fbpx

Fluoryzacja zębów – na czym polega i czy warto?

fluoryzacja zebow obraz 7

Fluoryzacja zębów to popularny zabieg stomatologiczny, którego wykonywanie ma na celu wzmocnienie szkliwa zębów, jak i ich ochrona przed próchnicą. Niestety nie każdy jest zwolennikiem tego zabiegu. Fluoryzacja ma niezwykle istotne znaczenie w fazie rozwoju uzębienia i mineralizacji zębów, lecz zdaniem niektórych – fluor niszczy zęby. Na czym dokładniej polega fluoryzacja zębów i czy jest bezpieczna? 

Fluoryzacja zębów – co to jest?

Fluoryzacja zębów, często nazywana fluoryzacją kontaktową, to prosty i bezbolesny zabieg, który wykonuje się w celu wzmocnienia szkliwa zębów, jak i ochrony przed próchnicą. 

Nasze zęby składają się właściwie z czterech podstawowych elementów takich jak zębina (główna część zęba), miazga (stworzona z nerwów i naczyń krwionośnych), cementu, jak szkliwa.

To właśnie ten ostatni element odpowiedzialny jest za ochronę zębów przed działaniem bakterii. Jest bardzo wytrzymały, lecz mimo to ulega uszkodzeniom. 

fluoryzacja zebow obraz 7

Uszkodzenia szkliwa mogą być spowodowane wieloma czynnikami, choć najczęściej są wynikiem niewłaściwej higieny jamy ustnej lub niezdrowej diety, co przekłada się na osłabienie szkliwa, a to sprzyja nadwrażliwości zębów i powoduje próchnicę. Proces fluoryzacji opiera się przede wszystkim na dostarczeniu zębom fluoru. Na oczyszczone zęby nakłada się preparaty z zawartością fluoru – może to być żel, lakier czy pianka. Co ważne: fluoryzacja zębów przyniesie efekty jedynie wtedy, gdy zostanie przeprowadzona zgodnie z zaleceniami medycznymi.

fluoryzacja zebow obraz 1

Jak przebiega fluoryzacja?

Zdążyliśmy już wspomnieć, że zabieg fluoryzacji jest całkowicie bezbolesny, lecz powinien być przeprowadzony z dużą ostrożnością ze względu na aktywność chemiczną fluoru. 

Koniecznie powinien być wykonany przez sprawdzonego lekarza stomatologa. Nadmiar fluoru może być szkodliwy. 

Etapy fluoryzacji

oczyszczenie zębów za pomocą specjalnej szczoteczki, usunięcie kamienia nazębnego oraz osadu z zębów,
nałożenie cienkiej warstwy fluoru na powierzchnię zębów,

O czym należy pamiętać po zabiegu fluoryzacji?

przez 2 godziny od zabiegu nie wolno jeść ani pić,
nie należy także myć zębów od 12 do 24 h od wykonania zabiegu,
powinno się powtarzać zabieg co jakiś czas,
lakierowanie należy wykonywać 2 razy w roku, zaś żelowanie nawet 10!

Mówi się, że fluoryzacja jest najskuteczniejsza, gdy jest przeprowadzana przy użyciu lakieru. To znakomita metoda zapobiegania próchnicy zębów, która polega na nałożeniu cienkiej warstwy lakieru, zaś ten uwalnia jony fluorkowe do szkliwa. Często stosuje się także piankę fluorkową – ta metoda polega na umieszczeniu jej w jamie ustnej na specjalnych łyżkach i pozostawieniu przez kilka minut, a po wyjęciu nadmiar preparatu jest wypluwany. Ciekawą i skuteczną metodą fluoryzacji jest też jonoforeza fluorkowa, która opiera się na użyciu prądu. 

Zobacz też:  Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Pamiętajmy, że zabieg fluoryzacji zawsze powinien być przeprowadzany przez lekarza stomatologa, ponieważ tylko on jest w stanie właściwie dobrać preparat oraz metodę jego zastosowania. Użycie zbyt dużej ilości fluoru może mieć negatywne skutki takie jak uszkodzenie szkliwa czy przebarwienia na zębach, dlatego stanowczo odradza się przeprowadzanie zabiegu fluoryzacji w domu. 

W jakim celu stosuje się fluoryzacje zębów?

Fluor znajduje się w niektórych produktach spożywczych, czy wodzie pitnej, więc wielu z nas codziennie dostarcza go organizmowi. Okazuje się jednak, że ta dawka fluoru zazwyczaj jest zbyt mała do wzmocnienia i ochrony zębów. A jak wiadomo – jest on niezbędny, abyśmy mogli cieszyć się pięknymi i zdrowymi zębami. Każdego dnia nasze organizmy przyjmują dużą ilość cukrów wraz ze spożywanymi pokarmami, a te szybko zamieniają się w kwasy. Ich nadmiar zaś jest niekorzystny, bowiem powoduje spadek poziomu pH w jamie ustnej, a niskie pH przyczynia się do rozpuszczenia szkliwa na zębach i głębokich zmian na powłoce zębów.

Fluoryzacja zębów - wskazania

nadwrażliwość szyjek zębowych,
remineralizacja szkliwa,
profilaktyka przeciw próchnicowa,
zapobieganie próchnicy wtórnej w miejsca wypełnień zębów czy uzupełnień protetycznych,
przebarwienia płytek nazębnych,
noszenie aparatu ortodontycznego.

Fluoryzacja zębów - zalety

Zabieg fluoryzacji zębów ma mnóstwo zalet, dlatego warto go wykonywać regularnie. Oto kilka najważniejszych korzyści płynących z tego zabiegu:

check
zapobiega nagromadzaniu się kamienia nazębnego,
zapobiega próchnicy,
wspomaga odbudowę zębów w miejscach, w których pojawiły się małe ubytki,
uodparnia szkliwo na działanie kwasów.

Zalety fluoryzacji zębów u dzieci

Zdaniem wielu fluoryzacja ma negatywny wpływ na zęby dziecka. Jest jednak zupełnie na odwrót – poznaj kilka najważniejszych zalet fluorku, dla których zabieg fluoryzacji u dzieci jest polecany!

  • remineralizacja szkliwa – odbudowuje szkliwo w miejscach, w których pojawiają się niewielkie ubytki,
  • uodparnia szkliwo zębów na kwasy i bakterie, 
  • tworzy barierę ochronną, dzięki której złogi nazębne i płytka nazębna nie mogą się gromadzić,
  • przeciwdziała próchnicy w miejscach, w których ubytki zostały już wypełnione,
  • niweluje nadwrażliwość u posiadaczy aparatów ortodontycznych, 
  • eliminuje nadwrażliwość w okolicach przyszyjkowych
Zobacz też:  Polerowanie zębów (polishing) – na czym polega zabieg i czy warto go wykonać?

Proces fluoryzacji zębów u dzieci wygląda podobnie jak w przypadku osób dorosłych. Na zęby nakłada się małą ilość preparatu stomatologicznego – najczęściej jest on w postaci specjalnego żelu. Taki żel, lecz w mniejszej dawce, jest również podawanym dzieciom w szkołach podczas serii zabiegów fluoryzacji. Osoba za to odpowiedzialna nakłada dzieciom taki preparat na szczoteczkę, a następnie dzieci same szczotkują zęby szczoteczkami, na których znajduje się wspomniany preparat. Co istotne: fluoryzacja w wielu szkołach nadal jest praktykowana, lecz niezmiennie wymaga zgody rodzica. Warto też wspomnieć, że fluor to składnik, który znajdziemy w większości past czy płynów do płukania zębów.

Czy fluoryzacja zębów szkodzi?

Wciąż niektórzy rodzice uważają, że fluoryzacja zębów u dzieci jest szkodliwa. Nie wyrażają zgody na przeprowadzenie fluoryzacji u swoich dzieci i ich argumentem najczęściej jest szkodliwy wpływ fluoru na stan zdrowia ich pociech. Skąd wynika takie przekonanie? Cóż, fluorek faktycznie jest pierwiastkiem toksycznym, ale jedynie w bardzo dużych ilościach. Te, które są podawane podczas fluoryzacji, nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa, jeśli dziecko nie ma uczulenia na tę substancję. 

Istotne jest jednak to, że zabieg fluoryzacji zębów koniecznie musi być przeprowadzony przez osobę kompetentną. Nałożenie zbyt dużej ilości preparatu z fluorkiem na zęby dziecka może doprowadzić do przedawkowania tej substancji, co zazwyczaj objawia się bólami brzucha, mdłościami, wymiotami, osłabieniem, poceniem się, czy łzawieniem oczu. Gdy wystąpią takie objawy zatrucia, to należy szybko udać się z dzieckiem do lekarza pierwszego kontaktu. Co ważne jednak: zatrucia fluorem zdarzają się niebywale rzadko, zatem rodzice nie powinni mieć żadnych obaw co do przeprowadzania fluoryzacji u swoich pociech – czy to w szkole, czy w gabinecie stomatologicznym.

Skutki uboczne nieprawidłowej fluoryzacji zębów

Musimy pamiętać, że nadmiar fluoru niekorzystnie wpływa na organizm człowieka. Zbyt duże stężenie wspomnianego pierwiastka może doprowadzić do fluorozy, czyli niewłaściwej mineralizacji szkliwa, czego skutkiem są osłabione i przebarwione zęby, które są bardzo podatne na działanie próchnicy. Do możliwych skutków ubocznych zabiegu fluoryzacji zaliczamy:

  • zatrucia – mogą objawiać się mdłościami czy bólami brzucha,
  • nieskuteczne wchłanianie magnezu,
  • brak wchłaniania jodu,
  • alergie.
Zobacz też:  Usuwanie kamienia nazębnego – cena, efekty

Fluoryzacja ma pozytywny wpływ na zęby, ale jedynie wtedy, gdy wykonuje się ją w sposób prawidłowy, zgodny ze wskazaniami medycznymi. Oznacza to więc, że zabieg ten powinien być wykonywany jedynie przez lekarza stomatologa. Nierzadko fluoryzację przeprowadza się w szkołach – za zgodą rodziców. Jednak to zdecydowanie zbyt mało i rodzice powinni dbać o systematyczne wizyty dziecka w gabinecie dentystycznym. 

Inne źródła fluoru

Podczas zabiegu fluoryzacji dostarczamy naszym zębom duże ilości fluorku, ale warto zadbać również o inne źródła tego pierwiastka. Bogatym źródłem fluorku są też rośliny strączkowe, orzechy, herbata, ryby, czy nabiał. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować także specjalne pasty i nici dentystyczne stworzone z dodatkiem fluorku. Rodzice dzieci jednak powinni pamiętać, aby pilnować dziecko podczas stosowania tego typu produktów, ponieważ inaczej dziecko może połknąć np. pastę i może dojść do przedawkowania i wystąpienia powyższych objawów. Co więcej, fluoryzacja zębów zawsze powinna być wspomagana prawidłową pielęgnacją jamy ustnej.

Fluoryzacja zębów - podsumowanie

Prawidłowa higiena jamy ustnej oraz odpowiednia profilaktyka to recepta na zdrowe zęby oraz dziąsła. Zabieg fluoryzacji niesie ze sobą wiele zalet, ale powinien być przeprowadzony z dużą ostrożnością, ponieważ nadmiar fluoru jest szkodliwy. Pamiętajmy jednak, że kluczowym czynnikiem utrzymania zdrowych zębów jest przede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej. Jeśli wciąż używasz manualnej szczoteczki sonicznej, już dziś zamień ją na szczoteczkę soniczną, a już po pierwszym szczotkowaniu odczujesz ogromną różnicę!

Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook