0

Jedną z najczęściej występujących dolegliwości w obrębie jamy ustnej jest nadwrażliwość zębów. Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, jak różnorodne może mieć przyczyny. Czasami ból wynika z nieprawidłowych nawyków higienicznych pacjenta. Innym razem może świadczyć o chorobie, którą należy jak najszybciej wyleczyć. Ważne, aby dokładnie opisać lekarzowi swoje objawy i wprowadzić w życie wskazówki, które otrzymamy w celu złagodzenia nadwrażliwości zębiny.

Wrażliwe zęby – przyczyny bólu

Pierwszym krokiem w rozpoznaniu nadwrażliwości zębów jest stwierdzenie, w jakich okolicznościach ból się pojawia i jakie jest jego nasilenie. 

Pacjenci mogą doświadczać bólu łagodnego, umiarkowanego lub ostrego, zazwyczaj długotrwale i pod wpływem określonego bodźca. Nadwrażliwość zębiny daje o sobie znać nagle, a ból przechodzi, gdy bodziec będący przyczyną przestanie działać na zęby.

Objawy nadwrażliwości zębów - czynniki wywołujące wrażliwość zębów

ząb wrażliwy woda
Bodźce mechaniczne

Szczotkowanie lub nitkowanie zębów, dotyk, badanie stomatologiczne czy zakładanie i usuwanie protezy.

Bodźce termiczne

Zimne lub gorące pokarmy i napoje, a także zimne powietrze.

Bodźce osmotyczne

Pokarmy i napoje z dużą zawartością soli lub cukru

Bodźce chemiczne

Kwasy zawarte w pożywieniu i napojach.

Najczęstsza przyczyna: zbyt mocne szczotkowanie zębów, szczoteczki soniczne Xiaomi posiadają specjalne czujniki siły nacisku, które informują użytkownika, kiedy moc docisku jest zbyt duża.

Najczęstsza przyczyna: Jedzenie gorących potraw, picie gorących napojów;

Najczęstsza przyczyna: Picie napojów gazowanych, jedzenie słodyczy. 

Najczęstsza przyczyna: Jedzenie kwaśnych potraw;

Ponieważ u każdego pacjenta występuje nieco inna struktura zębów i próg bólu, objawy różnią się w zależności od osoby. Najwięcej pacjentów zauważa, że zęby bolą pod wpływem zimna. Każdy ząb może reagować na więcej niż jeden bodziec, a nadwrażliwość może inaczej objawiać się nawet w przypadku innego zęba u tego samego pacjenta.

Nadwrażliwość zębów – domowe leczenie

Zazwyczaj można skutecznie łagodzić objawy nadwrażliwości zębów, zmieniając swoje nawyki. Jeśli dowiemy się, co jest przyczyną uszkodzeń szkliwa lub cementu (tkanki, która pokrywa korzenie zębów), będziemy mogli zapobiegać dalszemu niszczeniu ich struktury.

To właśnie ubytki w tych warstwach, np. dziura w zębie sprawiają, że zębina jest narażona na działanie bodźców z zewnątrz.

Z czego mogą wynikać nadwrażliwość zęba? Winna może być technika szczotkowania zębów, działanie kwasów rozpuszczających szkliwo (np. kwasów żołądkowych, cofających się do jamy ustnej) lub nawet nocne zgrzytanie zębami. Dlatego określenie przyczyny nadwrażliwości jest tak ważne – pozwoli wyeliminować czynnik szkodzący.

Jak złagodzić nadwrażliwość zębów

Aby chronić zęby przed dalszymi uszkodzeniami i złagodzić nadwrażliwość zębów, należy myć zęby w sposób prawidłowy, zgodny z instrukcją stomatologa i przy pomocy miękkiej główki szczoteczki. Pomoże także eliminacja z diety kwaśnych produktów, takich jak napoje cytrynowe, energetyczne i gazowane.

Nadwrażliwość zęba – domowe sposoby

pocalunek

Jeśli chcesz wyeliminować ból związany z nadwrażliwością zębów, skorzystaj z naszych porad.

Szczotkuj zęby bezpośrednio po spożyciu kwaśnych pokarmów i napojów.
Unikaj nadmiernego ucisku podczas szczotkowania.
Unikaj nakładania zbyt dużej ilości pasty do zębów.
Unikaj nieprawidłowego użytkowania nici dentystycznej oraz wykałaczek.
Wykreśl z menu produkty powodujące wzrost kwasowości śliny i demineralizację szkliwa - cytrusy, mięso, marynaty, napoje gazowane, słodycze.
Zimne napoje pij przez słomkę.
Unikaj gorących i zimnych dań.
Używaj miękkich końcówek szczoteczek.

Jak zwalczyć nadwrażliwość zębów

Zęby nadwrażliwe powinny być czyszczone specjalnymi pastami i płukankami. Najlepsze będą produkty z kategorii sensitive.

Pasta na nadwrażliwość zębów powinna zawierać fluor lub fluor wraz z solami potasu, octanem strontu, fosfokrzemianem wapniowo-sodowym czy argininą i węglanem wapnia. Zamiast fluoru mogą zawierać także chlorek strontu lub fosfopeptyd kazeiny.

 Warto zapytać stomatologa, jaką pastę poleca w naszym przypadku. Należy ją stosować zgodnie z ogólnymi zasadami higieny – szczotkować nią zęby przynajmniej dwukrotnie w ciągu dnia.  Oprócz tego, pastę można wcierać w nadwrażliwe miejsca lub 2 razy dziennie robić okłady z pasty na 5 minut. Po dwóch tygodniach można zauważyć pierwsze efekty takiego postępowania.

oclean x

Szczoteczki do zębów nadwrażliwych

Na rynku szczoteczek elektrycznych i sonicznych nie brakuje modeli, które doskonale sprawdzą się u osób z nadwrażliwością zębów. Warto znać różnicę pomiędzy szczoteczkami oscylacyjnymi a sonicznymi. Te pierwsze posiadają okrągłą główkę, która obraca się w prawo i lewo, a niekiedy wykonuje także ruch pulsacyjny (dociskający). Z kolei główka szczoteczki sonicznej przypomina bardziej szczoteczkę manualną, a sposób działania urządzenia jest zupełnie inny.

Szczoteczka soniczna zamiast ruchów obrotowych wykonuje ruchy wymiatające góra-dół. To właśnie taka technika szczotkowania jest zalecana, zwłaszcza w przypadku nadwrażliwości zębów. Wysoka skuteczność szczoteczki sonicznej wynika z częstotliwości drgań – główka porusza się od 31 do 42 tysięcy razy w ciągu minuty. W ten sposób dokładnie czyści powierzchnię zębów z osadu i płytki bakteryjnej. Włosie dociera również do przestrzeni międzyzębowych, które trudniej jest wyczyścić manualnie.

Zalety szczoteczek sonicznych

Dlaczego szczoteczki soniczne często są polecane przez dentystów? Za ich wyborem przemawia prostota użytkowania oraz parametry techniczne. Uważa się, że są delikatniejsze od szczoteczek elektrycznych, dzięki czemu lepiej sprawdzają się u osób cierpiących na nadwrażliwość zębów. Nie naruszają cienkiego szkliwa ani odsłoniętych szyjek zębowych. Doskonale usuwają płytkę nazębną, a niektóre modele cechuje tzw. dynamiczny przepływ cieczy. Oznacza to, że połączenie szybkich ruchów wymiatających szczoteczki i wysyłanych przez włosie fal dźwiękowych wprawia w ruch płyny obecne w jamie ustnej. Mieszanina wody, śliny i pasty do zębów przepłukuje przestrzenie między zębami, które nie mają bezpośredniego kontaktu z włosiem, lecz są oddalone nawet o 4 milimetry. Trudno dostępne miejsca zostają wyczyszczone równie skutecznie, co powierzchnie zębów i nie trzeba dodatkowo dociskać włosia w okolicy dziąseł. Dodatkową zaletą szczoteczek sonicznych jest to, że chętnie stosują je nawet dzieci.

Jeśli pragniemy dołączyć do codziennego szczotkowania zębów efekt terapeutyczny, warto przyjrzeć się szczoteczkom ultradźwiękowym. Wysyłają one dźwięki o specjalnej częstotliwości 1,6 MHz, która pobudza tkanki dziąseł i zwiększa ich ukrwienie, co jest korzystne dla zdrowia jamy ustnej. W dodatku fale ultradźwiękowe czyszczą najtrudniej dostępne miejsca w jamie ustnej, wychodząc do 5 milimetrów poza linię włosia.

Funkcje szczoteczki sonicznej decydują o jej cenie. Dostępne są zarówno tańsze modele o wartości 250 złotych, jak i produkty z wyższej półki cenowej – powyżej 600 złotych.

z1

Istotne parametry szczoteczek dla nadwrażliwych zębów

Zmagając się z problemem nadwrażliwych zębów, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by szczoteczka do zębów posiadała regulację prędkości. Jeśli okaże się, że domyślne ustawienie powoduje dyskomfort, można wtedy dostosować ruchy szczoteczki do własnych potrzeb. Nasze modele posiadają specjalny program dla wrażliwych zębów, nazywany delikatnym lub sensitive. Wybierając taką szczoteczkę, mamy pewność, że nie uszkodzi szkliwa ani nie spowoduje bólu podczas mycia zębów.

Sygnalizator czasu mycia upewni nas, że poświęcamy właściwy czas na czyszczenie poszczególnych partii zębów. W przypadku dobrych szczoteczek możemy spodziewać się sygnału po każdych 30 sekundach mycia, aby szczotkowanie było równomierne. Gorszej jakości modele poinformują nas, gdy upłyną zalecane przez stomatologów 2 minuty szczotkowania.

Pomocny może się okazać także czujnik nacisku, który poinformuje nas, gdy zbyt mocno przyciśniemy główkę szczoteczki do powierzchni zębów. To dodatkowa ochrona przed podrażnieniami dziąseł. Obecnie większość naszych modeli posiada taką funkcję.

Automatyczne szczoteczki do zębów działają dzięki bateriom, które nie pozwalają na zbyt długą pracę tych urządzeń. Większość modeli może działać zaledwie 15 minut, co oznacza, że energia akumulatora wystarcza na około 7 użyć. Łatwo stracić rachubę i zapomnieć o naładowaniu szczoteczki. Dlatego niektóre modele posiadają pomocne wskaźniki naładowania baterii. Dzięki nim unikniemy nagłego rozładowania się urządzenia w trakcie szczotkowania zębów. Nasze szczoteczki soniczne wytrzymują od 30 do 60 dni od pełnego naładowania. 

Sprawdź też: Jaka szczoteczka soniczna – najlepsza soniczna szczoteczka do zębów