Polerowanie zębów (polishing) – na czym polega zabieg i czy warto go wykonać?

Jak dbać o zęby? Wbrew pozorom codzienne szczotkowanie, mycie języka i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych to nie wszystko. Pamiętaj, żeby regularnie chodzić też do dentysty na przegląd jamy ustnej. Co ok. 3–6 miesięcy warto ponadto wykonywać również higienizację, żeby usunąć zebrane osady i kamień nazębny. Oprócz piaskowania, skalingu i fluoryzacji najczęściej obejmuje to też polerowanie. Co to takiego? Sprawdź, na czym polega polishing zębów!

Polerowanie zębów – na czym polega?

W większości przypadków to jeden z etapów higienizacji. Zwykle jest trzecim krokiem zabiegu (po skalingu i piaskowaniu, a przed fluoryzacją). Czasami polishing przeprowadza się też u dzieci przed lakowaniem.

Najczęściej wykonuje go higienistka stomatologiczna w gabinecie dentystycznym. Na czym polega polishing? Specjalista wykorzystuje gumki, szczoteczki oraz pasty polerskie, żeby wygładzić powierzchnię zębów. Takie polerowanie jest bezbolesne.

Przygotowanie do zabiegu polerowania zębów

Przed zabiegiem polishingu nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Wystarczy, że pojawisz się w gabinecie stomatologicznym po standardowym myciu zębów. Przeciwwskazania do higienizacji to aktywna opryszczka oraz rany w jamie ustnej. 

Polishing zębów – zalecenia po zabiegu

Po higienizacji, w tym polerowaniu zębów, dentysta przedstawi Ci szczegółowe wytyczne. W wyniku tego zabiegu szkliwo jest szczególnie podatne na przebarwienia, dlatego przez minimum kilka godzin najlepiej stosować tzw. białą dietę. Po polishingu unikaj kawy, herbaty, czerwonego wina i mocno barwiących pokarmów (np. buraków i jagód).

Jakie są efekty polishingu?

Efekty polerowania zębów zauważysz od razu. Zęby stają się gładkie w dotyku, błyszczące i są wyraźnie czystsze. Dzięki higienizacji znikają: płytka, kamień nazębny, a także drobne przebarwienia. Wykorzystanie specjalnej pasty polerskiej wzmaga ochronę przed osadzaniem się zanieczyszczeń. To wszystko znacznie poprawia wygląd uśmiechu i sprzyja zachowaniu mocnych, zdrowych zębów.

Zobacz też:  Fluoryzacja zębów - na czym polega i czy warto?

Jak często wykonywać polerowanie zębów?

Higienizacja to zestaw zabiegów, dzięki którym zęby są oczyszczone z kamienia, płytki nazębnej i osadów. Dzięki usunięciu bakterii stają się mniej podatne na tworzenie się próchnicy i eliminuje ryzyko przykrego zapachu z jamy ustnej.. Standardowo polerowanie, skaling, fluoryzację i piaskowanie zębów wykonuje się co ok. 6 miesięcy. U niektórych osób zabieg może być potrzebny częściej. Do tej grupy należą m.in. palacze oraz osoby niedbające o higienę jamy ustnej.

Źródła:

  • https://warsawdentalcenter.pl/polerowanie-zebow-na-czym-polega-i-czy-warto-wykonac-zabieg/
  • https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/higiena-i-zabiegi-estetyczne/293854,higienizacja-zebow
  • http://www.protetstomatol.pl/pdf-100291-32287?filename=Professional+hygiene.pdf
Przeczytaj też:

Udostępnij wpis swoim znajomym!

Twitter
Facebook