fbpx

Jak dbać o zęby? Sposób na zdrowsze zęby

Pielęgnacja zębów jest niezwykle ważna. I nie chodzi tutaj wcale o to, że zaniedbane zęby nie wyglądają dobrze. Dużo ważniejsze jest to, że zaniedbania zębów i dziąseł prowadzą do powstania wielu chorób. Dlatego też warto już dziś wdrożyć kilka prostych zasad, które sprawią, że będziemy mogli cieszyć się zdrowymi i białymi zębami. Do najprostszych sposobów dbania o zęby zaliczamy codzienne mycie zębów, nitkowanie, a także unikanie cukrów prostych. Co jeszcze jest ważne? Sprawdź to w naszym artykule. Życzymy miłej lektury!

nasze zęby składają się przede wszystkim z minerałów,
płytka nazębna jest bezbarwnym oraz lepkim filmem bakterii, który znajduje się na powierzchni zębów,
wraz ze spożywaniem cukrów przez bakterie, wytwarzają się kwasy, które zjadają szkliwo,
palenie tytoniu znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia chorób dziąseł.

Myj prawidłowo zęby

Do mycia zębów najlepiej używać pasty z florem, aby móc usunąć płytkę nazębną. Zgodnie z tym, co mówią specjaliści, powinniśmy dwa razy dziennie myć zęby przez 2 minuty. Ważne jest jednak, jak to robimy. Poniżej wymieniamy kilka pomocnych wskazówek. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Jak myć zęby?

Szczotkuj zęby przy użyciu szczoteczki z miękkim włosiem - wszystko to po to, aby nie uszkodzić szkliwa.
Myj zęby pod kątem 45 stopni - szczoteczkę koniecznie należy przyłożyć do zębów pod kątem 45 stopni do linii dziąseł.
Wykonuj prawidłowe ruchy - muszą być one krótkie i delikatnie, pamiętaj, aby oczyścić wszystkie zęby.
Myj język - możesz do tego użyć także szczoteczki.
Po umyciu zębów staraj się nic nie jeść - przynajmniej przez pół godziny, pamiętaj o regularnej wymianie szczoteczki - mniej-więcej co 3 miesiące.

Pamiętaj o nitkowaniu zębów

Wielu osobom wydaje się, że wystarczy jedynie myć zęby, aby uchronić się przed chorobami jamy ustnej, jednak czy na pewno tak jest? Nie do końca.

Zobacz też:  Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Równie ważne jest codzienne nitkowanie zębów, które ma na celu usunięcie płytki nazębnej, a także kawałków jedzenia, które utkwiły gdzieś między zębami. Z największą ilością płytki nazębnej i jedzenia mamy do czynienia w obszarze znajdującym się pod linią dziąseł, a także w ciasnych przestrzeniami międzyzębowych. Jeśli nie będziemy ich regularnie usuwać, to najprawdopodobniej dojdzie do powstania próchnicy, czy też innych chorób.

Jak dbać o zęby – dieta

Istnieje wiele dowodów na to, że to, co jemy, w dużym stopniu wpływa na nasze zęby. Dlatego też, jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi i białymi zębami, to powinniśmy zrezygnować z produktów zawierających cukier, a przede wszystkim ze słodyczy.

Bardzo szkodliwe dla zębów są przede wszystkim: napoje gazowane (zawierają ogromne ilości cukru), cukierki, czekolada, ciasteczka, fast-foody, a także inne słodkie przekąski, po które sięgamy w ciągu dnia.

Warto także zrezygnować z węglowodanów, które ulegają fermentacji. Mowa tutaj m.in. o chlebie, płatkach śniadaniowych, bananach, czy krakersach. 

Co można jeść, ale z zachowaniem ostrożności?

Eksperci twierdzą, że bardzo dobre jest spożywanie owoców i warzyw między posiłkami. Przede wszystkim jabłek, gruszek, marchewki, czy selera. Jedzenie tych produktów przyczynia się do zwiększenia produkcji śliny, która jest odpowiedzialna za ochronę zębów, dlatego powinniśmy je regularnie jeść. Warto także pamiętać o piciu wody – każdy z nas powinien pić minimum 2 litry dziennie. Dozwolone są także inne napoje owocowe czy bezalkoholowe, jednak pamiętajmy, aby spożywać je z dużą ostrożnością. Możemy także żuć gumę bez cukru po posiłku, aby zmniejszyć ryzyko powstania próchnicy.

Zapobiegaj próchnicy i systematycznie dbaj o zęby

Próchnica zębów to choroba, z którą zmagają się osoby w różnym wieku. Można wręcz powiedzieć, że próchnica jest jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych ze wszystkich, jakie występują na całym świecie. Najczęściej dotyka ona dzieci i nastolatków, lecz nierzadko cierpią na nią też starsze osoby.

Zobacz też:  Jaką pastę do zębów dla dziecka i dorosłego wybrać? Rodzaje past do zębów

Jak uchronić się przed próchnicą? Nie ma cudownego sposobu, aby móc uchronić się przed tą chorobą. Jedyne co możemy zrobić to systematycznie dbać o zęby – codzienne je myć, a także nitkować, a także przestrzegać właściwych nawyków żywieniowych. W ten sposób najprawdopodobniej uchronimy się przed próchnicą.

Usuń płytkę nazębną u stomatologa

Mimo że codzienne mycie zębów i nitkowanie jest skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej, to jednak trzeba tutaj podkreślić, że nie zawsze da się usunąć całość. 

W takiej sytuacji warto udać się do dentysty, który zajmie się profesjonalnym czyszczeniem. Nie zapominajmy, że nieusunięta płytka nazębna przyczynia się do rozwoju próchnicy i innych chorób dziąseł, dlatego nie ma co zwlekać z wizytą u stomatologa.

Dlaczego warto wybrać szczoteczkę soniczną? Poznaj efekty jej stosowania!

Żyjemy w czasach, w których praktycznie każdy z nas sięga po jakieś używki – kawa, herbata, czy papierosy są zdecydowanie najpopularniejsze. Trudno z nich zrezygnować, lecz bardzo negatywnie wpływają one na stan naszych zębów – przede wszystkim powodują nieestetyczne przebarwienia. Jednak bez obaw: możemy je łatwo usunąć, stosując szczoteczkę soniczną. Inną zaletą stosowania szczoteczki sonicznej jest znaczna poprawa stanu zdrowia dziąseł. Ważne jest także to, że ten rodzaj szczoteczki zapewnia bardzo długotrwałą świeżość z jamie ustnej, chroni zęby przed tworzeniem się kamienia nazębnego, a także dokładnie usuwa płytkę nazębną (nawet z tych trudnodostępnych miejsc). Ponadto stosowanie szczoteczki sonicznej chroni nasze dziąsła przed recesją oraz zapewnia ochronę przeciwpróchniczą.

Jak dbać o zęby – podsumowanie

Jak możemy powyżej zauważyć, istnieje kilka zasad, do których powinniśmy się stosować, jeśli chcemy się cieszyć Hollywoodzkim uśmiechem. Na sam koniec warto to jeszcze wszystko podsumować. Wszystkie najcenniejsze wskazówki zebraliśmy w małą pigułkę, zapoznaj się z nimi poniżej:

  • każdego dnia myj dwa razy zęby – stosuj do tego pastę z fluorem,
  • zastąp manualną szczoteczkę wersją soniczną,
  • codziennie nitkuj zęby – w ten sposób usunąć płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych,
  • zrezygnuj/ogranicz słodycze oraz produkty bogate w skrobię,
  • pamiętaj o regularnych wizytach u dentysty.
Zobacz też:  Mycie zębów po posiłku - dlaczego nie myć zębów od razu po jedzeniu?

Już dziś zadbaj o swoje zęby i zastosuj powyższe zasady w swoim codziennym życiu!

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook