fbpx

Jak myć zęby? Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie szczotkować zęby

jak myć zęby obraz 5

Właściwie każdy z nas wie, że powinniśmy myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Jednak co z tego, skoro dużo osób robi to w niewłaściwy sposób? Gdy byliśmy dziećmi, często powtarzano nam, jak ważne jest mycie zębów. Niestety rodzice nie zawsze kontrolowali, czy korzystamy z odpowiedniej techniki mycia. Dlatego, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie zapobiegać próchnicy i innym problemom stomatologicznymi, to już dziś sprawdź, jak myć zęby w prawidłowy sposób!

Jak myć zęby - krok 1

Nawilż włosie szczoteczki i nałóż niewielką ilość pasty do zębów

Nałóż na szczoteczkę niewielką ilość pasty – wielkości ziarnka grochu. Nie nakładaj jej więcej, ponieważ wtedy na pewno nie umyjesz dokładnie zębów, bowiem zaczniesz wcześniej pluć. Istnieje również ryzyko, że połkniesz fluor.

Jak myć zęby - krok 2

Szczotkuj zęby delikatnymi, okrężnymi ruchami

Najpierw wyczyść tylną część jamy ustnej. Za pomocą szczoteczki do zębów przy linii dziąseł pod kątem 45 stopni zacznij delikatne szczotkowanie. Twoje ruchy powinni być krótkie i poziome. Istotne jest, aby szczotkowanie nie było zbyt mocne, ponieważ mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia szkliwa zębów.

Jak myć zęby - krok 4

Wyszczotkuj zęby trzonowe

Częstym błędem podczas mycia zębów jest również pomijanie zębów trzonowych. O nie również trzeba zadbać. Szczoteczkę należy umieścić w ten sposób, aby jej włosie spoczywało na dolnych zębach trzonowych. Następnie należy wsuwać i wysuwać szczoteczkę od tyłu do przodu jamy ustnej. To samo należy powtórzyć na wszystkich sekcjach w jamie ustnej.

Jak myć zęby - krok 5

Umyj tył zębów

Teraz przechodzimy do umycia spodu zębów. Szczoteczkę należy trzymać w pozycji pionowej i wykonać ruch rolką lub pstryknięciem na końcu w celu usunięcia płytki nazębnej nagromadzonej pod linią dziąseł. Należy to powtórzyć w każdej sekcji.

Jak myć zęby - krok 6

Nie zapomnij o języku

Jak szczotkować język? Do jego umycia możemy wykorzystać włosie szczoteczki lub specjalny skrobak. Należy pamiętać, aby delikatnie szorować język w celu wyeliminowania bakterii, które mogą być odpowiedzialne za nieświeży oddech.

Jak myć zęby - krok 7

Wypłucz usta

Teraz nie pozostaje nic innego jak wypłukać usta. Możemy do tego użyć wody lub zwyczajnie wypluć resztki mydlin.

Jak myć zęby - krok 8

Przepłucz usta płynem do płukania i skorzystaj z nici dentystycznej

Na sam koniec warto przepłukać jeszcze jamę ustną płynem do płukania oraz skorzystać z nici dentystycznej. Tym sposobem będziemy mieli pewność, że nie przetrwają żadne bakterie i będziemy cieszyć się świeżym oddechem!

Jak lepiej myć zęby? Poznaj cenne wskazówki!

By cieszyć się zdrową jamą ustną, musimy przede wszystkim zadbać o prawidłową technikę mycia zębów. Należy również upewnić się, że korzystamy z odpowiedniej szczoteczki i innych produktów służących do higieny jamy ustnej. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej zadawanych pytań i dotyczących mycia zębów. Poznaj na nie odpowiedzi!

oclean f1 obraz 1

Jak często i długo należy szczotkować zęby?

Każdy z nas powinien myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty. Zanim rozpoczniemy szczotkowanie, to warto ustawić stoper. Jest to jednak zbędne, gdy korzystamy np. ze szczoteczki sonicznej od Oclean, bowiem one mają wbudowany licznik czasu.

Jaką wybrać szczoteczkę do zębów?

Zdaniem Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego najlepsze są szczoteczki o miękkim włosiu do usuwania płytki nazębnej i resztek jedzenia. Dobrym pomysłem jest też zakup szczoteczki sonicznej, która jest polecana zwłaszcza osobom mającymi problemy ze szczotkowaniem.

Czy można zbyt mocno szczotkować zęby?

Jak najbardziej! Wiele osób popełnia ten błąd. Istotne jest, aby podczas szczotkowania zębów używać delikatnych ruchów. Inaczej możemy doprowadzić do recesji dziąseł, ich wrażliwości, czy ścierania szkliwa! Szczoteczki soniczne od Oclean posiadają specjalny czujnik siły nacisku, który zapobiega m.in. zbyt nadmiernemu szczotkowaniu zębów.

Kiedy nadchodzi czas na wymianę szczoteczki?

eneralnie rzecz biorąc, wymiany szczoteczki powinniśmy dokonać, gdy zauważamy, że jest już zużyta - np. włosie jest rozchylone. Najlepiej robić to, co trzy miesiące i co więcej - wymiany należy dokonać również po każdej chorobie!

Szczoteczka soniczna do zębów obraz 1

Jaką wybrać szczoteczkę do mycia zębów?

Podczas dokonywania wyboru szczoteczki do mycia zębów najlepiej zainteresować się miękkimi końcówkami, bowiem one najskuteczniej radzą sobie z eliminacją płytki nazębnej oraz pozostałościami jedzenia. Nie podrażniają dziąseł i nie niszczą szkliwa dziąseł. Wciąż wielu się wydaje, że lepsze są szczoteczki z twardym włosem, lecz to nie prawda. 

Korzystając nieumiejętnie z takich szczoteczek, możemy uszkodzić szkliwo. Dodatkowo podczas zakupu szczoteczki warto zainteresować się tym, aby była to szczoteczka soniczna do zębów – urządzenie bez problemu umożliwi dotarcie nawet do tych trudno dostępnych miejsc, co jest często niemożliwe dla zwykłych manualnych szczoteczek. 

Jak myć zęby - FAQ

Poniżej prezentujemy kilka odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z myciem zębów. 

Jaką wybrać pastę do mycia zębów?

Jak wiemy, przy myciu zębów pasta jest niezbędna. Na sklepowych półkach znajdziemy przede wszystkim pasty do zębów zawierające fluor. Są one skuteczne oraz zapobiegają próchnicy. Zanim jednak zdecydujemy się na używanie konkretnej pasty, to warto udać się na konsultacje do dentysty, bowiem może się okazać, że wybrany przez nas produkt ma działanie ścierne i nie nadaje się do wrażliwych zębów.

Ostatnimi czasy popularne stają się również pasty do zębów z węglem aktywnym. Są one ciekawą propozycją, ponieważ świetnie radzą sobie z usuwaniem przebarwień, płytki nazębnej oraz zapewniają świeży oddech. Należy jednak pamiętać, aby nie nakładać jej zbyt dużo na szczoteczkę, ponieważ może to spowodować efekt szlifowania zębów. Niezależnie od tego, jaką wybierzemy pastę, warto skorzystać z porad dentysty.

Czy używanie płynu do płukania jamy ustnej jest konieczne?

Płyn do płukania jamy ustnej ma za zadanie przede wszystkim zniwelować nieświeży oddech oraz zabić szkodliwe bakterie. Mogłoby się wydawać, że to świetny produkt, po który każdy powinien sięgać. Jednak czy na pewno? Okazuje się, że nie do końca. W końcu są one na bazie alkoholu, dlatego mogą powodować przesuszenie ust, czy chociażby nowe ubytki! Nierzadko jest też tak, że tego typu produkty nie zapewniają świeżego oddechu.

Zobacz też:  Nadmierne szczotkowanie zębów - nawyk, który rujnuje zęby

Uwzględniając to, możemy stwierdzić, że używanie płynu do płukania ust nie jest pozbawione wad. Jeśli zatem koniecznie chcemy z niego korzystać, to pamiętajmy, aby wybierać jedynie produkty bezalkoholowe i naturalne. W doborze na pewno wsparcia udzieli nam nasz dentysta – warto więc się do niego udać lub przy okazji zapytać o najlepszy płyn do płukania do naszych zębów. Płyn do płukania jamy ustnej nie jest niezbędny przy myciu zębów. 

Czy nitkowanie zębów pomaga?

Podczas codziennego mycia jamy ustnej i zębów warto pamiętać również o nitkowaniu zębów. Nici dentystyczne mają za zadanie usunąć płytkę nazębną i bakterie, do których nie da się dotrzeć szczoteczką do zębów. To właśnie płytka nazębna jest odpowiedzialna za choroby dziąseł. Występuje w postaci niewidocznego filmu bakteryjnego, który codziennie się rozwija na zębach. Dlatego tak ważne jest codzienne używanie nici dentystycznych. Jeśli nie pozbędziemy się płytki nazębnej w ciągu 24-46 godzin, to ona zwyczajnie stwardnieje i będzie można ją usunąć jedynie przez profesjonalne czyszczenie.

Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów?

W momencie, gdy zauważamy, że włosie jest już zwyczajnie zużyte i nieelastyczne, to znak, że przyszedł czas na zakup nowej. Zdaniem ekspertów każdy z nas powinien dbać o to, aby wymieniać szczoteczkę do zębów co 3 miesiące lub wcześniej, jeśli zauważymy, że włosie zaczyna się rozchylać. Co więcej, pamiętajmy, aby po skorzystać ze szczoteczki, dokładnie ją umyć i pozwolić jej wyschnąć w pozycji pionowej.

Czy szczoteczki soniczne to dobry wybór?

Szczoteczki soniczne są idealny wyborem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Są one skutecznym wsparciem w usuwaniu płytki nazębnej. Nie bez znaczenia jest też to, że mają one wbudowane liczniki czasu, dzięki którym możemy szczotkować zęby przez odpowiedni czas. Wiele modeli daje również możliwość zmiany prędkości mycia zębów.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook