Szczoteczka soniczna – sposób na nieprzyjemny zapach z ust

Nieprzyjemny zapach z ust to duży problem, który może negatywnie wpływać na kontakty społeczne. Co zrobić, jeśli rozmówcy odsuwają się od nas, a regularne szczotkowanie zębów nie pomaga? Miętówki i guma do żucia to tylko chwilowe rozwiązanie. Bardziej długotrwałe efekty może przynieść używanie szczoteczki sonicznej. Cechuje ją znacznie większa efektywność usuwania zanieczyszczeń i bakterii z jamy ustnej, niż szczoteczki manualne.

Brzydki zapach z ust to problem, który Ci doskwiera?

Przede wszystkim, czyść zęby tak długo, jak należy. Powszechnie wiadomo, że zęby powinno się myć przez około 2 minuty. 

Taki czas jest optymalny, aby związki chemiczne zawarte w paście zdążyły zadziałać i usunąć drobnoustroje z powierzchni zębów. Zbyt krótkie mycie może przyczyniać się do powstawania płytki nazębnej, którą po czasie dużo trudniej zlikwidować.

Nie zawsze mierzymy czas, stosując szczoteczki manualne. Na szczęście szczoteczka soniczna zrobi to za nas – większość modeli posiada czasomierz i samoistnie wyłącza się po upływie 2 minut lub sygnalizuje ten fakt. Wystarczy, że czyścimy zęby, dopóki szczoteczka nie zakończy mycia. To ogromna wygoda i gwarancja dokładnego wyczyszczenia jamy ustnej. Nie musimy także uważać, by nie przekroczyć tego czasu – urządzenie zadba o to, byśmy nie tracili nadmiaru energii elektrycznej.

Jak szczoteczka soniczna czyści zęby?

W przeciwieństwie do wielu innych szczoteczek elektrycznych, modele soniczne wykonują nie tylko ruchy rotacyjne. W ich sposobie działania zawarte są także ruchy oscylacyjne i pulsacyjne. Mówi się, że szczoteczka soniczna wykonuje ruchy wymiatające – najwłaściwsze dla higieny jamy ustnej. W jej wnętrzu znajduje się generator wywołujący drgania o bardzo dużej prędkości, wskutek czego emitowane są fale dźwiękowe. Wprawiają one w ruch cząsteczki wody, śliny i pasty do zębów. Zachodzi wtedy kawitacja, czyli tworzenie się pod wpływem szczoteczki tysięcy mikrobąbelków, które docierają do najtrudniej dostępnych miejsc w jamie ustnej. Dokładnie czyszczone są nawet zęby trzonowe i przestrzenie między nimi.

Zobacz też:  Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Najlepsze szczoteczki soniczne mogą wykonywać nawet 30000 ruchów na minutę. To ogromna prędkość – właśnie ona odpowiada za skuteczność tych urządzeń. Potrafią usunąć kilka razy więcej zanieczyszczeń, niż tradycyjne elektryczne szczoteczki. Są sześciokrotnie skuteczniejsze w usuwaniu płytki nazębnej, niż szczoteczki ręczne.

Dlatego pomagają też zlikwidować nieestetyczne przebarwienia na powierzchni zębów, które wynikają właśnie z obecności płytki bakteryjnej. Szczególnie szczoteczki soniczne z włosiem wzbogaconym o węgiel aktywny (naturalną substancję absorbującą zanieczyszczenia) zauważalnie rozjaśniają zęby. Działają też antybakteryjnie i przywracają naturalne pH jamy ustnej.

Dentyści polecają szczoteczki soniczne

Dlaczego stomatolodzy chwalą szczoteczki soniczne? Badania pokazują, że ich systematyczne używanie hamuje demineralizację szkliwa i wspiera zdrowie dziąseł. Pacjenci, którzy myją zęby szczoteczkami sonicznymi, rzadziej cierpią na schorzenia przyzębia. Chociaż zakup takiej szczoteczki może być dużym wydatkiem, z pewnością lepiej zapłacić za urządzenie, które będzie nam służyło przez lata, niż na leczenie chorób wynikających z zaniedbania. Profilaktyka schorzeń jamy ustnej jest bardzo ważna, a jej zasady doskonale spełnia szczoteczka soniczna.

oclean foto

Szczoteczki soniczne pomagają pozbyć się brzydkiego zapachu z ust

Nieprzyjemny zapach z ust może pochodzić z niedokładnie umytych przestrzeni międzyzębowych, w których gromadzą się resztki pożywienia i drobnoustroje. Taki stan rzeczy może też przyczyniać się do rozwoju chorób jamy ustnej, na przykład paradontozy czy próchnicy zębów.

Zdaniem wielu użytkowników szczoteczek sonicznych, ich regularne stosowanie neutralizuje przykry zapach z ust. Dzieje się tak, gdyż pomiędzy zębami nie pozostają żadne zanieczyszczenia, które mogłyby być rozkładane przez bakterie i powodować nieświeży oddech.

Czy szczoteczka soniczna jest wygodna w użyciu?

Szczoteczki soniczne są nie tylko funkcjonalne i skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń. Są także odpowiednio zaprojektowane, by dobrze leżeć w dłoni. Profilowanie i powierzchnia antypoślizgowa ułatwiają stabilny chwyt i zmniejszają ryzyko upuszczenia urządzenia. Nawet, jeśli mamy mokre ręce lub ubrudzimy się pastą do zębów, szczoteczka nie wyślizgnie się nam z dłoni. Wygodna rączka ułatwia także prawidłowe przykładanie główki do powierzchni zębów.

Zobacz też:  Szczoteczki elektryczne a aparat ortodontyczny - jaką wybrać i czy można ich bezpiecznie używać?

Jak wybrać pastę do szczoteczki sonicznej?

Ponieważ główka szczoteczki sonicznej pracuje inaczej, niż zwyczajna szczoteczka, nie można nakładać na nią pasty o wysokiej ścieralności. Mogłaby bowiem doprowadzić do mikrouszkodzeń szkliwa i odsłonięcia szyjek zębowych. Współczynnik RDA powinien być niższy niż 220, a w składzie nie powinno być tlenku glinu ani węglanu wapnia. Pasta do szczoteczki sonicznej może zawierać delikatną krzemionkę. Jeśli nie mamy pewności, które pasty dostępne w sklepach nadają się do naszej szczoteczki, wybierzmy pastę dedykowaną takim urządzeniom lub po prostu unikajmy mocno wybielających i polerujących past.

Dlaczego szczoteczka soniczna jest lepsza od elektrycznej?

Ponieważ przez wiele lat popularne i cenione były szczoteczki elektryczne, możemy mieć wątpliwości, czy modele soniczne wyraźnie się od nich różnią. Jednak nowoczesne rozwiązania są warte wyższej ceny i dłuższych poszukiwań. Szczoteczki soniczne są zresztą coraz szerzej dostępne – możemy je znaleźć nawet w niektórych supermarketach. Warto też szukać promocji, dzięki którym koszt świetnego modelu szczoteczki może stać się dużo niższy.

Wyższość szczoteczek sonicznych nad elektrycznymi jest dobrze potwierdzona. Zarówno eksperci, jak i użytkownicy tych urządzeń zauważają, że działają one delikatniej i skuteczniej. Są bardzo bezpieczne – nie ma możliwości, by uszkodziły dziąsła lub szkliwo, jeśli stosujemy je prawidłowo. Szczoteczki soniczne mogą być używane przez dzieci oraz osoby z aparatem ortodontycznym, mostkami i implantami. Dzięki nim każdy może w delikatny sposób oczyścić zęby z biofilmu i zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego. Należy jednak pamiętać, że dobre szczoteczki soniczne będą droższe, niż wiele elektrycznych.

Przeczytaj też:
Zobacz też:  Końcówka szczoteczki do zębów - miękka, średnia, czy twarda?

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook