Ile zębów ma człowiek i jakie są ich nazwy?

Strona główna » Blog » Ile zębów ma człowiek i jakie są ich nazwy?

Szkliwo, którym pokryte są zęby, to najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie. To właśnie dlatego zdrowe zęby tak dobrze radzą sobie nawet z twardym pokarmem i odgryzaniem większych kęsów. Stan uzębienia ma również bezpośredni wpływ m.in. na wymowę i wygląd twarzy. Ile zębów ma człowiek w szczęce i żuchwie? Sprawdź, jak wygląda poprawny i pełny uśmiech dorosłego oraz dziecka!

Ile człowiek ma zębów?

Liczba zębów zależy od tego, o które uzębienie chodzi: mleczne (20) czy stałe (28–32). Może się jednak zdarzyć, że jest ona niższa lub wyższa niż standardowo. Dlaczego?

U niektórych osób taka przypadłość ma charakter wrodzony i obejmuje brak zawiązków zębowych lub wręcz przeciwnie – ich nadmiar. Mowa wtedy o hipodoncji (najczęściej dotyczy dwójek, których w zgryzie po prostu nie ma) albo hiperdoncji (np. w formie dziewiątki).

Czasami zęby są usuwane z powodów zdrowotnych, np. przed planowanym leczeniem ortodontycznym. W skrajnych przypadkach zdarza się też, że ekstrakcja zęba jest konieczna, bo chorego zęba nie da się uratować. 

Każdy ząb ma jednak swoją nazwę i funkcję, a także ustawienie w jamie ustnej. Razem tworzą całość, która pozwala m.in. jeść i mówić. To właśnie dlatego poprawna higiena jamy ustnej jest tak ważna, a stomatolog zawsze stara się najpierw wyleczyć ząb, zanim go usunie.

Aby uniknąć braków zębowych i zadbać o uśmiech, dokładnie szczotkuj zęby 2 razy dziennie (np. szczoteczką soniczną Oclean), czyść język, myj przestrzenie międzyzębowe (irygatorem lub nicią) i płucz usta płynem. Taki zestaw znacznie zmniejszy ryzyko wystąpienia próchnicy, a więc i dalszych problemów z uzębieniem czy dziąsłami.

Zobacz też:  Dobra dieta dla zębów – co jeść, aby mieć zdrowe zęby?

Ile zębów stałych ma człowiek?

Dorosły człowiek o pełnym i zdrowym uśmiechu ma od 28 do 32 zębów stałych – w zależności od tego, czy w jamie ustnej znajdują się ósemki. Zęby stałe to:

 • siekacze przyśrodkowe (jedynki);
 • siekacze boczne (dwójki);
 • kły (trójki);
 • przedtrzonowce pierwsze (czwórki);
 • przedtrzonowce drugie (piątki);
 • zęby trzonowe pierwsze (szóstki);
 • zęby trzonowe drugie (siódemki);
 • zęby trzonowe trzecie (ósemki).

Ile zębów mlecznych ma człowiek?

Mleczaki to pierwsze zęby człowieka, które po wypadnięciu ustępują miejsca zębom stałym. Pełne uzębienie mleczne składa się z 20 zębów, w tym:

 • 8 siekaczy;
 • 4 kłów;
 • 8 trzonowców.

Wśród mleczaków nie ma w ogóle przedtrzonowców ani trzecich trzonowców. 

Ile zębów ma człowiek u góry?

Dorosły człowiek ma 14–16 stałych zębów w górnym łuku zębowym (w szczęce). Są to: 4 górne siekacze, 2 górne kły, 4 górne przedtrzonowce i 4 lub 6 górnych trzonowców.

Ile zębów ma człowiek na dole?

Na dole znajduje się żuchwa – a w dolnym łuku zębowym znajdziesz 14–16 zębów, podobnie jak u góry. Zestaw także jest taki sam, czyli: 4 dolne siekacze, 2 dolne kły, 4 dolne przedtrzonowce i 4 lub 6 dolnych trzonowców.

Ile zębów przedtrzonowych ma człowiek?

Przedtrzonowce to bardzo ciekawe zęby. Dlaczego? Pojawiają się tylko w formie stałej – w uzębieniu mlecznym w ogóle nie występują. Jako zęby stałe to czwórki i piątki: w całej jamie ustnej jest ich w sumie 8 (po 4 w każdym łuku).

Ile zębów mądrości ma człowiek?

Standardowo zęby mądrości, czyli ósemki, wyrastają w liczbie 4 sztuk. Czasami zdarza się jednak, że trzecie trzonowce w ogóle się nie wyrzynają. Niektórzy nie mają również w ogóle ich zawiązków.

Źródła:

 • https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107907,budowa-zebow-i-przyzebia
 • http://www.jchc.eu/numery/2016_4/201645.pdf
 • https://www.mp.pl/artykuly/95056,diagnostyka-radiologiczna-hipodoncja-wrodzony-brak-drugich-zebow-przedtrzonowych
Przeczytaj też:
Zobacz też:  Zgorzel zęba - jakie daje objawy i jak ją leczyć? 

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook