchni zębów. One natomiast odżywiają bakterie w płytce nazębnej i powodują uwalnianie przez nie niebezpiecznych kwasów na szkliwo, a to prosta droga do powstania próchnicy. Co to ma jednak wspólnego z wodą? Przede wszystkim to, że podczas picia wody usuwasz resztki jedzenia i bakterie z powierzchni zębów, które mogłyby spowodować ubytki, gdyby dłużej pozostały na zębach. Pamiętaj, że podstawą dbania o zdrowie jamy ustnej jest codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów, lecz regularne picie wody jest również ważne.

Zobacz też:  Czym są owrzodzenia jamy ustnej?

Woda jest rewelacyjnym sposobem na walkę z suchością w jamie ustnej

Czy choć raz zmagałeś się z suchością w ustach? Zwykle jest to spowodowane przyjmowaniem niewystarczającej ilości wody. Musisz wiedzieć, że ślina złożona jest aż z 99% wody! W sytuacji, gdy Twój organizm nie produkuje odpowiedniej ilości śliny w celu utrzymania nawilżenia jamy ustnej, to pojawia się wspomniana suchość w jamie ustnej. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ślina jest niezmiernie ważna dla utrzymania jamy ustnej w dobrym stanie. Jest ona pomocna jeśli chodzi o zwalczanie próchnicy, a także usuwanie niebezpiecznych bakterii uwalniających kwasy na szkliwo zębów, dlatego musisz pamiętać, aby pić dużo wody w celu ochrony zdrowia jamy ustnej.

Usuwa nieprzyjemny zapach z ust 

Nawet co czwarta osoba może zmagać się z nieprzyjemnym zapachem z ust. Zwykle jego źródłem są resztki jedzenia i bakterie w jamie ustnej, dlatego dentyści tak często powtarzają, jak ważne jest szczotkowanie zębów po posiłkach. Najpewniej jednak nie zawsze masz możliwość ich umycia – np. gdy jesteś w restauracji. W takiej sytuacji Twoim ratunkiem może być woda, której picie eliminuje cząsteczki powodujące brzydki zapach i jednocześnie odświeża oddech.

Woda wpływa na atrakcyjność uśmiechu

Chcesz mieć białe i piękne zęby? Pij wodę! Pamiętaj, że niektóre pokarmy i napoje, które spożywasz, mogą powodować brzydkie plamy na zębach. Jeśli sięgasz często po wino, curry, czy chociażby cytrusy, to zadbaj o to, aby pomiędzy kęsami czy łykami pić wodę, ponieważ w ten sposób możesz usunąć pozostałości i nie pozwolić im spowodować nieestetycznych przebarwień na zębach.

Woda nie zawiera cukru i kalorii

Można by rzec, że woda to idealny napój. W przeciwieństwie do innych napojów, które możesz znaleźć na sklepowych półkach, bogatych w cukry i duże ilości kalorii, woda nie zawiera ani cukru, ani kalorii! Możesz zatem spożywać ją bez ograniczeń i przy okazji chronić swoje zęby przed groźnymi kwasami. Co więcej – pamiętaj, że napoje gazowane (również ich dietetyczne wersje) zwykle zawierają ogromne ilości sztucznych słodzików, przyczyniających się do niszczenia szkliwa i powstania próchnicy, dlatego zamiast nich wybierz bezpieczniejszy produkt, jakim jest woda!

Zobacz też:  Pleśniawki w jamie ustnej – czym są i jak się ich pozbyć?

Podsumowanie

Podsumowując, jak możesz zauważyć, codzienne picie wody ma bardzo korzystny wpływ na Twoje zęby i jamę ustną, dlatego staraj się wypijać przynajmniej 2 litry tego napoju w ciągu dnia. Nie zapominaj również o systematycznym szczotkowaniu zębów – w naszej ofercie znajdziesz polecane szczoteczki soniczne, z którymi mycie zębów staje się przyjemniejsze!

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook