Jak zdrowe zęby wpływają na stan cery?

Jak zdrowie zębów wpływa na stan cery obraz 1

Mogłoby się wydawać, że nieleczona próchnica ma negatywny wpływ jedynie na stan jamy ustnej – ale tak nie jest! Ubytki mają niekorzystny wpływ na ogólną kondycję zdrowotną. Nieleczone i zaawansowane ubytki diametralnie zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych chorób. Skutki takiego postępowania mogą być widoczne również na skórze. Jaki wpływ ma próchnica na stan cery? Sprawdź!

Związek między zdrowiem zębów a całego organizmu

Za powstawanie ubytków próchniczych odpowiadają niebezpieczne bakterie. Stanowią one jednak  poważne zagrożenie nie tylko dla zębów – ich negatywny wpływ jest widoczny również poza jamą ustną. Powikłania próchnicy nierzadko mają charakter ogólnoustrojowy i mogą pojawić się u każdego, niezależnie od wieku czy płci.

Jak zdrowie zębów wpływa na stan cery obraz 1

Namnażanie się patogennej flory bakteryjnej powinno być ograniczone jak najwcześniej. Jeśli nie zareagujemy w porę, to niestety zakażenie będzie się rozprzestrzeniać po całym organizmie przez naczynia krwionośne!

Oto kilka możliwych powikłań nieleczonych chorób jamy ustnej:

  • większe ryzyko zawału serca i udaru, co wynika z faktu, że drobnoustroje próchnicotwórcze sprzyjają powstawaniu blaszki miażdżycowej,
  • stany zapalne mięśnia sercowego z powodu infekcji bakteryjnej w jamie ustnej,
  • większe zagrożenie chorobami narządów wewnętrznych – m.n. nerek, płuc, trzustki, żołądka,
  • stany zapalne stawów i kości,
  • zmiany trądzikowe zlokalizowane na twarzy.
Jak zdrowie zębów wpływa na stan cery obraz 3

Pielęgnacja zębów a pielęgnacja skóry

Bakterie, które gromadzą się w jamie ustnej, mogą przedostawać się do krwiobiegu. To zaś przekłada się na możliwe infekcje, stany zapalne czy choroby. Dotyczy to również wszelkich zmian skórnych, które mogą pojawić się mimo dobrej rutyny pielęgnacyjnej skóry.

Gdy stan jamy ustnej nie jest najlepszy, to mogą występować podrażnienia skóry twarzy czy różnego rodzaju wysypki, za które mogą odpowiadać choroby dziąseł czy nawet ropnie zębów!

Zobacz też:  Bruksizm - przyczyny i sposoby leczenia

W jamie ustnej osób, które zmagają się z chorobą dziąseł czy ropniem, znajduje się bowiem mnóstwo niebezpiecznych bakterii, a te z powodzeniem mogą przedostawać się do skóry, czego skutkiem są podrażnienia, wysypki, wypryski, czy nawet łuszczyca!

Prawidłowa pielęgnacja zębów może korzystnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia, poprawić wygląd skóry, co nierozłącznie związane jest z większą pewnością siebie. Trądzik na twarzy nie prezentuje się najlepiej i często jest poważnym problem, zwłaszcza u nastolatków czy młodych dorosłych – by jemu zapobiegać, już dziś warto zadbać o właściwą higienę jamy ustnej!

Czy zdrowie jamy ustnej ma wpływ na trądzik?

Przeprowadzono wiele badań, z których jednoznacznie wynika, że zdrowie jamy ustnej oraz występowanie trądziku jest ze sobą ściśle powiązane (1). Zły stan jamy ustnej może być przyczyną nieestetycznego trądziku na twarzy. Może występować na dowolnej części twarzy. Nawracający trądzik powinien skłonić nas do odwiedzenia lekarza w celu konsultacji, ponieważ często jest to właśnie oznaką złego stanu zdrowia jamy ustnej. Zazwyczaj świadczy o próchniczy, choć może być też objawem innej choroby skórne. To oczywiście jest możliwe z tego względu, że bakterie nagromadzone w jamie ustnej (np. z powodu choroby dziąseł) mogą dostać się do krwioobiegu i skutecznie rozprzestrzeniać chorobę.

Czy zepsuty ząb zawsze daje objawy?

Zepsuty ząb nie zawsze boli, a jednak może być przyczyną problemów skórnych. Ból pojawia się, gdy zachodzą w organizmie szkodliwe procesy, lecz pamiętajmy, że początki próchnicy często są bezbolesne. Z tego względu tak istotne są regularne wizyty u stomatologa, by móc stale kontrolować stan uzębienia. Gdy pojawi się ostry ból zęba, to często jedyną możliwością jest jego wyrwanie, Zaś od czasu ataku ze strony bakterii do wyrwania zęba, może dojść do wielu różnych infekcji, wśród których najczęściej pojawia się właśnie trądzik.

Zobacz też:  Czym się różni płytka nazębna od kamienia nazębnego?

Jak zatem możemy zauważyć, dbałość o skórę to nie tylko stosowanie kremów i różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Koniecznie musimy także dbać prawidłową higienę jamy ustnej oraz systematyczne wizyty u dentysty, by cieszyć się zdrową jamą ustną oraz cerą!

Sposoby na zapobieganie trądzikowi, dzięki higienie jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej może być bardzo pomocna, jeśli chodzi o zapobieganie trądzikowi i uniknięcie innych problemów z cerą. Oto kilka najpopularniejszych sposobów na dbanie o zęby, by cieszyć się piękną i gładką skórą:

oclean slider obraz 2-min
Sprawdź ofertę marki Oclean

Zdrowa cera, piękny uśmiech i białe zęby to wizytówka każdego człowieka.
Zadbaj o profesjonalną higienę jamy ustnej z produktami Oclean.

Szczoteczki soniczne-1

Źródło:

1. Boyd i in., „Recalcitrant Acne Vulgaris Secondary to Dental Abscess”. Cutis (1999)

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook