Jak mieć białe zęby?

jak mieć białe zęby bg

Wielu pacjentów odwiedza stomatologa nie tylko po to, by zadbać o zdrowie swoich zębów, ale również po to, by dowiedzieć się, jak mieć białe zęby. Jak się okazuje, także w tym aspekcie dużo istotniejsza jest sama profilaktyka, niż wybielanie zębów. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami należytej higieny jamy ustnej, a także dowiedzieć się więcej o samych produktach, które pomogą nam uzyskać olśniewający, biały uśmiech.

Nauka szczotkowania zębów pojawia się już w przedszkolu na specjalnych zajęciach ze stomatologiem. Przekazanie tych informacji jest również ważnym zadaniem rodzica, który uczy swoje dziecko od najmłodszych lat prawidłowej higieny jamy ustnej. Jak się jednak okazuje, wielu dorosłych popełnia typowe błędy przy szczotkowaniu. Stomatolodzy często muszą instruować swoich pacjentów w trakcie wizyty, w jaki sposób myć zęby by uchronić je przed próchnicą oraz przebarwieniami. Odpowiedź na pytanie o to, jak mieć białe zęby, jest bardzo rozbudowana. Ważnym czynnikiem, o którym należy powiedzieć na wstępie jest prawidłowe szczotkowanie.

W przypadku manualnych szczoteczek, stomatolodzy zalecają wykonywanie wymiatających i okrężnych ruchów zaczynając od linii dziąseł. Szczoteczkę należy ułożyć pod kątem 45 stopni. 

Prawidłowe szczotkowanie zębów manualną szczoteczką - ilustracja

prawidłowe szczotkowanie zębów

Absolutną podstawą jest także rozróżnienie poszczególnych obszarów, które należy dokładnie wyszczotkować:

Zewnętrzna powierzchnia górnych, a następnie dolnych zębów

Korona, czyli szczotkowanie powierzchni żujących

Wewnętrzna powierzchnia górnych, a następnie dolnych zębów

Delikatne szczotkowanie dziąseł oraz języka w celu usunięcia bakterii oraz odświeżenia bakterii

Prawidłowe szczotkowanie może się nieco różnić w przypadku stosowania szczoteczek elektrycznych oraz sonicznych. Producenci dołączają do swoich urządzeń obszerną instrukcję, z którą warto się dokładnie zapoznać przed pierwszym użyciem. Zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie poświęcając na tę czynność min. 2 minuty. Stomatolodzy zalecają częstsze mycie zębów gdy w naszej diecie znajdują się produkty odbarwiające, takie jak: czekolada, kawa, napoje gazowane. Na częstsze szczotkowanie powinny się również zdecydować osoby palące, które mają żółte zęby, choć w tym przypadku, odpowiedzią na to jak mieć białe zęby jest definitywne rozstanie z się z nałogiem.

Istotny wpływ szczoteczki do zębów na białe zęby

Szczoteczki manualne

Klasyczne rozwiązanie, którego największą zaletą jest przystępna cena oraz wszechstronny wybór twardości włosa. Najczęściej wybierane są szczoteczki medium o średniej twardości. W przypadku przebarwień nieco lepiej radzą sobie szczoteczki tzw. hard o twardym włosiu, jednak są one odradzane przez stomatologów ze względu na duże ryzyko uszkodzenia dziąseł oraz szkliwa. Prawidłowa technika szczotkowania jest absolutnym priorytetem w przypadku szczoteczek manualnych. Mankamenty w technice, a także niedostateczny czas szczotkowania wpływają na dużą niedokładność w procesie czyszczenia zębów. Szczoteczki manualne należy zmieniać najpóźniej co trzy miesiące (przy miękkim włosiu znacznie wcześniej).

Szczoteczki elektryczne

Dużo dokładniejsze szczotkowanie zapewnia nam szczoteczka elektryczna, która wykonuje nawet kilkanaście tysięcy ruchów okrężnych na minutę. Technika szczotkowania jest mniej istotna, ponieważ na dobrą sprawę wystarczy przesuwać główkę po wszystkich powierzchniach. Szczoteczki elektryczne są wyposażone w liczne tryby pracy. Są oczywiście droższe od szczoteczek manualnych, ale aktualnie nawet do 100 złotych możemy zadbać o bardzo przyzwoity model. Minusem jest konieczność ładowania akumulatora. Co trzy miesiące należy wymieniać końcówkę z włosiem.

Szczoteczki soniczne - metoda wybielania zębów

morecolor

Przez wielu stomatologów są obecnie uważane za najlepszy wybór w codziennej higienie jamy ustnej. W odróżnieniu od modeli elektrycznych wykonują bardziej wydajne i dokładne ruchy wymiatające. Zakres i tempo ruchów głowicy jest tutaj znacznie większe, nawet do kilkudziesięciu ruchów na minutę. Szczoteczki soniczne Oclean doskonale radzą sobie z przebarwieniami, płytką i kamieniem nazębnym. Umożliwiają dokładniejsze usunięcie bakterii i resztek jedzenia z trudno dostępnych miejsc. To obecnie najlepsza propozycja dla osób, zastanawiających się nad tym, jak mieć białe zęby. Akumulator w tych modelach wystarcza nawet na wiele tygodni pracy bez ładowania. Końcówki również należy wymieniać co trzy miesiące.

Najlepsze szczoteczki soniczne na wybielanie zębów

W przypadku szczoteczek sonicznych, dużą zaletą jest bogate wyposażenie w dodatkowe tryby pracy. Dużą popularnością cieszy się u nas model Oclean X Pro, które posiadają 3 tryby pracy z 4 częstotliwościami czyszczenia, a do tego możliwość ustawienia indywidualnych programów.

W aplikacji masz możliwość zaznaczenia Twoich nawyków żywnościowych, np. że pijesz kawę, palisz papierosy etc, a aplikacja wybierze dla Ciebie najlepszy program. Nowoczesne modele szczoteczek sonicznych od Oclean pozwolą Ci w pełni dostosować szczoteczkę do swoich potrzeb, a także nadzorować swoją technikę szczotkowania poprzez podłączenie szczoteczki do urządzenia mobilnego z zainstalowaną aplikacją. Takie urozmaicenia sprawiają, że szczoteczki soniczne są dobrym wyborem także dla dzieci.

Wybór odpowiedniej pasty do zębów

Rynek oferuje nam ogromny wybór różnorodnych past do zębów. Najpopularniejsze są oczywiście „marketowe” produkty z fluorem od markowych dostawców. Fluor uzupełnia ubytki w szkliwie oraz zwiększa jego odporność. Niektórzy użytkownicy są jednak uczuleni na ten związek i musza szukać alternatyw. Obecnie nie jest to problem, ponieważ na rynku znajdziemy mnóstwo past bez fluoru w składzie. Często jest on zastąpiony ksylitolem. Ważnym czynnikiem jest wskaźnik ścieralności (RDA). Nie zaleca się kupowania past z wskaźnikiem RDA wyższym niż 80. Często stosowany może prowadzić do podrażnień oraz uszkodzenia szkliwa.

Zobacz też:  Bonding – co to za zabieg i jakie daje efekty?

Na pytanie o to, jak mieć białe zęby, często spotkamy się z poleceniem past stworzonych na bazie aktywnego węgla., które służą do wybielania zębów. Swoista innowacja: czarna pasta na śnieżnobiałe zęby. Trzeba przyznać, że stosowanie takich produktów przynosi całkiem niezłe rezultaty. Aktywny węgiel posiada jednak bardzo silne właściwości oczyszczające i w przypadku wrażliwych zębów i dziąseł może powodować silne pieczenie i ból. Osoby zmagające się z nadwrażliwością zębów i dziąseł powinny stosować produkty zalecane przez stomatologa. Podobnie osoby z aparatem ortodontycznym.

Domowe sposoby na białe zęby

A co z rozmaitymi produktami na domowe wybielanie zębów? Rozmaite żele, paski, pasty wybielające oraz inne produkty zachęcają klientów szybkimi efektami. No cóż, tutaj skuteczność jest bardzo różna, lecz najistotniejszym aspektem jest bezpieczeństwo. Wybielające produkty mogą zawierać szkodliwe związki, które osłabiają zęby oraz prowadzą do nadwrażliwości. W związku z tym, stanowczo odradza się samodzielne wybieranie tego typu produktów. Zawsze warto zapytać o zdanie stomatologa, który pomoże wybrać nam najlepsze preparaty i pasty dostosowane do naszych zębów. Pamiętaj, aby przede wszystkim kupować produkty bezpieczne dla zdrowia.

Jak mieć białe zęby - wizyty u stomatologa

Wizyta u stomatologa zwykle nie kojarzy nam się z przyjemnymi doświadczeniami. Chyba, że jesteśmy szczęśliwcami obdarzonymi genetycznie zdrowymi i silnymi zębami. Zdarzają się bowiem przypadki osób, u których psucie zębów przy odpowiedniej higienie zwyczajnie nie występuje, a kolor zębów stale jest niezmienny. Niestety, większość ludzi od czasu do czasu musi zgodzić się z przykrą koniecznością borowania. Na szczęście technologia w gabinetach stomatologicznych jest z roku na rok coraz lepsza, co umożliwia praktycznie bezbolesne leczenie zębów.

Jeśli szukasz najlepszej odpowiedzi na pytanie, jak mieć białe zęby, profilaktyczne wizyty u dentysty to absolutna podstawa. Twój stomatolog wybierze najlepsze produkty dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Odpowie również na interesujące pytania oraz w razie potrzeby skoryguje błędy przy codziennej higienie jamy ustnej. Nawet przy należytej dbałości warto co jakiś czas zdecydować się na dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne: usuwanie kamienia, fluoryzację, a także, bezpieczny zabieg wybielania, o ile pozwala na to kondycja Twoich zębów.

Sposób odżywiania a przebarwienia zębów

Prawda przykra, aczkolwiek stara jak świat: głównym wrogiem zębów jest cukier w nadmiarze. To pożywka dla bakterii, które przetwarzają cukry w kwas niszczący szkliwo i powodujący próchnicę. Na szczęście, prawidłowe szczotkowanie zębów w połączeniu z nowoczesną szczoteczką oraz pastą pozwala do minimum zredukować problem bakterii w jamie ustnej, a także przywrócić korzystną równowagę pH, która chroni przed namnażaniem się bakterii.

Zobacz też:  Jak utrzymać białe zęby po wybielaniu?

Zagrożeniem dla białego uśmiechu są jednak produkty o silnych właściwościach odbarwiających. Jeśli zastanawiasz się, jak mieć białe zęby, staraj się ograniczać spożywanie niżej wymienionych produktów:

Kawa
Napoje gazowane
Niektóre owoce: jagody, jeżyny, owoce leśne
Niektóre przyprawy, np. curry
Herbata
Czerwone wino
Niektóre warzywa: buraki, kapusta czerwona, pomidory
Barwione słodycze

Przebarwienia zębów są również naturalnym następstwem palenia papierosów. Niestety, dla palaczy mamy złą wiadomość. Śnieżnobiałe zęby nie mogą występować w połączeniu z papierosami. Tutaj skutkują wyłącznie radykalne rozwiązania: rzucenie palenia lub licówki kompozytowe. Podsumowując, warto więc na początek zrezygnować między innymi z picia herbaty, kawy, czerwonego wina i innych produktów, które wpływają na barwę naszych zębów.

Co zrobić żeby mieć białe zęby?

jak mieć białe zęby obrazek 10

Czas na krótkie podsumowane. Jak widzisz, zdrowe i białe zęby wymagają pewnych wyrzeczeń oraz bardzo starannej pielęgnacji i higieny jamy ustnej. Jeśli chcesz olśniewać inne osoby śnieżnobiałym uśmiech, pamiętaj o najważniejszych aspektach:

Regularnie odwiedzaj stomatologa (przynajmniej raz na pół roku). To podstawa w zachowaniu zdrowych zębów. Dentysta zaleci także produkty dostosowane do Twoich potrzeb.
Nowoczesna szczoteczka wyposażona w różnorodne tryby pracy pozwoli dokładniej usunąć kamień i płytkę nazębną, a także przebarwienia. Największą wydajnością odznaczają się obecnie szczoteczki soniczne. Jest prawdopodobnie najskuteczniejsza metoda na białe zęby, ogólnodostępna dla wszystkich. Koszt szczoteczki sonicznej również nie jest duży, tym bardziej w naszym sklepie internetowym.
Istotne znaczenie ma prawidłowo dobrana pasta do zębów. W tej kwestii również warto skonsultować się ze stomatologiem, który pomoże dobrać najlepszą pastę.
Nie należy na własną rękę stosować różnych produktów wybielających, gdyż mogą być niebezpieczne dla organizmu.
Należy unikać produktów spożywczych o właściwościach barwiących. Wrogiem białych zębów jest także palenie papierosów.

Naturalny sposób na białe zęby

Szukasz nieinwazyjnych sposobów na białe zęby? Sprawdź nasze szczoteczki soniczne, które służą m.in do wybielania zębów.

Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, w którym znajdziesz wszystkie potrzebne produkty do zadbania o wysoką higienę jamy ustnej.

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook