Rodzaje szczoteczek do zębów – która będzie najlepsza?

Strona główna » Blog » Rodzaje szczoteczek do zębów – która będzie najlepsza?

Mycie zębów to jedna z podstaw codziennej higieny to fakt. Tylko jakiej szczoteczki używać, aby zapewnić sobie zdrowy i piękny uśmiech? Na rynku znajdziesz najróżniejsze rozwiązania… Sprawdź, czym dokładnie się różnią i która szczoteczka sprawdza się najlepiej!

Jakie są rodzaje szczoteczek do zębów?

Oczyszczanie zębów i usuwanie niechcianych kawałków jedzenia było powszechne już w czasach starożytnych. Używano wtedy dostępnych przedmiotów, takich jak patyczki, korzenie czy ości. Prototyp szczoteczki do zębów powstał jednak prawdopodobnie w XV w. w Chinach. Masową produkcję i sprzedaż zaczęto z kolei dopiero pod koniec XVIII w. w Anglii. 

Dziś masz znacznie większy wybór, co bardzo ułatwia poprawną higienę jamy ustnej. Możesz stosować standardową szczoteczkę manualną lub jedną z nowoczesnych opcji.

Każda szczoteczka jest zbudowana z główki, rękojeści i szyjki. Na główce znajdują się włókna, które mogą mieć różną miękkość (twarde, średnie, miękkie, ultramiękkie/supermiękkie). Wśród szczoteczek znajdziesz też takie przeznaczone dla dorosłych oraz dzieci, a czasami także inne dodatkowe opcje (np. dla osób z implantami zębowymi).

Rodzaje szczoteczek do zębów: manualne, elektryczne, soniczne, ultradźwiękowe

Dziś dzięki rozwiniętej technologii i znacznie większej świadomości możesz skutecznie usuwać płytkę nazębną z zębów i przestrzeni międzyzębowych, a dzięki temu zapobiegać próchnicy oraz przykremu zapachowi z jamy ustnej. Tylko jaką szczotkę wybrać: manualną, standardową elektryczną, soniczną czy ultradźwiękową? Sprawdź, czym się różnią.

Szczoteczki manualne

To zwykła, najprostsza, tradycyjna szczoteczka do zębów. Na rynku znajdziesz mnóstwo różnych opcji o wielu twardościach włókien, wielkościach główki czy kolorach. Największą zaletą tego rodzaju jest bez wątpienia niska cena, jednak szczoteczkę wymienia się co ok. 3 miesiące i po każdej chorobie jamy ustnej.

Zobacz też:  Szczoteczka soniczna – jak działa i jak jej używać?

To od Ciebie zależy, czy dobrze umyjesz nią zęby – konieczne jest opanowanie odpowiedniej techniki mycia w taki sposób, by dotrzeć do wszystkich zakamarków i uniknąć zranienia dziąseł. Manualną szczoteczką wykonasz maksymalnie kilkaset ruchów na minutę, a niemanualną kilka-kilkadziesiąt tysięcy. To wszystko powoduje, że wielu dentystów i higienistów uważa tradycyjne szczoteczki za najmniej skuteczne.

Szczoteczki elektryczne

Obecnie potocznie mianem szczoteczek elektrycznych określa się szczoteczki z okrągłą główką. Ten rodzaj szczoteczek istnieje na rynku już wiele lat i jest uważany za skuteczniejszy od manualnych opcji. Pod wpływem energii główka wykonuje ruchy oscylacyjno-rotacyjne lub oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne. Najtańsze wersje i podstawowe modele działają z prędkością kilku tysięcy ruchów na minutę. 

Aby mycie było efektywne, trzeba jednak dość mocno koncentrować się na właściwym przyłożeniu główki i objęciu zęba, co może być trudne szczególnie dla najmłodszych. Dodatkowo rodzaj ruchów nie zawsze pozwala dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych. 

Szczoteczki soniczne

To zaawansowany sprzęt do szczotkowania zębów, który należy do szczoteczek elektrycznych (wymaga energii). Szczoteczki soniczne wykorzystują fale dźwiękowe. Włókna wibrują, wykonując ruch z boku na bok (wymiatająco-pulsacyjny).

Wprowadzone w drgania ślina i pasta z mikrobąbelkami wytwarzają zjawisko podobne do kawitacji – tym samym mają szansę skuteczniej dotrzeć do trudnodostępnych miejsc.

Jednocześnie szczoteczki soniczne nie wymagają silnego nacisku, a jedynie delikatnego przyłożenia do zębów i dziąseł. To właśnie dlatego ich używanie jest tak proste, także przez dzieci czy pacjentów ze szczególnymi potrzebami (np. implantami). Chociaż cena może wydawać się dość wysoka, taka szczoteczka efektywnie i bezpiecznie myje zęby łącznie ze wszystkimi zakamarkami.

Szczoteczki ultradźwiękowe

Te szczoteczki również należą do elektrycznych opcji. Wykorzystują fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości (której człowiek nie słyszy) do usuwania bakterii i wzmacniania ścian komórkowych w typowych modelach główka ani włókna w ogóle się nie ruszają. Z tego powodu to rozwiązanie jest zalecane przede wszystkim osobom, które zmagają się z poważnymi problemami, np. stanami zapalnymi przyzębia.

Zobacz też:  Czy warto kupić szczoteczkę soniczną do zębów?

Szczoteczki ultradźwiękowe wymagają jednak odpowiedniej techniki szczotkowania, podobnie jak manualne. To powoduje, że ich poprawne używanie jest bardziej skomplikowane niż sonicznych. Dodatkowo zwykle są najdroższe z całego zestawu niemanualnych rozwiązań.

Rodzaje szczoteczek – którą ostatecznie wybrać?

Najmniejszą precyzją i efektywnością wyróżniają się szczoteczki manualne. Jeśli masz więc możliwość, postaw na nowocześniejszą opcję. Które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej? To wszystko zależy od indywidualnych preferencji, wieku i stanu jamy ustnej. 

Wielu dentystów szczególnie poleca jednak szczoteczki soniczne o ruchu wymiatającym – uważanym przez nich za jeden z najlepszych. Są one jednocześnie bardzo łatwe w użytkowaniu, dlatego z myciem zębów dobrze radzą sobie też dzieci czy osoby z ograniczeniami ruchowymi.

Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzesz, kluczowa jest systematyczność. Myj zęby minimum 2 razy dziennie, a dodatkowo czyść przestrzenie międzyzębowe (wybierz nić lub nowoczesny irygator z dedykowaną końcówką – skrobakiem do czyszczenia języka) i płucz jamę ustną płynem do płukania. Pamiętaj też o profesjonalnej higienizacji i wizytach kontrolnych u stomatologa. Perfekcyjna higiena jamy ustnej pomoże Ci zachować piękny uśmiech i uniknąć leczenia.

Źródła:

  • https://natalia-szelag.pl/szczoteczka-do-zebow-cz-1/
  • Dudkiewicz, Zawilska. Higieniczne dylematy – szczotka soniczna czy elektryczna? TPS 5/2019.
  • https://oclean.pl/szczoteczki-soniczne/
  • https://oclean.pl/szczoteczka-soniczna-czy-elektryczna/
  • https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/higiena-i-zabiegi-estetyczne/107909,higiena-jamy-ustnej-doroslych-pacjentow
  • https://www.happydental.pl/category/szczoteczki-ultradzwiekowe
  • https://www.domowystomatolog.pl/Szczoteczka-soniczna-czy-ultradzwiekowa-blog-pol-1555490475.html
  • https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.34.3.7.
  • https://www.domowystomatolog.pl/Szczoteczka-rotacyjna-czy-szczoteczka-soniczna-Porownanie-technologii-oraz-sposobow-dzialania-blog-pol-1650467347.html
  • https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ruch-oscylacyjny-rotacyjny-i-pulsacyjny-szczoteczki-czym-sie-roznia/
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook