Ile używać pasty do zębów? Dzieci i dorośli

Ile używać pasty do zębów obraz 2

Mimo że większość z nas już od wielu lat każdego dnia myje zęby, to czasem zastawiamy się jednak, czy nakładamy odpowiednią ilość pasty na szczoteczkę do zębów. Według tego, co mówią stomatolodzy, osoby dorosłe i dzieci powyżej 3. roku życia powinny stosować ilość pasty do zębów wielkości ziarnka grochu. Jeśli natomiast chodzi o młodsze dzieci, to zaleca się stosowanie pasty do zębów w ilości wielkości ziarenka ryżu od chwili wyrznięcia się pierwszego zęba aż do 3. roku życia. Dowiedz się więcej na temat tego, ile używać pasty do zębów.

ile używać pasty do zębów obraz 3
Jaką ilość pasty do zębów wyciskać na szczoteczkę? - przykładowa rekomendacja

Jeśli zastanawiasz się, ile pasty do zębów powinieneś nakładać na szczoteczkę, to wiedz, że nie jesteś jedyny! Wielu uważa, że im więcej, tym lepiej. Jednak czy na pewno? 

Należy pamiętać, że ilość pasty do zębów, jaką powinniśmy nakładać na szczoteczkę jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju stosowanej pasty, naszego wieku, osobistych preferencji oraz od tego, czy płuczemy usta po myciu. Bez znaczenia jest natomiast to, jakiej używamy szczoteczki – czy manualnej, czy szczoteczki sonicznej. Nieistotny jest również rozmiar włókien.

Warto kierować się tym, że osoby dorosłe potrzebują ilość pasty do zębów w wielkości ziarnka grochu, natomiast dzieci poniżej 3 roku życia – znacznie mniej. Należy pamiętać, że szczotkowanie zębów jest bardzo ważne, dlatego należy tę czynność wykonywać przynajmniej dwa razy dziennie. Niemniej istotne jest stosowanie odpowiedniej ilości pasty. Co więcej, obecnie dostępne na rynku są również produkty o przyjemnym smaku i zapachu, które sprawiają, że szczotkowanie jest dużo przyjemniejsze!

Zobacz też:  Nieświeży oddech rano - jak się go pozbyć?

Ile pasty do zębów powinny używać osoby dorosłe?

Podczas każdego mycia zębów wyciskasz tyle pasty do zębów, aby pokryła całą główkę szczoteczki? Tak postępuje mnóstwo osób, ale to błąd! Zdaniem większości dentystów wystarczy nałożyć na szczoteczkę ilość pasty wielkości ziarnka grochu – niezależnie od tego, czy używamy pasty z fluorem czy bez jego dodatku.  

Należy jednak tutaj podkreślić, że każdy z nas ma osobiste preferencje dotyczące smaku, piany czy chociażby wilgoci podczas mycia zębów. Generalnie na wszystkie te czynniki głównie wpływa ilość pasty, jaką nakładamy na szczoteczkę do zębów. 

Mimo że zaleca się nakładanie na szczoteczkę ilość pasty wielkości ziarna grochu, to jednak osobom, które lubią uczucie większej ilości pasty podczas szczotkowania zalecamy nakładanie nieco większej ilości pasty. Co ciekawe, zdaniem wielu osób większa ilość pasty umożliwia im dłuższe mycie zębów i spokojnie wystarcza na dwie minuty dokładnego szczotkowania. 

Osoby, które używają pasty z fluorem, muszą również pamiętać, aby nie płukać zębów wodą ani płynem do płukania jamy ustnej po myciu zębów. W końcu nie chcemy, aby pasta została od razu całkowicie usunięta z jamy ustnej, a fluor nie miał możliwości wniknięcia w zęby i ich wzmocnienia, prawda? Warto odczekać także przynajmniej 30 minut po myciu zębów, zanim sięgniemy po jakikolwiek napój.

Ile pasty do zębów powinni używać najmłodsi?

W przypadku osób dorosłych zalecane jest używanie ilości pasty do zębów wielkości ziarnka grochu, choć w razie potrzeby można użyć większej ilości. Jeśli jednak chodzi o dzieci w wieku 3 lat i młodsze, to ważne jest, aby używały one znacznie mniej pasty. To istotne, ponieważ w ich przypadku stosowanie zbyt dużej ilości pasty z fluorem, może być niebezpieczne!

Zobacz też:  Jak czyścić język - wszystko o szczotkowaniu języka

Najmłodsi nierzadko przypadkowo połykają pastę do zębów, ponieważ nieco gorzej radzą sobie z kontrolą odruchu połykania. Natomiast połykanie zbyt dużych ilości takiego produktu przez dłuższy czas może prowadzić do fluorozy. Warto więc pilnować maluchy, aby stosowały odpowiednią ilość pasty do zębów i kontrolować, by jej nie połykały. 

Co może spowodować używanie zbyt dużych ilości pasty?

Używanie zbyt dużych ilości pasty do zębów może być niebezpieczne i może spowodować wiele problemów zdrowotnych. Wynika to z tego, że większość past do zębów zawiera fluor. To substancja, której zadaniem jest wzmocnienie zębów, zwłaszcza warstwy szkliwa i zapobieganie próchnicy. To dobry i pomocny składnik, ale można z nim przesadzić!

rejected

U młodszych dzieci z powodu używania zbyt dużych ilości pasty do zębów może bowiem rozwinąć się fluoroza. Wynika to z tego, że podczas wyrzynania się zębów stałych u dzieci szkliwo jest dużo bardziej podatne na uszkodzenia, a to może powodować przebarwienia zębów.

U dzieci, które stosują nadmiar pasty z fluorem może wystąpić:

  • – łagodna fluoroza – na powierzchni zębów możemy dostrzec białe plamki lub nierówne obszary, w których szkliwo uległo starciu,
  • – umiarkowana fluoroza – białe plamy na zębach zaczynają zamieniać się w dużo bardziej widoczne żółto-brązowe plamki,
  • – ciężka fluoroza – możemy dostrzec ciemne plamy na zębach, zagłębienia oraz możliwe są zmiany kształtu zębów.

Kolejnym skutkiem ubocznym fluorozy może być również dużo większe ryzyko pojawienia się próchnicy zębów. Jest to związane z tym, że fluoroza powoduje, że powierzchnia zębów staje się nierówna, a to wiąże się z wieloma małymi “dolinkami” na powierzchni zębów, w których mogą rozwijać się m.in. bakterie. 

Mimo że fluorozę można leczyć, to jednak ona nigdy nie zniknie. Zwykle zastosowanie znajdują licówki, korony protetyczne, żywice kompozytowe czy zabiegi wybielania zębów.

Zobacz też:  Jak zadbać o higienę jamy ustnej w podróży

Reasumując: nadmiar pasty do zębów może być niebezpieczny, dlatego warto dbać o używanie jej odpowiedniej ilości!

Zadbaj o zdrowe zęby i piękny uśmiech z produktami Oclean
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook