Co ile należy wymieniać końcówkę szczoteczki sonicznej?

Co ile należy wymieniać końcówkę szczoteczki sonicznej obraz 3

Użytkownicy szczoteczek elektrycznych i sonicznych bardzo często zastanawiają się, jak długo mogą korzystać z jednej końcówki. Ta kwestia jednak jest bardzo prosta, ponieważ praktycznie każdy producent twierdzi, że główkę szczoteczki najlepiej wymieniać co 3 miesiące, czyli tak samo często, jak tradycyjną szczoteczkę. 

Końcówka szczoteczki składa się z setek włosków, które łączą się i tworzą głowicę. Nie wszystkie włoski są tej samej długości, ustawione pod tym samym kątem i o tym samym kolorze. Choć są to bardzo wytrzymałe konstrukcje, to jednak w końcu przychodzi ten czas, gdy włosie traci swoje właściwości i trzeba je wymienić, mimo że jeszcze nie są widoczne objawy zużycia. Podobnie jest w przypadku opon samochodowych. 

Co ile należy wymieniać końcówkę?

Jak już wspominaliśmy – średnio co 3 miesiące. Najczęściej już po 3 miesiącach użytkowania końcówki możemy zauważyć objawy eksploatacji. Wystarczy, że bliżej przyjrzymy się włosiu. Gdy zauważymy, że jest ono krótsze, mocno przetarte lub zwyczajnie wystaje, to powinien być to dla nas znak, że czas na zakup nowej główki. Pamiętajmy również, że szybsze niszczenie główki szczoteczki może być wynikiem zbyt mocnego dociskania jej do zębów.

To szalenie istotne, aby nie zapominać o regularnej wymianie końcówki, ponieważ korzystanie z główki, która ma uszkodzone czy rozdzielone włosie, nie zapewni dobrej jakości szczotkowania zębów. Co więcej, może mieć negatywny wpływ na zęby i dziąsła! Zatem warto zaznaczyć w kalendarzu, kiedy nadejdzie czas wymiany główki, by o tym nie zapomnieć.

Zobacz też:  Porównanie Oclean X i Oclean X Pro

Używanie końcówki szczoteczki po upływie zalecanego czasu jej użytkowania

Każdego dnia używamy szczoteczki do zębów, więc jej włosie non stop jest narażone na działanie wody i chemikaliów z pasty do zębów. To natomiast przekłada się na to, że z każdym myciem włosie staje się coraz słabsze. Z czasem możemy zauważyć, że włosie się wygina i skręca w nowy kształt. 

W 2013 roku, przeprowadzono badanie, z którego jasno wynika, że już po 40 dniach korzystania ze szczoteczki do zębów, jej włosie się rozszerza i zmniejsza się jej skuteczność. Badanie wykazało również, że u osób, które 40 dnia użytkowania nie wymieniły końcówki szczoteczki na nową, nagromadziło się więcej płytki nazębnej.

Wcześniej również przeprowadzono przynajmniej dwa badania nad zużytymi główkami i one także wykazały, że starsze szczoteczki do zębów są dużo mniej skuteczne, jeśli chodzi o eliminację płytki nazębnej. Zaś ta jest przyczyną chorób dziąseł i próchnicy

Co ile należy wymieniać końcówkę szczoteczki sonicznej obraz 3

Z jakiego powodu wymiana końcówek lub szczoteczki jest konieczna?

To zupełnie normalne, że po pewnym czasie włosie końcówek wymiennych i szczoteczek manualnych słabnie i traci pierwotne właściwości takie jak np. sprężystość. To natomiast obniża jakość i dokładność czyszczenia zębów. 

Dobre szczotkowanie nie jest możliwe bez właściwej pracy końcówek włosia, ponieważ to właśnie ono jest odpowiedzialne za rytmiczne przesuwanie się po powierzchni zębów i dziąseł oraz dokładne usuwanie zanieczyszczeń. Tylko dobrej jakości włosie wraz z połączeniem odpowiedniej pasty do zębów może zapewnić nam czyste i zdrowe zęby.

Bakterie, które zamieszkują końcówki szczoteczek sonicznych

bakterie obrazek 1

Szczoteczka do zębów to narzędzie, z którego korzystamy każdego dnia, aby pozbyć się z jamy ustnej zanieczyszczeń, resztek jedzenia, osadów oraz płytki nazębnej. Płytka nazębna, czyli biofilm, to cieniutka warstwa nalotu, która powstaje w wyniku namnażania się bakterii.

Zobacz też:  Końcówka szczoteczki do zębów - miękka, średnia, czy twarda?

Dbając o codzienną higienę jamy ustnej, usuwamy ją poprzez mechaniczną ingerencję włosa, które po prostu zdziera bakterie z zębów. Następnie “lądują” one w mieszaninie składającej się z pasty, wody i śliny. Pamiętajmy, aby obowiązkowo po skończonym szczotkowaniu, opłukać włosie, by usunąć z niego pozostałości wspomnianej mieszaniny. Jednak co istotne: nie zawsze da się to zrobić dokładnie, zatem jakaś część zarazków czasem pozostaje na włosiu. 

Po umyciu zębów włosie szczoteczki obowiązkowo musi być dokładnie opłukane, ale nie tylko. Równie ważne jest to, aby zostało osuszone. Jednak – kto o tym pamięta? Mało kto, dlatego często włosie pozostaje wilgotne. Wilgoć zaś w połączeniu z wysokimi temperaturami, jakie panują zazwyczaj w mieszkaniu, stanowi doskonałe warunki do szybkiego namnażania się niebezpiecznych bakterii, które następnie trafiają do naszej jamy ustnej podczas każdego szczotkowania. 

Dodatkowo warto tutaj podkreślić, że większość z nas przechowuje szczoteczki do zębów luzem (np. w kubeczku) i w żaden sposób nie zabezpiecza włosia przed zanieczyszczeniami. To również błąd, ponieważ jeśli nie pamiętamy o zamykaniu klapy od sedesu, to narażamy się na poważne problemy zdrowotne, ponieważ po uruchomieniu spłuczki rozprzestrzenia się mnóstwo bakterii, które mogą osadzać się właśnie m.in. na włosiu. 

Co ważne: zdaniem ekspertów końcówki szczoteczki lub klasyczne szczoteczki powinniśmy wymieniać również po przebytej chorobie.

Jak skutecznie pozbyć się bakterii z jamy ustnej?

 
Z zarazkami można walczyć na wiele sposobów. Niektórzy decydują się na wyparzanie włosa i jest to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych metod. W ten sposób możemy skutecznie usunąć bakterie z włosia, choć jednak wysokie temperatury mogą negatywnie wpływać na włosie, a przede wszystkim zmniejszają jego żywotność. 

Innym lepszym rozwiązaniem jest stosowanie lamp wykorzystujących promienie ultrafioletowe (UV). Takie urządzenie nazywane sanitazerem UV możemy znaleźć w ofercie Oclean. Wyposażony jest w aż dwa tryby – jeden z nich umożliwia regularną sterylizację 2-minutową co 6 godzin, zaś drugi – sterylizację po pociągnięciu sznureczka trwającą 5 minut. Usuwa nawet 99% bakterii znajdujących się na włosiu. 

Zobacz też:  Co to jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczki soniczne Oclean podpowiedzą Ci, kiedy czas zmienić końcówkę

Wydaje nam się, że teraz każdy już będzie wiedział, że końcówkę szczoteczki lub klasyczną szczoteczkę należy wymieniać co 3 miesiące. Wiemy jednak, że zapamiętanie tego, kiedy ostatni raz dokonywaliśmy takiej zmiany, bywa trudne. I choć możemy zaznaczyć to w kalendarzu, to przyznajmy – mało kto to robi. Na szczęście na rynku dostępne są szczoteczki soniczne, które informują nas, gdy już nadejdzie czas zmiany. Takie są właśnie doskonałe szczoteczki Oclean, które podpowiadają w aplikacji, kiedy należy wymienić końcówkę, więc nie musimy tego pilnować ani notować – aplikacja wszystkim się zajmie!

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook