Wpływ fast-foodów na nasze zęby

Wpływ fast-foodów na nasze zęby obraz 2

Już dawno udowodniono, że jedzenie fast foodów nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ich spożywanie jest też niekorzystne dla zdrowia jamy ustnej. Mogą one prowadzić nie tylko do takich chorób jak otyłość czy cukrzyca, ale być także winowajcami ubytków czy chorób dziąseł. 

W końcu na pewno trudno Tobie wyobrazić sobie zamówienie cheeseburgera bez napoju gazowanego, prawda? Natomiast cukry i kwasy, które są obecne w tego typu napojach, niszczą drastycznie szkliwo zębów, przez co stają się one bardziej podatne na próchnicę i ubytki. 

Na pewno niejednokrotnie słyszałeś przysłowie ,,jesteś tym, co jesz”. Pamiętaj, że w daniach typu fast food znajduje się zwykle wysokotłuszczowe mięso, białe pieczywo, napoje bez alkoholu i frytki, a są to składniki, które świetnie tworzą najlepsze środowisko dla bakterii powodujących ubytki. 

Jaki jest związek między fast foodami a zdrowiem jamy ustnej?

Nie do końca jesteś w stanie wyobrazić sobie, jaki może być związek między fast foodami a zdrowiem jamy ustnej? Wiedz zatem, że wysokotłuszczowe mięso i proste węglowodany to połączenie, które powoduje fermentację i pozostawia produkty uboczne w rowkach zębów.

Zaś te miejsca bardzo trudno oczyścić z resztek co sprzyja rozwojowi bakterii. Natomiast toksyny przez nie wytwarzane powodują uszkodzenia szkliwa oraz ubytki i choroby dziąseł.

Wpływ fast-foodów na nasze zęby obraz 2

Na pewno niejednokrotnie słyszałeś też, że bakterie jamy ustnej rozwijają się na cukrach prostych, powstających w trakcie spożywania pokarmów zawierających duże ilości węglowodanów. Pokarmy te są później rozkładane na cukry proste i skrobię, a w wyniku interakcji pomiędzy bakteriami jamy ustnej i cukrami prostych powstają ostre kwasy, które działają zupełnie tak samo jak słodycze, czyli niszczą szkliwo zębów i prowadzą do próchnicy, czy nadwrażliwości zębów.

Zobacz też:  Jak wzmocnić szkliwo? 8 sposobów na wzmocnienie szkliwa

Zdrowie jamy ustnej a sól

W daniach typu fast food znajdują się również ogromne ilości soli, co nie jest korzystne dla zdrowia jamy ustnej. Wiedz, że według badań jeden posiłek tego typu zawiera nawet 1300 mg sodu, a to jest więcej niż połowa górnego zalecanego limitu na jeden dzień. Jednocześnie musisz wiedzieć, że wytrzymałość Twoich zębów zależy m.in. od wapnia, zaś spożywanie dużych ilości soli powoduje wydalanie wapnia z organizmu, co może prowadzić do utraty zębów.

Zdrowie jamy ustnej a napoje gazowane

Mimo że napoje gazowane przez wielu uważane są za bezpieczne, to jednak one także mogą niszczyć szkliwo zębów. Zawierają bowiem cukry, które powodują te uszkodzenia, przez co zęby są bardziej podatne na próchnicę i ubytki. Co może szokować – jedna puszka napoju gazowanego o pojemności ok. 0,35 l zawiera prawie 10 łyżeczek cukru, a to dużo więcej niż zaleca się na cały dzień. 

Napoje gazowane są również kaloryczne, zaś cukier w nich zawarty może przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych takich jak np. 

  • – cukrzyca,
  • – choroby serca,
  • – otyłość,
  • – stłuszczenie wątroby,
  • – zapalenie stawów. 

Warto zatem zrezygnować nie tylko z napojów gazowanych, ale również mrożonych herbat, napojów energetycznych, soków owocowych, czy lemoniad – wszystkie te pozycje nie wpływają korzystnie ani na zdrowie zębów, ani na talię. 

Cukrzyca

Ponadto warto wiedzieć, że cukrzyca może mieć wpływ na zdrowie dziąseł, zaś regularne sięganie po fast foody zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę. Ta choroba może powodować też problemy z zębami. Udowodniono, że cukrzycy znacznie bardziej są narażeni na rozwój chorób przyzębia. 

1

Zrezygnuj z fast foodów

Aby chronić zęby i cieszyć się zdrową jamą ustną, powinieneś zrezygnować z fast foodów. Znajdź alternatywę dla tego typu dań. Uwierz, że samodzielnie przygotowane świeże posiłki w domu są równie smaczne, a na pewno zdrowsze i odżywcze. W dodatku ich przygotowanie pochłania mniej pieniędzy niż wizyta w restauracji typu fast food.

2

Planuj posiłki z wyprzedzeniem

Planowanie posiłków i przekąsek na cały tydzień oraz wcześniejsze przygotowywanie dużych porcji łatwych do przyrządzenia potraw to najlepszy sposób na to, aby szybko odzwyczaić się od częstego jedzenia fast foodów. Możesz przygotowywać takie jedzenie jak brązowy ryż, smażone warzywa i sałatki dużo wcześniej i przechowywać je w lodówce, by mieć gotowy obiad na później. Pamiętaj również, aby sięgać po zdrowe przekąski takie jak ser czy gotowane jajka zamiast słodyczy. Działając w ten sposób, gdy zawsze będziesz mieć pod ręką dobre i zdrowe posiłki oraz przekąski, o wiele rzadziej będziesz gościem w restauracjach.

3

Nie zapominaj o higienie jamy ustnej

Gdy zdarzy Ci się już zjeść jedzenie typu fast food to nigdy nie zapominaj, aby umyć i nitkować zęby w ciągu 30 minut po posiłku. Jeśli nie masz wtedy przy sobie szczoteczki i nici dentystycznej, to możesz przepłukać usta wodą i żuć gumę bez zawartości cukru. W ten sposób ograniczysz szkody, które może spowodować zjedzenie cheeseburgera.

Wpływ fast-foodów na nasze zęby - podsumowanie

Podsumowując, fast-foody nie są najlepszym wyborem nawet gdy brakuje Ci czasu lub pomysłu na przygotowanie obiadu w domu. W trosce o swoje zdrowie, nie powinieneś zbyt często po nie sięgać, bowiem w innym wypadku niebawem będziesz zmagał się z wieloma problemami zdrowotnymi, ale także związanymi z jamą ustną.

irygator oclean w10
szczoteczki soniczne xiaomi obraz 5
Przeczytaj też:
Zobacz też:  Zęby mądrości – czym jest ząb mądrości i czy warto usuwać ósemki?

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook