Dlaczego nie warto płukać jamy ustnej po umyciu zębów?

Dlaczego nie warto płukać jamy ustnej po umyciu zębów obraz 1

Wiele osób codziennie używa płynu do płukania jamy ustnej, ale czy w sposób właściwy? Płyn do płukania jamy ustnej ma najczęściej płynną konsystencję, co przekłada się na to, że taka płukanka dentystyczna dociera w miejsca wręcz niedostępne dla zwykłych (manualnych) szczoteczek do zębów. Warto zadbać o czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą szczoteczek sonicznych lub właśnie płynów do ust, by zwiększyć efektywność codziennej pielęgnacji jamy ustnej. 

Płyny do płukania jamy ustnej to produkty, w których składzie znajdziemy składniki aktywne obecne również w pastach do zębów. To sprawia, że są one doskonałym dopełnieniem szczotkowania. Mogą być również świetnym środkiem pielęgnacyjnym między szczotkowaniem zębów. Należy jednak wiedzieć, że płukanie jamy ustnej po umyciu zębów nie jest zbyt dobrym pomysłem. Sprawdź, dlaczego nie warto płukać jamy ustnej od razu po umyciu zębów!

Czym jest płyn do płukania ust?

Płyn do płukania ust to produkt, który ułatwia higienę jamy ustnej. Jego główną funkcją jest przede wszystkim odświeżenie oddechu. Dlatego często sięgają po niego osoby, które zmagają się z nieświeżym oddechem. Należy jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są różne rodzaje płynów do płukania jamy ustnej – również zawierające fluor, które chronią zęby przed kwasami wytwarzanymi przez bakterie płytki nazębnej. Nierzadko stosowanie specjalnych płynów do płukania jamy ustnej zalecane jest osobom po chorobach dziąseł czy infekcjach grzybiczych. 

Jak używać płynu do płukania jamy ustnej?

Używanie płynu do płukania jamy ustnej jest bardzo proste. Większość tego typu produktów jest wyposażona bowiem w małą zakrętkę, która nie służy jedynie jako nakrętka, ale również jako miarka! Jak używać płynu do płukania ust – krok po kroku:

  1. Okręć nakrętkę.
  2. Nalej do niej odpowiednią ilość płynu.
  3. Odmierzoną ilość płynu wlej do ust.
  4. Płukaj gardło od przodu i od tyłu.
  5. Uważaj, aby nie połknąć płynu.
Zobacz też:  Jak myć zęby? Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie szczotkować zęby

Po zakończonym płukaniu ust wystarczy wypluć płyn. I już – proste, prawda? 

Kiedy należy używać płynu do płukania ust?

Zdecydowana większość osób uważa, że płynu do płukania ust powinno się używać zaraz po umyciu zębów. Niestety okazuje się, że nie! Postępując w ten sposób, wypłukujemy fluor zawarty w paście, przez co pasta staje się mniej skuteczna.
Warto odczekać przynajmniej 30 minut po umyciu zębów i dopiero wtedy przepłukać usta. 

płukanie jamy ustnej obraz 2

W jaki sposób działa płyn do płukania jamy ustnej?

To, w jaki sposób działa płyn do płukania jamy ustnej jest uzależnione od rodzaju płynu do płukania ust. Na sklepowych półkach możemy bowiem znaleźć produkty, które odświeżają oddech, inne chronią zęby przed próchnicą, zaś jeszcze inne zapobiegają gromadzeniu się płytki nazębnej na zębach. Możliwości jest mnóstwo! Podczas zakupu takiego produktu do higieny jamy ustnej warto jednak pamiętać o kilku kwestiach takich jak:

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, jaki wybrać płyn do płukania jamy ustnej, warto skonsultować tę kwestię z dentystą, który na pewno udzieli wielu pomocnych porad i wskazówek. 

Zobacz też:  Co powoduje nieświeży oddech?

Czy warto używać płynu do płukania jamy ustnej?

Eksperci zdecydowanie polecają stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. To dobry środek, który wspomaga codzienne szczotkowanie zębów. Może być stosowany również jako dopełnienie higieny jamy ustnej między szczotkowaniami. Zawiera składniki aktywne, które docierają w trudno dostępne miejsca w jamie ustnej i zwiększają obszar działania pasty do zębów. Warto stosować płyn do płukania jamy ustnej również między szczotkowaniami, ponieważ wyrównuje on pH w ustach, dzięki czemu ogranicza rozwój bakterii i niekorzystny wpływ kwasów na szkliwo. Nie bez znaczenia jest również to, że płyny do płukania jamy ustnej mają właściwości odświeżające, więc ich stosowanie zapewnia długotrwałe uczucie świeżości. 

Mimo tylu zalet warto wiedzieć, że często pojawiają się wątpliwości dotyczące sensu stosowania tego typu produktów. Wynika to z faktu, że zdaniem niektórych specjalistów przepłukiwanie zębów płynem po ich umyciu jest zupełnie niepotrzebne. Twierdzą, że płukanie jamy ustnej wodą lub płynem po umyciu zębów znacząco obniża skuteczność działania pasty. Ich zasadniczym argumentem jest to, że płyn i woda usuwa składniki aktywne pasty z zębów, przez co zmniejsza się efektywność higieny jamy ustnej. 

Czy warto sięgać po płyn do płukania jamy ustnej?

Możemy stwierdzić, że większość ekspertów rekomenduje stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Tego rodzaju płukanki używane odpowiednio zdecydowanie wspomagają działanie antyseptyczne, przeciwpróchnicze i odświeżające.

Płyn do płukania jamy ustnej to niezastąpiony produkt o działaniu antyseptycznym, który polecany jest po wielu zabiegach stomatologicznych takich jak zabieg usuwania zęba, wszczepienia implantów czy skaling. W płukance antyseptycznej znajduje się chlorheksydyna, która przyspiesza gojenie tkanek i usuwa płytkę bakteryjną. Warto również wiedzieć, że płyn do płukania jamy ustnej jest świetnym produktem także dla pacjentów w trakcie radioterapii, gdy szczotkowanie zębów jest niemożliwe. 

Zobacz też:  Nieświeży oddech rano - jak się go pozbyć?

Poprawnie dobrany płyn do płukania jamy ustnej ma pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Dostępne są na rynku np. płukanki dentystyczne o działaniu odświeżającym z zawartością wyciągów roślinnych, które poleca się osobom walczącym z nieświeżym oddechem. Natomiast płyny do płukania jamy ustnej z fluorem lub hydroksyapatytem są dobrym wyborem dla osób szczególnie narażonych na próchnicę. Płukanki dentystyczne są pomocne też podczas leczenia zapalenia dziąseł i chorób przyzębia. 

Płukanie jamy ustnej nie zastąpi szczotkowania zębów!

Najczęściej po płyn do płukania jamy ustnej sięgamy po to, aby odświeżyć oddech. Należy jednak wiedzieć, że jest to produkt, który jedynie szybko odświeża oddech, ale nie usuwa źródła nieświeżego oddechu. A jak się okazuje, nieświeży oddech często jest objawem choroby! W sytuacji gdy zmagamy się z nieświeżym oddechem, zalecana jest wizyta u stomatologa, ponieważ może to świadczyć o chorobie dziąseł, która znacząco zwiększa ryzyko zawału serca czy udaru! 

Szczególnie istotne jest również to, że płyn do płukania może powodować duże szkody w jamie ustnej, gdy używamy go zbyt często! Wynika to z faktu, że większość tego typu produktów zawiera pewną ilość alkoholu, natomiast to powoduje zmniejszenie produkcji śliny, czego skutkiem jest suchość w ustach i większa ilość w bakterii. To natomiast przekłada się na nieprzyjemny zapach z ust. 

Aby walczyć z nieświeżym oddechem spowodowanym przez bakterie, należy przede wszystkim pamiętać o codziennym myciu zębów najlepiej za pomocą szczoteczki sonicznej Oclean, która dokładnie usuwa płytkę nazębną, przebarwienia i jest pomocna w zachowaniu świeżego oddechu. Ponadto nie zapominajmy o nitkowaniu zębów i regularnych wizytach u dentysty. 

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook