Czym się różni płytka nazębna od kamienia nazębnego?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko odpowiednie podejście do szczotkowania zębów. Warto również mieć świadomość, po co to się robi, czyli jakie czynniki sprzyjają powstawaniu próchnicy. To kluczowa wiedza, dzięki której łatwiej uświadomić sobie, jak ważne jest mycie zębów. Dzisiaj zajmiemy się więc pojęciami płytki oraz kamienia nazębnego. Dowiesz się, czym się różni płytka nazębna od kamienia nazębnego. Z doświadczenia wiemy, że wiele osób stosuje je zamiennie – to błąd! Jakie są różnice i co trzeba wiedzieć w tym temacie? Sprawdź już teraz.

Osad nazębny rozwija się na zębach od razu po myciu

Prawda jest taka, że jamy ustnej nigdy nie da się utrzymać w, nazwijmy to, sterylnej czystości. Myjąc zęby usuwa się resztki pokarmu i zabija bakterie, ale nie chroni zębów przed nowymi osadami. 

Oznacza to, że już po wypłukaniu ust wodą proces rozwoju bakterii zaczyna się od nowa. Nie unikniemy go, ale to nie znaczy, że jest on bardzo groźny. Początkowo rozwijające się bakterie nie niszczą jeszcze szkliwa i nie mają charakteru próchnicotwórczego. 

Szczotkując dokładnie zęby 2-3 razy dziennie uniemożliwiasz im dalszy rozwój. To z tymi bakteriami związane są pojęcia płytki oraz kamienia nazębnego.

Sprawdź też: Próchnica zębów – jak zapobiegać i dbać o zęby?

Płytka nazębna – to ona rozwija się jako pierwsza

Czym jest dokładnie płytka nazębna? Płytkę nazębną często określa się mianem bakteryjnej, co dużo lepiej obrazuje jej charakter. Wspominaliśmy o tym, że bakterie gromadzą się na zębach od razu po myciu. Na tym etapie tworzą właśnie opisywaną teraz płytkę.

Ma ona postać lepkiej masy, przypominającej nieco konsystencję żelu. To przede wszystkim resztki pokarmów, które doskonale przyklejają się do zębów. Warstwa ta tworzy idealne „podłoże” do rozwoju bakterii. Początkowa jej postać nie jest dla nas groźna. Rozwijają się tam bowiem bakterie niewywołujące próchnicy. Sytuacja zmienia się w dalszej fazie, gdy nie zadba się o higienę jamy ustnej. Płytka nazębna stopniowo demineralizuje szkliwo. Jeśli jego powierzchnia zostanie uszkodzona, bakterie mogą dostać się już bezpośrednio do zęba. Zapewne każdy wie, czym skończy się ich działalność.

Zobacz też:  10 sposobów na mocne zęby

Płytka nazębna – jak usunąć? Sprawdź domowe sposoby na skuteczne usuwanie płytki nazębnej. 

Kamień nazębny – powstaje, gdy płytka nazębna nie zostanie usunięta

Czas teraz na kamień nazębny, który jest następstwem opisywanej wcześniej płytki. Jeśli po kilku dniach lepka maź nie zostanie usunięta z zębów, rozpocznie się jej proces mineralizacji. Osad stanie się twardy, nierzadko zyskując lekko żółte zabarwienie. To właśnie jest kamień, który może być bardzo niebezpieczny.

Sama jego obecność już powoduje pewien dyskomfort. Kamień zmienia zabarwienie zębów, a do tego często to właśnie on jest źródłem brzydkiego zapachu z jamy ustnej. Niestety jego warstwa stale się pogrubia. Nieusuwany może prowadzić do rozwoju bakterii bardzo poważnie niszczących zęby. Jeszcze gorzej, gdy kamień znajdzie się pomiędzy zębami. To często prowadzi do nieprzyjemnych stanów zapalnych.

Musisz pamiętać, że zmineralizowana postać płytki nazębnej jest trudna do usunięcia. Gdy ma jeszcze formę kleistej mazi, możesz ją po prostu zmyć. Później samo szczotkowanie może nie wystarczyć. W wielu przypadkach konieczne jest poddanie się specjalnemu zabiegowi stomatologicznemu.

Kamień nazębny – usuwanie kamienia nazębnego

Jak stomatolodzy usuwają kamień nazębny?

Skaling oraz piaskowanie to obecnie najpopularniejsze zabiegi praktykowane przez gabinety dentystyczne. Dobiera się je indywidualnie, zależnie od tego, jak poważny problem jest u pacjenta. 

Warto pamiętać o tym, że sam skaling może być realizowany w kilku różnych formach. Piaskowanie często jest jego dopełnieniem. Zabieg delikatnie szlifuje zęby, wygładza je i usuwa najdrobniejsze pozostałości kamienia.

Prawidłowe szczotkowanie – to podstawa w usuwaniu płytki nazębnej

Najlepsza profilaktyka to taka, która uniemożliwi przekształcanie się płytki nazębnej w kamień. Regularnie szczotkowanie, najlepiej 2-3 razy dziennie jest absolutną podstawą. Warto na koniec korzystać również z płynów do płukania ust, aby dokładnie usunąć wszystkie pozostałości bakterii oraz osadów.

Jak jednak prawidłowo szczotkować zęby? Wbrew pozorom nie jest to pytanie retoryczne. Stomatolodzy alarmują, że mnóstwo osób po prostu nie potrafi tego robić! Oto kilka wskazówek, dzięki którym można prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej:

Szczotkuj zęby przede wszystkim ruchami wymiatającymi, przesuwając główkę w pionie od linii dziąseł do korony zębów.
Regularnie wymieniaj szczoteczki do zębów na nowe (lub główki, jeśli używasz elektrycznego urządzenia).
Myj zęby przez około 3 minuty, 2-3 razy dziennie.
Nie myj zębów bezpośrednio po posiłku, odczekaj przynajmniej 30 minut.
Prawidłowo dobieraj kształt oraz miękkość szczoteczki do swojego uzębienia, jeśli masz z tym problem, zawsze możesz poradzić się stomatologa.
Stosuj specjalne preparaty barwiące się po kontakcie z płytką nazębną, zobaczysz miejsca, które nie zostały prawidłowo wyszczotkowane.
Koniecznie zadbaj o czystość przerw między zębami, najlepiej stosuj w tym celu specjalne nici dentystyczne.

Im lepiej przyłożysz się do higieny jamy ustnej, tym mniej będziesz miał problemów z zębami. Wizyty u stomatologa będę wtedy miały tylko charakter kontrolny!

Jak ograniczyć pojawianie się osadu na zębach?

Warto przytoczyć jeszcze kilka istotnych porad, dzięki którym każdy może zmniejszyć intensywność osadzania się płytki nazębnej. Zapewne wiele osób już domyśla się, o co chodzi – tak, cukier…Niestety to właśnie on jest największym zagrożeniem, a jego popularyzacja doprowadziła do tego, że próchnica stała się chorobą cywilizacyjną.

Rzuć palenie papierosów

Kolejnym problemem jest palenie tytoniu. Nałóg ten niszczy ogólne zdrowie człowieka, sprzyja powstawaniu nowotworów, a do tego uszkadza i przebarwia zęby. Może czas najwyższy, aby rzucić palenie?

Ogranicz spożywanie kawy, herbaty i wina czerwonego

Płytka szybciej osadza się również na zębach osób pijących dużo kawy bądź herbaty. Najgorsze są klasyczne kawy czarne oraz niestety zdrowe dla organizmu, ale niezdrowe dla zębów herbaty zielone.

Jak czyścić język – wszystko o szczotkowaniu języka

Dzięki technologii sonicznej również zadbasz o zdrowie zębów

Na koniec chcielibyśmy wspomnieć kilka słów o szczoteczkach sonicznych, które w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością. Trend ten nie jest tylko modą. Ich pozytywny wpływ na zdrowie zębów został potwierdzony licznymi badaniami. Czy wiesz, że szczoteczka soniczna może usuwać nawet 100% płytki nazębnej?! Ani szczoteczka klasyczna, ani elektryczna z obrotową główką nigdy nie osiągają takiego poziomu.

Co więcej, drgania generowanie przez fale dźwiękowe mogą nawet w pewnym stopniu rozbijać nagromadzony kamień. Soniczne urządzenia docierają do przestrzeni między zębami i do najodleglejszych partii jamy ustnej. Czyszczenie jest kompleksowe, skuteczne i proste, a przy tym wyjątkowo bezpiecznie. Szczoteczek tych mogą używać nawet osoby z nadwrażliwością zębów czy chorobami dziąseł.

Chroń swoje zęby i dziąsła

Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swoich zębów, możesz zajrzeć do naszego sklepu internetowego na stronie Oclean.pl. Mamy dla Ciebie wysokiej jakości szczoteczki soniczne w atrakcyjnych cenach. Sprawdź naszą ofertę, złóż zamówienie i zacznij kompleksowo dbać o prawidłową higienę jamy ustnej!

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook