fbpx

11 najczęściej popełnianych błędów przy myciu zębów

Piękny uśmiech to jedna z największych zalet, które można mieć i bardzo ważna cecha naszego wyglądu. Jednak nieodpowiednia higiena jamy ustnej może zrujnować wygląd naszych zębów – regularne kontrole stanu zębów u dentysty są wprawdzie konieczne do zachowania w pełni zdrowego uśmiechu, jednak podstawową sprawą jest dokładne mycie zębów w domu.

Poniżej znajduje się lista 11 najczęściej popełnianych błędów podczas pielęgnacji jamy ustnej, których należy szczególnie unikać. Jeżeli nie jesteś stomatologiem, pewnie nie pomyślałbyś nigdy o większości z nich. Nawet jeżeli dotąd nie miałeś żadnych problemów ze stanem swoich zębów, polecamy przeczytać uważnie ten artykuł i sprawdzić, co możemy poprawić w swoich codziennych rytuałach.

1. błąd

Używanie jednej szczoteczki zbyt długo

Jeżeli używamy regularnie jednej szczoteczki (czyli przynajmniej dwa razy dziennie, siedem dni w tygodniu) należałoby ją wymienić po około trzech miesiącach. Po takim czasie, czyli po około 200 użyciach, włosie szczoteczki zużywa się już i nie jest w stanie właściwie czyścić Twoich zębów. Ponadto po pewnym czasie codziennego użytkowania na Twojej szczoteczce zaczynają gromadzić się bakterie i resztki jedzeniazmień szczoteczkę, kiedy zauważysz, że jej włosie przestaje być elastyczne, zaczyna wypadać lub wyginać się na różne strony. Szczoteczkę do zębów trzeba też zmienić po każdej przebytej chorobie czy infekcji.

W przypadku szczoteczek Oclean oczywiście wystarczy wymienić samą końcówkę, aby mieć pewność, że Twoje zęby są dokładnie umyte i wolne od bakterii. Dodatkowo, szczoteczki soniczne od Oclean same powiadomią Cię, kiedy należy wymienić główkę szczoteczki. 

2. błąd

Mycie zębów zbyt krótko i/lub niedokładnie

Pewnie wszyscy wiemy, że dentyści rekomendują mycie zębów przez co najmniej dwie minuty. Jednak czy wiesz, że przeciętny Kowalski myje zęby tylko 45 sekund?

Mycie zębów krócej niż dwie minuty nie jest tak efektywne, ponieważ fluor zawarty w Twojej paście nie ma szansy zadziałać pozytywnie na Twoje szkliwo.

Zobacz też:  15 sposobów na utrzymanie zdrowych i mocnych zębów

Szczoteczki soniczne od Oclean mają wbudowany timer, dzięki którym będziesz mieć pewność, że myjesz zęby odpowiednio długo – po dwóch minutach użytkowania automatycznie się wyłączają.  Na początku możesz być mocno zdziwiony, o ile dłużej niż zazwyczaj musisz myć swoje zęby!

Skrócony czas mycia zębów przekłada się również na to, że nie wszystkie obszary jamy ustnej są dokładnie umyte. Pewnie dokładnie szczotkujesz te zęby, które są na przodzie, ale trudno dostępne obszary mogą być przez Ciebie pomijane. Szczoteczki Oclean sygnalizują, kiedy należy przejść do szczotkowania kolejnej części jamy ustnej, dzięki czemu będziesz pewien, że Twoje zęby są idealnie czyste.

Szczoteczki Oclean posiadają także wbudowane systemy, które pozwalają na monitorowanie, jak dokładnie umyte są nasze zęby. Aplikacja na telefon lub tablet pokaże nam, które miejsca mogliśmy pominąć i jak spisaliśmy się podczas mycia. Brzmi świetnie, prawda? Tak też jest w rzeczywistości!

3. błąd

Płukanie jamy ustnej wodą po umyciu zębów

Tak właśnie – nie należy przepłukiwać ust wodą po szczotkowaniu. Możesz wypluć pastę do zębów, ale kiedy tylko użyjesz wody fluor w paście, której użyłeś, przestaje działać tak jak powinien.

Jeżeli jednak przyzwyczajony jesteś do płukania jamy ustnej po myciu zębów, to żaden problem – skorzystaj z płynu do płukania ust, który zawiera fluor i ma właściwości przeciwpróchnicze.

Po umyciu zębów koniecznie też odczekaj pół godziny zanim napijesz się wody lub innego napoju.

4. błąd

Trzymanie szczoteczki „luzem” w łazience.

To jeden z najpopularniejszych i najbardziej zaskakujących błędów, które popełniamy. Jakiś czas temu światło dzienne ujrzały wyniki badania, według których w naszych łazienkach najbardziej zanieczyszczone ludzkimi fekaliami są nie same deski toaletowe czy klamki, ale właśnie…szczoteczki do zębów!

Jak do tego dochodzi? Otóż podczas gdy po każdym skorzystaniu z toalety spłukujemy wodę, jej zawartość dosłownie rozpryskuje się w niewidoczny dla gołego oka sposób po całej łazience. Po skorzystaniu w WC myjemy ręce wodą z mydłem, a samą toaletę czyścimy za pomocą środków chemicznych, dlatego tam też wcale nie znajduje się najwięcej bakterii. Szczoteczka do zębów za to jest zazwyczaj gdzieś na wierzchu, a jej włosie to idealne lądowisko dla zarazków.

Zobacz też:  Płyn do płukania jamy ustnej - czy warto go używać?

Jak temu zaradzić? Opuszczanie klapy toalety przed jej spłukaniem z pewnością pozwoli ograniczyć problem. Najlepszym rozwiązaniem jednak będzie przechowywanie szczoteczki w zamkniętej szafce lub szufladzie, gdzie nie będzie miała kontaktu z tym, co przenosi się w powietrzu.

5. błąd

Pomijanie nitkowania zębów

Jeżeli wciąż jeszcze tego nie robisz, najlepiej zacznij nitkować zęby już dzisiaj. Stomatolodzy zalecają, aby używać nici dentystycznej przynajmniej raz dziennie, aby pozbyć się płytki nazębnej między zębami, tam gdzie nie dosięga szczoteczka. Płytka nazębna, która nie jest regularnie usuwana, zmienia się w stwardniały kamień nazębny, którego usunięciem zająć się może dopiero dentysta.

6. błąd

Omijanie języka podczas mycia zębów

Kiedy już umyjesz dokładnie zęby, musisz pamiętać także o wyczyszczeniu swojego języka w celu zachowania świeżego oddechu i pozbycia się bakterii.

Można to robić za pomocą specjalnych przyrządów przeznaczonych do higieny języka, ale wiele szczoteczek ma również z tyłu główki specjalna sekcję, której można użyć do czyszczenia języka.

Można także użyć po prostu samej szczoteczki i wyczyścić nią język po umyciu zębów. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale sprawdzi się w sytuacjach podbramkowych.

Język należy czyścić za każdym razem, kiedy szczotkujesz zęby.

7. błąd

Używanie szczoteczek o zbyt twardym włosiu

Szczoteczki o zbyt twardym włosiu mogą być szkodliwe dla Twoich dziąseł. Najlepszym rozwiązaniem będą szczoteczki miękkie – usunięcie cząsteczek jedzenia podczas regularnego szczotkowania nie wymaga wcale specjalnej siły, więc nie musisz mieć obaw, że tego typu włosie nie będzie wystarczająco efektywne.

Szczoteczki średnie lub twarde używane z takim samym natężeniem mogą powodować uszkodzenia szkliwa, co w rezultacie będzie prowadzić do problemów z nadwrażliwością zębów i dziąseł objawiających się np. bólem podczas picia zimnych napojów.

O ile Twój dentysta nie zaleci inaczej, sięgaj po szczoteczki z miękkim włosiem.

8. błąd

Nieprawidłowa technika mycia zębów

Prawidłowym sposobem mycia zębów są okrężne ruchy szczoteczką – nie przesuwaj jej w przód i w tył. Ruchy okrężne są bardziej delikatne i efektywne w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych.

Szczoteczka powinna dotykać zarówno zębów, jak i linii dziąseł. Używaj mniejszego nacisku i zadbaj o krótsze, bardziej delikatne ruchy. Zamaszyste ruchy z boku na bok czy z góry na dół mogą uszkodzić delikatną tkankę między Twoimi zębami a dziąsłami.

Unikaj dociskania szczoteczki tak mocno, że będzie skutkować to wyginaniem się włosia.

Zobacz też:  Nieświeży oddech rano - jak się go pozbyć?
9. błąd

Nieprawidłowy kąt mycia

Podczas mycia zębów zawsze powinieneś zachowywać kąt 45 stopni przyłożonej końcówki w kierunku dziąsła i przytrzymać przez 2-3 sekundy, a następnie przesunąć szczoteczkę do kolejnego zęba.

Przechylona główka szczoteczki gwarantuje najdokładniejsze czyszczenie także przy samej linii dziąseł. Prawidłowe jej czyszczenie pomaga unikać ubytków, przebarwień i chorób dziąseł.

10. błąd

Stały, rutynowy sposób mycia zębów

Mycie zębów to czynność, która często wykonujemy na tzw. autopilocie – jeszcze przed poranną kawą lub zmęczeni po ciężkim dniu. Czasami szczotkujemy dwa razy te same obszary, pomijając przy tym inne.

Zmieniając sposób mycia zębów, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, zapobiega wkradaniu się rutyny i niedopatrzeniom z tym związanym. Wystarczy, że raz na jakiś czas zaczniemy od innego miejsca niż zwykle lub pójdziemy w przeciwnym kierunku.

Szczoteczki soniczne Oclean mają tę zaletę, że nawet rozkojarzeni będziemy w stanie dokładnie umyć zęby – jedyne, czego od nas wymagają to przesuwanie ich po jamie ustnej, a one zajmują się całą resztą.

11. błąd

Zbyt częste mycie zębów

Wbrew powszechnym opiniom, mycie zębów po każdym posiłku, czyli 3-4 razy dziennie, może przynieść nam więcej szkody niż pożytku. Dzieje się tak ze względu na to, że zbyt częste szczotkowanie może powodować podrażnienia dziąseł i ubytki w szkliwie, a są to efekty dokładnie przeciwne od tych, które chcemy osiągnąć sięgając po szczoteczkę.

Pamiętaj także, że mycie zębów bezpośrednio po posiłku może być szkodliwe! pH w Twojej jamie ustnej po jedzeniu spada, a ślina na bardziej kwaśny odczyn. Mycie zębów zaraz po jedzeniu może spowodować wniknięcie tych kwasów w szkliwo, a w konsekwencji osłabienie go.  Powinieneś odczekać przynajmniej 30 minut zanim umyjesz zęby po jedzeniu.

Sprawdź szczoteczki Oclean

Szczoteczka soniczna pozwoli Ci na utrzymanie higieny jamy ustnej na możliwie najwyższym poziomie. Nasze szczoteczki soniczne posiadają wiele zadowolonych użytkowników. 

Sprawdź modele szczoteczek sonicznych: 

oclean foto
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook